Knižnica na Piatej avenue - Fiona Davis

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Knižnica na Piatej avenue

Laura Lyonsová sa v roku 1914 prisťahuje s rodinou do budovy Newyorskej verejnej knižnice, kde sa jej manžel stal správcom. Laura je tvrdohlavá a vášnivá moderná žena, a tak si... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2021
256 strán
4-5 hodín čítania

Laura Lyonsová sa v roku 1914 prisťahuje s rodinou do budovy Newyorskej verejnej knižnice, kde sa jej manžel stal správcom. Laura je tvrdohlavá a vášnivá moderná žena, a tak si presadí štúdium žurnalistiky na Kolumbijskej univerzite... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Príbeh lásky, v ktorom ožívajú tajomstvá veľkolepej newyorskej knižnice.

Knižnica na Piatej avenue je podmanivá óda na silu kníh, rodinné putá a krásu nájsť odvahu byť sám sebou. Veľkolepé prostredie ikonickej knižnice v New Yorku ožíva naprieč generáciami, pretože dve ženy z rodu Lyonsovcov, zasiahnuté tajomstvom a tragédiou, bojujú o vlastnú identitu. Fakt, že obe hľadajú vzácne zmiznuté knihy, ich núti stanoviť si jasný cieľ a žiť naplno.

Laura Lyonsová sa v roku 1914 prisťahuje s rodinou do budovy Newyorskej verejnej knižnice, kde sa jej manžel stal správcom. Laura je tvrdohlavá a vášnivá moderná žena, a tak si presadí štúdium žurnalistiky na Kolumbijskej univerzite. V škole sa pred ňou otvorí celkom nový svet. Priťahuje ju neviazaná bohéma v Greenwich Village a radikálna ženská skupina, ktorá bojuje za práva žien. Keď však z knižnice zmiznú vzácne zväzky, jej istoty sa začínajú rúcať. Laurina vnučka Sadie získa v Newyorskej verejnej knižnici miesto kurátorky, o ktorom vždy snívala. Jej vytúžená práca sa však zmení na nočnú moru, keď sa zo slávnej zbierky Berg začnú strácať vzácne rukopisy. Pustí sa do pátrania na vlastnú päsť a hľadanie ju zavedie do dávnej minulosti až k Laure, ktorá celé desaťročia mlčala o pravom vinníkovi.
Čítať viac
Originálny názov
The Lions of Fifth Avenue
Počet strán
256
Väzba
pevná väzba
Rozmer
147×229 mm
Hmotnosť
475 g
ISBN
9788022212038
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1074731
Štýl
filozofický, dobrodružný, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
35,80 €

Hodnotenia

4,0 / 5

19 hodnotení

7
7
3
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

16
2.1.2023
Knižnica na Piatej avenue zachytáva príbeh dvoch silných žien, ktoré okrem lásky ku knihám spája aj príbuzenský vzťah. Sadie a Lauru delí osemdesiat rokov, vnučka a stará mama bohužiaľ nikdy nemali možnosť spoznať sa. Obe však istú časť svojho života strávili v krásnej, historickej knižnici v New Yorku. Sadie je kurátorka, má na starosti organizáciu výstavy významných diel a artefaktov, z ktorých niektoré patrili aj jej starej mame. Zrazu však začnú miznúť veľmi cenné knihy a tieň podozrenia padne aj na Sadie. Kto je skutočne vinný z krádeží historických kníh?

Osemdesiat rokov skôr sa Laura snaží skĺbiť starostlivosť o deti, domácnosť a manžela s možnosťou vlastnej realizácie. Chcela študovať a stať sa úspešnou novinárkou. Sama zakúsila v tej dobe prevažujúcu diskrimináciu žien, nikto nebral vážne jej sen o vlastnej kariére a finančnej nezávislosti. A ona bojovala s očakávaniami spoločnosti aj vlastným manželom. Keď sa spozná so sufražetkami, otvoria sa jej nové obzory, pocity a jej život sa navždy zmení.

V tomto príbehu sa mi rovnako páčila historická aj súčasná dejová linka. Už od začiatku sa toho veľa dialo, odhaľovali sa rodinné tajomstvá, ktoré boli dlhé desiaťročia skryté. Veľkú úlohu zohrala aj samotná knižnica. Pasáže s opismi miesta, budovy, skrytých zákutí a procesov uchovávania starých kníh som si vyslovene užívala. Pre mňa majú podobné miesta skoro až čarovnú moc, keď si predstavím všetky tie úžasné knihy pokope. Rovnako ma však očarila sila a odhodlanie dvoch žien, ktoré sa snažili presvedčiť okolie o vlastnej hodnote, vybojovať si možnosť realizácie a venovať sa tomu, čo milujú. A nie vždy išlo všetko ideálne. Často im osud hádzal polená pod nohy, skúšal ich silu, aby im ukázal, že siahnutím na samé dno svojich síl dokážu aj nemožné.
Čítať viac
zora Neomániová
Neoverený nákup
4.11.2022
Príjemné čítanie, v ktorom sa prelínajú dve dejové línie zasadené do odlišného časového obdobia 20. storočia. Napokon sa vzájomne prelínali, až z toho vznikol pekný príbeh o knižnici, ktorá ukrývala veľa tajomstiev. Čítať viac
14
Domek v Irsku - Julie Caplin
Práve čítam
Domek v Irsku

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková
Overený zákazník
13.2.2022
Zaujímavý príbeh
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Túto knihu som prečítala pomerne rýchlo. Zaujímalo ma, čo sa stane ďalej tak v historickej ako v súčasnej časti. Bola som zvedavá, prečo miznú knihy a kto je za tým. V historickej som "vinníka" odhalila skôr. Aj jeho motív. V súčasnej som mala trochu výhrady pretože som nepochopila ako jednoducho najali nového človeka do rodiny pričom ho poriadne nepreverili. V historickej časti sa mi veľmi páčilo časti o fungovaní knižnice aj o tom ako vyzeral život v tej dobe v NY. Aj pre chudobných. A aj pre ženy. Autorka nás hlbsie previedla bojom žien za lepšie postavenie a dovolila nám nahliadnuť aj do ich vtedajšieho myslenia. Bolo zaujímavé sledovať zhromaždenia žien, ktoré chceli viac toho, čo my dnes berieme ako samozrejmosť.
Čo má osobne mrzelo bolo to, ako dopadli Jack a Harry. Jacka som od začiatku vnímala ako dobrú postavu, Laura od neho dostala omnoho viac ako bežná žena v jej dobe. Napriek tomu, že veľa pracoval a písal knihu, bol jej oporou, dovolil jej študovať, podporoval ju v jej snoch. Nezaslúžil si to, čo mu za to urobila. Určite bolo super, že sa snažila niečo dosiahnuť, len sa mi zdalo akoby jeho a deti úplne nechávala za sebou, akoby povýšila svoje sny nad nich. Doplatil na to aj Harry.
Napriek tomu sa mi však kniha čítala dobre a určite ju odporúčam. Obdivovala som Laurinu odvahu aj keď som nie vždy súhlasila s jej názormi a konaním.
Čítať viac
Elena
Neoverený nákup
26.12.2021
trošku sklamanie
...veľmi som sa tešila na pútavý príbeh o knihách, prelínanie minulosti a súčasnosti ...ale teda chýbalo mi gradovanie deja, musím priznať, že ani v jednej časti ma nedokázala celá kapitola udržať v napätí a chýbal mi pocit, keď neviete knihu odložiť, lebo chcete vedieť ako sa pribeh skončí a zároveň ju ešte nechcete dočítať...v tomto prípade som bola rada, že som knihu dočítala Čítať viac
30
6.12.2021
Tento viacgeneračný príbeh sa odohráva v rokoch 1914 - 1990. Hlavným dejiskom je Newyorská mestská knižnica, kam sa začiatkom minulého storočia nasťahoval Jack Lyons, správca knižnice, s rodinou. Jack však nie je hlavnou postavou tohto románu, je ňou jeho manželka Laura, ktorá si vo vtedy silne mužskej spoločnosti začína uvedomovať nerovnosti medzi postavením muža a ženy a začína bojovať o svoju identitu, svoje ciele a ideály. Jej cesta za sebarealizáciou je dláždená nepochopením vtedajšej spoločnosti. Hoci si presadí štúdium žurnalistiky na Kolumbijskej univerzite a v škole sa pred ňou otvorí celkom nový svet, výsledok nie je taký ako si predstavovala. Laura spoznáva v Greenwich Village radikálnu ženskú skupinu, ktorá bojuje za práva žien a identifikuje sa s ich ideálmi. Na druhej strane sa jej súkromie však začne rúcať ako domček z karát: z knižnice, kde býva s rodinou, začnú miznúť vzácne knihy, jej manželovi Jackovi sa nedarí a i s deťmi začínajú byť problémy… Laurinu vnučku Sadie, kurátorku v Newyorskej verejnej knižnici, postihne až príliš podobný osud ako Lauru. Jej vytúžená práca sa zmení na nočnú moru, keď sa zo slávnej zbierky Berg začnú strácať vzácne rukopisy. Sadie sa pustí do pátrania na vlastnú päsť a hľadanie ju zavedie do dávnej minulosti až k Laure.
-
Knižnica na Piatej avenue je mix rôznych žánrov - od historického žánru sa dostaneme ku kriminálke a čitateľ si dokonca užije i trocha romantiky. Je to celkom príjemný mix.
Vykreslenie osôb sa mi zdalo trochu slabšie - hoci som hneď v úvode písala, že sa jedná o román si silnými hrdinkami, nebolo to tak vždy. Laura v dobách svojej mladosti preukázala síce odvahu a zapálenosť, ale myslím si, že jej chýbala vytrvalosť a nezlomnosť ducha, lebo v rozhodujúcej chvíli sa poddala okolnostiam. Sadie, jej vnučka, okrem lásky ku knihám a trochy zdravého úsudku a predvídavosti, nezdedila takmer nič z predností svojej starej mamy. Jej postava bola priemerná a až na zopár okamihov aj dosť nudná. Za silnú hrdinku, aj keď nepatrila do radov hlavných postáv, by som označila doktorku Ameliu. Jej postava bola presvedčivá a nezakolísala ani v rozhodujúcich momentoch.
“Manžel a deti nie sú zárukou morálky. Ziť sa dá aj v inej konštelácii, ako je muž, žena a potomkovia," poznamenala Amelia. „Prišiel čas rozšíriť svoje obzory, čo sa týka domácnosti, a odhodiť okovy rodového útlaku. Môžem pracovat, môžem mať dieťa a môžem aj milovať, koho len chcem. Presne tak isto ako vy."
Ďalšou postavou, ktorá si získala len veľmi málo mojich sympatií bol Jack. Pre potreby knihy bol asi takým aký mal byť, to však neznamená, že by mi bol o čosi sympatickejší. Čo ma tiež dosť prekvapilo, bol spôsob, akým autorka sekla s touto postavou. Prišlo mi to ako keby nevedela čo s ním a preto zvolila najjednoduchšiu cestu.
-
Páčilo sa mi, ako autorka do kontextu zapracovala rodiace sa feministické hnutie na začiatku 20. storočia, to ako ženy začínajú bojovať za svoje práva, ako si začínajú uvedomovať svoju hodnotu a postavenie. Čo ma v poslednej dobe nadchýna už menej, je stále častejšie sa objavujúca láska medzi rovnakým pohlavím v knihách. Nie som prudérna a ani nemám výhrady voči takejto láske, len už začínam mať pocit, akoby súčasní autori trpeli obsedantným nutkaním to napchať do takmer každého príbehu.
Očakávala som, že sa autorka trochu viac vyhrá s prostredím, do ktorého zasadila dej, že čitateľovi viac priblíži prostredie svetoznámej knižnice - veď je to krásna budova! A mrzí ma, že autorka nevyužila celý potenciál témy do ktorej načrela, mohla to byť naozaj skvelá kniha.
Nuž, ale nebolo to ani také zlé aby sa to nedalo prečítať! A komu by sa mohla kniha páčiť? Tí, ktorí boli nadšení Kronikami prachu alebo Kníhviazačom si určite vychutnajú aj túto knihu!
Čítať viac
8
24.9.2021
Nenadchla, no ani neurazila.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Do knihy som sa začítavala dlhšie. Na začiatku sa totiž nič extra neudialo. Príbeh pomaly plynul v jednej a aj druhej dejovej pasáži. Ak by som mala tieto 2 príbehy porovnať, tak o čosi viac ma bavil príbeh Laury. Aj jej postava bola zaujímavejšia, "kvetnatejšia" a povedala by som, že aj viac priebornejšia a revolučnejšia. Avšak, neprirástla mi k srdcu a miestami mi liezla na nervy. S viacerými jej rozhodnutiami som vo vnútri bojovala a nerozumela som im. Bili sa vo mne pocity, či ju na jednej strane mám obdivovať za to, že bola v tom čase celkom odvážna a že sa rozhodla ukradnúť si svoje šťastie. No na strane druhej mi pripadala až príliš hŕŕŕ a niekedy aj sebecká (skôr tou nevšímavosťou voči deťom a nevážením si toho, čo mala -  no ja to zrejme v dôsledku môjho aktuálne rozčaroveného dojmu z môjho života a zmien v tomto roku prežívam a vidím inak). Nerozvetvím to však, lebo by som prezradila smerovanie celého príbehu. Stačí len, ak jemne naznačím, že išlo o rozhodnutia, ktoré sa týkali jej syna a sčasti aj jej manžela. Práve ten mi prišiel ako veľmi divná postava. Celý čas som si o ňom nedokázala utvoriť jasný obraz, lebo autorka ho v príbehu s pribúdajúcimi rokmi dosť pretransformovala. 

Postava Sadie bola na moje pomery príliš plochá až nudná. Autorka síce - ako to už v tomto type románov býva prepojila, no napriek tomu ma dejová linka odohrávajúca sa "skoro v súčasnosti" neohúrila. Očakávala som, že po trochu kostrbatom a nezáživnejšom začiatku príde niečo, čo výrazne zasiahne do deja a čo mňa ako čitateľa udrží v napätí. To sa aj čiastočne stalo, krimi linka sa rozvinie, no potom autorka nepochopiteľne smerovanie príbehu uťala a niektoré rozuzlenia doslova vypľula a nevenovala sa im hlbšie. Práve hĺbka je to, čo v príbehu absentovalo. Prišiel mi ako jeden z mnohých... 

Čo príbehu dodalo trocha šťavy bola práve spomínaná krimi vsuvka. Krádež vzácnych kníh a nevyriešený zločin i záhada okolo pôvodu Sadie sľubovala zaujímavý príbeh. Ani tu nechýbala láska, dokonca vo viacerých svojch podobách a formách. Takže aj veční snílkovia, romantici či naopak hľadači čohosi šokujúceho si tu prídu na svoje. Potenciál to rozhodne malo. Avšak, na moje pomery sa autorka s príbehom málo vyhrala a nevyužila jeho naozaj silný potenciál. Prostredie, kde sa obe príbehy odohrávali ma doslova nadchlo. Veď ktorý knihomoľ by sa nechcel ocitnúť v takej dychberúcej budove, kde to dýcha históriou a kde sa o knihy starajú ako o poklady. Ja som istý čas vypomáhala v menšej knižnici, ktorá však sídlila v nádhernej budove kaštieľa a už len to prostredie si ukradlo moje srdce. Takže som hrdinkám v knihe v dobrom závidela. 

Určite túto knihu nezvozím pod čiernu zem i keď to tak možno vyzerá. Nemôžem si však pomôcť a ani klamať, no mňa si nezískala a príbeh mi až tak nesadol. Chýbala mi hĺbka a lepšie spracovanie príbehu. Čo sa mi však páčilo bola krimi "zápletka" v inak historicko-spoločenskom románe, v ktorom bol dokonca načrtnutý akýsi zrod myšlienok feminizmu v Spojených štátoch. Knihu však napriek tomu hodnotím na 3,5/5. Nenadchla ma, no ani neurazila. 
Čítať viac
11
20.9.2021
Povinná literatúra knihofilov ;-)
Príbeh sleduje silné ženské postavy v dvoch časových pásmach, Lauru a jej vnučku Sadie.

Obe nám úžasným spôsobom predviedli svoje prednosti vo svete ovládanom mužmi. Laura ako novinárka a Sadie ako kurátorka v impozantnej verejnej knižnici.
Sme svedkami ich vnútorných bojov, strát a ich spojenia s tajomnými krádežami vzácnych kníh.

Knižnica na Piatej avenue je skvelou voľbou pre tých, ktorí milujú historické fikcie zasadené do knižného prostredia. Som nesmierne vďačná autorke, že nám priblížila profesiu knihovníka a jeho významnú úlohu pri uchovávaní histórie. Celé čítanie bolo vzrušujúcou jazdou a aspoň na chvíľku sa mohla stať knižnica aj mojím "domovom". :-)
Čítať viac
13
17.9.2021
Knižnica na Piatej avenue ma najprv sklamala a potom prekvapila. Takúto kombináciu málokedy nájdem. Preto som rada, že knihu (skoro) vždy dočítam, pretože človek nikdy nevie, čo sa môže stať. A tu sa, našťastie, niečo stalo.

Knihy o knihách, knihomoľoch, knižniciach a kníhkupectvách sú momentálne v kurze. A ja, osobne, ich tiež vyhľadávam. V tomto prípade sme sa ocitli v knižnici, v ktorej sa strácali knihy. Postupne sa to menilo z feministickej knihy na detektívku a tento mix, koniec koncu, vypálil dobre. Čím sa blížil koniec, tým viac som knihu hltala, nevedela som odhadnúť páchateľa a konečné zvraty stáli za to.

V úvode som mohla spomenúť, že je kniha, podobne ako v knihách od Lucindy Riley, rozdelená na dve časti - prítomnú a minulú. Tiež je to generačný román, ktorý čítame z pohľadu babičky a vnučky. V oboch prípadoch sa strácali knihy, v oboch bol páchateľ neznámy a v oboch linkách ma koniec zastihol nepripravenú a totálne ma prekvapil. Z priemerného začiatku sa vykľul naozaj zaujímavý román, v ktorom sa riešili ženské práva, feminizmus a krehké ľudské vzťahy (a strácajúce vzácne knihy).

Nie je to Lucinda, ale malo to niečo do seba. Ak máte radi tieto generačné romány, tak po knihe určite siahnite. Príjemná oddychovka.
Čítať viac
28
13.9.2021
Pre milovníkov príbehov, kde sa prepletá minulosť s prítomnosťou
Za múrmi knižníc je ukryté nespočetné množstvo či už skutočných alebo vymyslených príbehov, ktoré charakterizujú nás ľudí - naše dejiny, naše životy, to, čím žijeme a čím sme, to čo nás zaujíma ...
Veľká časť príbehu Laury a Sadie sa odohráva práve za múrmi krásnej a majestátnej knižnice v New Yorku a poteší najmä tých, ktorí majú radi prelínanie minulosti s prítomnosťou v dvoch dejových linkách.
Keď sa začítate do tohto príbehu, garantujem vám, že budete ochotní dať ruky, nohy a aj preukážku na autobus do ohňa za to, že Laurin príbeh je skutočný. Až tak uveriteľne a živo je písaná jej dejová linka. Keď som videla, že prichádza jej kapitola, vždy som sa potešila a dychtivo čítala. Laura v tomto príbehu predstavuje zmenu, ktorá sa neúprosne čoraz viac blížila. Zmenu v postavení žien v manželstve, v rodine, no najmä v spoločnosti ..
Sadie bola pre mňa spočiatku taká šedá myš a aj prvá polovica jej príbehu bola taká ako ona - nevýrazná, žiadalo by sa mi ju niečím trošku okoreniť, no druhá polovica už bola záživnejšia a pútavejšia, už aj Sadie viac ožila, chodila hore dole ako Gizka a riešila, autorka to podľa mňa celkom dobre s celou knižnicou a krádežami vymyslela a mne až tesne pred koncom došlo, čo sa to tam dialo a odkiaľ vietor fúkal ...
Tento príbeh je dôkazom aj toho, že história sa niekedy opakuje a že aj keď vojdete do knižnice a obklopí sa hlboké ticho, knižnica nespí, žije vlastným životom a je pripravená podeliť sa o akýkoľvek príbeh, stačí oň požiadať
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Davisovej najnovší historický román z New Yorku vychádza z podrobných výskumov, ktoré čitateľa prenesú do rokov 1914 až 1990 minulého storočia. Bibliofili a fanúšikovia kníh si obzvlášť užijú pohľad do histórie knižnej inštitúcie a neúnavné odhodlanie knihovníkov,
ktorí jej slúžia.“
BOOKLIST

„Čitateľa poteší fascinujúca a podmanivá oslava priateľstva, lásky, lojality a odvahy v turbulentnom a málo spomínanom období americkej histórie.“
NEW YORK TIMES

„V pútavom príbehu, ktorý je čiastočne rodinnou ságou, čiastočne detektívkou a nakoniec aj ľúbostným románom, rieši Fiona Davisová zložitú hádanku a zvedavý čitateľ nedočkavo obracia stránky, aby spolu s postavami prišiel na kĺb záhade. Príťažlivý obsah uspokojí
nároky milovníkov kníh na celom svete.“
JILL SANTOPOLO

„Davisová ponúka čitateľom tajomstvo a zároveň príbeh s nádychom historického románu.“
LIBRARY JOURNAL

„Knižnica na Piatej avenue predstavuje priam ľúbostný list literatúre. V majstrovsky spracovanom príbehu odhaľuje zápas dvoch žien, ktoré v živote delia desaťročia, a ich snahu nájsť si miesto v spoločnosti a v histórii. Neobíde ani temné rodinné tajomstvá. Tento oslnivý a sugestívny román sa odohráva v reálnom prostredí zaľudnenom nezabudnuteľnými postavami.“
KARMA BROUN

„Davisová vás vtiahne do histórie Verejnej knižnice v New Yorku a jej mystického tajomstva... Príbehy a postavy sú hviezdne, ale skutočnou hviezdou predstavenia je knižnica, ktorú Davisová pôsobivo približuje čitateľovi.“
PUBLISHERS WEEKLY

„Fiona Davisová vezme čitateľa na cestu do srdca jednej z najznámejších pamiatok New Yorku, do Newyorskej verejnej knižnice. Príbeh opisuje osudy dvoch generácií silných žien, spojených so záhadnou sériou krádeží vzácnych kníh. Tento román je plný šťavnatých literárnych detailov a fascinujúcej feministickej histórie.“
WHITNEY SCHARER, autorka The Age of Light

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
35,80 €

„Ľúbi sľuby“

Je taký - Tomáš Janovic
Je taký
Tomáš Janovic