Knihy
E-knihy

The Clash of Civilizations

And the Remaking of World Order

Vydavateľstvo
Simon & Schuster, 2002

In 1993 the esteemed journal FOREIGN AFFAIRS published an article entitled "The Clash of Civilizations?" by Samuel P. Huntington. According to the journal's editors it went on to generate more discussion than anything they had published since the...

Čítaj viac

10,99 €

Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

In 1993 the esteemed journal FOREIGN AFFAIRS published an article entitled "The Clash of Civilizations?" by Samuel P. Huntington. According to the journal's editors it went on to generate more discussion than anything they had published since the Second World War. In the article, Huntington posed the question whether conflicts between civilizations would dominate the future of world politics. In the book, he gives the answer, showing not only how clashes between civilizations are the greatest threat to world peace but also how an international order based on civilizations is the best safeguard against war. Since September 11, his thesis has seemed even more prescient and acute.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
368
Hmotnosť
260 g
Rok vydania
2002
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Simon & Schuster
Rozmer
128×196 mm
ISBN
9780743231497
Naše katalógové číslo
108303

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

61 hodnotení

49
6
3
1
2

Dušan Hudík
26.4.2019
Novodobý prorok?
Knihe som dal plné hodnotenie preto že jej tézy potvrdil aj čas. Autor nepriamo predpovedal napr. konflikt na Ukrajine. Veľmi dobre popisuje stret rôznych civilizačných prúdov a možné dôsledky na územia kde k nim dochádza. Dôležitá kniha.
Čítaj viac
7

Obdivujem ľudskú jedinečnosť, priateľov, humor, logiku, prírodu, psychológiu, filozofiu, chvíle úžasu a obdivu a chvíle, keď všetko funguje. Čiže život a všetko, čo život podporuje. Knihy fungujú vždy, takže sú na popredných miestach, aj keď správny výber je dôležitý. Naučila som sa (pracne) zlé knihy odhadzovať / nedočítať, lebo je to nielen strata času, ale niekedy aj ublíženie na zdraví. Ak natrafím na dobrého autora, mám tendenciu prečítať všetko, čo je od neho dostupné, no keď sa to minie, hľadám ďalšieho, VŽDY sa nájde. Ľudia vravia, že som tvorivá. Dominantným kritériom môjho záujmu je pravdivosť, lebo z pravdy plynie množstvo príjemných vecí ako dobro, krása a duchaplnosť. Horrory nemusím. Z Martinusu mám najmenej stovku kníh, preto odporúčam, zoženiete tu toho naozaj veľa bez behania po mnohých obchodoch.

Eva Valašťanová
13.6.2017
možno
Chcem využiť túto formu, aby som dala diskutujúcim na zváženie toto: možno by bolo vhodné si prečítať opozičné dielo Fukuyamu Koniec dejín a posledný človek a tak doformulovať svoj názor na túto knihu. Niekedy si myslíme, že vidíme alebo chápeme jasne a so vstupmi, ktoré máme, to aj naozaj vyzerá tak, že tí druhí sa mýlia. Zo skúsenosti však viem, že čas a iné uhly pohľadu dokázali zvrátiť moje presvedčenia o 180°. Je to však za predpokladu, že si vedome dáme za cieľ odhaľovať pravdu, aj keby to nebola tá moja.
Čítaj viac
ivča
18.1.2016
Na mňa tá kniha veľmi zapôsobila
ale ako už bolo spomenuté, tá kniha bude mať odporcov aj priaznivcov, záleží od uhla pohľadu, svetonázoru a ochoty pripustiť nové myšlienky. Podľa mňa sú autorove závery výborne podporené faktami, nie sú to len tak do vetra púšťané tvrdenia. Práve vďaka tým argumentom som aj ja na niektoré veci trošku pozmenila názor (ale nebolo ich zas tak veľa :P ). Ja ju môžem určite len odporúčať.
Čítaj viac
Juraj
16.1.2016
Jedno z top diel v mojej kniznici
Dokonale objasnuje geopoliticke, ekonomicke, kulturne a historicke suvislosti. Autor si zaroven zachovava pomerne slusny nadhlad, co je dnes medzi ludmi skor vynimka. Trochu na skodu su niektore zdlhave, az akademicke pasaze, ktore su trochu unavne, ale to je asi choroba z povolania. Pre mna velmi obohacujuca kniha v kontexte toho mnozstva nekvalitnych informacii, ktorymi sme dnes zahlteni.
Čítaj viac
Pavel
13.1.2016
\"stret\" kapitálu a jeho expanzia
to je to, co sa vzdy skryva za tzv. "stretom civilizacii" ...netreba sa nechat zmiast Huntingtonovym lacnym neokonzervativnym gulasom, ktory len zbytocne odvadza pozornost od podstaty, aj ked sa vam to tak na prvy pohlad moze zdat.. teoria stretu civilizacii je len dalsia falosna burzoazno-cirkevno-oligarchicka a akoze "seriozne" sa tvariaca zasterka sluziaca na justifikaciu zaujmov velkokapitálu, imperializmu a neokolonialnych vojen... ak si niekto mysli, ze vojny a konflikty vznikaju primárne z toho, ze niekto je takeho ci onakeho nabozenstva, alebo takej ci onakej narodnosti, tak patri bud na psychiatriu alebo do 1. rocnika zakladnej skoly.. a tam by mal Huntingtona vymenit pre uplny zaciatok napr. za Marxa, kde by sa oboznamil s fundamentami toho ako funguje ekonomicko-spolocensky system, v ktorom zijeme... potom by si snad spravnejsie vedel vysvetlit (cyklicky sa opakujuce) historicke javy a dianie okolo seba.. zial zakladna premisa, z ktorej autor vychadza je chybna, a preto nemozem dat viac ako jednu hviezdicku
Čítaj viac
Vlado
23.12.2015
Perfektna kniha!
Fakt nerozumiem, jak moze niekto pri tejto knihe hovorit o konspiraciach a nezmysloch. Zrejme je to o tom, ze autor odporuje nazorom tychto "vsemudrych" citatelov.
Len pre ilustraciu - kniha vysla v roku 1996 a autor v nej predikoval pravdepodobny konflikt na Ukrajine, utecenecku krizu v Europe, hrozbu revolucii v Tunisku ci v Egypte (tu dokonca pisal, ze hrozia okolo roku 2010, co bolo uplne presne!!!). Je tam velmi vela perfektne objasnenych suvislosti, vyplyvajucich z mentality a kultury jednotlivych narodov. Ked niekto v pripade tejto knihy hovori o konspiracnych teoriach, zrejme vobec netusi, co tento pojem znamena. Alebo je len v strese z toho, ze jeho "jediny spravny" nazor tato kniha vyvracia.
Čítaj viac
Roman
17.11.2015
Prosím?
Huntingtonové teórie sú už dávno známe (keďže viem po anglicky tak obsah knihy poznám už dávnejšie), a patrili medzi jednu z prognóz budúceho vývoja ľudskej spoločnosti. Lenže, to čo sa teraz deje nie je stret civilizácií, ale len dôsledok zlej geopolitiky krachujúcich USA a ich spojencov. Z tohto pohľadu preto knihu vnímam ako nástroj indoktrinácie, kniha neobjasňuje skutočné príčiny terajšieho stavu. Ako mi napr. autor vysvetlí spolužitie rôznych komunít a kultúr na celom svete, ktoré žijú v úplnom porozumení a bez konfliktov? Nenávisť a konflikty vznikajú hlavne tam, kde bombarduje USA a ich spojenci, pardon kde "nastoľujú" demokraciu a tam kde nadnárodné korporácie zdierajú miestnych. Ideálna kniha pre blbečkov, ktorí sa vyžívajú v konšpiráciách a ktorej načasovanie z hľadiska masového predaja tiež nie je náhoda. Američania si touto knihou jednoducho chcú ospravedlňovať svoju geopolitickú neschopnosť.
Čítaj viac
Roman
5.1.2016
Názor čitateľa
Pán Vladimír, ani keby vás tu bolo dvesto tak ma nepresvedčíte o kvailte tohto braku. Môžem Vás ubezpečiť, že som knihu čítal, síce dávnejšie ale čítal a nepresvedčila ma ani cca pred tými 11-timi rokmi a ani teraz. Prečo? Nuž najmä preto že pán Huntington vlastne neobhájil samotný koncept a definíciu civilizácie. Raz totiž používa ekonomické kritériá, inokedy geografiu a etnicitu, potom zase náboženstvo, ten človek je len povrchným šarlatánom, ktorý pletie dve na tri, pričom kniha nemá žiadny empirický základ a z hľadiska historické kriticizmu jednoducho neobstojí. Dnes nemožno hovoriť o civilizáciách, ale o mocensko - hospodárskych blokoch, t. j. mocenskom pragmatizme typu kto z koho (ale to predsa nie je nič nového) v rámci jednej globálnej civlizácie (viete mi prosím vysvetliť aký je "civilizačný" rozdiel medzi čínskym zbohatlíkom a argentínskym, alebo africkým bezdomovcom a americkým). Žiadna "civilizácia" navyše nie je jednoliaty blok, aj v kresťanoskom svete je rozpoltenosť (tzv. Západná civilzácia je snáď vymedziteľná asi najťažšie), takisto ako v moslimskom, ázijskom, africkom a pod., samotné USA je jeden multi-kulti mižmaž, o ktorom asi ťažko hovoriť ako o nejakej civilizácii. A pokiaľ ide už o tu skvostnú typológiu civilzácií, kam napr. zaradiť takú Etiópiu, ktorá etnicky patrí do východnej Afriky, nábožensky však ide o ortodoxných kresťanov a v malej časti dokonca o judaistov (tzv. Beta Israel). A kam zaradiť napokon aj Slovensko a strednú Európu. Ďalšia vec, Huntington bol dlhoročným spolupracovníkom Pentagonu (a treba podotknúť že čo sa týka prognóz nie práve úspešným) a bol aj blízkym priateľom Zbygnieva Brzezynského, ktorý je v súčasnosti jedným z najvýznamnejších geopolitických plánovačov USA a bývalým poradcom prezidenta Cartera. Tu sa potom vynára otázka, či ide o "erudovanú" prognózu vývoja alebo ide len o vhodne načasovanú geostratégiu, ako som už uviedol, zdôvodnenie americkej geopolitickej neschopnosti, ktorá vyústi len do konfliktov, USA už jednoducho strácajú hegemóniu vo všetkých oblastiach (ekonomickej, vojenskej a aj technologickej) a dosť ich to znervózňuje tak si hľadajú nejaký vhodný argument (iróniou je, že rovnako potom môžu argumentovať ďžíhádisti a teroristi). Treba si všimnúť, že knihe a osobe Huntingtona sa dostalo najväčšej pozornosti po 11. septembri 2001 (kedy po prvýkrát vyšla kniha?). Žiaľ, súčasná americká administratíva a oficiálna politická stratégia je zameraná len na násilné, t. j. vojenské riešenia (američania iné ani nepoznajú) a táto kniha je v značnej miere argumentom pre budúce globálne konflikty - sústavu oslabujúcich konfliktov pri hraniciach a vo vnútri hlavných nepriateľov USA - Číny, Ruska a Iránu. A snáď už len totálny blázon a pokrytec verí tomu, že to čo sa deje na Ukrajine je spontánna revolúcia, ktorú nikto neriadil. A zbagatelizovať všetko, čo sa deje na konšpirácie je taká istá hlúposť ako veriť obsahu tejto knihy. A ja tu naozaj nemienim súperiť s niekým, kto evidentne za a) nemá IQ a vzdelanie na nejakú vecnú diskusiu a za b) ktorý si pletie vecnú argumentáciu s náboženskou zanietenosťou. Na týchto stránkach sú prezentované ku knihe dva kritické postoje, a ešte aj tie niekomu hrozne prekážajú. No vysvetlenie je predsa jasné, ide o konflikt civilizácií (je to určite preto že ja som Mongol a pán Vladimír je Filipínec)! Pán Vladimír, chcete mať za každú cenu pravdu? Tak si ju majte a radujte sa, asi za to budete mať od niekoho vavrínový veniec ... alebo niečo iné. Huntingtonovu prácu už kritizovali mnohí erudovaní ľudia (Marks, Fukuyama, Said, Fox, Gibbons, Rizvi atď), tých však asi nikto nepočúva a nečíta ale zato táto kniha je bestsellorom. A záverom si vyprosujem urážky typu všemúdry čitatelia alebo zľahčovanie v štýle že či som knihu čítal alebo nie. Zvláštne že takéto urážanie pánom z Martinusu nevadí, zato iné postoje mažú bez zľutovania. A nezabudnite ma znovu nahlasiť adminstrátorovi za to že mám iný názor ako vy pán Vladimír. Želám príjmný deň.
Čítaj viac
Vlado
3.1.2016
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Neviem, ale mam pocit, akoby ste tuto knihu hodnotili bez toho, aby ste ju vobec citali. Tak za prve - autor vobec neobhajoval sposob vedenia zahranicnej politiky USA v poslednych desatrociach, prave naopak. Za dalsie - to "bezkonfliktne" spoluzitie roznych komunit a kultur autor v knihe vysvetluje. Naozaj ste to citali??? Okrem toho, o akom spoluziti sa to bavime? Tamer vsade na stretoch civlizacii dochadza v priebehu casu ku konfliktom a tam, kde su komunity premiesane z dovodu migraice, nemozno vobec hovorit o dokonalom spolunazivani. Cinania vytvaraju uzavrete komunity v USA, Arabi v Europe atd. bez akejkolvek snahy asimilovat sa. To ze nejdu do konfliktu je pochopitelne; pokial budu v mensine, bola by to cira samovrazda. Autor tam praveze tvrdo kritizuje americke nazeranie na svet a perfektne predpovedal, k comu to bude viest. Taktiez tam hodnoti rozny pristup na jednej strane k Turecku, Egyptu ci Saudskej Arabii, na druhej strane k Libyi, Iraku ci Iranu. Tiez tam vysvetluje, preco Turecku ci Saudskej Arabii tento pristup vyhovuje a ako sa bude menit mentalita tychto narodov v case, taktiez hovori o rozpoltenosti ukrajinskeho naroda, ktora sa skor ci neskor prejavi(la). Tak o com sa to bavime? Samozrejme, autor bol dostatocne fundovany na to, aby tieto veci videl a zaroven sa dokazal vyhnut konspiracnym hlupostiam v style, ze vsetko je riadene par ludmi - od tisicok demonstrantov na majdane po migraciu milionovov do Euroy. Mam pocit ze tu narazila kosa na kamen, nuz ale na tieto bludy existuje predsa Zem a Vek.
Čítaj viac
PavolT
30.11.2015
Názor čitateľa
Už to, že ju písal Američan a z krátkeho popisu, kde za zdroje konfliktov udáva ekonomický rast Ázie a iné... nehovorí nič o zničujúcej politike mocných tohoto sveta mi je na 90% jasné, že čítať ju by nemalo zmysel. Len v prípade, že by som chcel hlbšie vyvrátiť jej pravdivosť. Ďakujem, neprosím.
Čítaj viac
Peter Mitter
11.6.2009
Nová optika: boj kultúr a premena svetového poriadku
Vynikajúca kniha napísaná vynikajúcim spôsobom. Prináša úplne novú optiku nazerania na dejinný vývoj ľudstva, na súčasnosť a používa ju aj v pokusoch o projekciu budúcnosti: optiku civilizácie (civilizácií) namiesto doteraz najčastejšie používanej optiky politiky (geopolitiky). Pohľad na vývoj ľudstva na tejto planéte cez túto optiku je oveľa prirodzenejší, oveľa hodnovernejší než pohľad cez optiku v podstate primitívnych mocenských a politických záujmov, pretože tieto záujmy, aj keď najviac viditeľné, sú len jednou z častí niečoho omnoho komplexnejšieho: kultúry v tom najvšeobecnejšom zmysle slova, ergo: civilizácie. Vynikajúca kniha!Vynikajúco napísaná!
Čítaj viac
Silver
15.4.2009
Realita
S akademickeho a faktickeho hladiska je tato kniha vrak s pochybnimi odvolaniamy sa. Bola odsudena poprednimi svetovimi politologmi a lezala v prachu kym neacala vyhovovat Bushovej adminystrative..inim slovom povedane v spravny cas na spravnom mieste.
Čítaj viac
Dano
27.12.2013
Názor čitateľa
Vidim ze ty mas o realite asi taku sajnu ako o pravopise
Čítaj viac

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka