Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Vidiecke šlachtické sídla v Liptovskej stolici - Tomáš Janura
Vidiecke šlachtické sídla v Liptovskej stolici
30,00 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
30,00 €

Posielame do 12 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Publikácia historika Tomáša Januru poukazuje na význam a dejiny Liptova prostredníctvom zmapovania určitého typu profánnych architektonických pamiatok. Je prvou svojho druhu na Slovensku. Jej cieľom je zvýšiť záujem obyvateľstva o vlastné kultúrne dedičstvo, ale zároveň aj prispieť k turistickej atraktívnosti regiónu a k rozvoju cestovného ruchu. Autor sa v knihe zameral na obdobie 14. až 19. storočia. Sú to storočia, ktoré ohraničujú vznik prvých a posledných kaštieľov a kúrií. Ťažisko publikácie tvoria úplne nové informácie, získané autorom na základe archívneho výskumu, ktorý sa najviac dotýkal 18. storočia. Celkovo je zdokumentovaných 99 objektov vrátane tých, ktoré nie sú doposiaľ zaradené v súpise pamiatok alebo v zozname NKP. Tento počet nie je považovaný za konečný.

V úvode knihy je štúdia o vývoji šľachtického staviteľstva na pozadí historického vývoja udalostí celoštátneho charakteru s dôrazom na dopad, vývoj a špecifiká tohto diania priamo v regióne Liptova. Publikácia ďalej predstavuje vo forme jednotlivých hesiel každý kaštieľ a kúriu osobitne prostredníctvom fotografie a sprievodného textu. V texte autor popisuje vývoj stavebných zmien a úprav a uvádza aj ďalšie fakty vzťahujúce s k objektom, napr. pôvodných a ďalších majiteľov objektu, spôsob nadobudnutia, význam konkrétneho rodu, jeho majetkové pomery, prípadné významné udalosti viažuce sa k objektu a pod. Pre účely publikácie boli exteriéry všetkých doposiaľ existujúcich objektov fotograficky zdokumentované. V niektorých prípadoch, kde architektúra prešla zásadnými zmenami svojej podoby, resp. jej vzhľad je deštruovaný časom, je fotografia súčasného stavu doplnená starším dokumentačným materiálom pre porovnanie. Pri niektorých objektoch sú použité nákresy pôdorysov.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Vidiecke šlachtické sídla v Liptovskej stolici - Tomáš Janura
Gauč alebo šťastie - Maroš Molnár, Lucia Pastierová Čarná
45,98 €
Ušetríte 3,92 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
127
Hmotnosť
948 g
Rok vydania
2008
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa
Rozmer
230×286 mm
ISBN
9788085706451
Naše katalógové číslo
122255

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
Vidiecke šlachtické sídla v Liptovskej stolici - Tomáš Janura
Gauč alebo šťastie - Maroš Molnár, Lucia Pastierová Čarná
45,98 €
Ušetríte 3,92 €

„Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na dôverné rozhovory starí priatelia a na čítanie starí autori.“

Francis Bacon