My Name Is Lucy Barton

Lucy is recovering from an operation in a New York hospital when she wakes to find her estranged mother sitting by her bed. They have not seen one another in years. As they talk... Čítať viac

4,3 21 hodnotení
Vydavateľstvo
Penguin Books, 2016
224 strán
3 hodiny čítania

Lucy is recovering from an operation in a New York hospital when she wakes to find her estranged mother sitting by her bed. They have not seen one another in years. As they talk Lucy finds herself recalling her troubled rural childhood ... Čítať viac

  • EPUB (Adobe DRM)
  • Angličtina

8,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Volám sa Lucy Bartonová - Elizabeth Strout, Inaque, 2022
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2022
Ihneď na stiahnutie

10,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

K. Ploig: Irgur. K. Ploig. 2023

Viac o e-knihe

Lucy is recovering from an operation in a New York hospital when she wakes to find her estranged mother sitting by her bed. They have not seen one another in years. As they talk Lucy finds herself recalling her troubled rural childhood and how it was she eventually arrived in the big city, got married and had children.

But this unexpected visit leaves her doubting the life she's made: wondering what is lost and what has yet to be found.
Čítať viac
Počet strán
224
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
1339497
Štýl
tragický, psychologický, napínavý
Jazyk
angličtina
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Penguin Books
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

21 hodnotení

13
3
3
2
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

15.5.2023
Veľmi pekný príbeh, ktorý plynie sám ako príliv a odliv, nádych a výdych. Lucy je žena, manželka, matka, dcéra uviaznutá v nemocnici s nejasnou diagnózou. Na pár dní ju príde navštíviť mama a pri ich rozprávaní spoznávame detstvo, výchovu, školské časy na pozadí chudoby. Jediná Lucy z 3 súrodencov sa zo “spodiny” vedela vytiahnuť, čo jej prinieslo nálepku “bezohľadná”.
Raz sa Lucy mamy opýta, ale ako môžeš žiť bez oblohy ? Lucy mi je srdcu blízka, lebo ona žije S OBLOHOU.
Doporučujem knihu hlavne falošným čitateľkám, ktoré sa opäť vracajú ku knihám. Krátke kapitoly a hĺbka slov.
Čítať viac
5

Mladý, zasnený knihomoľ, nadšenec jazykov a histórie s knihou v ruke a hlavou v oblakoch.

Matej Lanča
Overený zákazník
18.2.2023
Stroutovej počin "Moje meno je Lucy Bartonová" je taká nenápadná psychologická sonda vzťahov - najmä rodinných. O tom, ako sa počas života snažíme zbaviť niektorých, mnohokrát, toxických pút, niektorých sa zbavíme, no niektorých sa nedokážeme zbaviť. A pritom je to všetko dokonalo emocionálne. Nie príliš, tak prijemne, nerušivo, aby vás to nerozrušilo, ale iba ticho upokojovalo. Ale aj o tom, že niekedy sú niektoré putá trpké, večne boľavé a že sa s nimi už asi nedá príliš veľa robiť. Občas sa nad týmito vzorcami musíte zamyslieť, premýšľať nad nimi, vyhodnotiť ich a vstrebať ich. A to je na tom to najkrajšie.
Stroutová mi príde v určitých miestach ako Ferrante. Podáte jej ruku a ona vás chytí. Potiahne. Pohltí. Úplne pohltí - ale v dobrom slova zmysle pohltí a zrazu sa len ocitnete v dejovej línii, nie ako čitateľ či čitateľka, ale ako jej súčasť.
Nedá sa však nespomenúť famózny preklad Lucie Halovej, ktorá umožnila to, že vaše oko sa nezastaví. Lieta po tečúcom texte a hltá každé jedno slovo, súvetie a občas aj celé vetné konštrukcie. Jednoducho a s radosťou.
Čítať viac
27.10.2022
Vrelé odporúčanie pre všetkých , ktoré knihy tejto spisovateľky milujú tak ako ja. Ale možno len podotknem ,že táto kniha je úžasná , ale tiež taká akoby “tichá” , je podľa mňa skor pre čitateľa,ktorý nepotrebuje mať spisovateľom všetko ” podsunuté ako na tanieri” no ja sa už neviem dočkať pokračovania. Čítať viac
11
Klub Mars - Rachel Kushner, 2020
Práve čítam
Klub Mars

Čítanie je moja terapia, moje hobby, moja vášeň a únik od reality.

Janka Haraksimová
Overený nákup
16.10.2022
Strout patrí medzi moje obľúbené spisovateľky. Páčili sa mi jej opisy a pocity. V príbehu sa Lucy stretne s matkou, ktorá ju prišla navštíviť do nemocnice po veľa rokoch. Vzťah dcéry a matky. Obe sa milujú, no majú k sebe odstup. Neviem sa dočkať pokračovania. Čítať viac
29
Kornélie - Beata Balogová, 2022
Práve čítam
Kornélie

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
12.7.2022
Lucy Bartonová bola mojou prvotinou od tejto nadanej autorky a bola skvelá! Viac než to... Fantastický a pozorný rozprávačský štýl autorky je plný ľudskosti, vie presne kedy má stíšiť hlas a vtedy nerozpráva, ale čitateľovi ukazuje. Sprevádza nás celou knihou a hovorí v mene skromnej protagonistky Lucy.
Ako život plynie, je vďačná za všetko čo má, zmierená s tým kým je, vrátane jej neľahkej minulosti. Namiesto rozsudkov bezhranične miluje. Aj keď ozveny osamelosti, ktorej semienko bolo zasadené v detstve a vyrástla v kvetinu smútku, sa stále vedia ozvať späť.
Lucy spomína na svoj pobyt v nemocnici, na prekvapivú a nečakanú návštevu jej matky, dysfunkčnú rodinu v ktorej vyrastala, pomery v ktorých chudoba naberá nový rozmer a na to, že niektoré putá sú večné a mnohé aj večne toxické. Dokáže nám aj to, ako len pár dní, odhalí všetku ťarchu detského sveta.
Spomínanie nemá formu klasického románu, presúva sa zo súčasnosti do rôznych období minulosti. Cez stránky knihy sa hĺbavo noríme do trpkých, aj vďačných vôd života. Buď sa nimi necháme pokorne strhnúť, alebo melancholicky plávame na povrchu.
Joj, a ako sa mi próza týchto vôd páčia! Poklady, ako vzácne kamienky, ich lesk na dne však zachytíte len vtedy, ak sa dobre prizeráte.
Výnimočná kniha, zvláštne silná, dostala ma aj svojou nejednoznačnosťou a otvorenosťou. Po dočítaní doznieva aj to mnohé nevypovedané, tak trochu ruka v ruke s tichom. Nie je však čítaním pre každého.
Čítať viac
27.6.2022
Skvelý román
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Román volám sa Lucy Bartonová, je ako už sám názov napovedá komorným príbehom Lucy Bartonovej. ženy, ktorá vyrástla v chudobnej americkej rodine. Rodina dlhé roky žila v garáži bez tepla. Jeho nedostatok spôsobil, že Lucy radšej trávila v škole aj popoludnia, čítala si, vzdelávala sa, nakoniec vďaka zime vyštudovala univerzitu. Provinčné mestečko vymenila za New York, vydala sa, porodila dve dcérky, rozviedla sa, opäť sa vydala, napísala knihu. Prevažná časť knihy sa odohráva v nemocnici, kde ju počas niekoľkodňovej hospitalizácie sprevádza matka. Nevidela ju už mnoho rokov, ale stále zúfalo túži po jej láske. Spoločne strávený čas napĺňajú klebetením o známych z rodného mestečka. Pomedzi zdanlivo banálne dialógy na povrch presakujú temné vody Lucyinho detstva. Hoci ako jediná z rodiny žije úspešný život, rodinná patológia je v jej duši trvalo zakorenená.

„Stále som myslela na brata a sestru a zmätok v ich tvárach, keď zomrel otec. Myslela som na to, akú sme my piati tvorili nezdravú rodinu, ale videla som aj, ako každému z nás spoločné korene húževnato ovíjali srdce.“

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že autorka iba kĺže po povrchu, ale nie, nie je to žiaden instantný román. Aby však mohol odovzdať svoju hĺbku, vyžaduje si vklad čitateľa. A ak sa mu ho dostane, ponúkne fakt skvelý zážitok.
Čítať viac
19
Hitlerovi bojovníci - Guido Knopp, 2002
Práve čítam
Hitlerovi bojovníci

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
27.6.2022
Túto knihu mám chuť objať, aká je nádherná! Elizabeth Strout prináša životný príbeh obyčajnej ženy, ktorá svoje detstvo prežila v obrovskej chudobe, jej osobnosť formovali veľmi svojskí rodičia i súrodenci, dlho čelila nepochopeniu a výsmechu okolia, no napriek tomu sú jej slová plné lásky a pochopenia a ani len netuší, aká je vďaka tomu všetkému výnimočná.

Lucy Bartonová leží v nemocnici, kam ju prišla navštíviť matka. Nemá s ňou ideálny vzťah a vďaka rozhovorom, ktoré vedú, sa nám pred očami vynárajú útržky z minulosti, trpké spomienky, lámanie a spájanie rodinných pút, klebety o spoločných známych a rôzne náznaky, ktoré toho vypovedia dosť. Dotýkajú sa i tém ako AIDS, umenie, kultúra… Lucy hĺba nad vzťahmi s rodičmi, nad svojím manželstvom a deťmi, rozpráva nežne, jemne, bez silených emócií a zbytočných slov, no o to viac vás nechá precítiť každé jedno písmenko. Som v úplnom úžase, ako mi prenikla pod kožu.

„Tu v New Yorku vidím deti plakať od únavy, ktorá je skutočná, a občas od hnevu, ktorý je tiež skutočný. Ale občas vidím dieťa plakať z číreho zúfalstva a podľa mňa je to jeden z najskutočnejích zvukov, aké vie dieťa vydávať. Vtedy mám dojem, že takmer počujem, ako mi v hrudi puká srdce, tak ako sa dá vonku počuť - keď sú tie správne podmienky - rásť kukuricu na poliach mojej mladosti."

Je to príbeh, aký by vám mohla porozprávať napríklad vaša susedka a vôbec nečakáte, že by vás mohol tak zasiahnuť. Lucy Bartonová sa vryla hlboko do môjho srdca a už sa neviem dočkať, kedy si prečítam ďalšie diely.

Lucia Halová text preložila tak krásne, že plynie tak prirodzene, až máte dojem, že v tej nemocničnej izbe sedíte aj vy. Z obálky ide rovnaká nežnosť ako z knihy, úžasné!
Čítať viac
14

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený nákup
25.6.2022
Lucy je láska
Na začiatku chcem povedať, že už dávno som nemala počas čítania knihy a po jej dočítaní taký silný pocit pokoja, krásna a pohody. Lucy Bartonová je jednoducho láska a nebojím sa to povedať.
V hlavnej úlohe sledujeme Lucy Bartonovú, ktorá sa pomaly zotavuje po operácii. Do nemocnice ju príde navštíviť jej matka, s ktorou sa nevidela niekoľko rokov. Z knihy som cítila neskutočnú lásku a túžbu nájsť si cestu jedna k druhej. Matka k dcére, dcéra k matke. Cez rôzne témy od klebetiek o ľuďoch z Lucinho detstva až po ťažšie témy ako manželstvo, vzťahy, láska k svojim dvom dcéram a sne stať sa spisovateľkou pozorujeme život Lucy.
Dielo je plné krásnych a úprimných úvah postavy. Autorka vedela tak krásne vyrozprávať celý príbeh, že sa len pristihnete pri tom, ako otvárate knihu na prvej strane a zrazu knihu zatvárate s pocitom spokojnosti a katarzie. Už teraz sa neviem dočkať na ďalšie tri časti, ktoré budú nadväzovať na tento román. Zároveň, ľutujem že som ešte nesiahla po dalších knihách od tejto autorky. Musím to napraviť.

•Už som to vravela aj predtým: zaujíma ma, akými spôsobmi sa vieme cítiť nadradení nad inou osobou, nad skupinami ľudí. Dochádza k tomu všade a neustále. Môžeme to nazvať, ako chceme, ale podľa mňa je toto tá potreba niekoho zhodiť, náš najnižší pud.

Ak chcete nájsť vnútorný pokoj a vtiahnuť sa do života Lucy Bartonovej, siahnite po tejto knihe. Je to ideálny spoločník.
Čítať viac

„Policajné štatistiky sú ako bikiny. Odhalia pre niekoho málo, pre niekoho veľa, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser