Čo sme robili v posteli - Brian Fagan, Nadia Durrani
Čo sme robili v posteli
14,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Čo sme robili v posteli

Horizontálna história

Vydavateľstvo
mamaš, 2021

Ďalšie formáty

E-kniha
9,90 €

Nazrite pod perinu fascinujúcich dejín postele. V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola miestom, kde sa nielen spalo, ale aj umieralo, milovalo, rodilo, rozprávali...

Čítaj viac

Nazrite pod perinu fascinujúcich dejín postele. V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola miestom, kde sa nielen spalo, ale aj umieralo, milovalo, rodilo, rozprávali...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

14,90 €
Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nazrite pod perinu fascinujúcich dejín postele

V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola miestom, kde sa nielen spalo, ale aj umieralo, milovalo, rodilo, rozprávali sa príbehy a konali spoločenské aktivity. Kto robil čo, s kým, prečo a ako sa v závislosti od doby a miesta neuveriteľne líšilo.

Ľudovít XIV. vládol Francúzsku z postele. Winston Churchill riadil počas druhej svetovej Britániu z tej svojej. Pocestní si bežne líhali spať s úplne cudzími ľuďmi a v mnohých domácnostiach sa o postele delili celé rodiny. Postele boli drahocenné a často boli vystavované na obdiv – Tutanchamóna pochovali na zlatej posteli a bohatí Gréci odchádzali do podsvetia na honosných ležadlách. Posteľ sa na súkromné, skryté miesto zmenila až v modernej dobe a na jej bohatú spoločenskú históriu sa do veľkej miery zabudlo.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Posielame do šiestich dní
14,90 €

E-knihy a audioknihy

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Novinka
PDF
EPUB
MOBI
9,90 €
Ďalšie

Recenzie, kritiky

„Ak ste si mysleli, že posteľ slúži iba na spánok, sex alebo smrť, táto kniha vás presvedčí o opaku. A navyše je taká zábavná, že ju budete čítať dlho do noci.“ — Paul Chrystal, autor kníh In Bed with the Ancient Greeks a In Bed with the Romans

„Je to fascinujúci príbeh predmetu, ktorému sme doteraz nevenovali takú pozornosť, akú by si zaslúžil.“ — Chris Scarre, Durham University

„Táto úžasná kniha o našom najobľúbenejšom kuse nábytku je skvelým rozprávaním na dobrú noc.“ — Matthew Symonds, editor časopisu Current World Archaeology

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
232
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
378 g
ISBN
9788097389512
Rok vydania
2021
Edícia
Spoločnosť a dejiny
Naše katalógové číslo
1119315
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
mamaš

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Renata Solárová
4.1.2022
Čo sme robili v posteli
Overený nákup
Hoc názov znie.... :-) vraj je to čisto archeologická téma, knihu dostane dcéra archeologička až 28.1. k narodeninám :-) Čítaj viac
Kristína Puziová
22.11.2021
Prečítajte si túto originálnu knihu
Kniha Čo všetko sme robili v posteli zaujme už samotným názvom. Veď kto dnes nemiluje posteľ, najmä tú svoju? S posteľou bezprostredne súvisí spánok. Ten je tu už od počiatku človeka. Táto kniha predstavuje vývoj miesta na spanie už od doby Kamennej až po súčasnosť. Kniha dáva odpoveď na otázky: “Na čom ľudia kedysi spali? Ako vynašli posteľ? Aké postele kedysi ľudia mali?”. Takisto sa táto kniha zaoberá snami alebo pôrodom.
?
Mňa čítanie tejto knihy naozaj bavilo a dozvedela som sa veľa nových informácií. Niektoré veci boli dokonca vtipné alebo desivé. Samozrejme, našli sa informácie, ktoré ma obzvlášť nezaujali, ale to je absolútny subjektívny pohľad. Práve vás môžu tie informácie nadchnúť.
?
Napísať túto knihu, resp. zhrnúť všetky informácie, ktoré siahajú až do pradávna, určite stálo veľkú námahu. Dnes, v 21.storočí berieme posteľ ako samozrejmosť a preto verím, že si táto kniha nájde čo najviac čitateľov. Zaslúži si to.
Posteľ vždy neslúžila len na spanie, sex alebo ležanie počas choroby… A dozviete sa tu naozaj zaujímavosti. Uvedomíte si, čo s naším spánkom urobil priemyselný kapitalizmus. V knihe nájdete aj ilustrácie umenia či fotografie.
?
V poslednej kapitole s názvom “Budúce sny” sa dozviete ako by mali vyzerať postele v buducnosti. Technológie stále napredujú. A žiaľ, majú tendenciu ovplyvniť každú súčasť nášho života.
Čítaj viac
16
19.10.2021
Skvelá kniha, vhodná aj ako darček
Postele v našich spálňach sú bezpochyby tou najintímnejšou zónou, ktorú v našich domovoch máme. Nedelime sa o ne, sú len naše a sú akousi zárukou či vidinou relaxu a pokoja na konci dňa. No nebolo tomu vždy tak. A keď ste zvedaví, čo vsetko sa dialo v spálňach a posteliach ešte predtým, ale aj po tom, ako sa stali synonymom súkromia, určite neprehliadnite knihu Čo sme robili v posteli.
.
Ako už názov napovedá, táto publikácia sa dotýka viacerých tém, ktoré sú úzko späté s posteľou. Dozviete sa rôzne zaujímavosti o spaní, o snoch, o sexe, o pôrodoch, aj o smrti a o praktikách, ktoré boli príznačné pre tú, ktorú dobu a spoločenskú vrstvu. Mapuje veľmi ďalekú minulosť, keď "posteľ" predstavovalo lístim vystlané malé, no bezpečné miestočko na konári stromu, ale aj súčasnosť a tie najmodernejšie postele, ku ktorým neodmysliteľne patrí USB port, či Wi-fi pripojenie. Kniha obsahuje množstvo informácií a pikošiek, ktoré ste ešte zaručene nepočuli. Niektoré vás rozrehocú, niektoré vás pripravia o reč, nad niektorými budete zalamovať rukami a pýtať sa samých seba, ako toto mohol niekto urobiť, či tolerovať.
.
Vyberám pár pikošiek, no neprezradím k nim všetko ... Takže, vedeli ste ...
... že jedna z prvých rozkladacích postelí sa našla v hrobke známeho faraóna? (v knihe je aj fotka)
... že starí Egypťania verili, že ak sa žene sníva o sexe s vlastným manželom, neveští to nič dobré, no keď to isté robí v sne so zvieraťom, to už je iná pesnička. Napr. obcovanie s jedným konkrétnym znamenalo, že žena bude mať dobre zariadený dom.
... že isté ženy po pôrode nešli ľahnúť na lôžko, pretože tam namiesto nich zaľahol ich manžel a ony sa museli postarať o neho.
.
Toto je len malá omrvinka z toho, čo všetko môžete v tejto knihe nájsť. Takže ak chcete vedieť, ktorý to bol faraón, zviera, či ktoré nešťastnice sa to museli starať o pôrodom vyčerpaných chlapov, neváhajte a dajte knihe šancu. Rozšíri vám obzory, mnohými faktami vás prekvapí a zaručene aj pobaví.
.
A týmto apelujem na Mikulášov a Ježiškov - toto je skvelý tip na knižný darček, či už do čižmy alebo pod stromček.
Čítaj viac
12
18.10.2021
Aký máte vzťah k posteli? Ja veľmi kladný, takže kniha o jednom z mojich najobľúbenejších kusov nábytku mi v žiadnom prípade nemohla ujsť.

Už ste sa niekedy zamýšľali, či bola vždy určená len na spanie a ako sa líšili postele našich predkov od tých, na ktorých ležíme dnes? Ak si prečítate knihu Čo sme robili v posteli, tak sa už zamýšľať nemusíte, dozviete sa toho omnoho viac a budete môcť ohurovať priateľov kopou pikošiek.

“Ak sa niečo nedá robiť v posteli, nestojí to za to.”

Autori Brian Fagan a Nadia Durrani vás v knihe, ako tí šikovnejší z nás z podnázvu “Horizontálna história” aj sami správne odhadnú, prevedú tým, čo všetko sa kedysi robievalo v posteli - pôrody, úmrtia, spánok (samozrejme, ale vedeli ste, že aj dvojfázový?) a mnoho ďalších činností od vládnutia až po sex. Okrem zaujímavého prierezu históriou postele a jej úloh v našich životoch kedysi, dnes a v budúcnosti, pútavom prehľade o tom, ako sa spí v rôznych kultúrach, sa pri čítaní aj zasmejete, budete sa chytať za hlavu a dozviete sa aj to, že kedysi si muži radšej ľahli na poleno, ako by si mali uložiť hlavu na pohodlný (no zženštilý) vankúš, čerstvý vzduch v spálni sa považoval za škodlivý, ak chcete porodiť pekné dieťa, nemali by ste sa pozerať na opice a mnoho mnoho ďalšieho.

A však veď si prečítajte, napríklad večer pred spánkom v posteli (ja som čítala skoro do rána, nedalo sa od nej odtrhnúť)

P.S.: Kniha má krásnu obálku, vnútri nájdete aj fotky, takže si môžete pozrieť napríklad to, na akej posteli spal Napoleon v predvečer bitky pri Waterloo, a ak vás niečo zaujalo natoľko, že by ste si k tomu chceli doštudovať viac, v bibliografii nájdete inšpirácie až-až.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac

„Prevratné myšlienky ku mne vždy prišli v knihách.“

Bell Hooks