Čitateľský klub Martinus
Kniha: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou (Elena Lacková a Milena Hübschmannová)

18,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na:

Neprečítate na:

Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou

Elena Lacková ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Jej kniha poskytuje... Čítať viac

4,7 59 hodnotení
Vydavateľstvo
BRAK, 2023
344 strán
6-7 hodín čítania

Elena Lacková ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Jej kniha poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí... Čítať viac

  • Flexi väzba
  • Slovenčina
Vypredané
Ach, mrzí nás to, z tejto knihy sa už predali všetky výtlačky a nemáme ju na sklade my ani vydavateľ :( Teoreticky však môžete mať šťastie v niektorých iných obchodoch, ktoré ešte nepredali posledné kusy.
Sledovať dostupnosť

Dostupné v 39 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Život ako inšpirácia (životopisy)

Viac z kolekcie

Reportáž a biografia

Alan Towsend  - Cesta vedca od smútku k úžasu

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Elena Lacková (1921 – 2003) ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Už v roku 1949 napísala a so svojimi blízkymi z rómskej osady vo Veľkom Šariši naštudovala divadelnú hru Horiaci cigánsky tábor, s ktorou obišli takmer celé Československo a mali viac ako sto repríz. Elena Lacková o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny začala hovoriť a písať o niekoľko desaťročí skôr, ako sa o tejto téme začalo verejne hovoriť v Európe. Bola to jedinečná rozprávačka s obrovským citom pre príbeh, ale aj pre detail a presvedčila nás o tom najmä v knihe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. Ide o unikátne literárne dielo, ku ktorému by sme len veľmi ťažko hľadali v rómskej literatúre prirovnanie.

Text, ktorý sa nielen veľmi dobre číta, ale poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života. Ako vraví zostavovateľka knihy Milena Hübschmannová: „Jej meno pôsobilo ako hviezda nádeje, ktorá vyvedie rómsky ľud z nepochopenia medzi Rómami a gadži. Lacková napísala prvú rómsku hru, nacvičila ju so svojimi príbuznými v chatrči cigánskej osady; písalo sa o nej s obdivom v novinách, pozdvihla romipen z blata ignorantského opovrhnutia.“

Mi del o Del bacht sasťipen,
o jilo phundrado achalipnaske the kamibnaske.
Daj Boh šťastie a zdravie,
srdce otvorené porozumeniu a láske.


Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Fond na podporu umenia.
Naše katalógové číslo
1469331
Originálny názov
Narodila som sa pod šťastnou hviezdou
Počet strán
344
Väzba
flexi
Rozmer
130×196 mm
Hmotnosť
450 g
ISBN
9788097440916
Rok vydania
2023
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
BRAK
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu alebo škodlivý obsah

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5
49
5
3
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

9. februára 2023
Inšpiratívna Elena Lacková

Vďaka vydavateľstvu Brak vyšla kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou v slovenčine a my máme jedinečnú možnosť nazrieť do života výnimočnej ženy, ktorou Elena Lacková bola.
Pani Elena Lacková bola emancipovaná žena, prvá spisovateľka rómskeho pôvodu, ktorá sa stala súčasťou Spolku slovenských spisovateľov, no zároveň bola matkou, starala sa o domácnosť a pomáhala druhým ľuďom doslova po celom Slovensku.
Vyrastala v skromných podmienkach a už ako dieťa musela pracovať na poli. Napriek tomu sa vzdelávala, milovala knihy a svoju kultúru. Spravila neskutočne veľa dobra, hoci sama v určitom období existenčné problémy.
Kniha je jej rozprávaním a súborom spomienok na vojnu, komunistický režim a na časy porevolučné. Vďaka autentickosti rozprávania máme šancu sa aj my povzdelávať, uvedomiť si niektoré súvislosti a rozpustiť predsudky, ktoré sú stále v našej spoločnosti prítomné.
Nepremeškajte šancu dozvedieť sa viac o rómskej kultúre a ich živote na Slovensku, ktorý bol za akéhokoľvek režimu veľmi zložitý. Je obdivuhodné, že napriek neľahkému životu si Elena Lacková dokázala povedať, že sa Narodila pod šťastnou hviezdou.

Martinus
18
Manažér sociálnych sietí
29. apríla 2023

Tiež by som chcela, aby táto kniha bola povinná. Nedávno som hovorila, že vášniví ľudia sú najkrajší na svete. Rada by som svoje tvrdenie opravila. Myslím, že okrem nich medzi najkrajších patria aj ľudia empatickí. Je neuveriteľné, že niektorí dokážu ostať empatickí i v bolesti. A v nebezpečenstve. Veľmi to obdivujem, takí ľudia sú pre mňa vzorom rovnako ako Elena Lacková. Rómka, ktorá v utrpení dokázala meniť svet. Poriadne poznať svoj domov, v ňom krásno, šťastie, ďalej to rozmnožiť, prinášať tam, kde nie je vítané. Často odmietnutá, ale vždy láskavá. Otvárala dvere, ktoré sa iným otvárali samé, no pred ňou boli zamknuté. Táto kniha je o jej živote, ale taktiež o životoch všetkých tých, ktorých sme poslali na okraj našej spoločnosti. Je to autentický text o láske, veľkosti, maličkostiach, kráse, obrovskej ženskej sile, slabosti, predsudkoch. O rómskej kultúre, domove takisto krásnom a dôležitom ako je domov môj. Som vďačná, že Elenina kniha vyšla v slovenčine a je preložená vo viacerých jazykoch. Teším sa jej popularite. Ešte si prajem, aby okrem povinnej literatúry bola tiež v rómčine, nech v nej rómsky jazyk žije a pripomína nám tak, že aj to je niečí domov.

Recenzie čitateľov

25
Overený zákazník
9.8.2024
Miestami nudná, ale som vďačná, že mi predstavila Elenu Lackovú :)
„Rómsky hnev je ako vietor príde, odíde.“
Neviem prečo som s touto knihou otáľala tak dlho. Všetci ju chválili a ja som riešila blbosti, či ma rovnako uchváti, či som zvolila dobre a nakoniec ešte aj dovolila predsudkom zatvárať oči. Elenu som nepoznala a som rada, že dnes je tomu inak prvá rómska spisovateľka, ktorá písala v rómčine, členka Červeného kríža a spolku SK spisovateľov, autorka divadelných hier a umeleckého stvárnenia rómskeho holokaustu, ktoré zožali úspech (zakladateľka „prvého cigánskeho divadla“), absolventka Karlovej univerzity a inteligentná aktivistka v ďalších dôležitých smeroch. Postupne sa dozvedám, že je prababkou krásnej herečky Alžbety Ferencovej zo seriálu Iveta, ktorú poznám skôr ako speváčku Zea. Nedá mi neobdivovať ženu, ktorej nikdy nevyhasol zápal pre dobro svojej menšiny.

Aby ste porozumeli mojim predsudkom nikoho nehádžem do jedného vreca a nie prvýkrát poviem, že mi je jedno, kto ako vyzerá, pokiaľ sa vie správať, a tu spočíva pôvod mojich obáv a vyhýbaniu sa rómskej téme zlé skúsenosti, ktorých mám, žiaľ, viac ako by som chcela, ale nie je Róm ako Róm/človek ako človek.

Kultúra národov je téma, ktorá ma vždy bude zaujímať. Pani spisovateľka mi dovolila hlbšie nazrieť do povahy horúceho rómskeho srdca.
Sú to práve oni, ktorí nikdy nenechali nikoho hladného alebo bez strechy nad hlavou a my ostatní si z nich akurát tak môžeme brať príklad. Veľa vecí sa mi však nepáčilo konkrétne chlapské ruky, ktoré mlátili svoje manželky jedna radosť, či už zo žiarlivosti a závisti alebo len tak, lebo „ja som tu pán“ a neviem ovládať svoju prchkú povahu. Ťažko sa mi čítali také riadky, a potom sa utvrdím v tom, akí sú poverčiví, prehnane prežívajúci „kliatby“ až naivní a majstri v manipulovaní, ale aj Číňania radi uveria a vlastne ktokoľvek z nás. :) :))

Čo sa mi na Rómoch vždy páčilo bol ich cit pre rytmus, hudbu a tanec. Tá živelnosť a oddanie celej duši zvuku, ktorý im od narodenia koluje v žilách a dedí sa ako pehy, či znamienka krásy. :)

Tiež bolo zaujímavé dočítať sa, že aj medzi nimi existovalo a zrejme stále existuje škatuľkovanie a vyvyšovanie sa nad konkrétneho Róma (napr. tým si viac, čím si belší). Opäť sa vraciam iba k tomu, že každý je nejaký a povýšenectvo nikdy nepominie.
Na Elene obdivujem jej vytrvalosť a túžbu pracovať na sebe a pre iných. Nikdy sa nevzdala, ani keď bývala v lepších podmienkach, ako bola chatrč, v ktorej vyrastala. Vždy sa vracala k „svojim“ a snažila sa pomôcť, ako aj zviditeľniť svoj národ, na ktorý sa zabúdalo. Nikde nie je zmienka o tom, že aj slovenskí cigáni pomáhali partizánom počas 2 sv. vojny. Sú citliví na slovo cigáň, ale často sa takto oslovujú. Kniha ma prinútila zamýšľať sa, občas mi bolo veľmi ľúto, ale niekedy aj veselo. Hádam nikto si nevie tak naplno užívať prítomný okamih a zároveň sa „z lásky“ niekoľkokrát denne, niekedy až do krvi, pohádať ako oni. :D

Vždy však držia spolu, ako by ich povraz nebolo možné preťať.
Nie vždy ma ale kniha bavila. Čítala sa ľahko, no rozprávanie bolo občas príliš detailné a nezaujímavé. Som si vedomá toho, že išlo o autorkine spomienky a emócie z celého jej života, ktoré viacerí ocenili. Niekto ich mal na jedno posedenie, mne to trvalo vyše mesiaca. Síce sa k nej už nevrátim, ale sú v nej klenoty, ktoré mi pomohli pochopiť, prečo Rómovia konajú tak, ako konajú a prečo v nich tlie agresívnejší zápal. Nemali to ľahké, a to sa bavíme o rokoch pred poslednou svetovou vojnou, aj o rokoch po nej. Je povzbudzujúce spoznať človeka, ktorý sa nevzdával a mal chuť a potrebu stále napredovať. Vždy sa dá! Škoda, že Elena nie je vzorom pre viacerých ľudí, ktorí neveria svojej sile alebo sa len tak pretĺkajú životom.

Myslím, že na pani Lackovú nikdy nezabudnem. Je hodná všetkých komplimentov, uznaní a štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra III. triedy. Bez ohľadu na to, že pre mňa nejde o top knihu, odporúčam ju minimálne pre rozšírenie obzorov našej a rómskej histórie.
~
O kham sitinel prekal sakoneste - Slnko svieti pre každého
(rómske príslovie)
~
reagovať
49
Overený zákazník
18.5.2024
Ak si po anotácii tohto titulu myslíte, že budete iba mrhať časom aj s prostriedkami, prosím skúste svoj názor ešte prehodnotiť. Pretože ako sa vraví, keď neprší, aspoň kvapká, nie? A ja som tak nesmierne vďačná aspoň za túto kvapku vlahy na púšti etnického vývoja. Pri knihe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou totiž už samotné slovo cigáň má úplne iný prízvuk. Nadobúda celkom nový význam i rozmer. Málokto, či v minulosti alebo dnes vie tak pekne rozprávať o dôstojnosti, ľudskosti, zdravých hodnotách a domovine bez toho, aby svojimi spomienkami zahmlieval skutočnosť. A to teda Elena Lacková nemala zrovna najľahšiu štartovaciu čiaru. Ale vidíte, keď sa chce, dejú sa veľké veci. Šancu fungovať ako spúšťací signál, nech sa viac slnka v hlavách rozsvieti využila naozaj na maximum. Bez debaty je výnimočný vzor hodný nasledovania.
reagovať
5
Overený zákazník
8.1.2024
Zabudnuté dejiny Československa
Celkom zaslúžene Kniha roka 2023, čítanie plné múdra a drsnej, nie vždy ľúbivej reality. Úplne zásadná kniha pre pochopenie Rómov, hoci treba pamätať, že ide o minulosť.
reagovať
Zdenka M.
Neoverený nákup
19.12.2023
Kniha, ktorú by si mal prečítať každý
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha ktorá je must have minimálne pre presovcanov a okolie. Myslím že je to vzácny klenok slovensko-romskych vzťahov, neviem či som čítala podobnú knihu. Cítila som sa naozaj ako pri babke, ktorá mi rozpráva svoj život. A človek len žasne ako to niekedy bolo... Z tohto pohľadu je to kniha veľmi obohacujúca a ak by som pracovala s rómskymi deťmi, čítavala by som im to, aby vedeli, že môžu byť hrdí na svoj pôvod. Vzácne čítanie
reagovať
10
Overený zákazník
18.12.2023
O kham sitinel prekal sakoneste (Slnko svieti pre každého)
Chytľavá, veľmi čtivá, obzory rozširujúca kniha, ktorá je svedectvom doby a zároveň svedectvom plodného a pestrého života jednej inšpiratívnej ženy, ktorá sa dokázala aj napriek okolnostiam presadiť vo svete gádžov. Zároveň však nikdy nezabudla odkiaľ pochádza a ostala verná svojej komunite. Kniha funguje tak v rovine náhľadu do života, kultúry a tradícií rómov, ako aj náhľadu do života samotnej autorky. Nemožno inak ako odporúčať.
reagovať
1
Overený zákazník
30.11.2023
Skvelá!
Knihu som dostala ako darček. Nevedela som, či sa mi bude páčiť, ale je to skvelá kniha. Nútila ma zamyslieť sa, ponúkla mi úplne iný pohľad na rómsku problematiku. Ako dieťa som rada čítala Rómske rozprávky od autorky Lackovej, to mi tento zážitok z čítania ešte umocnilo. Určite stojí za kúpu. Aj som sa zasmiala, aj zamyslela, aj zosmutnela...
reagovať
7
Overený nákup
11.10.2023
Dobre, pútavo napísaná kniha, kde sa na životnej púti jedného človeka odzkadľuje hisotrický vývin krajiny.
reagovať
Tamara Mackov
Overený zákazník
13.9.2023
Must-have každej slovenskej knižnice
Niečo medzi autobiografiou a sociálnou štúdiou. Kniha o živote jednej inteligentnej Rómky, ktorú síce nemôžeme brať ako presnú históriu Rómov na Slovensku v 20.storočí, hoci nám veľa napovie o tom, ako sa žilo v osade na východe počas vojny a následného budovania "lepších zajtrajškov". Náhľad do sveta, ktorý je nám, narodeným o pár desiatok rokov neskôr a pár stoviek km ďalej, vzdialený rovnako ako subsaharská Afrika, hoci patrí do našej histórie. Pani Lacková je vzácny fenomén, spájajúci rôzne generácie, etniká, spoločenské zriadenia a hlavne majoritu s "nevzdelanou" minoritou. V tejto knihe obrovský potenciál jednotlivca víťazí. Takéto Eleny potrebujeme čítať, poznať, hovoriť s nimi a o nich, lebo toto je naša ústna história (oral history).
reagovať
15
Overený nákup
27.7.2023
Narodila som sa pod stastnou hviezdou je dielo kde si nedovolim strhavat hviezdicky uz len preto, ze to nie je fikcia ale fakt a my mame moznost precitat si zazitky zeny, ktora predbehla dobu a o ktorej som nemala sajn kym nevysla tato kniha. Priblizuje sposob zivota romov v minulosti a tym padom aj spoluzitie so Slovakmi. Ale hlavne je to pribeh Eleny, ktorá nemala rada predsudky a verila v zmenu. Je to vzacny text.
Miriam Šimočková
Overený nákup
26.7.2023
Smutno-krásne rozprávanie z nášho kraja
Smutno krásne a neuveriteľne reálne rozprávanie z nášho kraja, ktoré nastavuje zrkadlo, opisuje život v osade a odpovedá na nevyslovené otázky.
reagovať

Rozdiel medzi školou a životom je, že v škole sa najprv naučíte lekciu a potom dostanete test. No život vám najprv dá test a z neho si odnesiete lekciu.