Polnočná knižnica

Ktorý z možných životov je ten pravý?

Nora má tridsaťpäť a život plný premárnených príležitostí. Cíti, že všetkých sklamala. Otca, pretože sa nestala úspešnou plavkyňou; brata Joea, keď sa rozhodla opustiť čoraz... Čítať viac

4,3 182 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2021
336 strán
5-6 hodín čítania

Nora má tridsaťpäť a život plný premárnených príležitostí. Cíti, že všetkých sklamala. Otca, pretože sa nestala úspešnou plavkyňou; brata Joea, keď sa rozhodla opustiť čoraz populárnejšiu hudobnú skupinu a tiež snúbenca... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,70 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
The Midnight Library - Matt Haig, Canongate Books, 2020
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2020
Ihneď na stiahnutie

9,27 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Nora má tridsaťpäť a život plný premárnených príležitostí. Cíti, že všetkých sklamala. Otca, pretože sa nestala úspešnou plavkyňou; brata Joea, keď sa rozhodla opustiť čoraz populárnejšiu hudobnú skupinu a tiež snúbenca, s ktorým sa rozišla dva dni pred sobášom. V depresii, pohltená ľútosťou a pocitmi viny sa rozhodne spáchať samovraždu. Ocitá sa však v akomsi medzisvete zvanom Polnočná knižnica. Knihy tu nie sú obyčajné – každá predstavuje inú verziu Norinho života, ak by sa kedysi rozhodla inak. Dostáva možnosť prežiť jednotlivé príbehy a napraviť minulé chyby. No pátranie po dokonalej alternatíve má vždy nejaké „ale“ a Nore sa nedarí získať všetko, čo by chcela. Čas sa kráti a kým sa knižnica medzi životom a smrťou nadobro rozpadne, musí vybrať. Rezignuje alebo sa vráti do pôvodného života a pokúsi sa veci napraviť?

Z anglického originálu The Midnight Library (Canongate Books Ltd, Great Britain, Edinburgh 2020) preložila Jana Melcerová.
Čítať viac
Originálny názov
The Midnight Library
Počet strán
336
Rok vydania
2021
ISBN EPUB
978-80-551-7975-9
Naše katalógové číslo
1133229
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

182 hodnotení

78
33
22
9
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Kniha pre všetkých, ktorí si už niekedy položili otázku čo by bolo keby a akým smerom by sa uberal ich život, keby sa v prípade voľby rozhodli zvoliť inú cestu. Napriek téme samovraždy je to veľmi pozitívna a povzbudzujúca kniha, dáva každému nádej, že aj v živote, ktorý práve žijeme máme vždy možnosť voľby a každá voľba vedie k nekonečnému množstvu alternatívnych koncov.

Čítať viac
15. februára 2022

Aké by to bolo, keby sme mohli zmeniť to, čo v živote najviac ľutujeme? Boli by sme šťastnejší, bohatší, obľúbenejší? Alebo presne naopak?

Polnočná knižnica je miesto, kde hlavná hrdinka Nora dostáva možnosť zmeniť rozhodnutia, ktoré ľutuje, a prežiť tak svoje alternatívne životy. Predovšetkým je ale Polnočná knižnica láskavý príbeh o vplyve rozhodnutí na život človeka. A o ich dôležitosti - skutočnej aj domnelej. Je pretkaný mnohými peknými úvahami a myšlienkami. Krátke kapitoly rýchlo odsýpajú, preto sa knižka číta ľahko a rýchlo. Norin príbeh (resp. príbehy) vás dojmú, pobavia, rozosmutnia aj dodajú nádej.

Matt Haig má dar vykresať výnimočný čitateľský zážitok aj z príbehu, ktorého okolnosti sú na začiatku vlastne pomerne banálne a bežné. A preto Polnočná knižnica rozhodne nebola mojím posledným stretnutím s týmto britským spisovateľom.

Čítať viac

Táto knižka je vhodná na studený, sychravý, zimný večer, keď jediné, čo potrebujete, je zakrútiť sa do deky so šálkou čaju alebo kávy v hrubých ponožkách. Pripravte sa na vtipné, no zároveň surové čítanie. Na magické, no zároveň depresívne čítanie. Pripravte sa na melanchóliu a pasáže zo života, v ktorých sa nájdete. Kniha mi mnohými vecami pripomína Bezhviezdne more, takže ak sa Vám páčilo, môžete do nej pokojne ísť. Pre mňa to určite nie je najlepšia kniha, akú som kedy čítala, ale je to príjemná oddychovka, pri ktorej vypnete, ale možno aj trošku popremýšľate nad životom. A položíte si otázku, ako by váš život vyzeral, keby ste niečo, čo i len maličkosť, urobili inak.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5
19.9.2023
Veľmi pekná myšlienka.
Odporúčala by som túto knihu všetkým ľuďom, ktoré stále riešia ČO AK? a PREČO JA?
Po prečítaní sa človek zamyslí, že nie v minulosti sa nachádza riešenie na náš život.
Čítať viac
2
29.10.2021
Pre mňa veľmi preceňovaná kniha. Áno, musím uznať, že obsahovala veľa zaujímavých myšlienok, ktoré som si dokonca musela zapísať. A áno, mala aj celkom peknú pointu na konci príbehu. Stále si aj tak myslím, že kniha má baviť čitateľa skoro celú dobu. Podľa môjho názoru bola knižka príliš nudná a na to aby som ju dočítala naozaj pomáhali len tie pekné myšlienky.
Čítať viac
L
Neoverený nákup
pred piatimi dňami
Rozplakala ma
Pre toho, kto miluje filozofiu je táto kniha ako stvorená. Ponúka veľa nádeje, pochopenia a nespočetné množstvo priestoru na zamyslenie. Pre to a ešte pre mnoho malých milých detailov sa u mňa dostala do zoznamu top kníh, aké som kedy prečítala. Tie myšlienky tam sú dobre známe, pre tých, čo filozofiu študujú. Ale spojenie Norinho príbehu s abstraktnými pojmami približuje krásu bytia úplne každému. Kniha, ktorú by si mal prečítať každý! Čítať viac
6

Knižky som začala čítať až niekedy okolo roku 2010. Navštevovala som knižnicu a neskôr som si nejakú kúpila. Teraz mám založenú menšiu knižnicu a k väčšine kníh sa dá opätovne vrátiť. Páčilo by sa mi, keby sa niekomu nejaká moja knižka zapáči a požičala by som mu ju :)

Lenka Beňušová
Overený zákazník
4.8.2023
Dilema
Koľkokrát sme sa zamysleli nad tým, koľko vecí v živote ľutujeme. Raz som čítala citát, že by sme nemali ľutovať veci, ktoré sme urobili, ale ktoré sme neurobili. Niekedy si naň spomeniem, ale tento príbeh sa pozerá na to inak. Kniha je pútavá, nevedela som sa od nej odtrhnúť, ale asi najviac kvôli tomu, že som v nej hľadala odpovede na svoje otázky. Čítať viac
17.4.2023
Nie ste spokojní, aj keď máte, čo ste chceli? Nič vám nevychádza? A keď vidíte motivačný citát či poučku len gúľate očami? Tak Polnočná knižnica je odteraz váš nový sparingpartner. Nakopne k prijatiu následkov za svoje rozhodnutia. Motivuje neutekať pred problémami len preto, že je to pohodlnejšie. Príbehom naozaj úžasne ukazuje, že sa dá nevzdať sa vlastného sna iba preto, že sa nesplní tak, ako som si želal/a. Dá sa prestať cítiť za to vinu. Nájsť si k nemu inú cestu. Zostať však pri tom svoja. No na druhej strane fantasticky využitý námet knihy hovorí, ako je dobré byť spokojný/á s tým, čo mám. I keď toho na prvý pohľad nie je veľa. Považovať aj to "minimum" za úspech. Predsa som to robil/a najlepšie, ako som vedel/a. Dokonca schvaľujem upozornenie na ochranu ľadových medveďov alebo uhlíkovú stopu. Asi sa to nerobí dostatočne a lepšie si to takto človek zautomatizuje. Je to jednoducho bomba! Dobre si zacvičíte. Čítať viac
21.3.2023
hmm
Čakala som nejaký brak, keďže je to vychvaľovaná kniha. Bolo to príjemné prekvapenie. Asi každý v živote aspoň raz oľutoval svoje rozhodnutie a zamýšľaľ sa coby-kdeby. Ja osobne by som takúto knižnicu prijala aby som videla ako by sa v niektorých momentoch môj život vyvíjal. Čítať viac
4
Veľké leto - Ewald Arenz, 2023
Práve čítam
Veľké leto

Cez rozprávky a poviedky som sa ako osem ročná dostala do sveta Harryho Pottera a odvtedy som vášnivou knihomoľkou, ktorá má stále v ruke alebo aspoň po ruke knihu. Mám rada hlavne beletriu, príbehy zo života, reportáže, životopisy a občas sa ešte nechám zlákať aj fantasy literatúrou. Mojím obľúbeným sú talianski autori, ku ktorým so sa dostala cez vydavateľstvo Inaque. Mám rada knihy, ktoré sa ma tak chytia za srdce, že si pri čítaní robím poznámky. Ak mám chuť na oddychovú literatúru siaham po detektívkach.

Dominika Körmendi
Overený zákazník
16.3.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nora sa cíti v živote nepotrebná a preto sa rozhodne skončiť so životom. Namiesto smrti sa dostáva do Polnočnej knižnice, v ktorej zistí, že predtým než sa tak definitívne stane, môže vyskúšať rôzne verzie svojho života. Čo by bolo keby neskončí s plávaním, čo by bolo keby pokračuje v hudbe, atď.

Myslela som, že si prečítam dobrú oddychovku a namiesto toho som si fotila skoro každú druhú stranu, lebo sa mi tam páčila nejaká myšlienka. Bola to oddychovka istým spôsobom, ale nie plytká. Za mňa rozhodne odporúčam.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„To jediné, na čo sa nevzťahuje pravidlo väčšiny, je ľudské svedomie.“