Knihy
E-knihy

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2019.

Akciové tituly

Odpadlík - Paul Beatty
Ušetríte 6,90 €
  • Paul Beatty
-50%
7,00 €

Rozprávač Odpadlíka, ktorý sa narodil v „agrárnom gete“ Dickensu na južnom okraji Los Angeles, sa zrieka osudu Kalifornčana nižšej strednej vrstvy: „Umrel by som v tej istej izbe, v ktorej som vyrastal, a hľadel na pukliny v štukovom strope... Čítať viac 

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2017.

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

3

Finálna časť série Placebo sa podľa mňa pokojne môže považovať za najlepšiu časť. Autorka nás knihou Placebo My presvedčila, že dokáže napísať oveľa viac, než obyčajný romanticko-erotický príbeh. Dej plný napätia a zvratov núti prevracať stranu za stranou a nenechá čitateľa na pokoji, kým sa nedostane na poslednú stranu.

Problémy sú na to, aby sa riešili v zárodku a nie až keď nám prerastú cez hlavu. Čo ale v prípade, keď sa problém zhorší, ak sa ich snažíte riešiť? Túto dilemu rieši aj Ema. Priznávam, že som na ňu zo začiatku pri čítaní mala nervy a najrašej by som ňou poriadne zatriasla, ale postupne som si uvedomila, že všetko sa deje z nejakého dôvodu. Okrem toho je samozrejme rozdiel, či človek premýšľa "chladnou hlavou" alebo "v panike".

O pár strán neskôr som to už nemala čas riešiť - iba som so zatajeným dychom prevracala strany a vstrebávala, čo sa deje. Podobne ako v predošlých častiach, aj z tejto knihy presakovali emócie - strach o tých, ktorých ľúbime, bezmocnosť, bolesť, hnev - a to všetko tak dokonale a nenútene opísané, že "vžitie sa" do pocitov postáv príde tak nejak automaticky.

Zakončenie série (rovnako ako celú trilógiu) zvládla autorka na jedničku. K úplnej dokonalosti by som zmenila jednu vec - ale to už by sa z realistického príbehu razom stala rozprávka. Aj po tretej časti som názoru, že by série Placebo mohla bez problémov konkurovať zahraničným titulom a dúfam, že sa raz objaví aj v zahraničí.

Čítaj viac

3

Po dočítaní Placebo On som sa na pokračovanie neskutočne tešila. Autorka nastavila pomyselnú latku poriadne vysoko, takže som bola mega zvedavá, či táto časť predbehne svojho predchodcu. Ako som v recenzii k prvej časti podotkla - dočkala som sa "skoro dokonalej čitateľskej jazdy". A prečo iba "skoro"? Môže za to táto časť, na ktorej konci som nevedela, či sa mám vôbec do tretej časti púšťať alebo nie.

Nepríjemný rozchod a celkovo obdobie po, kedy sa Ema snažila dať dokopy, boli opísané neskutočne. Emócie vyžarovali z každej vety, celkovo vo mne kniha vzbudzovala smútok, frustráciu a občas aj hnev. Tieto stavy striedali "svetlé" chvíľky s Mike-om, ktorých síce nebolo až tak veľa, ale stačili na to, aby som si ho obľúbila ešte viac.

Kvôli náročnému mesiacu v práci som knihu najprv čítala po pár stranách vždy, keď sa mi naskytla aspoň chvíľka. Nakoniec som si ale zaumienila, že si nepokazím skvelý príbeh iba preto, že nestíham, a počkala som na deň, kedy budem môcť nerušene čítať. A spravila som dobre - druhú polovicu knihy som prečítala na jeden záťah.

Problém nastal pri konci - a tu prichádza moje vysvetlenie "skoro" dokonalej čitateľskej jazdy. Keďže autorku na Instagrame už nejaký ten piatok sledujem, zvykla som si pri jej storkách na úprimnosť a to, že je brutálna realistka. A mňa zachvátil pocit strachu až des z toho, čo Eme a Chrisovi po tom všetkom, čím si preskákali, ešte pripravila a ako séria skončí. Jedna moja časť chcela zúfalo nakuknúť na posledné strany Placebo My, zatiaľ čo druhá bola presvedčená tváriť sa, že séria Placebo končí poslednou vetou Placebo Ja (bez epilógu).

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green