Vianoce
Ten báječný den - Ira Levin
Ten báječný den

11,33 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ten báječný den

Autorem vynikajícího thrilleru není nikdo jiný než Ira Levin, proslulý románem Rosemary má děťátko. "Báječný den" se odehrává v sice dokonalém, ale také dokonale odlidštěném... Čítať viac

Vydavateľstvo
Knižní klub, 2011
304 strán
4-5 hodín čítania

Autorem vynikajícího thrilleru není nikdo jiný než Ira Levin, proslulý románem Rosemary má děťátko. "Báječný den" se odehrává v sice dokonalém, ale také dokonale odlidštěném světě řízeném jediným centrálním počítačem, jehož obyvatelé nemají jména, ale... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština

11,33 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Autorem vynikajícího thrilleru není nikdo jiný než Ira Levin, proslulý románem Rosemary má děťátko. "Báječný den" se odehrává v sice dokonalém, ale také dokonale odlidštěném světě řízeném jediným centrálním počítačem, jehož obyvatelé nemají jména, ale pouze jménokódy. Počítač rozhoduje o tom, v jaké profesi budou pracovat a na jakém kontinentě ji budou až do příštího přeložení vykonávat. Někteří se však s takovou realitou nehodlají smířit...
Ukázka z textu:

V polovině woodna 162, krátce před dvacátými sedmými narozeninami, byl přeložen zpátky do Institutu genetického inženýrství v IND26110 s umístěnkou v nově zřízeném Genovém subklasifikačním centru. Nové mikroskopy dokázaly objevit rozdíly mezi geny, které se až doposud zdály identické, a on byl jedním ze čtyřiceti 663B a C pověřených definováním těchto subklasifikací. Mezi jeho místností a centrem stály čtyři další budovy, takže dvakrát denně absolvoval krátkou procházku a záhy si našel přítelkyni, jejíž místnost byla na poschodí pod ním. Jeho poradce byl o rok mladší než on sám a jmenoval se Bob RO. Zdálo se, že život bude pokračovat stejně jako předtím.
Jednoho večera v dubnu, když se chystal vyčistit si zuby a uložit se do postele, však nalezl v rovnátku jakousi bílou věcičku. Zmateně to vytáhl. Byl to natřikrát přeložený pevně smotaný lístek. Odložil rovnátko a rozbalil tenký papírek s textem psaným na stroji: Působíš jako silně atypický člen, stálo na něm. Přemýšlíš například o tom, jakou klasifikaci by sis vybral. Chtěl by ses seznámit s některými dalšími atypickými členy? Uvažuj o tom. Žiješ pouze napůl. Můžeme ti pomoct víc, než si dovedeš představit.
Vzkaz ho překvapil tím, že pisatel znal jeho minulost, a znepokojil ho svou tajemností a oním „žiješ pouze napůl“. Co to znamenalo – toto podivné konstatování a celý ten zvláštní vzkaz? A především kdo mu ho dal do rovnátka? Pak mu však došlo, že není lepší místo, chce-li onen kdosi mít jistotu, že to najde on a pouze on. Kdo to tam tedy takhle chytře dal?

Čítať viac
Originálny názov
This Perfect Day
Počet strán
304
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
390 g
ISBN
9788024229409
Rok vydania
2011
Naše katalógové číslo
107050
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Knižní klub
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,0 / 5

2 hodnotenia

0
0
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

1

Autorka vedeckej fantastiky, vyštudovaná molekulárna biologička, teraz pracovníčka hvezdárne a planetária, ľaváčka s oboma rukami pravými, milovníčka čítania, literárna diabetička (neznášam "sladké" knihy), wikipédistka, príležitostná recenzentka a výtvarníčka. Mám vydané romány: •Nula kelvinov (Q111, 2012) •Večnosť omylov (Artis Omnis, 2014) •Úvod do teórie chaosu (Artis Omnis, 2016) •Druhá planéta (Artis Omnis, 2019)

Jana Plauchová
10.11.2021
Dnes už klasická dystópia
Superchytrý počítač, všadeprítomná kontrola, lieky udržujúce nenormálnu „normalitu“. Dystopické klišé ako vyšité, však? Ale nesúďme za ne autora prísne. Kniha je dosť stará (originál z roku 1970) a motívy, ktoré sú dnes už prevarené, boli vo svojej dobe ešte čerstvé. Začiatok je však vďaka nim pre dnešného čitateľa dosť odpudzujúci. Svet pôsobí priveľmi prostučko a nereálne. Nepomáha tomu ani úplne banálna zápletka – zase jeden chlap, čo je iný ako ostatní, začne proti svojmu svetu rebelovať.
Ale autor je pripravený na rozhorčené čitateľove výčitky voči príliš jednoduchej (anti)utopistickej vízii fungovania. Čím viac z jeho sveta odhalíme, tým menej prostoducho a nereálne pôsobí. (Pravda, až na tie technológie.)

Logicky to celé má ako-tak podkuté a príbeh si nachystal pre čitateľa aj nejaké malé prekvapenia. Najväčšie asi v strede knihy. No hoci záver utína dej v dosť neobyčajnom bode, rozuzlenie bolo presne také, ako som očakávala.

Viac ako príbeh samotný by som ale vytkla psychológiu. Príbeh na nej stojí a padá – práve vnútorné vzopretie hlavného hrdinu Chipa, jeho vnútorné boje a pochybnosti, ho dovedú k čoraz väčšej rebélii. Hoci z tohto aspektu u mňa celkom obstál, aj tak som si Chipa neobľúbila. Kniha je písaná s chladným odstupom bežným pre veľa sci-fi kníh z tej doby. Nešpára sa v detailoch, neponára sa do hĺbky.
Čítať viac
5
11.2.2021
Veľmi zaujímavý námet, ktorý pripomína 1984. Príbeh chlapca v sterilnej ére ľudstva vedeného počítačom atď. Niektoré zvraty boli dosť predvídateľné, koniec neprekvapil. Vyhladzuje čitateľovi na oči tému sebeckosti, smerovania ľudstva, zabúdanie a opakovanie histórie. Kniha aj napriek predvídateľnému deju má čo povedať. Čítať viac

Čítať viac

„Nakoniec, stručnosť je jediná cnosť netalentovaných autorov.“

Ruzká klazika - Daniel Majling
Ruzká klazika
Daniel Majling