Prípad Thomasa Quicka - Hannes Rastam
Prípad Thomasa Quicka
16,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Prípad Thomasa Quicka

Ako sa rodí sériový vrah

6-7 hodín čítania
Vydavateľstvo
Lindeni, 2021

Ďalšie formáty

E-kniha
10,20 €

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam podrobne preskúmal všetky dôkazy, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

16,99 €

Vypredané, je však dostupné ako e‑kniha.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Príbeh najväčšieho švédskeho justičného omylu v dejinách

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam podrobne preskúmal všetky dôkazy, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj rozsudky a dospel k názoru , že nie je presvedčený o jeho vine, keďže ho odsúdili len na základe nepriamych dôkazov. Vybral sa za ním na psychiatrickú kliniku a mal preňho pripravenú jedinú otázku. Odpoveď na ňu bola desivejšia ako sám odsúdený...
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha Slovenský jazyk, Lindeni, 2021

Vypredané

Kniha Český jazyk, Paseka, 2014

Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha Slovenský jazyk, Lindeni, 2021
Novinka
PDF
EPUB
MOBI
10,20 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Fallet Thomas Quick - att skapa en seriemordare
Počet strán
4566-7 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
566 g
ISBN
9788056623220
Rok vydania
2021
Vekové odporúčanie
18+
Naše katalógové číslo
1000951
Téma
sérioví vrahovia
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Švédsko
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
pre dospelých

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

17 hodnotení

8
4
3
1
1

Alča
predvčerom
Táto kniha sa nedá zhltnúť na jedno posedenie. Je lepšie si ju dávkovať. Jediné, čo mi prekážalo bolo veľa mien, pri ktorých som sa miestami vo výpovediach strácala, ale inak je to unikátne faktografické dielo, pri ktorom čitateľ po chvíli začne tápať, čo je realita a čo fantazmagória jedného šialeného jedinca. Čítaj viac
5
26.9.2021
Viete čo je na tom celom najdesivejšie ?
Overený nákup
Čo vás na knihe okamžite upúta je to úžasné spracovanie obálky pri ktorej nájdeme ako bonus napodobeninu listu, ktorú autor adresoval Quickovi. Je to originálne a určite práve toto pritiahlo mnoho čitateľov.

Za týmto dokonalým spracovaním sa skrýva príbeh najväčšieho justičného omylu v dejinách. Pravdepodobne si hneď predstavíte odbornú terminológiu, zdĺhavé opisy a nudné pasáže. Omyl moji drahí! Autor sa nás snaží od toho všetkého uchrániť a priniesol to vo forme prerozprávania príbehu chorého človeka, mýtomana, ktorý len túžil po pozornosti.

Sture Bergwall, skôr známy ako Thomas Quick, si zahrával s ošetrovateľmi, psychoterapeutmi, policajtmi, advokátmi aj sudcami. Keď sledujete Stureho výpovede je vám hneď jasné že je to blud. Vymýšlal si, vypovedal správne až na neviemkoľký pokus alebo pri zle položených otázkach od odborníkov, ktoré ho miestami navádzali na správne odpovede.

Toto všetko bolo vysvetlené ako rozpamätávanie. Mne to však skôr prišlo, že vyšetrovatelia chceli za každú cenu byť tí, ktorí prípad vyriešia a psychológovia aby objavili niečo nové v ich odbore. Je to smutné a šokujúce no je to tak.

Autor taktiež uvádza informácie koľko ľudí na takom vyšetrovaní pracuje, koľko to stojí, koľko dostalvajú tipov čo bolo pre mňa zaujímavé a miestami až šokujúce lebo som o takých číslach vôbec nemala predstavu. Taktiež tu máme možnosť nahliadať do Quickových lekárskych záznamov.

Jediné mínus knihy je to, že niektoré pasáže sa opakovali takže čítať o určitom bode vo vyšetrovaní bolo zbytočné.

Záverečná časť knihy je venovaná autorovi a jeho životu, úspechoch a vyšetrovaniach. Je to zaujímavý, cieľavedomý, detailista, zameriava sa na dôležité fakty.

Viete ale čo je na tomto celom to najdesivejšie ? Že skutočný vrahovia behali a možno stále behajú po slobode…
Čítaj viac
5
23.9.2021
Obsah knihy naozaj zaujímavý, je až neuveriteľné koľko nezmyslov dokázala švédska justícia "prehliadnuť", len aby niekoho za tie činy odsúdili.
Chápem, že sa nám autor snažil podať čo najpresnejší a najdetailnejší opis situácií a výpovedí, avšak občas som sa strácala v množstve mien ktoré uvádzal a spracovanie sa mi zdalo zdĺhavé.
Veľmi však cceňujem obálku knihy, ktorá ma prvotne zaujala najviac.
Čítaj viac
14
Vojak - Jay Morton
Práve čítam
Vojak

Najradšej mám dva typy ľudí - tých, ktorí milujú čítanie kníh a tých, ktorí milujú zvieratá. Sama spĺňam obe kritériá. Mám mačku Elišku, psa Tobyho a knižnicu plnú kníh, ktorá sa neustále rozrastá. Vyštudovala som medicínu a považujem sa skôr za introvertného človeka. Ideálny večer je pre mňa strávený pri šálke teplého čaju, aromalampe a dobrej knihe (vítaný je aj partner sediaci vedľa mňa, s ktorým sa môžem o moje dojmy podeliť :D). Nemám rada pocit nedokončenej práce (aj nedočítanej knihy), nevyžiadané rady a komentáre na moju osobu, či koníčky a spôsob života. Radím sa medzi realistov, ale od známej spisovateľky som si požičala motto “Čo sa ešte neskončilo dobre, to sa ešte neskončilo”, ktorým sa snažím riadiť. Verím, že jej to neprekáža, no mne toto motto už v živote dalo viac, ako som očakávala :-). Rovnako sa riadim mottom “Proste maj trochu viery”.

Alica Dúbravská
20.9.2021
Overený nákup
Kniha je plna faktov a preto sa niekomu moze zdat nezazivna, avsak autor popisal s velkou presnostou jeden z, pre mna, najneuveritelnejsich justicnych omylov. Velmi ocenujem originalnu obalku knihy, na ktorej si vydavatelstvo Lindeni dalo evidentne zalezat a ktora podla mna knihu presne vystihuje. Jednoznacne odporucam precitat, dozviete sa veci, z ktorych Vam budu miestami stat vlasy dupkom … Čítaj viac
9
20.9.2021
Najväčší švédsky justičný omyl
Overený nákup
Knihu som si vybrala na základe toho, že bola ako kniha mesiaca. Už po prvých stranách som vedela, že to nebude ľahké čítanie. Toľko omylov, ktorých sa štát voči potenciálnemu vrahovi dopustil bol ohromný. Prišlo mi to akoby potrebovali nájsť osobu zodpovednú za všetky vraždy a tento prípad im prišiel vhod. Pre mňa skvelá kniha, určite odporúčam ďalším. Čítaj viac
15
14.9.2021
Overený nákup
Vážení čitatelia,tak toto si ozaj musíte prečítať ! Takúto hordu nezmyslov a absurdity som ešte nečitala. Absolútne neuveriteľné,že niečo takéto sa mohlo vôbec niekde vo svete odohrať , a už vôbec nie vo Švédsku. Pri každej otočenej stránke som len neveriacky točila hlavou, pre mna je Harry Potter uveritelnejší. Ide o prípad Mytomana Stureho Bergwalla,ktorý sa priznal k niekoľkým vraždám, za ktoré ho ku podivu aj odsúdili. Je fascinujúce čítať , ako z neho renomovaní psychiatri,vyšetrovatelia,či dokonca vlastný obhajca “stvorili” sériového vraha,ako “krásne” postupovali pri dokazovaní týchto vrážd . Boli momenty,keď som sa neudržala smiechu (nie,uznavam,že to vôbec nebolo smiešne), keď Quick konfrontoval svojho “spolupáchateľa” , ani si neviem predstaviť ,čo sa mohlo dotyčnému honiť hlavou,keď mu človek,ktoreho nikdy nestretol , vysvetľuje,ako spolu niekoho zavraždili. Zbytočný další popis,ozaj treba prečítať. Ale veľká poklona Hannes Rastamovi, Novinárovi s veľkým “N”, ktorý sa do toho pustil a prelúskal sa neskutočným množstvom materiálu, odvážil sa spochybniť 6 jednohlasnych súdov ,justičného kancelára ,hlavného prokurátora a uz spomínaných psychiatrov,či vyšetrovateľov , čo ma však veľmi mrzí je, že napriek svojej túžbe , sa uz posledného ôsmeho oslobodzujúceho výroku nedožil. Všetka česť , pán Rastam! Čítaj viac
Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
14.9.2021
Ak mám hodnotiť to, čo som sa na stránkach dozvedela, tak nemám slov. Hannes bol génius. Naozaj sa do tohto podivuhodného prípadu zahryzol a nepoľavil dovtedy, kým neodkryl celú pravdu. Patrí mu môj obdiv. Išiel do takej hĺbky, až som neverila vlastným očiam. Umne spájal poznatky o najznámejších sériových vrahoch s psychológiou až po fakty z Thomasovho života a nezabudol si posvietiť ani na priebeh vyšetrovaní, samotných vyšetrovateľov a sudcov, a hlavne na skutočnosti, ktoré nemali uzrieť svetlo sveta. Tento cenami ovenčený novinár sa nebál nikomu dýchať na krk. Chcel iba spravodlivosť a nič iné. To sa mu podarilo. Ako čitateľka som žasla nad tým, ako dokázal všetko pozliepať, aby mu ani jedna súvislosť neunikla. Aspoň ja som mala taký pocit. Dozvedela som sa to, čo som potrebovala, a ešte niečo navyše. Bolo to brilantné. Bol to ale výsledok zdĺhavej a poctivej práce, ktorá priniesla ovocie. Keby malo viac ľudí toľko vytrvalosti, svet by vyzeral inak.

Viac sa dozviete v recenzii na mojom blogspot blogu: nathalys-reading
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green