Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Snehová vločka - Louise Nealon, Lindeni, 2022

14,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Snehová vločka

Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme vzdialenej štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve, excentričkou, ktorá sa rada vyvaľuje... Čítať viac

Vek
15+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2022
320 strán
4-5 hodín čítania

Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme vzdialenej štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve, excentričkou, ktorá sa rada vyvaľuje celé dni v posteli, tvrdí, že nevie, kto je Debbin otec, a verí, že máva... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,99 €

Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Skrytý princ - Tessa Afshar, Kumran, 2023

Viac o knihe

Príbeh o láske a rodine, depresii i radosti a dospievaní v dvadsiatom prvom storočí. Mýticky pôsobivý debut talentovanej írskej spisovateľky.

Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme vzdialenej štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve, excentričkou, ktorá sa rada vyvaľuje celé dni v posteli, tvrdí, že nevie, kto je Debbin otec, a verí, že máva prorocké sny. V karavane za rohom býva ešte Maevin brat Billy, ktorý priveľa pije a rád sa na internete vydáva za nebohých slávnych spisovateľov. To sú Whiteovci, rodina plná zvláštností, ale spojená pevnou láskou a súdržnosťou. Debbie však začína nový život. Prijali ju na vysokú školu v Dubline, takže niekoľkokrát do týždňa vyráža vlakom za vzdelaním. Prvý raz sa ocitá za hranicami sveta svojho detstva a spolužiaci, a aj tempo a anonymita veľkomesta, v nej vyvolávajú úžas a sklamanie. Keď sa už začína orientovať v možnostiach, ktoré jej ponúka budúcnosť, vrátia sa jej čudesné sny – a s nimi aj tušenie, že má možno podobný osud ako Maeve. Vzápätí rodinu rozvráti tragická udalosť a Debbie zistí, že o ďalšom kroku už možno nerozhoduje sama.
Prekrásne komponovaný príbeh dospievania mladej ženy, ktorá sa učí kráčať svetom a občas ani sama nevie, kto je.
Čítať viac
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
465 g
ISBN
9788056626399
Rok vydania
2022
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
1358913
Štýl
psychologický, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Írsko
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

6 hodnotení

0
3
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

22.3.2023
Snehová vločka je nesmierne zvláštna kniha v tom najlepšom zmysle slova. Hlavná hrdinka Debbie v nej rieši všedné veci, s korými sa potýka takmer každá tínedžerka, no okrem toho si na pleciach nesie svoj vlastný údel. Strýko alkoholik, matka s prorockými snami a duševným ochorením, otec neznámy... Toto nie je tak celkom typická rodina a neraz bude podrobená ťažkým skúškam, napriek tomu ju však spája čosi viac.

Okrem ťaživých tém, ktoré autorka v knihe rozoberá, tu nájdete aj témy banálne či úsmevné. Prvý sex, ochlpenie, priateľstvá, alkohol, bozkávanie, školský kolektív... Nie však nevyhnutne v tomto poradí. Hoci Debbie nie je ktovieako výnimočnou či nezabudnuteľnou postavou, je veľmi ľakhé sa s ňou stotožniť a držať jej palce. Pri čítaní som sa mohokrát pousmiala nad tým, ako veľmi podobné boli moje myšlienky v puberte tým jej. A je to práve všedná realita popretkávaná ťažkými situáciami, čo knihe dodávalo na uveriteľnosti a sympatickosti. Každý z nás má odlišné životné skúsenosti, no Snehová vločka je napísaná takým spôsobom, že sa v nej podľa mňa nájde úplne každý.

O level vyššie u mňa kniha postúpila vďaka magickým prvkom, ktorých bolo v príbehu tak akurát. Dodali jej to niečo, čo hľadáme mnohí vo svojej vlastnej všednej kažodennosti. Hoci by som si knihu vychutnala o čosi viac v mladšom veku, na nadčasovej kráse jej to neuberá a zapáči sa tak podľa mňa ako tínedžerom, tak aj starším či náročnejším čitateľom.

No a napokon otázka, či sa štýl autorky podobá na Sally Rooney. Za mňa áno aj nie. Sally cieli na staršieho čitateľa a tým pádom rieši iné témy, zameriava sa skôr na kritiku spoločnosti a vzťahov. Louise Nealon sa sústredí viac na dej a tým pádom vyznievajú obe autorky úplne odlišne. V čom som však ja osobne videla podobnosť, boli dialógy, ktoré plynuli v oboch prípadoch bezchybne a boli mojimi najobľúbenejšími pasážami kníh.
Čítať viac
9.6.2022
Kniha je jednoznačne fajn ak viete do čoho idete. Je to príbeh o dospievaní. Výborne napísaný, z netradičného prostredia. Ibaže pri veľa témach podľa mňa príliš kĺže po povrchu, nikde nejde do hĺbky a vlastne sa až tak veľa o Debbinom živote nedozvieme.
Ďalším problémom pre mňa bolo že som sa príliš nedokázal vcítiť do situácií ktoré prežívala - môj vlastný zážitok na univerzite bol diametrálne odlišný, a to sa môže prihodiť viacerým čitateľom. Nemusíte sa samozrejme vedieť vcítiť do postavy a jej myšlienok a konania, ak je príbeh pútavý - ale mám pocit že Louise Nealon z veľkej časti napísala príbeh pre určitú skupinu ľudí a dobre vedela na koho cieli. To však nie je chyba knihy, len výstraha.
Autorkin štýl je veľmi príjemný a ani prekladu nie je veľmi čo vytknúť. Určite sa oplatí po knihe siahnuť ak chcete spoznať magický prístup k životu na írskom vidieku a neprekážajú vám príbehy ktoré sa dotýkajú (aj keď tentokrát len letmo) ťažších tém.
Čítať viac
6.4.2022
Kniha o osemnásťročnom dievčati, ktorá má čo ponúknuť aj dospelému čitateľovi
Debbie je osemnásťročné dievča, ktoré vyrastá na mliečnej farme so svojou matkou a strýkom žijúcim v karavane. Začína študovať na vysokej škole, má strach z neznáma, zmeny a z toho, či zapadne. Porovnáva sa so svojou novou kamarátkou, podceňuje sa, má pocit, že je vo všetkom horšia ako ona a do toho fantazíruje o chalanovi, ktorého ani nepozná a rieši, či je v pohode, že to po prvom holení tam dole tak svrbí.

Zatiaľ čo v prvej časti knihy sú v popredí vyššie spomínané, a teda typické teenagerské problémy, v tej druhej naberie dej rýchlejšie tempo a vypláva na povrch, že každá z postáv má svojich vlastných démonov, s ktorými sa vyrovnáva po svojom. Autorka otvorí témy ako alkoholizmus, psychické problémy a sebadeštruktívne správanie.

Dôležitú úlohu v celom príbehu zohráva magično, ktoré ma prekvapilo a ešte viac potešilo. Vypichnúť musím aj dialógy medzi Debbie a jej strýkom, pretože sarkazmus sa u mňa rovná zaručenému pobaveniu.

Výborný príbeh dospievajúceho dievčaťa, ktoré sa ešte len hľadá, nevie kým je, ani kým byť chce, ktorému som fandila, mala chuť ho objať a povedať mu: „Neboj, to dáš!“

Snehová vločka je síce kniha o osemnásťročnom dievčati, no podľa mňa má čo ponúknuť aj dospelému čitateľovi.
Čítať viac
21.3.2022
Hlavná hrdinka Debbie si ma získala od úplného začiatku. Mladé dievča z farmy nastupujúce na vysokú školu, ktoré predtým viac-menej nezažilo veľkomesto. Život tam je úplne odlišný a musí sa naučiť ako sa popasovať s úplne novými situáciami. Avšak Debbie sa stretá s ťažkosťami aj doma, a začína to byť pre ňu všetko naozaj náročné. Nemá úplne typické rodinné zázemie, ale strýka alkoholika a mamu, ktorá má prorocké sny. Tu chcem vyzdvihnúť ako realisticky kniha opisuje mladé dievča. Nie sú to len problémy v škole alebo len problémy doma, s rodinou alebo problémy so sebou samým. Je to všetko dokopy a čitateľ sleduje, ako sa s tým Debbie popasuje.

Táto kniha je príbehom o dospievaní, zmenách v živote a formovaní sa. Je to však aj príbeh o tom, ako sme každý iný a ako nás do veľkej miery ovplyvňuje miesto, zvyky a ľudia, s ktorými sme vyrastali. Autorka načrtne okrem spomenutého aj tému alkoholizmu, problémov s duševným zdravím, priateľstva a obyčajných problémov mladých ľudí. Okrem toho, že príbeh je veľmi realistický, autorke sa tam podarilo zakomponovať aj magičnosť v takej akurátnej miere.

Kniha možno znie ako pre mladých a áno, tým padne asi najlepšie, avšak myslím si, že má čo ponúknuť aj starším dospelým. Určite odporúčam a myslím si, že by z toho bol skvelý seriál alebo film.
Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser