Olive Kitteridgeová je zpět

O životních ztrátách a způsobech, jak se s nimi vyrovnat

Od doby, kdy Olive Kitteridgeová, učitelka v penzi z malého městečka v Maine, ovdověla, uplynuly už dva roky. Smutek ze ztráty manžela ale nezměnil její povahu – dál si nebere... Čítať viac

2. diel série
Olive Kitteridgeová
Vydavateľstvo
Jota, 2021
312 strán
4-5 hodín čítania

Od doby, kdy Olive Kitteridgeová, učitelka v penzi z malého městečka v Maine, ovdověla, uplynuly už dva roky. Smutek ze ztráty manžela ale nezměnil její povahu – dál si nebere servítky, je nekompromisní a naprosto jedinečná... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

8,35 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Znova Olive - Elizabeth Strout
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2021
Ihneď na stiahnutie

9,99 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

O životních ztrátách a způsobech, jak se s nimi vyrovnat.

Ani tentokrát si Olive nebere servítky, je nekompromisní a naprosto jedinečná.


Od doby, kdy Olive Kitteridgeová, učitelka v penzi z malého městečka v Maine, ovdověla, uplynuly už dva roky. Smutek ze ztráty manžela ale nezměnil její povahu – dál si nebere servítky, je nekompromisní a naprosto jedinečná. Na Olive čekají další životní výzvy, stejně jako na další postavy jednotlivých povídek, které se musí smířit se stárnutím a vlastní smrtelností, snažit se o zlepšení vztahů s partnery a dětmi, hledat naději v těžké nemoci a najít útěchu tam, kde by ji nikdy nečekali.

Znáte ze stejnojmenného seriálu HBO s Frances McDormandovou v hlavní roli.
Čítať viac
Originálny názov
Olive, Again
Počet strán
312
Rok vydania
2021
ISBN MOBI
978-80-7565-617-9
ISBN EPUB
978-80-7565-616-2
Naše katalógové číslo
1051877
Jazyk
čeština
Preklad
2. diel série
Olive Kitteridgeová
Vydavateľstvo
Jota
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

15 hodnotení

12
3
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
20
29. júna 2021

Ach, Olive! Olive je láska! Na prvý pohľad sa môže javiť ako nepríjemná a všetečná stará babizňa, vo svojej podstate je to však láskavá osoba a človek má pocit, že ju naozaj pozná. V porovnaní s prvým dielom je toto pokračovanie výrazne smutnejšie, spolu s Olive a jej priateľmi riešime komplikované prekážky vo vzťahoch, rôzne prežívanie samoty, choroby, odchody či smrť. Napriek tomu je ale táto zbierka poviedok krásnym čítaním. Mestečko Crosby aj samotná Olive síce zostarli, rozhodne ale nestratili iskru.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

11
Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj
Práve čítam
Anna Karenina

Čítanie je moja terapia, moje hobby, moja vášeň a únik od reality.

Janka Haraksimová
Overený zákazník
31.3.2022
Výborna kniha, po jej prečítaní som sa pustila aj do seriálu. Po každom príbehu som čakala kedy bude zase spomenutá Olive a jej úlomky zo života. Už v prvej časti sa mi páčilo to, že niekto píše aj o takej téme ako je osamelosť ľudí, keď deti vyrastú alebo sa im pominú ich najbližší. Olive je svojská, rázna miestami chladná, ale nemožno si ju neobľúbiť. Čítať viac
16
11.11.2021
Znova Olive
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ach Olive, vedela by som ju čitat donekonečna. Páči sa mi ta retrospektíva kedy hodnodí svoj život a vzťahy. A ako sa z nevrlej vždy vykľuje ta čo ma rada ľudí. Čakala som na konci jej koniec, som rada, že sa tak nestalo. Čítať viac
Alena Chlebovcová
Overený zákazník
19.5.2021
Skvela a velmi dojimava kniha, druhy diel sa mi pacil ovela viac ako ten prvy. Co ma vytocilo je prekladatelkine medzery v zakladnych geopolitickych pojmoch, South Africa teda v slovencine urcite nie je Juzna Afrika. Clovek potom nevyhnutne musi rozmyslat, co vsetko bolo v tejto knihe takto ledabolo priblizne poprekladane. Čítať viac
Tuniak
Neoverený nákup
3.5.2021
Olive je späť a nepoľavuje
Posledná kniha s Olive je o starnutí, lúčení, zmierení a o tom, ako sa dá ešte ísť ďalej. Alebo sa o to ešte aspoň pokúsiť. Smutno-smiešno-milá knižka s presnými opismi toho, čo všetci poznáme, no na rozdiel od autorky sa nám ťažko hľadajú vhodné slová. Čítať viac
7
14.4.2021
Skvelá Olive
Milovaná Olive je späť. A pre mňa osobne ešte lepšia ako prvá. Neviem, prečo som túto časť viac prežívala, asi som vedela, do čoho idem a čo ma čaká.

Zas a znova sa jedná o zbierku poviedok, sú navzájom poprepájané práve cez hlavnú hrdinku Olive Kitteridge. V niektorých poviedkach je v hlavnej úlohe a v iných sa iba mihne a neostane po nej ani stopy.

Veľmi som si obľúbila Olive, pretože aj keď je to staršia pani, ktorá má občas podrezaný jazyk, je však vnímavá a veci vidí pravými očami. Čo je horšie, že Vás na ne upozorní a vy si až po chvíli uvedomíte, čo vlastne vyslovila.
V tejto časti sú vykreslené niektoré ťažšie témy s dávkou humoru ale aj citlivosti - napríklad téma smrti, staroby, osamelosti ale aj pocitu straty blízkeho. Neexistuje totiž veľa kníh, ktoré sa opierajú o témy starnutia, dôchodcov a ich problémov. Každý má určite problémy, ktoré ho ťažia, avšak snažia sa s nimi vyrovnávať po svojom, tak ako to robila Olive. Mnohí by ste si určite mysleli, že Vaši starkí sú súci iba na sedenie na gauči, pozeranie telenoviel alebo lúštenie krížoviek či sudoku. Opak môže byť pravdou a možno by ste boli prekvapení, čo poza chrbát vyvádzajú.

Čo však na Olive naozaj milujem je jej cynizmus - ak ju niečo nahnevá alebo sa jej niečo nepodarí, jej špecialitou je iba mávnuť rukou a povedať si : O chvíľu zomriem, môže mi to byť jedno čo sa deje. V mojich očiach je Olive naozaj úžasná stará pani, ktorá chce dožiť svoj život bez zbytočných stresov a starostí a hlavne medzi ľuďmi, ktorých má rada.
Čítať viac
10
5.4.2021
Milovaná Olive
Olive vždy bola mojou obľúbenkyňou z portfólia vydavateľstva inaque. Mám samozrejme rád aj Ferrante, ale predsa len je mi niečím bližšia atmosféra pobrežného amerického štátu Maine a jeho osamelých, no čarovných obyvateľov, o ktorých Elizabeth Strout píše vo svojich knihách. V pokračovaní úspešnej a Pulitzerovou cenou ocenenej knihy Olive Kitteridge sa dozvieme, čo sa s Olive stalo po udalostiach prvej knihy.

Rozmýšľam, čo je mi vlastne také sympatické na knihách tejto autorky. Píše predsa o postarších ľuďoch, ktorí žijú v malých mestečkách, všetci sa navzájom poznajú a často neskrývajú, že druhými vehementne pohŕdajú. Nemá to takmer nič spoločné s mojím momentálnym životným nastavením, ale v texte je použitá akási neznáma ingrediencia, ktorá ma vždy prinúti k tomu, aby som dychtivo čítal ďalej.

Inak to nebolo ani s najnovšou Olive. Knihu som prečítal na pár sedení, nevedel som sa od nej odtrhnúť a pre tých, ktorí od Strout čítali aj Amy a Isabelle, na konci čaká príjemné prekvapenie. Ja som aj slzu vyronil. Naozaj to svedčí o tom, že ak je literatúra kvalitná, dokáže čitateľa preniesť do úplne neznámeho priestoru a nachvíľu mu tam vytvoriť pomyselný domov.

Vďaka vycibrenému štýlu autorky text plynulo napreduje, veľký obdiv patrí aj vynikajúcemu prekladu Kamily Laudovej. Najväčšiu radosť po prečítaní knihy mi priniesol zoznam kníh od Elizabeth Strout, ktoré vydavateľstvo inaque plánuje vydať. Už nech sú tu!
Čítať viac

Čítať viac

„Hľadať záblesk nádeje v temnote nie je prejavom slabosti.“

Cilkina cesta - Heather Morris
Cilkina cesta
Heather Morris