Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Siroty - Ondrej Štefánik, Tatran, 2023

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Siroty

Učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu, ktorý prišiel v detstve o rodičov, sa ocitá v bizarnom svete novodobých sirôt, z ktorých každá vyjadruje svoju osamelosť osobitým... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2023
152 strán
2 hodiny čítania

Učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu, ktorý prišiel v detstve o rodičov, sa ocitá v bizarnom svete novodobých sirôt, z ktorých každá vyjadruje svoju osamelosť osobitým spôsobom. Doposiaľ prednášal študentom udalosti... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 9 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Anasoft litera 2024

Letná láska - Annabel Monaghan, Zelený kocúr, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Finalista literárnej ceny Anasoft litera 2024

Viac o knihe

Siroty prinášajú originálny, prenikavý pohľad na súčasnosť, ktorú glosujú cez prizmu gymnaziálneho profesora a jeho študentov.

Učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu, ktorý prišiel v detstve o rodičov, sa ocitá v bizarnom svete novodobých sirôt, z ktorých každá vyjadruje svoju osamelosť osobitým spôsobom. Doposiaľ prednášal študentom udalosti uplynulých dejín a zrazu na prahu štyridsiatky zatúži vniesť do svojho života čosi výnimočné, čo by ho posunulo vpred. Uväznený v histórii ľudstva a spútaný vlastnou minulosťou baží po zmysluplných medziľudských vzťahoch, po blízkosti druhého človeka.
Naráža pritom na ďalšie siroty vo svojom okolí, či už skutočné, alebo v prenesenom zmysle slova, ktoré takisto pátrajú nielen po svojej identite, ale aj po identite súčasného Slovenska.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1669357
Počet strán
152
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
284 g
ISBN
9788022213462
Rok vydania
2023
Štýl
filozofický, humorný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre dospelých
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,0 / 5

2 hodnotenia

0
0
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20.1.2024
Krátky príbeh o 39-ročnom profesorovi dejepisu na jednom bratislavskom gymnáziu.

Dej bol pre mňa trochu mätúci. Hlavný hrdina sa snaží nadviazať vzťah s jednou zo svojich kolegýň v učiteľskom zbore, viacmenej neúspešne. To isté s jej sestrou. Skúša to aj s ďalšou kolegyňou, s ktorou už v minulosti vzťah mal. Celé to ale vyznelo tak nejak plocho a miestami absurdne (napríklad keď dá vyrobiť dvadsať šálok s potlačou fotky seba s ex, jednu jej odnesie do bytu a zvyšné si nechá).

Čo bolo z môjho pohľadu fakt zaujímavé, to boli jeho pohľady na stredoškolské učivo (dejepisu), konfrontácia vzletných fráz učebných osnov s realitou.

“Všeobecným cieľom vyučovania dejepisu na gymnáziu je utvárať a formovať kritické historické vedomie, na základe ktorého by boli žiaci schopní pochopiť minulosť a prítomnosť Slovenska…”

Papier asi znesie všetko, ale hlavný hrdina sa zamýšla nad tým, že jeho žiaci nie sú toho schopní. Jednotkári sa vedia dobre naučiť fakty, ale málokto, ak vôbec niekto, si vie vytvoriť z nich nejaké dojmy. Ako to docieliť? Čo robiť inak? Ako premeniť tieto ideály štátneho vzdelávacieho programu na reálne vedomosti, schopnosti žiakov? A koľkí učitelia sa naozaj o to zaujímajú a snažia? Koľkí si idú len svoju vyšlapanú cestu a skúšajú decká z presných dátumov?

“Som zlý učiteľ. Chcem dojatých študentov. Chcem, aby ich dojímala minulosť a nie len vzrušená predstava ich budúcnosti.”

Kniha ponúka aj veľmi zaujímavé postrehy o Slovensku, jeho dejinách a o slovenčine. Čítalo sa mi to dobre a rýchlo, boli tam zaujímavé podnety, len ten dej mi nejak nič nehovoril.
Čítať viac

Ondrej Štefánik

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Na veľa ciest v živote sa dá zohnať mapa, ale najvzácnejšie sú tie, ktoré nečakáme. “