Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Príhody a skúsenosti mládenca Reného - Jozef Ignác Bajza, Tatran, 2001

6,47 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Príhody a skúsenosti mládenca Reného - Jozef Ignác Bajza, Tatran, 2001
Príhody a skúsenosti mládenca Reného - Jozef Ignác Bajza, Tatran, 2001

Príhody a skúsenosti mládenca Reného

Prvý slovenský román, ktorému literárni vedci dali do vienka ešte jeden prívlastok - moderný román. Posúďte sami, do akej miery ďalšie atribúty, prisúdené tomuto dielu, výrok... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2001
360 strán
5 hodín čítania

Prvý slovenský román, ktorému literárni vedci dali do vienka ešte jeden prívlastok - moderný román. Posúďte sami, do akej miery ďalšie atribúty, prisúdené tomuto dielu, výrok znalcov potvrdzujú. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Reminiscencie - Dominik Dán, Slovart, 2023

Viac o knihe

   Príhody a skúsenosti mládenca Renéhoje cestopis, ktorý zaujme spleťou najčudesnejších dobrodružstiev, exotickými príbehmi, vášnivou láskou k mohamedánke, nesmiernou rodičovskou láskou, kritikou zaostalosti, konzervativizmu, a to všetko v historickom kontexte, odzrkadľujúcom obdobie osvietenstva.
Recenzie:
Haló, René?


Ani za vyše dvesto rokov René nestratil zo svojho mládenectva. Životaschopný muž - literárny hrdina totiž prichádza k čitateľom už v piatom vydaní, vo farebne príjemnej obálke, vo formáte, ktorého prakticitu najlepšie vystihuje názov samotnej edície: Knihy do vrecka. Ukazovať sa však s Reném vo vrecku určite nie je také terno, ako napríklad s mobilom, ale treba priznať, že aj René má "signál". Je to signál svojský, estetický - vysiela ho osvietenský farár Jozef Ignác Bajza a kto chce, môže ho "počuť" až v dvoch dieloch. Zdôrazňujem moment dobrého spojenia (chcenia) prihliadnuc na neblahý vplyv snáď odvekej škrtičky literatúry: školskej osnovy. Často práve zo školy vychádzame odumretý, apatický, literárne otupený a keď náhodou niekto nadhodí: "Apropo, René!", odbijeme ho každý po svojom... Škoda. Medzi povinné informačné minimum neoddiskutovateľne patrí vedomosť, že Bajzove dielo je prvým v slovenčine (hoci len v jej individuálnej autorskej, ale napriek tomu priekopníckej podobe) písaným románom, v origináli René mláďenca prihodi a skusenosťi. Medzi nepovinné zážitkové minimum zas rovnako patrí prečítať ho.

Prvý diel je vcelku dynamická a vtipná fabulačná vírivka, pretože príhoda strieda príhodu, a René si jednoducho nemá kedy sadnúť. Dobrodružná cesta do dnes obľúbených dovolenkových destinácií solventnejších občanov - Tripolisu, Káhiry - teda do islamského sveta, je pre Reného v tom čase strastiplným putovaním, za svojou sestrou Fatimou, ktorú nakoniec po prekonaní nespočetných prekážok privedie späť spolu so svojou čerstvou orientálnou láskou Hadixou. Tú vzápätí opúšťa, aby sa podujal na druhý výlet, ktorý sa zaobíde bez lukratívneho prostredia a divokej "jazdy", zato ponúka lukratívne myšlienky a progresívne úvahy - vyberie sa z Benátok do, dnes obľúbených cieľov väčšiny odborárskych zájazdov: na Slovensko. Ako tak pomaly prechádza zemou našich predkov, skúsenosť strieda skúsenosť, objavuje ňou nedostatky súdobej spoločnosti, kritizuje, navrhuje, dozrieva, a osviežený očistným kúpeľom osobného znovuzrodenia - renesancie vlastne napĺňa symboliku svojho mena.

Netreba zabúdať na to, že román Príhody a skúsenosti mládenca Reného sa nevyčerpáva vlastným textom, veď nemenej ako literárna ho ovplyvnila mimoliterárna skutočnosť: najviac zásah cenzúry, pre ktorý zostal druhý diel nedokončený. Len tak na okraj, teoreticky: nebolo by inšpirujúce vypísať súťaž na jeho dokončenie? Dôležité je, že vydavateľstvo Slovenský Tatran po vydaní románu v edícii Zlatý fond, sprístupňuje dôležitú literárnu pamiatku a umelecký medzník aj takto do ruky, do vrecka. Nuž, neradostné podmienky zvádzajú k pesimizmu, ale ja spolu s vydavateľstvom verím, že napriek nim sa nájdu takí, ktorí na podobné kultúrno-historické výzvy reagujú takmer čarovným slovkom: Haló!
Radoslav Matejov, Knižná revue 12 /2002
Čítať viac
Počet strán
360
Väzba
pevná väzba
Rozmer
115×170 mm
Hmotnosť
355 g
ISBN
8022205001
Rok vydania
2001
Naše katalógové číslo
10818
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,2 / 5

4 hodnotenia

0
1
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

chinaski
Neoverený nákup
23.6.2011
Názor čitateľa
V prvom rade si musím pogratulovať, že som vôbec dočítal knihu dokonca. Z milosti, že je to prvý slovenský román, dávam slabé dve hviezdičky z piatich. Miestami to bol skôr pôrod ako čítanie. Aj napriek upravenému jazyku to nebolo žiadne potešenie. Ešte tá prvá časť - Príhody- aspoň aký - taký dej, no Skúsenosti nestáli až na vecnú kritiku cirkvi, pre ktorú mala kniha problémy s vydávaním a rozširovaním, za nič. Ďakujem Bohu za štúrovskú slovenčinu a to nielen preto, že som zo stredného Slovenska. Aj celkom dobré myšlienky sa utápali v komplikovanom jazyku. Musím siahnuť po niečom inom. Po Kafkovi mávam pravidelné dvojtýždňové depresie, ale čo bude nasledovať po Reném, to vážne netuším... :)
Napriek tomu dve veci, ktoré treba vypichnúť a stáli za to: "Láska neznáša súperenie a ak sama neobsiahne cieľ svojej túžby, všemožne sa usiluje, aby ho ani iný nedosiahol"(s.42).
"Taká je už mienka, že s vekom vzmáha sa i rozum, no často hlúpota starúchov vzbudzuje priam hrôzu."(s.250).
S jednou aj druhou myšlienkou súhlasím.
V percentách - 20 zo 100 - z úcty k autorovi a dobe v ktorej žil.
Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Je príjemné byť sám s nocou a hviezdami. Niečo sa vždy stane. Pravdepodobne nič prevratné, možno ani nič, čo by si spomenul pri šálke kávy, no predsa čosi, čo Ťa bude sprevádzať do konca života.“

Sága z Keflavíku - Jón Kalman Stefánsson, 2022
Sága z Keflavíku
Jón Kalman Stefánsson