Dievča, žena, iné

Od Newcastlu po Cornwall, od zrodu dvadsiateho storočia po obdobie dospievania dvadsiateho prvého sleduje Dievča, žena, iné dvanásť postáv a ich životy v tejto krajine za... Čítať viac

4,5 64 hodnotení
Vydavateľstvo
Inaque, 2021
400 strán
6-7 hodín čítania

Od Newcastlu po Cornwall, od zrodu dvadsiateho storočia po obdobie dospievania dvadsiateho prvého sleduje Dievča, žena, iné dvanásť postáv a ich životy v tejto krajine za posledných sto rokov... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Dívka, žena, jiné - Bernardine Evaristo
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2020
Ihneď na stiahnutie

12,00 €


Girl, Woman, Other - Bernardine Evaristo
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2019
Ihneď na stiahnutie

8,99 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Víťazka Bookerovej ceny v roku 2019.

Takto ste o Británii ešte nečítali.
Takto sa o Británii ešte nepísalo.

Od Newcastlu po Cornwall, od zrodu dvadsiateho storočia po obdobie dospievania dvadsiateho prvého sleduje Dievča, žena, iné dvanásť postáv a ich životy v tejto krajine za posledných sto rokov. Každá niečo hľadá: spoločnú minulosť, nečakanú budúcnosť, miesto, ktoré by mohla nazývať domovom, lásku, chýbajúcu matku, strateného otca či aspoň záblesk nádeje...
Čítať viac
Originálny názov
Girl, Woman, Other
Počet strán
400
Rok vydania
2021
ISBN EPUB
978-80-8207-134-7
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
1196173
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

64 hodnotení

31
6
1
1
4

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus logo
Sofia Koleničová
zamestnanec
9. apríla 2022

Výnimočná kniha! Nie len štýlom akým je písaná ale aj témou ktorú rozoberá. Vďaka dejovým líniám viacerych postáv môžeme nazrieť do problémov, s ktorými sa potýkajú ženy po celom svete. Skvelý feministický počin. Táto kniha vo vás zanechá jednoducho Wow :)

Čítať viac

Mám pocit, že tieto príbehy sú rozprávané na jeden dych s nekonečnou emóciou a silným prežívaním skutočnosti, ktorá pre niektorých existuje krutá. Každý príbeh začína menom jeho hrdinky. Vety sa tu nezačínajú veľkými písmenami, nekončia bodkami, tie sú iba na konci príbehu. Sú to ohromné životy, dojímavé, kontroverzné, originálne! Bernardine Evaristo rozpráva rýchlo, ale zastavuje ma, núti premýšľať, hnevať sa na nespravodlivosť, učí nebyť ticho, keď je to potrebné, a stať sa odvážnym, kráčať si za svojim. Ako len píše nahlas, že ju mám chuť počúvať. Akoby nechcela prestať a ja jej stále nemám dosť. Chcem viac takýchto odvážnych kníh, ale ešte väčšmi ich odvážne autorky!

Čítať viac

Skvelá kniha! Ak vás zaujala anotácia, tak si knihu prečítajte! Ak vás anotácia nezaujala a knihu si chcete aj tak prečítať, tak si ju prečítajte! Dievča, žena, iné ma lákalo už veľmi dlho, ešte predtým ako bola kniha preložená do češtiny a slovenčiny. Avšak, silno feministicky ladené kniha ma vôbec nelákajú. Tento počin, táto kniha, je síce feministicky ladená ale veľmi príjemne a nenásilne.
Prináša 12 príbehov ľudí, ktorí môžu byť obyčajní ale aj veľmi zaujímaví. Príbehy sú prepletené a niekedy siahajú do viacerých generácií, čo ma veľmi bavilo. Bála som sa, že kniha bude náročná ale opak bol pravdou, čítala sa ľahko.
Vrelo odporúčam.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

25

prial by som si viac paperbackov od slovenských vydavateľstiev :)

Pali Jen
23.9.2022
Pre zaobalenie dojmov z témy feminizmu som po prečítaní Muži mi to vysvetlia zvolil ako kombo-čítanie Dievča, žena a iné, ktorú som dlhšie odkladal.
Vhľad do rozmanitého ženského sveta otvára aj ďalšie zásadné témy ako sú rasizmus, náboženstvo a sexuálna orientácia.
Cez osudy 12tich rôzne prepojených britských černošiek autorka šikovne vymodelovala príbeh rozvíjajúcich sa žien naprieč storočím. Táto kolekcia osudov má silnú výpovednú hodnotu v túžbe po slobodnom naplnení života, čo je v podstate elementárnou potrebou nás všetkých.
.
Knihy sa mi dosť páčili a v mnohom ma poučili. Je to však rozsiahla problematika a ako muž si uvedomujem, že to neviem úplne uchopiť. Za dôležité však pokladám o feminizme a rovnoprávnosti rozprávať a preukazovať podporu.
Som fanúšikom women power a integrita osobnej slobody v demokratickom práve je pre mňa kľúčová. Neviem, či to zo mňa robí feministu, ale ak hovoríme o vzájomnom rešpekte ľudských bytostí a rovnocennom postavení Žien, Mužov a INÉ, tak potom áno, zrejme som feminista.
Čítať viac
Martina Berešíková
16.6.2022
Nečakane dobré
Trochu som sa obávala voľného štýlu písania a chýbajúcej interpunkcie, no človek si na to rýchlo zvykne a vety potom plynú ako myšlienky, bez zastavenia. Príbeh každej z 12tich žien je pútavý a osobný až sa z nich stali moje kamarátky, aj keď sú naše životy úplne iné. Čítať viac
32
27.3.2022
DŽI
Kniha je lekciou jedinečnosti, výnimočnosti, prijatia a ženskosti. Nevtieravo vás naučí rešpektu, autentickosti, individualite, odvahe, zvedavosti a dovolím si tvrdiť i drzosti či dokonca určitého stupňa tvrdohlavosti. A presne to je nevyhnutné. Ľudstvo si podľa môjho názoru totiž už dávno potrebuje rozšíriť obzory o tom, že človek má právo si tie obzory nerozširovať, a treba to tak prijať, lebo väčšinou má ten dotyčný k tomu relevantný dôvod, neluskol jednoducho prstami, keď sa ráno zobudil, že oddnes to vidím takto, ale predchádzal tomu dlhodobo namáhavý proces. Už dávno potrebuje čítať presne o tom, ako sa nemusím hanbiť za to, aké mám na sebe oblečenie, keď právidlá módy predsa vymysleli ľudia. Titul sa stal pre mňa akousi "Bibliou," pretože na jeho stránkach je plno prelomových, pokrokových myšlienok, ako človek farbou vlastnej pokožky nemôže zmeniť svoje rodné korene, ale my môžeme zmeniť náš pohľad na ich osobnosť. Ako by človeka nemala definovať jeho sexuálna orientácia, dĺžka vlasov alebo počet odžitých krížikov. Ako sa každý od každého učí, akou chce či nechce byť ľudskou bytosťou. Ako generácie pred nami museli neznesiteľne ponižujúco trpieť, aby sme my dnes mali toľko slobody. Spisovateľka brilantne otvára traumy, ktoré si každý na pleciach nesie so sebou, témy s problémami, ktoré sa reálne vo svete dejú, no skoro všetci sa tvárime, že vlastne vôbec neexistujú. Odkrýva tabu, ako každý pozná niekoho, komu sa dejú, ale málokto sa k tomu aj prizná, postaví čelom a pracuje na zmene, čím iba veľakrát nevedomky vytvára vzťahové vojny, ktoré sa potom len ďalej šíria ako epidémia. Tým si toto dielo až prosí o poriadnu nálož spoločensky veľmi plodnej diskusie. Natrvalo sa hlboko vpísalo do každej bunku môjho tela. Rozhodne si zaslúži pozornosť, akej sa mu dostalo, ak nie väčšej. Čítať viac
1
11.2.2022
Dievča, žena, iné
Dvanásť dievčat a žien narodených od konca viktoriánskej doby až po súčasnosť rozpráva o svojich životných príbehoch, snoch a túžbach, ale aj o prekážkach, ktorým museli čeliť. Od Angličanky, cez Nigérijčanku až po polovičnú Židovku si prešli všeličím: rasizmom, predsudkami voči LGBTQ+ komunite, generačnou traumou, či znásilnením.
Autorka k osudu každej z nich pristúpila tak citlivo a osobitne, až som mala pocit, že hrdinky sú skutočnými osobami, ktoré stretnem kdekoľvek budem. Najlepšou časťou bolo pre mňa teda určite to, ako každá žena dostala svoj vlastný priestor na príbeh a tie sa potom navzájom prepletali až do úplného konca.
Hoci knihu považujem za veľmi dobrú, mínusom pre mňa bola forma, akou bola napísaná (absencia bodiek, veľkých písmen na začiatku viet a hlavne priamej reči), zo začiatku som si na to vôbec nevedela zvyknúť a tiež občasná stagnácia deja, kedy som mala pocit, že sa už veľmi dlho točíme v kruhu okolo jednej hrdinky (hlavne v prvých 2-3 príbehoch).
Nemalo by vás to ale odradiť a ak chcete siahnuť po knihe z feministickej literatúry trochu experimentálnejšieho rázu, toto dielo vás určite nesklame :)
Čítať viac
14
9.2.2022
Dievča, žena, iné
Dvanásť samostatných príbehov žien, ktoré spolu súvisia. Sú spolu poprepájané. Hovoria o tom, ako každý skutok alebo rozhodnutie ovplyvňuje nás samotných aj naše okolie a častokrát náš budúci život a ľudí okolo. Predmetné problémy ako depresia, rasizmus, sexuálna orientácia, zaužívané stereotypy, tradície, láska, vzťahy, znásilnenia aj práva žien a boj feministiek v zobrazuje v rôznom čase a inej spoločenskej kultúre. Predsudky sú v nás zakorenené prostredníctvom našich rodičov, prenášané dlhé generácie a je len na nás ako tolerantnými budeme a aký krásny svet si vytvoríme okolo seba. Čítať viac
9
8.2.2022
Dívka, žena a jiné ...
Vlastne ani neviem ako som na knihu natrafila. Spontánne ... zvolila som si audioknihu k svojej každodennej chôdzi. Priznám sa, že niekedy ma príbehy žien tak pohltili, že mi až bolo ľúto, že som v cieli. Hlas Vandy Hybnerovej sa skvele k príbehu hodil.
Aká je kniha? Iná, nečakaná, pútavá, dynamická ... jedinečná. Sme ešte krajina plná predsudkov. Táto kniha zatína do živých a boľavých tém v určitých obdobiach života hlavných hrdiniek. Neprikrášľuje, ani nezakrýva a už vôbec nezjemňuje holú realitu a nevyspytateľnú skutočnosť ... rasa, predsudky, násilie páchané na ženách, inakosť ... skrývaná či odhaľovaná a hlavne SKUTOČNÉ žitie.
Určite sa k nej ešte vrátim ... :)
Čítať viac

Čítať viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“