Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Depeše - Michael Herr, Absynt, 2019

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Depeše

Veľdielo vojnovej reportáže od spoluautora legendárneho hollywoodskeho filmu Francisa Forda Coppolu Apocalypse Now. Nikto nikdy neopísal vietnamskú vojnu – ale vlastne aj vojnu... Čítať viac

4,0 24 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Ázia
Vydavateľstvo
Absynt, 2019
264 strán
4-5 hodín čítania

Veľdielo vojnovej reportáže od spoluautora legendárneho hollywoodskeho filmu Francisa Forda Coppolu Apocalypse Now. Nikto nikdy neopísal vietnamskú vojnu – ale vlastne aj vojnu všeobecne – tak, ako americký reportér Michael Herr... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 37 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Dispatches - Michael Herr, Picador, 2015
Brožovaná väzba
Angličtina, 2015
Na sklade

12,50 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Vianoce v Sniežkove - Eliška Kramerová, Bambook, 2023

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Veľdielo vojnovej reportáže od spoluautora legendárneho hollywoodskeho filmu Francisa Forda Coppolu Apocalypse Now. Nikto nikdy neopísal vietnamskú vojnu – ale vlastne aj vojnu všeobecne – tak, ako americký reportér Michael Herr.

Medzi rokmi 1967 a 1969 pracoval Michael Herr ako vojnový korešpondent časopisu Esquire. Žil s vojakmi na fronte, bol svedkom ich vojnového delíria, prežíval s nimi každý okamih. Po návrate do USA napísal Depeše – svoj opus magnum.
S mimoriadnou literárnou hodnotou opísal všetko, čo vo Vietname videl: chaos, bolesť, vraždiace besnenie, obrovský strach tlmený silnými drogami, rozsypanú ľudskú psychiku i nočné mory, ktoré sa odohrávajú v bdelom stave. Kniha je pretkaná hypnotickými víziami, poetickými metaforami a vojenským žargónom. Surreálne opojenie vojnou je však zároveň aj jej obžalobou.

Niektorí hrdinovia knižky Depeše sa neskôr pretvorili na postavy filmu Apocaplyse Now, ktorého bol Michael Herr spoluscenáristom.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

24 hodnotení

7
8
3
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený nákup
2.2.2021
Americký reportér Michael Herr v knihe popisuje chaos, strach tlmený drogami, nezmyselnú krutosť, zmätok, nechuť a ďalšiu zmes pocitov z vojny vo Vietname. A presne takým štýlom je aj písaná. Nie je to klasické rozprávanie o vojne tak, ako to poznáme z iných vojnových kníh. Očami vojaka približuje všetky hrôzy, ktoré zažil tak, aby sa čitateľ čo najviac dokázal vžiť do jeho pocitov. Štýl písania možno nebude vyhovovať každému, no práve ten je na knihe podľa mňa výnimočný. Oplatí sa prečítať. Čítať viac
Miro
Neoverený nákup
19.1.2021
Veľmi zlý preklad, ale aj poslabší obsah
Možnože je to tým, že pre nás má vojna vo Vietname úplne iný náboj ako pre bežného Američana, ale i tak si myslím, že táto kniha sa dala napísať oveľa lepšie.

Mala zopár silných momentov, ale väčšinu času som len čakal, kedy sa už niečo stane, či aspoň niekto niekam dorazí alebo odtiaľ odíde, rozhovory či komentáre vojakov väčšinou nič zaujímavé neprinášali.

Samostatnou kapitolou je preklad, je to taký mix pôvodne anglických názvov a výrazov, vietnamských miest, názvov operácii bez akéhokoľvek ďalšieho vysvetlenia že o čom aspoň boli a slovenského kvázi-slangu. Ak človek nie je znalec vojny vo Vietname, tak mu tie údaje prakticky nič nepovedia a je odkázaný len na popis emócii bežných vojakov.
Čítať viac
Alan Vašíček
Overený nákup
4.8.2020
Preklad
Preklad Petra Tkačenka je naozaj zúfalo katastrofálny. Za mňa je to pokazený zážitok. Ak máte možnosť, siahnite po original verzii Dispatches. Čítať viac
7.2.2020
muzsky pohlad na vojnu
Autor v knihe opisuje jeho dobrovolnych 18 mesiacov vo Vietname. Pocas tohto obdobia stretol mnozstvo vojakov, mnoho veci zazil, pocul vela historiek a to vsetko je vyrozpravane takym trochu drsnych chlapskym slovnikom. Spomina na niektore tazke boje, na psychicky stav vojakov, na pracu novinarov,.. V podstate opisuje zivot armady vo Vietnamskej vojne. Čítať viac
10
Americká zem - Jeanine Cummins, 2020
Práve čítam
Americká zem

Pracujúci dôchodca so záujmami - knihy, dobré filmy, chalupárčenie, horský bicykel

Pavol Čomaj
Overený zákazník
27.1.2020
Kniha jednoznačne patrí do plejády protivojnových románov. Autor veľmi osobitým štýlom popisuje podstatu tejto zbytočnej, krutej a barbarskej vojny. Ale v ktorej vojne neboli USA zaangažované ?? Taká vojna neexistuje. Na svojej strane mali úžasnú technologickú prevahu a najmodernejšie zbrane na zabíjanie.. Lenže mladí vojaci v prvých líniách, ktorí i prví zomierali, nevedeli prečo, za koho sa bijú a prečo vedú vojnu na území tisíce kilometrov od USA.
Spočiatku som mal problémy stotožniť sa s autorovým štýlom písania, ktoré mi skôr pripomínalo : ihneď píš čo vidíš, prežívaš, cítiš. Píš, čo vojaci rozprávajú, píš, ako umierajú, zapisuj si vtipy, opíš prestrelky, bunkre, píš o pote, krvi rozsekaných telách... Píš o zhnusených a demotivovaných vojakoch s hrôzou v očiach. Takýmto štýlom však vznikli popri veľmi kvalitných textoch i stránky slabšie, bez iskry. Svoju úloh pri písaní určite zohrali i drogy a alkohol a je to z knihy cítiť.
Stojí zato túto knihu prečítať, mne čítanie trvalo podstatne dlhšie, ako pri iných knihách podobného formátu.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green, 2013