Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Koniec je blízko - Henrik Svensen, Premedia, 2016

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Koniec je blízko

Prírodné katastrofy a my

Zemetrasenie v Lisabone v roku 1755. Cunami v južnej Ázii v roku 2004. Zemetrasenie v San Francisku v roku 1906. Hurikán Katrina v roku 2005. Všetky tieto prírodné katastrofy... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2016
288 strán
4 hodiny čítania

Zemetrasenie v Lisabone v roku 1755. Cunami v južnej Ázii v roku 2004. Zemetrasenie v San Francisku v roku 1906. Hurikán Katrina v roku 2005. Všetky tieto prírodné katastrofy nespôsobili iba veľké škody a straty na životoch, ale aj zmenili históriu... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

12,95 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 dní

Dostupné v 24 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Svetlo v plameni - Jennifer L. Armentrout, Zelený kocúr, 2024

Viac o knihe

Zemetrasenie v Lisabone v roku 1755. Cunami v južnej Ázii v roku 2004. Zemetrasenie v San Francisku v roku 1906. Hurikán Katrina v roku 2005. Všetky tieto prírodné katastrofy nespôsobili iba veľké škody a straty na životoch, ale aj zmenili históriu a naše premýšľanie.
Kniha nórskeho geológa prináša príklady z dvoch tisícročí. Sú to nielen dejiny prírodných katastrof, ale aj dejiny ľudských reakcií na ne a schopnosti prispôsobiť sa extrémnym udalostiam. Henrik Svensen rozpráva príbehy mnohých očitých svedkov. Hoci sú spomínané katastrofy prírodným fenoménom, reakcie ich obetí bývajú často veľmi podobné, neraz v nich vidia varovanie bohov. Svensen predstavuje vedecký prístup ku konkrétnym udalostiam a podčiarkuje význam toho, aby sme boli na prírodné katastrofy dobre pripravení, pretože ich počet a sila bude vďaka klimatickým zmenám iba narastať.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac
Naše katalógové číslo
258482
Originálny názov
Enden er nær – om naturkatastrofer og samfunn
Počet strán
288
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
309 g
ISBN
9788081593963
Rok vydania
2016
Edícia
Civilizácia
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Koniec je blízko - Henrik Svensen, Premedia, 2016
Na vrcholoch - Henrik Svensen, Premedia, 2012
26,45 €

Hodnotenia

3,6 / 5

16 hodnotení

3
6
4
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

12
Overený zákazník
5.4.2023
Neurazí, no poteší
Kniha, od ktorej som čakal trošku viac. Autor sa síce venuje pohľadu na rozličné katastrofické udalosti z environmentálneho, sociologického, ekonomického či náboženského pohľadu, no štruktúra mi vôbec nesadla.
Katastrofy su rozobraté separátne a mnohé dôležité prvky vyplvu na prostredie sa tak neustále opakujú. V prípadne serióznej publikácie je to fajn, ale v podobe, akú si vybral autor, je to na škodu. Repetitívne informácie, častokrát spomenuté viac krát v rozmedzí niekoľkých strán ma jemne iritovali.
Ku pozitívam - čitateľ sa dozvie mnoho zaujímavých informácií o najvačších prírodných katastrofách novoveku, reakcie populácie a jej patologického správania. Zaujme tiež pohľad na prírodu a jej vplyv na život v Nórsku v 18. a 19. storočí a autorov nestranný názor, ktorý je vecný a priamy.
Čítať viac
22.11.2021
Veľmi pútavo a zaujímavo spracovaná kniha, ktorá pochádza z pera nórskeho geológa. Obsahuje mnohé fakty, zaujímavosti a informácie zo sveta, pričom nezabúda popísať dôležité aspekty katastrof, ktoré pretrvávajú aj desaťročia či dlhšie.
Kniha sa neopiera len o "suchú" históriu a geológiu, ale autor v nej používa metódy z vedných odborov ako religionistika, geografia a antropológia. Preto je kniha podľa mňa spracovaná komplexne, nie len z pohľadu jednej vednej disciplíny, čo by mohlo narušiť celkový kontext vedeckej práce Henrika Svensena. Veľmi oceňujem tento interdisciplinárny prienik pri spracovaní knihy nie len pre odborníkov, ale i pre laikov.
Čítať viac
5

Viac knižných recenzií aj s doplňujúcimi info nájdeš na mojom Instagrame @marecek.hudak

Marek Hudák
Overený zákazník
12.4.2021
Množstvo zaujímavých faktov
Čiastočne depresívne napísaná knižka však do veľkej miery pracuje s objektívnymi faktami a názormi vtedajších osobností na čele krajín. Fascinuje ma ale, ako sú ľudia ešte aj počas týchto mesiacov schopní pripisovať nešťastiam, katastrofám či súčasnej pandémii nadprirodzený pôvod. V minulosti však často ani iný názor neexistoval a mnohé náboženské skupiny práve tieto udalosti využívali na upevnenie svojho vplyvu v danej lokalite.
.
+++Kto podľa mňa knihu ocení:
Tí, ktorí sa chcú dozvedieť o histórii a príbehu väčších či menších katastrof, ktoré mali vplyv na ďalší vývoj dotknutého spoločenstva ľudí.
.
---Najväčšie nedostatky podľa mňa:
Chýbalo mi prehľadné členenie knihy podľa času alebo aspoň miesta. Autor si podľa mňa mohol dať viac záležať na jasne stanovenej štruktúre.

Zaujímavý citát:
,,Každodenne najviac ľudí neumiera na apokalypsu, ale pre hlad, chudobu, suchá a povodne."
Čítať viac
25.3.2021
Ako prírodné katastrofy ovplyvnili ľudstvo
Aj takto by sa dala nazvať táto kniha. Nórsky geológ Svensen v tejto útlej knihe neopisuje iba prírodné katastrofy, ale najmä reakcie ľudí na ne a to, ako ovplyvnili danú spoločnosť. Málokto napríklad vie, že obyvatelia nórskeho vidieka sú fatalisti, ktorí chcú zostať žiť vo svojej obci, aj keď sa tam opakovane sypú na nich kamene, zosúvajú útesy a klesá pôda, veria totiž, že je to dielo Boha. Málokto vie aj to, že počas zemetrasenia v Lisabone v 18. storočí viac ľudí zahynulo pri pokuse o útek z mesta než pri samotnom zemetrasení. Najviac však spoločnosť ovplyvnili prírodné katastrofy v tom, ako na ne reagovali. Niekto v tom videl zásah Boha, niekto karmu, niekto koniec sveta, niekto sa poučil a spevnil základy svojho domu, aby ho neodniesol hurikán. Najviac smutné však na tejto knihe bolo to, ako autor opisoval zraniteľnosť tých najchudobnejších. Záplavy, monzúny, suchá, tsunami, zemetrasenia..., všetky veľké prírodné katastrofy postihujú najmä chudobné regióny. Väčšinu obetí nemá na svedomí daná prírodná katastrofa, ale to, ako je krajina pripravená na boj proti nim. Keď žijete v krajine, kde kyprí korupcia a ktorá nie je technologicky dobre zabezpečená, tak aj katastrofa, ktorá by v inej krajine nemala také následky, bude v tej vašej krajine zabíjať množstvo ľudí. Kniha bola písaná pútavo, autor sa v tematike ako vyštudovaný geológ vyzná, ale miestami ma rušilo to, ako keby toto dielo nemalo koncept, ako keby autor napísal to, čo mu napadlo v tej chvíli. Inak však nemôžem túto knižku hodnotiť negatívne. Potešilo ma aj množstvo zdrojov, ktoré autor na konci knihy udáva. Čítať viac
daniela slobodova
Overený nákup
13.5.2020
Tato kniha boli napisana putavo a aj sa dobre citala pre niekoho mimo odboru geologie. Veci v knihe su vysvetlene jasne a odporucam v pripade,ze si chcete rozsirit poznatky aj tymto smerom. Okrem prirodnych katastrof su tu opisane aj reakcie obeti na ne prostrednictvom rozhovorov s ocitymi svedkami. Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac
Kúpte spolu
Koniec je blízko - Henrik Svensen, Premedia, 2016
Na vrcholoch - Henrik Svensen, Premedia, 2012
26,45 €

„Keby z každej mojej myšlienky na teba vyrástol kvet, zem by sa stala ohromnou záhradou.“

Vymeňte kvetom vodu - Valérie Perrin, 2021
Vymeňte kvetom vodu
Valérie Perrin