Smrť pri bazéne
Keď sa slávny detektív Hercule Poirot dostaví do vidieckeho sídla Dolina, kam ho pozvala výstredná lady Angkatellová na nedeľný obed, namiesto srdečného prijatia ho čaká šokujúci výjav... Čítať viac
Keď sa slávny detektív Hercule Poirot dostaví do vidieckeho sídla Dolina, kam ho pozvala výstredná lady Angkatellová na nedeľný obed, namiesto srdečného prijatia ho čaká šokujúci výjav... Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
Agatha Christie, anglická spisovateľka, vlastným menom Agatha Mary Clarissa Miller sa narodila v Torquay. Chcela byť opernou speváčkou (študovala spev), ale na vystupovanie bola príliš hanblivá. Osud jej pridelil iné poslanie. Jej spisovateľské začiatky neboli príliš plodné - napísala niekoľko nevydarených románov. Po tom, čo začala písať detektívky a čitateľom predstavila Hercula Poirota v knihe Záhada na zámku Styles začala kariéra Agatha Christie pomaly stúpať. S detektívnym románom Vražda Rogera Acroyda prišiel prvý výrazný úspech, ktorý bol doslova bestsellerom a dodnes patrí medzi jej najlepšie diela. Ďalšou výraznou postavou v jej dielach, okrem Hercula Poirota, ktorý sa objavil v 33 knihách bola slečna Jane Marplová, o ktorej si mohol čitateľ prvý krát prečítať v roku 1931 v knihe Vražda na fare (The Murder at the Vicarage). Množstvo detektívok či už s Herculom Poirotom, alebo slečnou Marplovou bolo sfilmovaných. Agatha Christie písala aj pod pseudonymom Mary Westmacottová - napísala 6 psychologických románov, 19 zväzkov detektívnych poviedok, 14 divadelných hier s detektívnym námetom, 2 diela literatúry faktu a knihu básní. V roku 1976 zomrela vo Wallingforde vo veku 85 rokov.
Slovenský spisovateľ je jedno z najstarších slovenských vydavateľstiev. Za viac ako 70 rokov svojej existencie vydalo vyše 5 600 kníh v celkovom náklade 47 miliónov výtlačkov. Orientuje sa na vydávanie beletrie, a to pôvodnej slovenskej i preloženej. Jeho najznámejšou edíciou je Zelená knižnica. Jeho najpredávanejšími domácimi autormi sú Jana Pronská, Lucia Sasková, Katarína Gillerová a Kristína Brestenská, zo zahraničných autorov sú to Agatha Christie, Daniel Silva, Mary Baloghová, Sarah E. Ladd a ďalší.
Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
Založili ho slovenskí intelektuáli v roku 1951 v Bratislave a hneď od začiatku vydávalo nielen knižné diela, ale aj časopisy. Okrem literárnych skvostov tu vyšiel aj Karol May či prvá „bondovka“ Iana Fleminga a vychádzal tu aj populárny časopis Expres a Revue svetovej literatúry, v ponovembrovom období zase „bájna Angelika“ či Vtáky v tŕní, Literárny týždenník a Kultúrny život. K 1. 1. 1993 sa vydavateľstvo transformovalo na akciovú spoločnosť a tento dátum pokladá legislatíva za dátum vzniku vydavateľstva. Takže narodeniny môžeme oslavovať dvakrát, raz dokonca spolu so samostatným Slovenskom.
Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Snažíme sa vybrať z ponuky rukopisov to najlepšie a najmä to, čo má šancu zaujať súčasného čitateľa. Nekúpené a nečítané knihy patria k tým najsmutnejším veciam na svete. Veľa autorov sa rokmi zžilo s naším vydavateľstvom a tým sme vydali a vydávame všetko, čo napíšu, pokiaľ to zodpovedá ich a našej úrovni. Jazyk a štylistika sa u nás stále nosia a naše texty patria stále k tým najlepšie apretovaným.
Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Na tú, ktorá práve vychádza.
„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“