Vianoce
Vitajte v raji - Jennie Dielemans, Absynt, 2016

13,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Vitajte v raji

Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia. Čo spája tieto dva odlišné svety?... Čítať viac

4,3 72 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Ázia
Vydavateľstvo
Absynt, 2016
224 strán
3 hodiny čítania

Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia. Čo spája tieto dva odlišné svety? Dovolenkový biznis, honba za oddychom a dobrodružstvom. Vitajte v raji... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 27 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Dážďovníky - Fernando Aramburu, Inaque, 2023
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Viac o knihe

Odvrátená tvár vašej dovolenky vám otvorí oči
Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia. Čo spája tieto dva odlišné svety? Dovolenkový biznis, honba za oddychom a dobrodružstvom. Vitajte v raji, kde je všetko zarátané v cene, all inclusive, romantická pláž so sklonenou palmou aj život v chudobe, pred ktorým si však ľahko môžete zavrieť oči.

Jennie Dielemans sa rozhodla nezavrieť oči. V knihe Vitajte v raji nemilosrdne demaskuje fungovanie dovolenkového biznisu. V ostrých kontrastoch sa tu stretávajú opálené a šťastné tváre dovolenkárov s biedou, ktorá plodí prostitúciu, ničí krajinu a ponižuje ľudí. Kniha Vitajte v raji by mala byť pribalená ku každému turistickému bedekru, pretože odhaľuje pravdu ukrytú pod tenkou vrstvou pozlátka našej letnej dovolenky.
Čítať viac
Počet strán
224
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
227 g
ISBN
9788089845583
Rok vydania
2016
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
247728
Štýl
cestopisný, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Séria
Prekliati reportéri - Ázia
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

72 hodnotení

31
18
6
1
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Keď si kupujeme cudziu kultúru, ľudí aj ich chudobu

Mnohí z nás určite radi cestujú a snívajú, kam pôjdu na dovolenku, pretože považujeme za samozrejmosť dopriať si zaslúžený odpočinok a hodnú odmenu za našu prácu.
Ale nie vždy si uvedomujeme, aký veľký dopad má táto naša túžba na navštívenú krajinu a jej obyvateľov. Švédska žurnalistka Jennie Dielemans na príklade krajín ako sú Malorka, Mexiko, Vietnam či Thajsko, realisticky a precízne popisuje súčasný stav turistického priemyslu. Veľmi sa mi páčil úvod knihy, kde opisuje históriu cestovania už od 17. storočia až po vznik prvej cestovnej kancelárie Thomasa Cooka.
Autorka prostredníctvom rozhovorov s miestnymi a s turistami vysvetľuje ako tvoríme a formujeme cestovný ruch. Na vybraných dovolenkových destináciách vysvetľuje aký katastrofálny dopad na životné prostredie má a môže mať nárast turistov. Čo je však najsmutnejšie, že na túto hrozbu, ktorú naším cestovaním spôsobujeme, doplácajú práve tí najchudobnejší, tí ktorí sú vykorisťovaní vo vlastnej krajine kvôli masovému turizmu. Dôležitým poznatkom v knihe je informácia, čo všetko sa stalo predmetom nášho konzumu, a čo všetko si kupujeme v tak obľúbenom balíčku all inclusive. Na konci knihy sa nachádza množstvo naštudovanej literatúry a zdrojov, ktoré sú prehľadne doplnené podľa kapitol, čo veľmi oceňujem, pretože autorka vo mne vyvolala ďalší záujem o tému.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

4
19.2.2021
Táto kniha by sa mala dostať tej maličkej časti populácie, ktorá pravidelne dovolenkuje. Aj keď určite si pred skutočnosťou zatvárajú oči.
Kniha by mohla byť aj obšírnejšia, čakala som od nej viac. Na druhej strane, situácia v letoviskách je možno horšia a autorka vyberala, ktoré informácie podá ďalej...
Nikdy som nebola veľký cestovateľ. Je mi jasné, že na svete stále veľa ľudí pracuje za dolár za deň. Preto si po prečítaní tejto knihy zase viac vážim, ako nám je tu vlastne dobre.
Čítať viac
2
11.7.2017
Tiraz je prakticky cela kniha v dvoch vetach: "Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia."

Absolutne nic dalsie sa v knihe nedocitate. Hotely vyzaduju stavanie na plazach domorodcov. How shocking! Dovolenkari su rozmaznani zapadniari, ktori opovrhuju miestnymi. Wow, tak to som fakt netusil! Prostitutky v Thajsku maju doma deti a pochadzaju z chudobnych dedin. A ja ze si tak len kratia prazdniny!

Ak je cielovka prave ti rozmaznani turisti, tak ok, prosim, ale inak je to len varenie z vody. Jedine ta kapitola o Thajsku by sa snad dala oznacit za ako-taku investigativu, inak len "Cpt. Obvious a jeho odhalenia".
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
17.7.2021
Nevyužitý potenciál
Kniha má veľký potenciál, lebo prináša zaujímavú a veľmi aktuálnu tému. Reportáž je celkovom pútavá, ale škoda, že tam nie sú podrobnejšie rozpracované problémy cestovania, leteckej dopravy, all inclusive aj v európskych krajinách (s výnimkou Španielska). Svedectvá ľudí sú fajn, ale nič nejaké nové som sa v podstate nedozvedela. Čítať viac
Jaroslava Misikova
Neoverený nákup
20.6.2021
Pokriveny raj
Povinne citanie! Kazdy by mal zvazit, ci sa chce stat sucastou devastacneho pristupu k ludom a krajinam a ci nena zmysel hladat krasu a vyznam v omnoho jednoduchsej, privetivejsej podobe a menej poskodzujucej podobe. A nie robit " uzitocneho idiota" pri presadzocani nechutneho KONZUMU, ktory nahana peniaze do vreciek bezohladnych obchodnikov zanechavajuc za sebou fyzicku i moralnu spust. Čítať viac
19.2.2021
Na zamyslenie
Táto kniha by sa mala dostať tej maličkej časti populácie, ktorá pravidelne dovolenkuje. Aj keď určite si pred skutočnosťou zatvárajú oči.
Kniha by mohla byť aj obšírnejšia, čakala som od nej viac. Na druhej strane, situácia v letoviskách je možno horšia a autorka vyberala, ktoré informácie podá ďalej...
Nikdy som nebola veľký cestovateľ. Je mi jasné, že na svete stále veľa ľudí pracuje za dolár za deň. Preto si po prečítaní tejto knihy zase viac vážim, ako nám je tu vlastne dobre.
Čítať viac
20.1.2021
Nadpriemerné až skvelé...
Text veľmi trefne popisuje následky neustáleho "boomu" turizmu na stále ďalších miestach našej planéty. Dal by som 5 hviezdičiek, ak by bolo textu viac, toto je trochu málo a trochu neaktuálne - realita je ešte oveľa horšia - zdalo sa mi, že text má tak 20-30 rokov. Čítať viac
18.9.2020
Dobrá myšlienka, málo úderné
Pri reportážach od Absyntu sme zvyknutí striedavo vyrozprávané fakty a ľudské príbehy. A hoci ma zväčša najviac lákajú práve tie príbehy, môžem povedať, že Vitajte v raji ma zaujalo práve faktografickými časťami, najmä tými o histórii turizmu, o ktorých síce možno autorka hovorí stručne, ale celkom pútavo.

Kniha hovorí o turistickom priemysle v piatich krajinách: Kanárske ostrovy, Vietnam, Dominikánska republika, Thajsko a Mexiko. Ak by bolo toto rozprávanie rozdelené do piatich kníh, niektoré by som možno ani nedočítala. Časti o Dominikánskej republike a Thajsku ma pomerne zaujali, zvyšok už menej. Hoci som tieto krajiny nenavštívila - ani ako backpacker, ani v all-inclusive hoteloch - kniha mi nepovedala veľa z toho, o čom by som doteraz nevedela, netušila, nečítala inde...

Podstatnú časť rozprávania, najmä v prvých dvoch častiach, tvoria započuté rozhovory turistov, ktoré sú však z môjho pohľadu zbytočné. Akurát si tým tak môžu poškrabkať ego všetci, ktorí sa radi nazývajú cestovateľmi, zatiaľ čo všetci ostatní sú podľa nich len turisti.
Verím, že presne týmto ľuďom chcela autorka nastaviť zrkadlo - ukázať, že presne toto si nesprávne myslí väčšina z nás, a preto je situácia v týchto oblastiach taká, aká je... Bohužiaľ to urobila málo úderne. Čo je škoda, lebo to mohlo byť ešte zaujímavejšie a prínosnejšie čítanie.
Čítať viac
10

Aktuálne psychologička na materskej dovolenke, ktorá miluje život :)

Barbora Rosskopfová
Overený nákup
18.9.2020
Kniha na zamyslenie
Autorka v reportáži opisuje niektoré naozaj zaujímavé fakty o cestovateľskom priemysle, nad ktorými by sa každý, kto rád cestuje, mal zamyslieť. Novodobé otroctvo, peniaze, ktoré v krajine nezostávajú, zničená príroda.. Čítať viac
Mária
Neoverený nákup
31.8.2020
kniha Vitajte v raji
Ideálne čítanie práve na dovolenku - už po prečítaní prvých kapitol som sa začala pozerať ináč na tých chudákov (personál v hoteli, čašníkov, letušky a pod.), ktorí nás celý deň obskakovali s úsmevom na tvári. Pochopila som, že všetko má dve strany a naša plážová pohodička veru nie je zadarmo.
Výborná kniha pre tých, ktorý si chcú rozšíriť obzory aj čo sa týka vzniku a histórie turizmu ako takého, hotelierstva a dovoleniek. Ale aj o ich silnom vplyve (pozitívnom i negatívnom) na kultúru a prostredie jednotlivých turistických destinácií.
Čítať viac
19
V korunách stromov - Richard Powers, 2020
Práve čítam
V korunách stromov

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
17.7.2020
Musím sa priznať, že som od tejto knihy očakávala niečo úplne iné. Veselé zážitky zo šťastných rodinných dovoleniek, vtipné príhody o objavovaní nepoznaných krajín s ruksakom na chrbte, či adrenalínové dobrodružstvá cestovateľov - samotárov, ktorí so zatajeným dychom nachádzajú doposiaľ nedotknutú prírodu. Moje očakávania sa nenaplnili a ja sa musím priznať, že vôbec nie som sklamaná. Táto kniha mi totiž vyrazila dych. Fakty, ktoré autorka pred čitateľa jeden za druhým predkladá, sa vpíjajú do mysle a nútia človeka premýšľať nad tým, aký dopad má turizmus na našu planétu. Čítať viac
Brak Satoris
Neoverený nákup
9.6.2020
Nečakajte reportáž.
Kniha je tematicky zaujímavá - venuje sa viacerým lokáciám a problémom spôsobeným turizmom. Žiaľ ale o veciach pojednáva skôr úvahou. Nečakajte teda priamo faktografický či reportážny kúsok.
Problémovou stránkou je však najmä jej neaktuálnosť - po istom čase sú teda aj fakty v nej značne spochybniteľné a príbeh si pýta si súčasnú verziu.
Čítať viac
Filip Pančík
Neoverený nákup
29.5.2020
Turizmus ako ničiteľ exotických krajín
Ako u všetkých kníh od "Prekliatych reportérov", ani v tomto prípade nešlo o ľahké čítanie. Kniha Vitajte v raji pojednáva aj napriek kratšiemu rozsahu o väčšine problémov krajín, ktoré žijú predovšetkým z turizmu. Ničenie prírodných zdrojov, prostitúcia, pretváranie krajín na podobu vyhovujúcu turistom... To je len zlomok z toho, o čom je kniha Vitajte v raji. Problematika knihy je navyše podložená faktami a rozhovormi s pôvodnými obyvateľmi, čo knihe dodáva na autenticite. Za seba môžem povedať, že šlo o ďalší skvelý absyntovský kúsok, keďže mnohé opisy problémov mi priam znechutili cestovanie do exotických rezortov. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Bolestne pravdivá reportáž, ktorá núti k zamysleniu. Jennie Dielemans s potlačovaným hnevom poukazuje na morálne i politické problémy, ktoré turizmus nevyhnutne spôsobuje, no my od nich radšej odvraciame tvár.“
EXPRESSEN

„Som turista, cestovateľ, dobrodruh, all-inclusive terorista, zákazník sex biznisu, zlodej oxidu uhličitého. Patrím k 2,5 percentám svetovej populácie, ktorá na dovolenku cestuje do zahraničia. Cestujem, kam sa mi zachce.“ Vitajte v raji nie je ľahké letné čítanie. Odohráva sa v rôznych krajinách a na rôznych svetadieloch. Hovorí o znečisťovaní životného prostredia, vykorisťovaní utečencov i o tom, že väčšina peňazí utratených za dovolenku v Ázii či Južnej Amerike nakoniec neskončí nikde inde ako na Západe. Nesentimentálne a jemné fotografie Shahaba Salehiho ukazujú nielen turistov, ale aj tváre zle platených zamestnancov turizmu. Kniha Vitajte v raji by mala byť pribalená ku každému cestovateľskému bedekru.
AFTONBLADET

„Prečo je Vitajte v raji takou skvelou a dôležitou knihou? Okrem iného pre ostrý zrak Jennie Dielemans, drsný, ale zároveň ľahký štýl a schopnosť napísať text, ktorý ide čitateľovi priamo pod kožu. Hoci si Dielemans požičala prvky z akademických textov, naštudovala si množstvo faktov a použila aj poznámky pod čiarou, ide hlavne o reportáž, ktorá sa veľmi dobre číta.“
SÖDERMANLANDS NYHETER

Jennie Dielemans – Vitajte v raji (Peter Rúfus), peterrufus.com

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Až vtedy pochopila diabolskú prefíkanosť ich nepriateľov. Tým, že do svojich lží zamiešali štipku pravdy, ich ešte viac posilnili.“