Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Moruša - Iboja Wandall-Holm, Absynt, 2021

14,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Moruša

Mala len devätnásť rokov, keď sa začalo celé jej nechcené kruté „dobrodružstvo“ – útek, ukrývanie, zatknutie, Auschwitz. Moruša je sugestívny príbeh o nekonečnej vôli žiť, ktorý... Čítať viac

4,7 43 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2021
Počet strán
376

Mala len devätnásť rokov, keď sa začalo celé jej nechcené kruté „dobrodružstvo“ – útek, ukrývanie, zatknutie, Auschwitz. Moruša je sugestívny príbeh o nekonečnej vôli žiť, ktorý by mal byť povinným čítaním. V roku 1942 utiekla ako devätnásťročná... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

14,99 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v štyroch knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Moruša - Iboja Wandall-Holm, Absynt, 2016
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2016
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Vina, ktorú nesieš - Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth, Ikar, 2024

Viac o knihe

Mala len devätnásť rokov, keď sa začalo celé jej nechcené kruté „dobrodružstvo“ – útek, ukrývanie, zatknutie, Auschwitz. Moruša je sugestívny príbeh o nekonečnej vôli žiť, ktorý by mal byť povinným čítaním.

V roku 1942 utiekla ako devätnásťročná pred zlovôľou Slovenského štátu do Maďarska. Prežila Auschwitz i pochod smrti do Ravensbrücku a o svojom osude, ale aj o osude vojnovej Európy napísala túto úžasnú knihu, ktorá bola v roku 2001 v Dánsku vyhlásená za knihu roka a po opätovnom vydaní v roku 2016 si našla stovky nových nadšených čitateľov aj na Slovensku.

Iboja Wandall-Holm, dánsko-slovenská spisovateľka, vyrástla v predvojnovom Liptovskom Mikuláši. Po začiatku deportácií židovských obyvateľov do vyhladzovacích táborov utiekla spolu so svojimi dvomi mladšími sestrami do Maďarska. Tri mladé dievčatá tak postihlo neželané kruté „dobrodružstvo“, ktoré ich povodilo špinou, ostnatým drôtom a nemerateľným utrpením vojnovej Európy.

Moruša Iboje Wandall-Holm je dôležitým kamienkom do mozaiky dejín vojnového Slovenského štátu i tragédie slovenských Židov. Nie je však len o tom, nie je len rozprávaním o vojne a pekle koncentrákov. Je aj o nádeji, o láske, o nesmiernej cene ľudského života i o obrovskej túžbe žiť a neprestať byť človekom.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
858591
Počet strán
376
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
126×210 mm
Hmotnosť
478 g
ISBN
9788082032317
Rok vydania
2021
Edícia
100%
Vydanie
Druhé
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

43 hodnotení

34
6
2
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13.1.2024
Ako píšu ostatní, je strašne čudné označiť túto knihu s ohľadom na jej obsah za krásnu, ale proste takým ju robí štýl autorky. Ak ste čítali napr. Mengeleho dievča, už vás tažko šokuje, ale kvôli tomu sa predsa kvalitná literatúra nečíta. Pre mňa bolo prvých 80 strán trochu nudných - opis romantizovaného života pred vojnou, autorka spomenula strašne veľa ľudí, ktorí žili v meste, avšak ktorí mali nulový význam pre príbeh. Chápem, ak si ich chcela zapamätať a zvečniť ich touto formou, ale z hľadiska príbehu to bolo zbytočné. Následne, hoci prežila ešte, až mi je hanba to napísať, ale oproti iným relatívne so šťastím, ponúka pohľad na časti vojny a Auschwitzu, o ktorých som doteraz netušila a ozaj úžasný pohľad na politický vývoj cez a po vojne. Súčasne, žiaľ, z jej rozprávania vyplýva, ako nielen neuveriteľne láskavo, ale aj naopak sa vedia ľudia zachovať v situácii, kedy si môžu dovoliť byť k sebe slušní a nič by ich to nestálo. Čítať viac
33
Overený zákazník
27.4.2022
Táto autobiografická absyntovka má nie 100, ale 300%. Je skutočne extrémne sugestívna a mrazivá.
Moruša sa svojím odkazom na bezodnú hrôzu koncentračných táborov zahrýza až do morku kostí.
Výpoveď Iboje, dievčaťa z Liptova, je tak silná, že pri čítaní o zrútení jej dospievania, o strate domova, o zúfalých a dlhých útekoch cez hranice, o deportácii, o strate dôstojnosti, o miznúcej ľudskosti, o bezmocnosti, o ponižovaní, o všadeprítomnej smrti v príšernostiach 2.sv.vojny z pred ledva 80tich rokov, o prežití, o trpkom vyslobodení a o nevyspytateľnosti ľudského konania….sa mi stávalo, že som miestami naozaj zabúdal dýchať.
.
Ani sa mi nedá o tom viac písať.
Takéto príbehy ma veľmi zasahujú a znášam ich ťažšie.
Ich desivosť by sa nemala mihnúť ani len v najhorších nočných morách, nie to ešte byť nedávnou skutočnou minulosťou.
Toto je na tom celom najstrašnejšie, že tá čiernočierna časť histórie bola naozaj. Toto peklo robili ľudia iným ľuďom. Je nevyhnutné si to neprestajne pripomínať a nenechať tú čerň vyblednúť, lebo zabúdanie sa šíri ako mor.
.
Kniha je výborne napísaná a zaručuje intenzívne dychberúce čítanie, odporúčam!
Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
13.6.2021
Príjemné čítanie ťažkej témy
Skutočný príbeh Iboje pozostáva z častí, v ktorých ona sama popisuje svoj život ešte ako dievčaťa so svojou rodinou v Liptovskom Mikuláši, prechádza ku jej úteku so sestrou Lilou do Maďarska, odkiaľ bola postupne deportovaná do koncentračného tábora, kde prežila doslova muky a knihu zavŕši rozprávaním života po vojne. Aj keď autorka videla všetky hrôzy, ako pálili deti, keď krematóriá nestíhali, ako trpela, mala vši, svrab, skoro zomrela na týfus, stále píše priam poeticky, čo zmierňuje prežité hrôzy, preto samotné čítanie je ľahšie zvládnuteľné, a až po zamyslení sa nad tým všetkým sa vám možno zakrúti hlava. Autorka ozaj píše výborne, aj keď pri tomto osude vyznie zvláštne, keď napíšem, že píše krásne - ale je to tak. Trošku by som síce prijala viac napísaného o pobyte v Osvienčime, pretože na to, ako je kniha prezentovaná, je v nej o tom o čosi menej, ale pri autorkinom štýle si aj tak vychutnáte každú stranu. Mne sa veľmi páčilo jej písanie o živote v Mikuláši. Ešte mi niekde chýbali preklady spomínaných viet v cudzích jazykoch, aj keď som ich vedela preložiť skoro všetky, no nie každý to musí vedieť. Ja knihu veľmi odporúčam, pretože sa číta výborne, dozviete sa z nej veľa a príjemnou bodkou na konci je aj rozhovor s autorkou a fotkami. Čítať viac
13.6.2021
Ak hľadáte knihu s tematikou druhej svetovej vojny, ktorá sa bude vynímať svojím výnimočným poetickým štýlom nad všetky ostatné, ktorá bude spomínať na boľavé skutočnosti s nadhľadom a ktorá vám v konečnom dôsledku nedá pre svoju trpkú pachuť objavujúcu sa po dočítaní spávať, siahnite po Moruši od dánskej spisovateľky Iboje Wandall-Holm.

Najradšej by som napísala vychutnajte si ju, ale to v tomto prípad nebude možné, nakoľko príbeh, čo v sebe ukrýva, je viac než len príbehom, zaznamenáva životy mnohých obyčajných ľudí, ktorí sa vďaka obrovskej nespravodlivosti stali neobyčajnými, takými, na ktorých by sa nemalo – nesmie sa! – zabudnúť. Zaoberá sa predovšetkým ľudskou psychikou a svetom pred, počas a po Druhej svetovej vojne, rozoberá svoje detstvo a dospievanie v Československu, nevynecháva tie najvýznamnejšie udalosti, čitateľa neukráti o dobový pohľad na vec ani o triezve skonštatovanie po dlhšej dobe.

My si dnes nedokážeme ani predstaviť, čo sa za sivými múrmi odohrávalo, preto je dôležité venovať svoj čas aspoň jednej z tých mnohých kníh s podobnou tematikou a ja osobne by som dnes volila práve túto. Veľmi sympatická autorka podáva svoj životný príbeh bez najmenších prikrášlení, nevynechá najmenšie detaily a ani napriek tomu čitateľa nenudí, práve naopak, ešte viac si získava jeho pozornosť, dovolí mu nahliadnuť „do zákulisia“ a nenechá ho spávať. Nezostáva nám nič iné, len týchto našich hrdinov obdivovať a vzdávať im hold za to, že sa nikdy nevzdali, za to, že vydržali a za to, že o nepredstaviteľných hrôzach dokázala neskôr napísať a dať ostatným možnosť poučiť sa z cudzích chýb.

Fantastické spracovanie tak výborného diela si rozhodne zaslúži miesto u vás na poličke.
Čítať viac
19.9.2019
"Ako sa zmieriť s možnosťou budúcej nákazy, ktorá oslabuje alebo ničí schopnosť pociťovať hanbu a pohoršenie nad každým prekročením hraníc slušnosti a pravdy, a s faktom, že mi len náhoda a inštinkt pomohli prežiť neustále nástrahy obrovského vražedného podniku, jeho presne stanovené termíny a množstvá na výkon krematorií, noriem plynových komôr a presnú funkciu cestovných poriadkov na prevoz samotnými obeťami platených transportov z celej Európy." Knihy z Absyntu ma zakaždým hlboko zasiahnu. Až tak, že sa po takejto knihe vždy hanbím, že sa sťažujem na život. Čítať viac
4.9.2019
Moruša si ma svojou chuťou plne získala
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na obale knihy sa píše, že Moruša je kniha o mladom židovskom dievčati pochádzajúcom zo Slovenska, ktoré po vypuknutí vojny so svojou sestrou ušlo do Maďarska a neskôr prežilo väznenie v Osvienčime.
Spočiatku láskyplný, miestami zábavný a s detskou naivitou podaný príbeh o živote a dospievaní v Liptovskom Mikuláši, z ktorého veľmi cítiť, že autorka sa venuje prevažne písaniu poézie, sa otočením jednej stránky knihy neúprosne mení na boj o prežitie. Dokonalý kontrast. Farebné detstvo v Liptovskom Mikuláši vystriedajú pochmúrne byty ilegálnych vysťahovalcov, tmavé pohraničné oblasti a ľudským popolom zapadnuté prostredie Osvienčimu.
Čítam ďalej a premýšľam o tom, či je možné mať toľko šťastia v nešťastí. Tŕpnem strachom, čo sa na nasledujúcej strane udeje, kedy sa šťastena otočí a hlavná hrdinka na to doplatí. Jedinou mojou nádejou je fakt, že hlavnou postavou príbehu je samotná autorka a teda vopred viem, že táto neuveriteľne silná mladá žena s pestrou fantáziou to všetko prežije. Tak, ako jej, aj mne hlavou preletela myšlienka o "možnej existencii strážnych anjelov".
Zrazu si uvedomím, že jediný, kto sa tu bojí, som ja. Čím ďalej čítam, tým viac si uvedomujem, že Wandall-Holm nepíše o strachu o seba, súrodencov, rodičov ani kamarátov. Nepíše o hneve ani beznádeji. Dalo by sa povedať, že "len" opisuje to, čo zažila a čo boli v tom období nútení zažiť mnohí ďalší Židia. Dáva nám tak priestor naplno si uvedomiť nespravodlivosť, neľudskosť a krutosť fašistického režimu.
Kniha Iboje Wandall-Holm, autorky pochádzajúcej zo Slovenska, o ktorej tu paradoxne vieme len málo, ma jednoducho dostala.
REAGOVAŤ
Čítať viac
Denisa
Neoverený nákup
15.8.2019
Moruša si ma svojou chuťou plne získala
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na obale knihy sa píše, že Moruša je kniha o mladom židovskom dievčati pochádzajúcom zo Slovenska, ktoré po vypuknutí vojny so svojou sestrou ušlo do Maďarska a neskôr prežilo väznenie v Osvienčime.
Spočiatku láskyplný, miestami zábavný a s detskou naivitou podaný príbeh o živote a dospievaní v Liptovskom Mikuláši, z ktorého veľmi cítiť, že autorka sa venuje prevažne písaniu poézie, sa otočením jednej stránky knihy neúprosne mení na boj o prežitie. Dokonalý kontrast. Farebné detstvo v Liptovskom Mikuláši vystriedajú pochmúrne byty ilegálnych vysťahovalcov, tmavé pohraničné oblasti a ľudským popolom zapadnuté prostredie Osvienčimu.
Čítam ďalej a premýšľam o tom, či je možné mať toľko šťastia v nešťastí. Tŕpnem strachom, čo sa na nasledujúcej strane udeje, kedy sa šťastena otočí a hlavná hrdinka na to doplatí. Jedinou mojou nádejou je fakt, že hlavnou postavou príbehu je samotná autorka a teda vopred viem, že táto neuveriteľne silná mladá žena s pestrou fantáziou to všetko prežije. Tak, ako jej, aj mne hlavou preletela myšlienka o "možnej existencii strážnych anjelov".
Zrazu si uvedomím, že jediný, kto sa tu bojí, som ja. Čím ďalej čítam, tým viac si uvedomujem, že Wandall-Holm nepíše o strachu o seba, súrodencov, rodičov ani kamarátov. Nepíše o hneve ani beznádeji. Dalo by sa povedať, že "len" opisuje to, čo zažila a čo boli v tom období nútení zažiť mnohí ďalší Židia. Dáva nám tak priestor naplno si uvedomiť nespravodlivosť, neľudskosť a krutosť fašistického režimu.
Kniha Iboje Wandall-Holm, autorky pochádzajúcej zo Slovenska, o ktorej tu paradoxne vieme len málo, ma jednoducho dostala.
Čítať viac
Adela M.
Neoverený nákup
4.12.2018
Krasosmutné
Keby rany neboleli, rýchlo by sme zabudli, čo ich spôsobilo. II. svetová vojna spôsobila veľa rán na dušiach i telách. Medzi ranenými je aj Iboja Wandall - Holm. Kto by povedal, že pôvodom slovenská autorka?
V knihe píše o svojom detstve prežitom na Slovensku, ktoré sa javí ako obyčajné a krásne. Jej spomienky sú ako kúsky poézie, až kým ju neudupú gardistické čižmy. Iboja ponúka lyrické prežívanie a o krutých zážitkoch (aj z tábora) píše neuveriteľne obrazne a bez zbytočnej surovosti.
Nie je vhodné porovnávať túto knihu s Denníkom Anny Frankovej, ale predsa to urobím. Toto dielo má literárnu esenciu. Práve takú poetickú dušu, akou autorka je nájdeme aj krasosmutnej knihe Moruša.
Čítať viac
12.6.2017
velmi dobra kniha
Velmi dobra kniha. este ju nemam docitanu, ale ma velmi bavi. Je ina ako "realnejsie" podane svedectva s detailami. Je napisana inym stylom a pripomina mi dedka, ked som sa ho pytal na vojnu, tak podobnym, menej historicky detailnym sposobom mi povedal par veci. a samozrejme nerozpraval o vojne vobec pocas svojho zivota, presne ako aj spisovatelka, ktora toto vsetko napisala uz v starsom veku. Čítať viac
daniela
Neoverený nákup
11.5.2017
Veľmi zaujímavá
Pre mňa určite zaujímavé, poučné a pútavé čítanie, ktoré priblížilo udalosti a život nedávnej minulosti. Nepopisuje len tragédiu, ale aj krásne chvíle vtedajšej doby štýlom, že človek má pocit, že je "tam". Knihu som dostala ako darček a som za ňu veľmi vďačná. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Nejprve myšlenka, a pak rozhodný pohyb v přímém směru po jediné koleji k určenému cíli. Může jedno dávat smysl bez druhého? Není snad zhoubné mít cíl a nekráčet k němu - nebo naopak kráčet jen tak, bez cíle? Odkud pramení zloba, která se šíří světem, která se ze všech sil snaží oddělit jedno od druhého, poštvat jedno proti druhému? “

Atlasova vzpoura - Ayn Rand, 2014
Atlasova vzpoura
Ayn Rand