Hlava XXII
Román Hlava XXII je jedným z najdôležitejších protivojnových diel, ktoré vyšli po druhej svetovej vojne. Autor opisuje márny boj hlavného hrdinu ... Čítať viac
Román Hlava XXII je jedným z najdôležitejších protivojnových diel, ktoré vyšli po druhej svetovej vojne. Autor opisuje márny boj hlavného hrdinu ... Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
O Hlave XXII počul asi každý, kto dával v škole pozor, aj keď si nie som istá, či toto dielo patrí aj do tzv. povinnej literatúry. Pri rozvíjaní literárneho prehľadu som ju chcela prečítať aj ja – už dávnejšie – ale po pár stranách som to vzdala, zdalo sa mi to celé akési odveci. Na niektoré knihy asi musí človek dozrieť, a tak som tomu dala teraz druhý pokus.
Hlava XXII v podstate nemá dej, je to len množstvo rôznych historiek, ktoré sa odohrajú v jednej americkej bombardovacej jednotke, ktorá z ostrova v Stredozemnom mori útočí na talianske ciele počas 2. svetovej vojny. V centre stojí dôstojník Yossarian, ktorý sa po odlietaní potrebnej porcie náletov snaží dostať domov, no všade naráža na absurdné pravidlá držiace ho doslova v zajatí. Každá kapitola nesie názov niektorej z postáv, je to však viac grafické predelenie, ako významové – jednotlivé príhody nejdú postupne, ale rôzne sa miešajú, opakujú a niekedy sa na ne pozeráme pohľadmi rôznych postáv.
Mnohí označujú túto knihu za veľmi vtipnú, pravdou je, že to však nie je jednoduchý situačný humor, aký poznáte z MASHu. Mňa začala baviť napokon až cca po prvej tretine, keď som pochopila autorský zámer a zorientovala sa v postavách a vzájomných vzťahoch. Práve preto je to za mňa nakoniec na 5 hviezd, hoci začiatok knihy bol tak na dve: z literárneho hľadiska to bol skutočne skvost, až mám pocit, že takto sa už dnes knihy nepíšu – dôležité spoločenské výpovede, ktoré majú množstvo úrovní a fungujú ako nadčasová generačná výpoveď.
Som vášnivý poslucháč audiokníh. Mám rád, keď si môžem ľahnúť, zapnúť si audioknihu a nechať sa unášať zaujímavým dejom príbehov...
Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.
Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.
Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.
A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?
"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 25 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."
„Záleží na tom, čo sa naozaj stalo. Každý má potenciál urobiť niečo zlé - keby nás niekto podľa toho posudzoval, nikto by nebol dosť dobrý. Záleží však na tom, ako sa napokon zachováme.“