Vianoce
Digitálny fašizmus - Maik Fielitz, Holger Marcks, Hadart Publishing, 2022

15,44 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Digitálny fašizmus

Sociálne médiá ako motor pravicového extrémizmu

Ako sociálne siete zmenili súčasný fašizmus a ako fašizmus zmenil sociálne siete? Internet a zvlášť sociálne média ponúkajú pre krajnú pravicu priaznivé prostredie. Stali sa... Čítať viac

Vydavateľstvo
Hadart Publishing, 2022
Počet strán
216

Ako sociálne siete zmenili súčasný fašizmus a ako fašizmus zmenil sociálne siete? Internet a zvlášť sociálne média ponúkajú pre krajnú pravicu priaznivé prostredie. Stali sa živnou pôdou podkopávania základných hodnôt demokracie, tolerancie... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
15,99 €

15,44 €

-3 %
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 8 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Vojna dvoch kráľovien - Jennifer L. Armentrout, Zelený kocúr, 2023
Digitálny fašizmus - Maik Fielitz, Holger Marcks, Hadart Publishing, 2022
15,44 €
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Viac o knihe

Ako sociálne siete zmenili súčasný fašizmus a ako fašizmus zmenil sociálne siete?

Internet a zvlášť sociálne média ponúkajú pre krajnú pravicu priaznivé prostredie. Stali sa živnou pôdou podkopávania základných hodnôt demokracie, tolerancie a humanizmu. Demokratické štáty a ich inštitúcie s nárastom extrémizmu a krajnej pravice v posledných dekádach vedú zatiaľ neúspešný boj.

Brilantná historicko-politologická esej medzinárodne uznávaných nemeckých expertov Maika Fielitza a Holgera Marcksa ponúka zrozumiteľnú a čitateľsky príťažlivo napísanú analýzu toho, čo by sme mohli označiť za „digitálny fašizmus“. Podarilo sa im ukázať, ako techniky zahmlievania a manipulácie korešpondujú s fungovaním sociálnych médií, ktoré zosilňujú obavy, strach a šíria tzv. „post-pravdy“. Kniha Digitálny fašizmus zvažuje možné scenáre budúcnosti a prináša i niekoľko sofistikovaných návrhov, ako proti radikálnym tendenciám a extrémizmu bojovať a chrániť tak demokraciu.
Čítať viac
Počet strán
216
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
353 g
ISBN
9788099941619
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1776927
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Hadart Publishing
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

11.1.2023
Veľmi, veľmi, veľmi dôležité čítanie
Asi nebudem ďaleko od pravdy, keď skonštatujem, že je smutné, ako pomaly, ale isto si už naša spoločnosť akosi zvykla na prítomnosť rôznych dezinformačných a konšpiračných webov, či účtov na sociálnych sieťach. Ešte smutnejšie je vidieť, aké masy dokáže takýmito cestami strhnúť a nadchnúť pre svoju vec nejaký zradikalizovaný fašista a koľko ľudí stratilo kontakt so serióznymi zdrojmi informácií. Áno, niekedy je veľmi ťažké rozlíšiť, či už prešľapujeme v pásme, kde nám šepkajú lákavé a uchu lahodiace lži, no sú ľudia a weby, pri ktorých keď len na pol sekundy zapnete v hlave kritické myslenie, viete, že iné, než absolútnu blbosť, či ako by povedali Trumpoví ľudia, alternatívne fakty, od nich nedostanete, no aj tak im verí až príliš veľa našich spoluobčanov.
.
Aj takí pravicoví extrémisti už dávno vedia, aké množstvo ľudí sedí denne za klávesnicami počítačov a obrazovkami mobilných telefónov a trávi tam stále viac času. Mnohí by sa možno k ich myšlienkam, názorom a radikálnym návrhom riešení problémov kváriacich spoločnosť inak ako "po sieti" ani nedostali. A to treba využiť...
.
Ľudí, ktorí upozorňujú na to, že digitalizácia a sociálne siete vytvorili priestor, ktorý praje rozmachu pravicového extrémizmu, potrebujeme v dnešnej dobe ako soľ.
Maik Fielitz a Holger Marcks veľmi jasne vysvetľujú, ako, kde a prečo získavajú mimoriadnu popularitu aj informačné kanály, za ktorými stoja osoby, či zoskupenia s veľmi pofidérnym profilom a kde nájdete fašistickú propagandu, totálne bludy a iné kraviny. Priblížia vám gashling, fake news, rôzne spôsoby manipulácie s dátami a iné metódy, ako priviesť na tú "správnu vieru".
Ich analýza zahŕňa aj návrh možných riešení, ako nebezpečným šíriteľom a sympatizantom extrémizmu a radikalizácie v budúcnosti klepnúť po prstoch.
.
Ak mám pravdu povedať, ja som už pri niektorých ľuďoch stratila vieru, že prídu k rozumu. Konšpiračné weby, kde chodili po rozumy počas najkrušnejších 'covid časov', im teraz hovoria, čo si majú myslieť o vojne na Ukrajine. Šľak ma ide trafiť, keď počujem tie názory a reči ...
.
Veľmi odporúčam.
Čítať viac
20
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
25.12.2022
„Každá epocha má svoj vlastný fašizmus.” (Primo Levi, 1974)

Väčšina z nás si možno užíva pohodičku pri šaláte a koláčikoch, no citát, ktorým začínam tento príspevok, je pálčivo aktuálny a je nutné naň upozorňovať. Ak používate internet, nenávistné prejavy, politické polopravdy, dezinformácie a falošné správy na vás asi vyskakujú z každej strany. Pravicoví extrémisti totiž veľmi rýchlo pochopili, že digitálny aktivizmus dokáže posolstvá z okrajových fór posunúť k ľuďom, ktorí by na ne v offline svete len tak nenarazili. Extrémny či bizarný svetonázor sa veľmi ľahko môže stať virálnym. Čo s tým?

Propaganda šíriaca strach a scenáre národného úpadku, ba ešte horšie, zániku, bola nástrojom fašistov nielen v minulosti. Scenár je v podstate stále rovnaký: vykonštruovať stav núdze či hrozby na základe súčasného sociálneho vývoja (hospodárska kríza, utečenci, covid-19 atď., vyberte si), štylizovať sa do pozície záchrancov ohrozeného sveta a „prebudiť národ”.

Sociálne médiá sú na rýchle šírenie týchto myšlienok medzi masy ideálne, často sa využívajú na vytvorenie určitej nálady v spoločnosti. Spomeňte si napríklad na kampaň „za ochranu nemeckých žien" v súvislosti s imigračnou vlnou. Maik Fielitz a Holger Marcks uvádzajú viacero príkladov, na ktorých môžete pochopiť rozsah problému.

Kniha Digitálny fašizmus je preto veľmi, veľmi potrebným čítaním. Autori analyzujú, ako a prečo sa extrémisti dostávajú z okraja do centra diania, či môžeme ich radikálne tendencie podkopávajúce hodnoty, na ktorých stojí demokratická spoločnosť, hodnotiť ako fašizmus. Veľmi zrozumiteľne sa venujú technikám digitálnej manipulácie a prinášajú charakterovú štúdiu našej spoločnosti.

Kritické myslenie a overovanie informácií (nielen) v digitálnom svete z dôveryhodných zdrojov by po všetkom, čo máme ako ľudstvo za sebou, malo byť samozrejmosťou. Ako ale účinne bojovať proti digitálnemu fašizmu? Riešenia nie sú jednoduché, no diskusie o tomto probléme sú viac než potrebné.

„Niekedy sa treba obmedziť na ochranu slobôd.”

Kiež by si Digitálny fašizmus osvietil čo najviac ľudí...
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Táto závažná kniha precízne analyzuje virtuálnu dynamiku, ktorá umožnila súčasný nárast pravicového extrémizmu. Povinné čítanie pre každého, komu záleží na liberálnych hodnotách.“
Profesor Roger Griffin, britský historik fašizmu


„Jasná vedecká práca, ktorá nevyvoláva paniku, ale po jej prečítaní každý čitateľ a čitateľka pochopí, že situácia je vážna.“
Frankfurter Rundschau


„Toto politicky angažované hľadanie demokratickej kontroly sociálnych médií poskytuje množstvo podnetov na diskusiu.“
Menschen Machen Medien

„Veci, ktoré nás navždy zmenia sa dejú bez toho, aby sme vedeli, že sa stanú. A vo chvíli, ktorá vyzerá ako všetky ostatné, sa srdcia lámu, alebo hoja. A čas, ktorý plynie vytrvalo a s istotou, sa mimo hodín odtrhne z reťaze. Život sa môže zmeniť za malú chvíľu a potom človeku trvá celý život, kým tej zmene porozumie.“

Diera v čase - Jeanette Winterson, 2016
Diera v čase
Jeanette Winterson