Vertigo - Alfred Hitchcock
Vertigo
17,09 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ďalšie formáty

17,09 €

Bežná cena Bežne 17,99 €

Ušetríte 5 %

Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude film dostupný.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o titulePadesátá léta představují v Hitchcockově tvorbě vrcholné období. Po první dekádě v Hollywoodu, kdy střídal kvalitní snímky s těmi méně povedenými a snažil se najít své místo v přísně organizovaném systému studiové výroby, byl už etablovaným a komerčně úspěšným tvůrcem, jehož filmy nesly osobitou pečeť svého režiséra a byly snadno rozeznatelné od produkce jeho kolegů a konkurentů. K nejvýše ceněným Hitchcockovým snímkům patří Vertigo (1958), psychologické drama bývalého policisty Fergusona, jenž se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac, nazvaného Mezi mrtvými (1954; česky nevyšel), ovšem přizpůsobil si ho, jak ostatně bylo jeho zvykem, svým vlastním potřebám. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca (román se odehrává v Paříži), jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou. Vertigo bylo v době svého prvního uvedení považováno v rámci Hitchcockova díla za zklamání (nominováno pouze na dva Oscary - výprava, zvuk), ovšem časem se díky své mnohovrstevnatosti stalo jedním z jeho jednoznačných triumfů. V pravidelné anketě britského měsíčníku Sight & Sound bylo v roce 2002 vyhlášeno druhým nejlepším filmem všech dob (po Občanu Kaneovi).
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Filmy

UHD Blu-ray film Magicbox, 2021
Novinka
-10 %
29,79 €

Posielame do troch dní

Blu-ray film Bonton Film, 2013
-5 %

Vypredané

Blu-ray film Bonton Film, 2012
-5 %

Vypredané

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Ako sa vám páčil film?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

27
25.5.2020
Vertigo
Tento film pred niekoľkými rokmi prevzal titul "Najlepší film všetkých čias", ktorým sa dovtedy hrdil Citizen Kane. Priznám sa, šiel som doň trošku s obavami. Predsa len, bol natočený v 50. rokoch a na takých veciach sa už zvykne podpisovať zub času. Po vzhliadnutí však musím skonštatovať, že moje obavy boli rozhodne neopodstatnené. Tento film si vás okamžite podmaní. Je to kombinácia thrilleru a romantiky a každý si v ňom skrátka nájde niečo, čo ho zaujme. Okrem toho si užijete peknú scenériu San Francisca a jednu vtipnú vsuvku, kedy pán Hitchcock, ako vždy verný svojej tradícii, prejde v jednej zo scén po ulici a opäť kdesi zmizne. Klasika.

A či je film lepší ako Citizen Kane? To už posúďte sami. Mne takéto zrovnávanie príde ako súťaž o to, kto ďalej dociká. Na záver teda dodám len toľko, že oba filmy majú čo povedať aj divákovi v roku 2020.
Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth