Krajčírkin dar

Strhujúci príbeh troch mladých žien v Paríži počas nemeckej okupácie, živý a realistický obraz vojnou zmietaného mesta, priateľstva až za hrob a neochvejnej túžby prežiť. Paríž... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2021
272 strán
4-5 hodín čítania

Strhujúci príbeh troch mladých žien v Paríži počas nemeckej okupácie, živý a realistický obraz vojnou zmietaného mesta, priateľstva až za hrob a neochvejnej túžby prežiť. Paríž v roku 1940. Tri mladé krajčírky zamestnané ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Švadlenčin dar - Fiona Valpy, Baronet, 2021
EPUB MOBI
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie

10,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Strhujúci príbeh troch mladých žien v Paríži počas nemeckej okupácie, živý a realistický obraz vojnou zmietaného mesta, priateľstva až za hrob a neochvejnej túžby prežiť.

Paríž v roku 1940. Tri mladé krajčírky zamestnané v známom salóne sa usilujú vyrovnať so životom v obsadenom meste. Každá sa o to pokúša iným spôsobom a každá z nich skrýva tajomstvo. Mireille, ktorej rodinu poznačila vojna, sa pridá k hnutiu odboja, Claire sa zapletie s nemeckým dôstojníkom a Vivienne robí všetko pre to, aby svoje tajomstvo uchránila aj pred kamarátkami.
Paríž v roku 2017. Do mesta prichádza Clairina vnučka Harriet žijúca v Anglicku, pretože sa rozhodla pátrať po svojich koreňoch. Zamestná sa v tom istom podniku na rue Cardinale ako kedysi jej babička. Pomaly odhaľuje rodinnú históriu, temnejšiu a bolestnejšiu, než čakala.

„Boli to obyčajné ženy, ale keďže žili v neobyčajných časoch, aj ony sa povzniesli k neobyčajnosti. Nech bol život akokoľvek krutý, nech bola noc akokoľvek temná, nikdy sa nevzdali.“

Autorka spojila osudy troch mladých talentovaných dievčat pracujúcich v módnom priemysle a opisuje ich odhodlanie bojovať v jednom z najhorších období v histórii Európy za spravodlivosť, v ktorú skutočne veria. Čitateľov hlboko zasiahne opis hrôz, aké zažívali väzenkyne v pracovných táboroch. Kladie si otázku, ako je možné, že zlo jedného človeka nakazilo tisícky ľudí ukrutnou brutalitou a zbavilo ich ľudskosti. Fiona Valpyová utkala zložitú tapisériu dobra a zla, lásky a nenávisti, krásy a obludnosti, ktorá nás dojíma výstižným zachytením ľudskej slabosti a zraniteľnosti, vyváženej nesmiernou odvahou, lojalitou a nezlomnosťou.
Čítať viac
Originálny názov
The Dressmaker's Gift
Počet strán
272
Rok vydania
2021
ISBN EPUB
9788022212120
Naše katalógové číslo
1109087
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

14 hodnotení

5
3
5
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

22.3.2023
Krajčírkin dar je strhujúci príbeh o troch mladých ženách žijúcich v Paríži počas nemeckej okupácie. Spolu s Mireille, Claire a Vivienne, ktoré pracujú ako šičky v prestížnom módnom dome, nahliadne čitateľ priamo do diania počas druhej svetovej vojny. Druhá dejová línia sleduje príbeh Harriet, Clairinej vnučky, ktorá pricestuje do Paríža na stáž presne v tom istom módnom dome, kde kedysi pracovala jej stará mama. Trápia ju nevysvetliteľné udalosti v rodine, a tak sa rozhodne vypátrať o svojom pôvode čo najviac.

Ak by som mala knihu zhodotiť ako celok, nebola zlá. Neoblomné puto medzi Mireille, Claire a Vivienne bolo skutočne obdivuhodné a inšpiratívne. Ich príbeh je síce až pritiahnutý za vlasy a miestami pôsobí neuveriteľne, no je písaný nesmierne pútavo, takže ja som ho zhltla, aj keď som neraz prevracala očami. Kameňom úrazu sa však podľa mňa stala dejová línia zo súčasnosti. Kniha sa snaží byť viacgeneračným románom, no podľa môjho názoru si autorka odhryzla príliš veľké sústo. Snaží sa načrtnúť témy ako dedičná trauma či terorizmus, no toto sú veľmi komplexné témy samy o sebe. Kniha svojím rozsahom neumožnila rozobrať ich viac do hĺbky, a tak to v konečnom dôsledku pôsobilo veľmi povrche a nezanechalo to vo me dobrý dojem. Autorka by podľa mňa urobila lepšie, keby dejovú líniu zo súčasnosti úplne vynechala, alebo naopak dvojnásobne zväčšila rozsah knihy a detailne rozpísala spomenuté témy.

Obrovský potenciál, no za mňa žiaľ spôsob, akým bol príbeh podaný, čiastočne pohorel. V každom prípade túto knihu napriek kritike hodnotím ako solídnu vojnovku. Rozhodne to nebol stratený čas a ak máte takéto knihy radi, určite stojí za prečítanie.

„Život nám môže niekedy pripadať mimoriadne vratký. Ale azda práve pre túto jeho krehkosť si ho tak veľmi ceníme. A práve pre hlbokú lásku k životu sa hádam tak desíme toho, že ho stratíme.“
Čítať viac
14.5.2022
Po menšej pauze od čítania po knihe, kt.ma sklamala som siahla po Krajčírkinom dare. A dobre som spravila :) Kniha sa mi neskutočne dobre čítala a príbeh bol naozaj silný a skvelo napísaný, vôbec mi nevadili pasáže v prítomnosti o živote hlavnej hrdinky. Knihu určite odporúčam ďalším čitateľom. Čítať viac
3

Milujem čítanie kníh,posledné dva roky sa snažím prečítať 50 kníh ročne.

Kristína Krchnáková
Overený zákazník
24.1.2022
Krajčírkin dar
Kniha má dve dejové línie,jednu zo súčasnosti a jednu z minulosti. Príbeh troch priateliek počas vojny, ktoré pracujú ako krajčírky v Paríži. Opisy udalosti,ktoré nastali počas vojny a aký vplyv to malo na ich život. Ako sa snažili bojovať v odboji a neskôr prežiť v koncentračnom tábore. Príbeh zo súčasnosti, ktorý zažíva vnučka jednej z nich sa mi zdá v knihe zbytočný. Opisuje svoj život, kariéru, vzťah, ale bez hlbšej myšlienky. Často hodnotí ako na ňu vplýva história,ktorú sa dozvedela. Knihu som prečítala celú,ale ak by som sa k nej ešte vrátila, čítala by som historickú časť a myslím, že by kniha bola zaujímavejšia. Čítať viac
27
Svetlo v nás - Michelle Obama, 2023
Práve čítam
Svetlo v nás

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
Overený zákazník
29.12.2021
Pre nenáročného čitateľa a pohodový jeden, dva či tri večery je táto kniha ideál
Nemôžem povedať, že kniha je zlá alebo zlé napísaná. Kniha je dobrá. Podľa mňa mala autorka super nápad - pri toľkom množstve kníh je naozaj originálny. Mrzí ma len, že nevenovala knihe o niekoľko desiatok strán viac. Historická časť je nadpriemerne dobrá, zaujímavá, pútavá, tajomná aj náročná. Ale čo tá súčasná linka? Ako keby túto knihu písali dve autorky.
Priprav sa, že sa ti nebude táto kniha čítať ľahko - hovorím o téme, ktorú rozoberá. Žiť v období vojny nie je ľahké. Pátrať po predkoch a objavovať rodinnú históriu, tiež nie. Keď siahneš po tejto knihe, budeš mať získaš dobrý čitateľský zážitok.
Čítať viac
10

Myslím, že som klasický knihomoľ :D. Rada sa ponorím do deja natoľko, že nevnímam vlastnú realitu. Je to jedna z mojich najobľúbenejších foriem oddychu. Prečítam si klasiku, občas niečo romantické, avšak mojou vášňou je fantasy.

Adriána Konrádová
Overený zákazník
28.10.2021
„Boli to obyčajné ženy, ale keďže žili v neobyčajných časoch, aj ony sa povzniesli k neobyčajnosti. Nech bol život akokoľvek krutý, nech bola noc akokoľvek temná, nikdy sa nevzdali.“

NIE! Tieto ženy mali neobyčajnosť v sebe.
Krásny príbeh odkrývania rodinnej histórie o ktorej sa nehovorilo. Príbeh nie len o troch úžasných, silných a odvážnych ženách, ktorých činy ovplyvnili históriu, ale aj o mladej žene bojujúcej so svojimi démonmi. Táto kniha sa po prečítaní zaradila medzi moje obľúbené. Rozhodne odporúčam.
Čítať viac
6.10.2021
Zaujímavý príbeh
Krajčírkin dar je príbehom o veľkej sile priateľstva, o dôležitosti a práve žiť naše životy slobodne, nebáť sa vyjsť na ulicu, sadnúť si na terasu reštaurácie, či ísť na koncert ... No je aj príbehom o zvrátenosti vojny, o utrpení, smrti, no aj o veľkej odvahe, láske, nezlomnosti a o ľuďoch, ktorí sa nebáli riskovať vlastné životy pre tých druhých.
.
Z príbehu som mala pocit, že autorka tam toho chcela vtesnať čo najviac, až to trochu prestrelila. Harrietina linka je podľa mňa v knihe navyše . Obsahuje síce pár "aha" alebo "trafila si klinec po hlavičke, moja" momentov, no ako celok pôsobí aspoň na mňa miestami dosť nudne. Linka Claire a jej kamarátok bola napísaná oveľa lepšie, no prospelo by jej v niektorých častiach pár strán navyše. Navrhujem dať jej tie Harrietine .
Kapitoly sú zväčša krátke, takže vám čas s touto knihou ubehne veľmi rýchlo. Koniec aj s poznámkou autorky je celkom zaujímavý, ešte som o niečom takom doposiaľ nečítala a ani nepočula
Čítať viac
5.10.2021
Autorka stavila na osvedčenú kombináciu u ženského čitateľského publika - román, druhá svetová vojna, dve dejové linky. Navyše k tomu pridala módu, francúzsku eleganciu, popisy vojnou zmietaného Paríža a štipku romantiky, ženskej odvahy i silu priateľstva. Práve jej popisný štýl mi veľmi ulahodil. Dokázala krásne vystihnúť atmosféru, zvuky, vône i tajné zákutia a tmavé uličky Paríža. A na strane druhej veľmi kvetnato popisovala majstrovstvo šičiek v dielni učupenej v centre Paríža. 

Hlavnou postavou linky v súčasnosti bola rodená Britka s francúzskymi koreňmi - Harriet. Tá prišla do Paríža poskladať fragmenty života jej starej mamy Claire. O jej minulosti toho totiž veľa nevedela. O matku prišla za veľmi tragických udalostí a mátala ju vidina dedičnosti depresie a smútku. Je možné, aby sa traumy z minulosti preniesli cez DNA aj na potomkov a ďalšie generácie? Pomôže jej hrabanie sa v minulosti pri hľadaní seba a svojho miesta na tomto svete?

Do Paríža ju priviedla fotografia, ktorú objavila v pozostalosti po jej matke Felicity. Na fotke zo 40. rokov 20. storočia boli zvečnené tri ženy - jej stará matka Claire a jej priateľky Vivianne a Mireille. Čo ich spájalo a aký bol ich osud? 

Príbeh Claire naberá postupne kontúry aj vďaka Simone - kolegyni Harriet, ktorá je zhodou okolností vnučkou Mireille. Práve táto dáma jej postupne vytvára obraz o Claire i o tom, aký bol život týchto troch krások a ako sa ich životy navždy prepojili. Dozvedáme sa o odboji, o riskovaní, o vôli žiť i o neskutočnej sile priateľstva. Autorka túto ženskú odhodlanosť a silu neprepískla a našťastie nevystavala naše tri hrdinky do pozície Ramba. 

Nechýbala ani romantická vsuvka, avšak tu musím upozorniť milovníčky sladkej romantiky, že to bolo v diétnejšej forme. Chvalabohu pre mňa - pretože ako je už asi známe, tak príbehy, kde je romantiky za vagón sú pre mňa ťažko uveriteľné a ešte týždeň mám z nich tik v oku, ružové videnie a hyperglykemický šok. 

V súčasnej dejovej linke odohrávajúcej sa v rokoch 2016 a 2017 sa do kontrastu s vojnovými rokmi dostane terorizmus a útoky, ktoré zasiahli v tom čase Francúzsko (teroristické útoky v Nice a klube Bataclan a okrajovo bude spomenutá aj dráma v Charlie Hebdo). Čo mi na Harriet vadilo bola jej zvláštna povaha. Niekedy až na hranici s priposratosťou (sorry za výraz), hoci chápala som, že smrť matky na nej zanechala viditeľné stopy. Jej obavy mi však prišli trochu pritiahnuté za vlasy. 

Príbeh ako taký sa mi však páčil. Najmä posledných asi 60 strán príbehu stálo za to. Pod rukami autorky vznikli šaty ušité zo zvyškov látky, z drobných dielikov, ktoré predstavovali životy týchto 4 hrdiniek. Tie sa nakoniec prepojili neviditeľnými, no silnými stehmi a cez ozdobné korálky nebolo ani stopy po tom, že by látka nebola z jedného súvislého kusa látky. A práve týmto sa tieto šaty (=príbeh) stali výnimočnými. Knihu hodnotím na 4/5*. Oceňujem najmä krásny popisný štýl autorky a dobrý pocit až dojatie, ktoré vo mne zachovala sila priateľstva popísaná v tomto príbehu. Ak by každý z nás mal minimálne jedného takého priateľa a sám aj takým priateľom niekomu bol, tak by bol život každého z nás bohatší a naplnený. 
Čítať viac
13

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
1.10.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Krajčírkin dar je nádherne napísaný historický román odohrávajúci sa vo vojnových časoch, prelínajúc svet módy. Hĺavnou hrdinkou je Harriet Shawová, ktorá sa snaží dať dohromady príbeh svojej starej mamy, ktorá počas vojny pracovala v módnom priemysle. Príbeh poukazuje na silu priateľstva. “Tíško. Sme spolu. Všetko bude dobré.” Vivien, Claire a Mireilla, zaujímavé a inšpiratívne postavy, každá si má získala niečim iným, obzvlášť pri Vivien by som vyzdvihla to, ako zakaždým našla spôsob, ako dať najavo nesúhlas, napriek bitkám, mučeniu, hladovaniu a zime. Príbeh je veľmi emotívny, prináša plnú škálu pocitov a záver má naozaj dojal. Nie som fanúšik vojnových tém, avšak v tejto knihe mi to prvýkrát neprekážalo. Čítať viac
28.9.2021
Pomerne utla kniha so silnym posolstvom. Prelinanie casovych linii, kde je jedna zo sucasnoti a druha z minulosti je to, co mam na knihach rada. Hlavne postavy su silne zeny, ktore pôsobili v odboji a bojovali proti fasizmu rôznymi sposobmi. V sucasnosti je ustrednou postavou vnucka jednej z nich, ktora preziva nelahke zivotne obdobie a patra po minulosti svojej rodiny. Zistuje veci, ktore jej objasnia mnoho aj v jej vlastnom zivote. Pacili sa mi obe dejove linky, v tej z minulosti sa dozviete mnohi o fungovani odboja. Na mna bola ale kniha prilis sentimentalna a najmä zaver bol pre mna “rozpravkovy”. Knihu ale odporucam ako putave citanie pre tych, ktori oblubuju pribehy z obdobia druhej svetovej vojny a neprekaza im, ze su to fikcie inspirovane skutocnymi udalostami. Čítať viac

Fiona Valpy

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Ať jsou bohové kdokoli, nejsou to žádní blbci. Naše posedlost slávou v nich určite vzbudzuje zároveň smích i úžas.“

Příliš blízko jatek - Charles Bukowski, 2012
Příliš blízko jatek
Charles Bukowski