Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Slovensko Komické, EZOPO, 2021

27,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Slovensko Komické, EZOPO, 2021
Slovensko Komické, EZOPO, 2021

Slovensko Komické

  Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované... Čítať viac

  Vydavateľstvo
  EZOPO, 2021
  464 strán
  6-7 hodín čítania

  Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

  27,00 €

  Na sklade, objednávajte však rýchlo
  Kniha je dostupná v 9 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

  Naši škriatkovia odporúčajú

  Šialený med - Jodi Picoult Jennifer, Finney Boylan, Cosmopolis, 2023
  Slovensko Komické, EZOPO, 2021
  27,00 €

  Viac o knihe

  Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza v časoch, ktoré môžeme zvládnuť práve vďaka humoru a smiechu. V tomto multižánrovom projekte však nájdete aj tragikomédiu, trpkosť, čierny humor, smiech cez slzy a príbehy o časoch minulých, súčasných, o vzťahoch, snoch, túžbach či očakávaniach. Dovoľte nám zabaviť vás.

  Zakladatelia projektu Judita Hansman a František Lintner, spolu so zostavovateľkou Luciou Lackovičovou, zaradili do knihy tridsaťpäť diel od slovenských aj českých autoriek a autorov. Poodhalili nám tak svoje svety. So štipkou nadsázky, samozrejme. Ak si ich chcete prečítať, siahnite po zborníku poviedok Slovensko Komické, nikde inde ich totiž nenájdete.

  „Autorky a autorov, ktorých som oslovila na spoluprácu pri tvorbe knihy Slovensko Komické, som vyberala s prihliadnutím na genézu ich tvorby a štýl. S väčšinou z nich som už predtým spolupracovala, preto som vedela, čoho sú schopní. Texty sú rozdielne, tak ako aj tí, ktorí ich napísali. A rovnako tak sú jedinečné. Originálne. Napísané len pre túto knihu a poskladané tak, aby vami pri čítaní a počúvaní prešli ako vlna. Cez niektoré presakuje fantastika, cudzie svety a sny, cez ďalšie zas tvrdá realita. Prepája ich nejaká forma humoru, nadhľadu či komična. Tvorcovia diel v knihe Slovensko Komické sú známi aj známejší a verím tomu, že po prečítaní tejto knihy zostanú pre čitateľov nezabudnuteľní. A že od mnohých si toho budete chcieť prečítať viac,“ hovorí zostavovateľka obsahu Lucia Lackovičová.

  Originálne poviedky vytvorili tajuplný priestor, kde sa rozdielne svety stretávajú niekde na pomedzí komédie a tragikomédie. V tohtoročnej edícii na vás čaká aj bonus s názvom Česko Komické. Poviedky doplnili českí spisovatelia Michal Viewegh a Petr Stančík a spisovateľka Františka Vrbenská, známa najmä svojou záľubou v sci-fi.

  Zoznam autorov a poviedok:
  • Predslov - Anton Heretik
  1. Soňa Uriková: S celého srdca
  2. Peter Balko: Rodičovská hliadka
  3. Márius Kopcsay: Bobrík dospelosti
  4. Anna Olejárová: Malá modrá knižka a ako ju nehľadať
  5. Michal Brat: Meteosexuáli
  6. Janko Iša: Hriešnik
  7. Vanda Rozenbergová: Brezová 28
  8. Martin Petro: Starec, kocúr a údolie
  9. Peter Baťko: Au. (Denník pacienta alebo tri dni v nemocnici)
  10. Lucia Siposová: Jonny a klídeček
  11. Karol D. Horváth: Posledné Vianoce v Hornej Lábe a širokom okolí
  12. Samo Trnka: Svätý Biliard
  13. Miro Švercel: Mavťan
  14. Vanda Rozenbergová: Galaktická encyklopédia
  15. Jakub Nvota: Ävendžiere
  16. Andrej Csino: Pravda
  17. Veronika Sebechlebská: Redaktorský gambit
  18. Rasťo Piško: Spolužiak all inclusive
  19. Livian Allen Gath: Z čirého nerozumu byl na první místo postaven Calboni
  20. Dušan Taragel: Masáž prostaty
  21. Dominika Madro: O chĺpok
  22. František Kozmon: Dôležitosť nosenia nohavíc
  23. Arpad Soltész: Kresťanská mutácia
  24. Alexandra Pavelková: Svetloružová Anička
  25. Nikita Slovák: Imro
  26. Vanda Rozenbergová: Bocian z Buzitky
  27. Ondrej Sokol: Ako som kovidoval
  28. 28. Samo Marec: Čo sa stalo v Malej Polhore
  29. 29. Lucia Lackovičová: Mimo rytmu
  30. Ján Snopko/ Milan Lasica: Posledný rozhovor s Lasicom
   • Bonus: Česko Komické
  31. Michal Viewegh: Slonice v porcelánu
  32. Františka Vrbenská: V chýši z pavučin přebývá stín
  33. Petr Stančík: Světový kongres šprýmařů
   • Bonus: Humor v slovách a obrázkoch
  34. Tomáš Janovic/ Fero Jablonovský: Aforizmy a glosy
  35. Komiksový príbeh Lasicu a Satinského z čias, ktoré humoru nepriali
  Čítať viac
  Počet strán
  464
  Väzba
  pevná väzba
  Rozmer
  170×240 mm
  Hmotnosť
  1085 g
  ISBN
  9788082350084
  Rok vydania
  2021
  Edícia
  Slovensko NOIR
  Naše katalógové číslo
  1159131
  Štýl
  humorný
  Jazyk
  slovenčina
  Pôvod
  Slovensko
  Vydavateľstvo
  EZOPO
  Kategorizácia

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Hodnotenia

  4,0 / 5

  4 hodnotenia

  3
  0
  0
  0
  1

  Ako sa páčila kniha vám?

  Recenzie čitateľov

  19
  V korunách stromov - Richard Powers, 2020
  Práve čítam
  V korunách stromov

  Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

  Lea Vasková
  Overený zákazník
  30.8.2022
  Tony smiechu od slovenských autorov
  Táto kniha je vynikajúcim príkladom toho, že slovenská tvorba neustále napreduje a vybrala sa tým správnym smerom.
  A je len na vás, ako budete jej nevšednosť a výnimočnosť objavovať.

  Pre mňa bola jednoznačnou voľbou audiokniha (po dobrej skúsenosti so Slovenskom NOIR).
  A to teda bola jazda!
  Zaujímavé, nevšedné, vtipné, i smutno-smiešne diela vo mne vyvolávali veselosť i smútok. Ako v každej knihe od rôznych autorov, aj v tejto som si našla obľúbené aj menej obľúbené diela.
  Prínosom audioknihy bolo počúvanie skúsených prednesov známych osobností. Ako som spomínala, nie každé dielo a prednes ma ohúrili, určite však tie pozitívne prevládali nad tými vlažnými.
  Za seba by som vypichla najmä tieto: Malá modrá knižka, Čo sa stalo v Malej Polhore, Redaktorský gambit či Svetloružová Anička.

  Ak teda túžite po dobrom umeleckom zážitku, siahnite po diele Slovensko Komické. Bude to sranda. Sľubujem!
  Čítať viac
  7.1.2022
  Opäť dokonalé!
  ROZMANITOSŤ!
  ORIGINALITA!
  JEDINEČNOSŤ aj SVOJSKOSŤ!
  Zážitok na dlhší čas a odbúranie stereotypu mysle!
  V rýchlej skratke mojimi pocitmi opísané Slovensko komické ala voľné pokračovanie knihy Slovensko NOIR.

  ÚŽASNÁ A VEĽKÁ. Neľahká (aj váhou), lež nútiaca nás zamýšľať sa a rozoberať to, čo má byť len tak, pre pobavenie. Slovensko Komické v prvom rade zabáva, ale ak poviem, že v prevahe ide o smutno-trpký až tragický humor, uveríte mi? Uveríte, lebo MY Slováci sme už raz takí. Na nás sa tragikomédia doslova lepí. Chytá nás za členky. Radi sa smejeme a zabávame. Radi si z niekoho strieľame a sme aj škodoradostní, aj sebeckí a občas hlúpi. Rada by som vypichla slovo "komika" alebo dala nejakú trefnú múdrosť o tom, kde sa vzal, tu sa vzal humor, ale v knihe je tak dokonalý prológ, že som radšej ticho. :D

  Som milo, až s efektom WAW prekvapená, aký hmatateľný posun dokázalo urobiť Prešporské divadlo so svojou len 2 časťou knižnej série poviedok Slovensko. Aby som si knihu stihla prečítať do Vianoc, chytila som do rúk najprv audio nahrávku a čítala ušami. Opäť som si potvrdila, že som hold klasik a aby som naplno prežila príbeh, musím ho vnímať na 100%, tj. čítať. :)
  Čo je však super na audio? Vďaka nej mám svojich favoritov, ku ktorým sa vrátim a prečítam si ich v tichu a spomalenom režime, lebo si to zaslúžia. Napríklad taká poviedka "Brezová 28", po ktorej dopočúvaní mi stislo srdce, ale aj "Čo sa stalo v Malej Polhore", tam mi skoro ušli slzy (samozrejme od smiechu) a môjmu priateľovi zase pri "O Chĺpok". :D
  Taká pikantéria skrytá v poviedke "Masáž prostaty" tiež správne zaúčinkovala a "Bocian z Buzitky" prekonal môj tip na koniec. Nádhera! Každý si nájde svojich favoritov a možno vám niektoré nesadnú, ale.. zisťujem, že každý deň ma človek inú náladu a rebríček obľúbencov sa s ňou mení.

  Že bude kniha obsahovať aj časť "Česko komické", či humor v slovách a obrázkoch, prípadne bonus ako krátky komiks L+S a smutné pravdy v anekdotách, aforizmoch a glosách, to som nečakala! Naozaj prepracovaný koncept všakovakých uličiek, ktoré spája humor, zábava, či spomienka a veľká pravda. Slovensko Komické (ďalej už len "SK") sa dá čítať celý rok ak nie celý život. Niektoré poviedky doznievajú pár hodín a preto knihu tak skoro neotvoríte. Na iné budete potrebovať ticho a dážď za oknom, či špeciálny "mood". Je úžasne mať v rukách niečo, z čoho je cítiť práca viacerých ľudí a že ich bolo jako hodně! Opäť veľa autorov/spisovateľov, hercov, hudobníkov, kamarátov a ďalší skvelý výtvarník Fero Lipták. Jeho ilustrácie sú úsmevné, častokrát samé o sebe vtipné a veľmi trefné.

  V knihe sa tiež nachádza posledný rozhovor s Milanom Lasicom, ktorý bol síce komický, ale ostalo mi smutno. Prisľúbil napísať poviedku, tak ako stihol aj do Slovensko Noir, ale pri jeho vyťaženosti radšej navrhol rozhovor. Právom je celá kniha venovaná práve jemu a aj v tomto prípade sa dá hovoriť "smiech cez slzy". Aj ja ďakujem, majstre!

  Multižánrovou čerešničkou na torte je ďalšia zberateľská magnetka (neverííím, že ich bude ešte 7, mamička pomoooc, lebo celý projekt sa má skladať z 9 kníh). Už teraz sa neviem dočkať, akú tému bude niesť tretia kniha Slovensko. Zatiaľ však mám čo robiť, lebo "SK" nám ponúka až 35 poviedok v rôznych témach (fantastiku nevynechajúc) na krásne farebne vytlačených 464 stranách a čítať, či počúvať ich viete dokolečka dokola, či cez deň ku káve alebo popri varení (ako ja) alebo len tak, k poháru vínka, keď slnko za oknom zapadá a vy chcete vojsť do "inej reality". :)

  Vďaka "SK" som lepšie spoznala režiséra Nikitu Slováka, ktorého poviedky ma berú za srdce. Žeby to bolo tou spomínanou smrťou, ktorá patrí do našich životov? Boh vie, ale ďakujem za ne! ;)

  Moje jediné mínus patrí autorom, ktorí si neodpustili dve "krčmové" veci - čím to je, že potrebujete v písomnej tvorbe využívať moc vulgarizmov ako aj samotnú tému SEX? Alkohol pochopím, predsa len ako národ máme natrénované a tiež sex je súčasťou nášho života, ale.. prečo toľké sexovanie, stoporenie, nohavičky sem, honka tam? :D Stále mi chodí po rozume otázka, či je naozaj nutné vkladať do poviedok sex ako taký (aby viac zaujali? aby pôsobili reálnejšie a prirodzenejšie?) - za mňa to vôbec nie je potrebné. Miestami ma to trochu poburovalo a to nie som žiadna konzerva, hreším ako Pohan, čiže žiadne citlivé Béčko, ale.. vedela by som si niektoré užiť aj bez tých, na môj vkus, silených sex scén alebo narážok.
  Beriem však na vedomie, že slovo sex a všetko, čo k nemu patrí, vytvára témy, rozhovory, situácie, vzťahy a čo si budeme hovoriť, tiež zbližuje. ;)

  P.S.: hudba, opäť jedinečná, podmanivá, dotvárajúca celkovú atmosféru a vytvorená špeciálne pre túto knihu, ako sa vraví "šitá na mieru". Musím vyzdvihnúť skrytú skladbu na konci poviedky "Bocian z Buzitky", ach.. veď, vypočujte si!

  Veľká vďaka patrí vydavateľstvu EZOPO . Za to ako to robíte, za váš prístup a že som si mohla túto krásavicu prelistovať už v deň, keď sa narodila.
  Mať možnosť vybrať si, či áno a či nie..!
  Čítať viac
  2
  Váha slov - Pascal Mercier, 2021
  Práve čítam
  Váha slov

  Knihomol od detstva..teraz prevažne odborná literatúra z oblasti psychológie,pedagogiky.Ak sa nájde čas na beletriu je to pre mňa vzácny čas.

  Jana Brutovská
  Overený nákup
  30.12.2021
  Krásny darček.
  Kniha bola nami darovaná synovi a jeho rodine.Velmi sa im páčila, ilustrácie potešili aj trojročné chlapča, ktoré už pozná kresby pána Liptaka.. majú ich doma ..s obdivom v knihe listoval. Všetci sa tešia, že ich príbehy pobavia. Čítať viac
  Katarína Medňanská
  Neoverený nákup
  8.12.2021
  Slovensko Komické
  Vynikajúca kniha - taká literárna "maškrtka", zaujímavé a zábavné čítanie, prekvapivé, niekedy až cynické - taký čierny humor... No nielen "komické", niektoré poviedky sú skôr fantasy... Kniha pre tých, ktorí sa vedia zasmiať - i na sebe. Je to aj nádherne spracovaná kniha, pohladenie pre oči, dušu i um. Odporúčam aj audioknihu na USB kľúči. Čítať viac

  „Milencom fantázia pracuje tak bujne ako bláznom - chladný rozum ostáva nad tým stáť a doma sú v tých vidinách len milenci a námesačníci a básnici.“

  Sen svätojánskej noci - William Shakespeare, 2005
  Sen svätojánskej noci
  William Shakespeare