Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Všem sráčům navzdory - Jan Urban, Absynt, 2017

15,35 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Všem sráčům navzdory - Jan Urban, Absynt, 2017
Všem sráčům navzdory - Jan Urban, Absynt, 2017

Všem sráčům navzdory

aneb Válka, o které nechcete nic vědě

Padesát kapitol formou reportáží, rozhovorů, kritických esejů a osobních reflexí přibližuje tragické chvíle bosenského lidu v letech 1992 - 1996 a sugestivně líčí příběhy... Čítať viac

4,7 29 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2017
224 strán
3 hodiny čítania

Padesát kapitol formou reportáží, rozhovorů, kritických esejů a osobních reflexí přibližuje tragické chvíle bosenského lidu v letech 1992 - 1996 a sugestivně líčí příběhy sarajevských intelektuálů i všední starosti prostých... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v dvoch knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Všem sráčům navzdory - Jan Urban, Absynt, 2016
Brožovaná väzba
Čeština, 2016
Vypredané

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Kúzelné Vianoce s Albi - Albi, 2023

Viac o knihe

Padesát kapitol formou reportáží, rozhovorů, kritických esejů a osobních reflexí přibližuje tragické chvíle bosenského lidu v letech 1992 - 1996 a sugestivně líčí příběhy sarajevských intelektuálů i všední starosti prostých obyvatel. První původní kniha na toto téma u nás ukazuje dobu, kdy se celá civilizovaná Evropa obrátila k válečnému konfliktu na území Bosny a Hercegoviny zády. Autor podrobuje ostré kritice nejen západní velmoci a jejich představitele (včetně těch českých), ale především alibismus, cynismus a voyeurství lidí, kteří nechtějí vědět o problémech druhých. Zpravidla však do té doby, než začne hořet jejich vlastní dům.

"Demokraté, věřící v zákony, rozum a slušnost, čekají vždycky až příliš dlouho. Mezitím se z obyčejného populistu vyklube diktátor, strach z války vyvolá válku – a pak už bývá na všechno pozdě. Jsme asi nepoučitelní.

Zažili jsme nádhernou chvíli historie, ve které nám bylo dovoleno věřit v platnost neomezitelných lidských práv každého jednotlivce. Jen někteří, pravda, o ně usilovali ještě v době, kdy to komunistický režim nedovoloval. Ten pak zdánlivě zmizel. Nezmizel však totalitní fundament nás samých. Moudrý Adam Michnik už v té chvíli varoval, že problémy teprve přijdou. Přijdou, protože odmítáme pokorně pracovat sami na sobě. Varoval, že osvobození otroci, kteří o svoji svobodu nemuseli bojovat, a neznají tak její skutečnou cenu, si „svobodně“ zvolí jenom dalšího otrokáře. Málokdo poslouchal. Je mi ctí, že právě prostřednictvím slovenského nakladatelství mohou čtenáři o generaci později poměřit dnešní svět touto knihou. Doplním ji o cyranovské poslání, které jsem tehdy ještě neuměl napsat: Blbosti, neslušnosti a Neilovým sráčům se neustupuje."
Jan Urban, Praha, 1. květen 2016
Čítať viac
Počet strán
224
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
120×190 mm
Hmotnosť
222 g
ISBN
9788089876655
Rok vydania
2017
Edícia
Prokletí reportéři
Naše katalógové číslo
282091
Štýl
tragický, historický
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

29 hodnotení

19
5
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Myslela som si, že o juhoslávskom vysporiadavaní viem veľa, ale tieto reportáže mi ukázali, že opak je pravdou. Taktiež mi ukázali, že fakty a korektnosť hrajú vždy druhé husle, čo sa týka všetkých druhov konfliktov, vlastné záujmy a túžby sú na prvom mieste. Naraz som dokázala prečítať tak 3 - 4 reportáže, viac mi duša nestrávila na jedno sústo. Jediná vec, ktorá by mi na záver zlepšila pocit žitia, by bolo vedomie, že dnes by sa veci riešili inak, ale nemám ho...

Čítať viac

Recenzie čitateľov

17.1.2022
Tak. Toto. Je. Sila. Fakt...
Táto neveľká knižka je jeden z NAJ titulov, ktorý som za posledné roky prečítal. Je fascinujúca. Je odporná. Je vážna. Je humorná. Je o veľkej bolesti. O malých radostiach. A je aj o nádeji. Je o skúške ľudskosti, ktorú sme nezvládli. Je o zbabelosti i o obrovskej odvahe. Je spytovaním svedomia. Je o psoch, vojakoch, umelcoch, šoféroch, nacionalistoch. O vrahoch a o obetiach. O politikoch, o obyčajných ľuďoch, o novinároch. Je o Sarajeve, Goražde, Srebrenici, Mostare... Je otázkou, ako sa čosi také mohlo v modernej dobe, po skúsenostiach s dvoma svetovými vojnami, vôbec diať. Je výstrahou, že čosi také sa môže stať znova... Hoci aj zajtra.

"Někdo by měl začít řvát: Je to na vašem prahu, pánové! My jsme to odzkoušeli. Je to v lidském myšlení. Všude jsou zvrhlí lidé, a pokud je necháte vládnout, budete mít přesně to, čemu se v Sarajevu bráníme my."
Čítať viac
Miloš Brezina
Overený nákup
24.2.2021
Odporúčam
Toto je brutalna kniza, myslím obsah je brutálny, skvele napisane. Ak vas zaujimaju osudy ludi ktori prezili ale vlastne aj neprezili vojnu pri rozpade Juhoslavie, tak toto je kniha ktoru treba prečítať. Čítať viac
7

Viac počúvam ako čítam, ale snažím sa to zmeniť :-)

Ilja Sulík
Overený nákup
3.7.2019
Všem zbabělcům navzdory
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ako už napísali iní recenzenti, kniha asi naozaj nie je pre každého (najmä nie pre ľudí, zaslepených konšpiračnou propagandou, novodobým popieračov udalostí zo Srebrenice a spol. - im táto kniha ani moja recenzia nie sú určené). Kniha až na niekoľko kapitol pozostáva z autorových dobových autentických reportáží v vojnových rokov (keď používame pojem "vojna", evokuje to vyrovnaný zápas dvoch alebo viacerých ozbrojených strán - pravdou je, že ruka v ruke s vojnou v Bosne a Hercegovine a jej anektovaných častiach prebiehalo beštiálne etnické vyvražďovanie, na ktoré vtedajší civilizovaný svet mlčky hľadel z bezpečnej vzdialenosti). Ku každej vojne patrí žiaľ aj smrť civilistov ako "collateral damages", ale tu sa jednalo o genocídu v pravom zmysle slova, o najhrubšie vojnové zločiny proti ľudskosti, v dobe len pár rokov po páde železnej opony a na kontinente, ktorý si pripisuje nemalé zásluhy o modernú civilizáciu ... niektoré Urbanove myšlienky, hoci 25 rokov staré, sú priam prorocké (napr. o úlohe Ruska v bezpečnostnej politike strednej Európy), a ako symbolika azda jedná myšlienka z mnohých: "... O pouhých 7 týdnů později srazila první osmačtyřicetihodinová vlna masového bombardování velitelských, muničních a komunikačních zařízení bosenskosrbskou armádu na kolena. 72 hodin po začátku bombardování seděl Ratko Mladič proti Bernardu Janvierovi a naslouchal tvrdému ultimátu. Kto z nich je větší barbar? Válečný zločinec Mladič, nebo představitel nejmocnější vojenské mašinerie ve světových dějinách, honosící se obranou demokracie a lidských práv, jež čekala 4 roky, 270 tisíc mrtvých a miliony vyhnaných, aby prosadili klid zbraní jediným útokem?".
Autor ako novinár a priamy svedok udalostí nemusí byť a nie je zbytočne diplomatický, pomenúva veci pravými menami. Jeho dielo je dobovým, ale žiaľ stále nadčasovým svedectvom obdobia, kedy nebol človek človeku vlkom, ale doslova vrahom a trýzniteľom, pričom sa zvyšok sveta dosť dlho tváril, že je to síce smutné, ale "taký je Balkán", "lebo veď je vojna", "lebo...".
Čítať viac
19
Diablova pevnosť - Juraj Červenák, 2011
Práve čítam
Diablova pevnosť

Žena, manželka, matka, redaktorka, historička, knihovníčka, čitateľka, frankofilka, potterhead, rpg hráčka... a mnoho iného :-)

Ivana Černáková
Overený nákup
26.2.2019
Válka, o které nechcete nic vědět... ale mali by ste.
Nie je to kniha pre každého.
Treba mať aspoň nejaké základné povedomie, inak sa stratíte v menách a stranách. Tým, že je kniha zosumarizovaním článkov, ktoré autor písal a ktoré na seba nenadväzujú, môže byť občas chaotická. Na druhej strane, dá sa čítať pomaly, a tak sa môžete nechať zasiahnuť Urbanovým realizmom a neprikrášleným opisom nie raz ale 20-30x... koľko len chcete. Je to ďalšia z tých kníh, kde som to niekde v tretine vzdala a prestala si označovať zaujímavé myšlienky, lebo by bola označkovaná ako štátnicové otázky historika.

"Připadá mně, že ten nahoře sedí se seznamem lidí ze Sarajeva a jenom si odškrtáva," pokračuje Dragan.
...
"Lidé jsou hrozně unaveni. Doktoři a lékařský personál ze všech nejvíc... Doktor Nakaš Několik týdnů z nemocnice neodchází vůbec... Pro lidský organismus je to hrozně vyčerpávající a na nás všech je to znát. Nedávno jedna starší sestra ráno ulehla s jednoduchým zápalem plic a během noci umřela. Její organismus neměl sílu rvát se dál."
...
Snažil jsem se přepsat rozhovor s Karimem Zaimovičem, nejznámějším mladým uměleckým kritikem v Sarajevu. O několik dní později mu v mozku uvízla miniaturní střepina minometného granátu. Píši to jako přání, aby se uzdravil. Možná, že je to i rozloučení. V září se sem vrátím. Někdo se odstěhuje, někdo bude na frontě a ten, co tam nahoře sedí se seznamem lidí ze Sarajeva, si zase odškrtne pár jmen.

Potom Karim zemřel a on mi řekl: "Někde hluboko má každý člověk celý život připravený prostor pro bolest a smutek ze ztráty rodičů. Celý život víme, že zemřou před námi, vědí to i oni a všichni se tomu podřizujeme. Jsme na to připraveni. Nikdo z nás ale není připraven na smrt dětí. Je to jako generální zkouška na vlastní smrt."
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Neviem o sebe nič dopredu a moje dobrodružstvá sa začínajú až vo chvíli, keď o nich rozprávam.“

Jednoducho je to tak - Gérard Depardieu, Lionel Duroy, 2015
Jednoducho je to tak
Gérard Depardieu, Lionel Duroy