Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Trianonská mierová zmluva - Ignác Romsics, Kalligram

9,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Trianonská mierová zmluva - Ignác Romsics, Kalligram
Trianonská mierová zmluva - Ignác Romsics, Kalligram

Trianonská mierová zmluva

Neobyčajne informatívne a čitateľsky prístupné dielo čerpá z domácej a medzinárodnej literatúry o danej téme a z domácich i zahraničných archívnych výskumov autora... Čítať viac

Vydavateľstvo
Kalligram
240 strán
3-4 hodiny čítania

Neobyčajne informatívne a čitateľsky prístupné dielo čerpá z domácej a medzinárodnej literatúry o danej téme a z domácich i zahraničných archívnych výskumov autora... Čítať viac

  • Kniha
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 7 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Trianonská mierová zmluva - Ignác Romsics, Kalligram, 2006
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2006
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Letná láska - Annabel Monaghan, Zelený kocúr, 2024

Viac o knihe

Ignác Romsics patrí medzi najuznávanejších maďarských historikov súčasnosti. Po mimoriadne úspešnej syntéze Magyarország története a XX. században (Dejiny Maďarska v 20. storočí) vydal knihu o jednej z najdiskutovanejších otázok moderných maďarských dejín, o Trianonskej mierovej zmluve. V tejto knihe sa dozvieme o rozporoch medzi národmi rakúsko-uhorskej monarchie, strategických cieľoch prvej svetovej vojny, pokusoch o krízové riadenie uhorských revolúcií v rokoch 1918 - 1919. Spoznáme stanoviská a rozhodnutia mierovej konferencie, argumenty i protiargumenty maďarskej mierovej delegácie pod vedením Alberta Apponyiho a napokon sa dozvieme ako sa dospelo k samotnej mierovej zmluve a jej realizácii.

Neobyčajne informatívne a čitateľsky prístupné dielo čerpá z domácej a medzinárodnej literatúry o danej téme a z domácich i zahraničných archívnych výskumov autora. Súčasťou knihy je 24 máp, dokumentujúcich jednotlivé etapy rozhodovania o hraniciach v tejto časti Európy.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

19 hodnotení

14
3
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

lajbach
Overený zákazník
11.2.2011
Názor čitateľa
super kniha ... nechcem byť egocentrik, ale.. napísaná jak pre mňa. Čítať viac
Jozef Orečný
Overený zákazník
27.11.2017
podla toho za koho sa povazujes ci za slovaka alebo madara Čítať viac
Marek Lakatos
Overený nákup
9.7.2007
Pohlad "nepriatela" :-)
Tazko napisem nieco vystiznejsie ako predchadzajuci kolega. Mozem len suhlasit: nekriticke preberanie vtedajsich madarskych argumentov (resp. ich citacia) a pateticky vyznievajuci zaver: odchod, podpis a prichod mad. predstavitelov...

Napriek tomu knihu vrelo odporucam, sam som nieco podobne tuzil uz davnejsie precitat - teda ako to beru nasi juzni susedia.

Rana bola hlboka, hoji sa pomaly a bolestivo, ale hojí.
Čítať viac
LK
Neoverený nákup
22.8.2006
Užitočná kniha
Vo všeobecnosti existuje veľký rozdiel medzi tým , čo píšu maďarskí historici pre domáce publikum a tým, čo je určené na preloženie do cudzích jazykov. Táto kniha bola písaná pre maďarské publikum , preto je svojím spôsobom jej preklad do slovenčiny veľmi cenným počinom. Je zrkadlom toho, ako sa maďarská spoločnosť pozerá na túto "národnú tragédiu" a pre cudzinca nefalšovanou a neprikrášlenou možnosťou spoznať mieru verejného vyrovnania sa s touto dejinnou epochou medzi Maďarmi, resp. ako sa toto vyrovnanie prezentuje na verejnosti, teda čo je v Maďarsku možné zverejniť a nebyť pri tom ukameňovaný. ( Uznávam, že tento môj súd stojí na trochu vratkých nohách, ale bol by som veľmi, rád, keby existovala možnosť modifikovať si tento názor prekladmi diel aj iných maďarských historikov )
Autor veľa pracuje s autentickými prameňmi, cituje často osobné spomienky a súkromné vyjadrenia priamych účastníkov popisovaných udalostí. Kniha sa začína historickým introm do spoločenskej situácie v Uhorsku pred 1.SV, pokračuje vypuknutím vojny a najmä podrobným rozborom vojnových cieľov jednotlivých mocností vo vzťahu k R-U. V najväčšej časti je kniha veľmi podrobným opisom udalostí nasledujúcich po podpísaní kapitulácie v r. 1918 vo vzťahu k územiu Uhorska a najmä priebehu parížskej mierovej konferencie. Autor popisuje argumentáciu nástupníckych štátov a Maďarska vo vzťahu k deleniu Uhorska, tieto stanoviská podrobuje kritickej verifikácii vo svetle informácii, ktoré mali jednotliví účastníci v tej dobe k dispozícii, ale zámerne ich skresľovali vo svoj prospech, žiaľ nie úplne dôsledne. Táto kritická verifikácia sa netýka výrokov a požiadaviek prezentovaných maďarskými politickými predstaviteľmi, tu autor bez komentára preberá stanoviská vtedajšej maďarskej vládnej elity a nepodrobuje ich žiadnemu kritickému rozboru, ako by sa to žiadalo v záujme korektnosti , vyváženosti a objektívnosti práce historika. Spolu so záverečnou sentimentálnou trúchlivou črtou o priebehu podpisovania mierovej zmluvy, ide podľa mňa o daň zaplatenú autorom za relatívne bezkonfliktnú možnosť prezentovania takejto knihy pred maďarskou verejnosťou. Kniha na mňa zapôsobila trochu nejednoznačne, mám pocit, že autor ukrýva občas svoje názory v inotajoch a citátoch, akoby sa bál vysloviť nahlas vlastné stanovisko, na druhej strane takto umožňuje kriticky mysliacemu a dostatočne podkutému čitateľovi nájsť vlastný názor.
Čítať viac

„Viac ako čierne mačky som si prešiel krížom cez cestu ja sám.“

Milujte sa s láskou - Kamil Peteraj, 2014
Milujte sa s láskou
Kamil Peteraj