Ostrov kľúč - Małgorzata Szejnert

17,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ostrov kľúč

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2022
360 strán
5 hodín čítania

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia so svojimi ťažkými batožinami a obrovskými snami?

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku. Od konca devätnásteho storočia až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu nachádzala imigračná stanica, tesná brána, za ktorou bolo možné žiť svoje sny. Do Ameriky tadiaľto prúdili davy ľudí, ktorým doma chýbal chlieb, bezpečnosť či sloboda. Na lodiach všemožných romantických mien sem prichádzajú Nemci, Škandinávci, Íri, Francúzi, Holanďania, Poliaci, Taliani, Gréci, Slováci, Česi, Rusi i Židia rôznej štátnej príslušnosti. Väčšina z nich tu strávi najviac pár hodín. Tí, ktorí nemali toľko šťastia, prežili tu častokrát aj niekoľko mesiacov, dlhú karanténu a nekonečné vyšetrenia. Nemálo však bolo aj tých, ktorí sa hneď museli vydať na cestu späť.

Tam, kde sa končí Americký cisár Martina Pollacka, začína sa Ostrov kľúč Małgorzaty Szejnert. Tieto knihy sú ako dve rôzne kapitoly toho istého príbehu. Príbehu o Európe, Amerike a obrovskej túžbe žiť dobrý a slušný život. Małgorzata Szejnert sa však nezaujíma len o osudy imigrantov. Rovnako ju zaujímajú aj príbehy zamestnancov imigračnej stanice, lekárov, sestier, opatrovateliek či komisárov. Pred nami sa otvára veľkolepá freska jedného maličkého ostrova, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky.
Čítať viac
Originálny názov
Wyspa klucz
Počet strán
360
Väzba
pevná väzba
Rozmer
160×223 mm
Hmotnosť
736 g
ISBN
9788082033222
Rok vydania
2022
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
1115051
Štýl
cestopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

6 hodnotení

4
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8
12.8.2022
Vidina lepšieho života či nútený odchod zo zeme, ktorá pre nich začala predstavovať nebezpečenstvo - aj to boli príčiny, kvôli ktorým mnohé národy prichádzali na ostrov Ellis Island. Úspešný príchod na ostrov však automaticky nezaručoval pobyt na území USA. Prisťahovalci museli prechádzať určitým druhom profilovania akými bola napríklad kontrola psychického stavu či testy inteligencie, ktoré pre mnohých znamenali odmietnutie a vyslanie naspäť do svojej rodnej krajiny. História tohto ostrova má svoje tienisté i svetlé stránky. Mnohí pracovníci, ktorí zabezpečovali plynulý chod imigrantov sa naozaj snažili pomôcť či už po materiálnej alebo psychickej stránke. Ich príbehy a príbehy mnohých iných nám vo svojej knihe "Ostrov kľúč" prináša poľská reportérka Malgorzata Szejnert. Dôkladným štúdiom naprieč archívnymi záznamami, nahrávkami a ďalšími inými zdrojmi, nám prináša historický prierez udalostí odohrávajúcich sa na prisťahovaleckej stanici Ellis Island od začiatku, kedy patril domorodým obyvateľom, cez migračné vlny počas svetových vojen až po súčasnosť, a prepletá ich s osobnými príbehmi i fotografiami prisťahovalcov, ale aj zamestnancov, komisárov či zdravotného personálu ostrova. Prináša pohľad na to, s čím všetkým sa museli počas rokov obe strany ("domácich" i "prišelcov") vysporiadať - či už to boli rôzne choroby a z nich vyplývajúce pandémie a karantény alebo vzrastajúci antisemitizmus a zavedenie národnostných kvót. Kniha je skutočne nabitá rôznorodými informáciami, no nie je to len akýsi mechanický zber údajov a faktov. Szejnert do jednotlivých príbehoch vkladá hĺbku, srdce a emócie. Jej výklad umožňuje čitateľovi pochopiť aké pocity ľudia zažívali po príchode na ostrov a s čím všetkým museli (aj vnútorne) bojovať. Pocity nádeje i dezilúzie. Smútok, vyčerpanie či strach, no aj prísľub lepších zajtrajškov. Príbeh ostrova Ellis Island ovplyvňoval celé krajiny a výrazne zasiahol osudy jednotlivcov či skupín. Ostrov kľúč je vynikajúca kniha, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti. Čítať viac
Beáta Kiselová Bileková
Neoverený nákup
11.8.2022
Výborné
Vidina amerického sna bola veľká už pred dobrými pár desiatkami i stovkami rokov, kedy imigranti prevažne z Európy, mnohí Židia, hľadali v Amerike nádej na lepší život. Vstupnou bránou pre nich bol ostrov Ellis Island, kam sa autorka knihy vybrala a čitateľom približuje príbehy a osudy rôznych ľudí, či už samotných emigrantov z vlastných krajín, alebo pracovníkov ostrova. Niektorým sa sen splnil, ale mnohým nie. Poniektoré rodiny boli rozdelené a niektorí zas vrátení späť do domoviny. Prečo? Pretože Spojené štáty neakceptovali hendikepovaných ľudí, duševne chorých a inak znevýhodnených, pričom poniektorí sa nevedeli len dohovoriť kvôli neznalosti jazyka. A s koľkými ľuďmi sa obchodovalo ako s bielym mäsom a boli nútení na prostitúciu...
V tejto knihe spoznáte veľmi ťažké osudy ľudí, ktorí verili, ale aj pracovníkov s dobrým srdcom, i s tými podlými. Prečítate si aj o českom filmovom velikánovi Jiřím Voskovcovi. Táto kniha mi poskytla veľmi veľa zaujímavých informácií, ale miestami išlo o veľmi ťaživé čítanie. Na druhej strane som sa aj zasmiala trpkým smiechom, keď som spoznala Ludmilu Foxlee s českými koreňmi, ktorá sa začlenila a pomáhala imigrantom. Počas svojej cesty do Československa zistila, že sa tam kradne, podávajú sa nepresné informácie a môžu mu stratiť batožinu. A ja som zas zistila, že sa u nás za 100 rokov odvtedy toho ani veľa nezmenilo. Výborná kniha s fotografiami a skvelým prekladom, ktorú jednoznačne odporúčam.
Čítať viac
25

prial by som si viac paperbackov od slovenských vydavateľstiev :)

Pavol Jendruš
Overený zákazník
10.6.2022
Ostrov kľúč (Ellis Island) bol vstupnou imigračnou bránou (lepšie povedané lievikom), do zasľúbenej americkej zeme. Vznikol umelým rozšírením pôvodného miniatúrneho ostrova neďaleko ostrova Sochy Slobody. Motto ostrova (na web stránke) vypichuje jeho posolstvo: "Sen. Cesta. Príchod". Od konca 19.storočia do polovice 20.storočia čelil obrovskému náporu prisťahovalcov z celej Európy.
Kniha je plná fotografií a zachytáva systémové kroky Ameriky pri vysporiadavaní sa s prílivom, ba povodňou nového obyvateľstva, ktoré okrem prázdnych rúk a rôznych chorôb, prinášalo priestor pre zneužívanie systému, vykorisťovanie a podvody, podobne ako tomu bolo pri odchode z vlasti. Na opačnej strane je v knihe množstvo príbehov (neskoršie) známych aj neznámych prišelcov, ktorý sa snažia vysporiadať s novými životnými výzvami a najmä tou najzásadnejšou, či sa im podarí splniť si vychýrený americký sen.
Výborné čítanie.
Čítať viac

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis
O zármutku
C.S. Lewis