Žítkovské bohyne - Kateřina Tučková, Tatran, 2015

15,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Žítkovské bohyne

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000... Čítať viac

4,6 55 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2015
364 strán
5 hodín čítania

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000 výtlačkov. Žitkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, ... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 35 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Hyperion - Dan Simmons, Lindeni, 2024

Viac o knihe

Dnes už kultový román z Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát od českej autorky Kateřiny Tučkovej vyšiel iba pred tromi rokmi a doteraz sa ho predalo viac ako 100.000 výtlačkov. Žítkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, liečiteľky, ale aj zaklínačky, ktorých povesť si doteraz pamätá mnoho ľudí od Záhoria až po Žilinu, pričom ich velehlasná povesť siahala až do Viedne. Vedeli pričarovať lásku vytúženej osoby, ale aj rozohnať divokú búrku. Ľudia ich nazývali bohyňami a ich umenie bohovaním. Umenie, pre ktoré sa v 21. storočí už nenašlo miesto. Úžasný príbeh, za ktorý získala autorka literárnu cenu Josefa Škvoreckého, vychádza teraz aj v skvelom slovenskom preklade, aby priblížil časť aj našich dejín slovenským čitateľom.
Čítať viac
Počet strán
364
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
147×210 mm
Hmotnosť
520 g
ISBN
9788022207614
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
214737
Štýl
filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Česko
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

55 hodnotení

40
7
3
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Kateřina Tučková je veľký talent českej literatúry. Na konte má literárnu cenu Magnesia Litera či Cenu Josefa Škvoreckého. Zaslúžene. Po skvelej knihe Vyhnání Gerty Schnirch napísala Žítkovské bohyně – knihu o bohyniach, ktoré žili na kopaniciach v kopcoch Bielych Karpát. Bohyňami sa nazývali ženy, ktoré mali zvláštne schopnosti, pomáhali, liečili alebo vedeli človeku počarovať. Autorka vychádza zo skutočných historických zdrojov, skúma udalosti a príbehy, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. To všetko zviazané v pútavom príbehu, ktorý nebudete vedieť pustiť z ruky.

Čítať viac
Martinus
4

viem byť vážna, aj veselá, viem sa nadchnúť aj byť povznesená. veľa toho nenarozprávam, ale o to viac rozmýšľam. zaujíma ma psychológia ženy, jej prežívanie, spoločenské postavenie, jej hlboká duša. mojou najobľúbenejšiu farbou je dúha. :-)

Miroslava Čížková
zamestnanec
8. februára 2016
Názor čitateľa

O Žítkovej, malej dedinke (skôr osade) na kopaniciach moravsko-slovenského pohraničia, sa dočítate na webe veľa vecí. Na vlastnej internetovej stránke sa hrdia informáciami o "svojich" bohyniach, ktoré boli známe nadprirodzenými schopnosťami: vedeli liečiť,veštiť aj ovládať počasie... Dnes už nežijú, najmä zásluhou komunistického režimu, ktorý ich v časoch svojho nástupu nemilosrdne likvidoval.
Pre súčasného pragmatického mestského človeka sú schopnosti bohýň už len rozprávkou. Kniha však nie je rozprávkou, je naozaj silným príbehom ich potomkyne, ktorá pátra po rodinných tajomstvách, vrstvu po vrstve odkrýva pravdu o pôvode bohýň, o tom, kým vlastne boli tieto (ne)obyčajné prosté ženy.
Dora,osemročná dcéra bohyne, po smrti svojej matky ostáva vo výchove tety Surmeny (tiež bohyne). Píše sa rok 1966, normalizácia je v plnom prúde, práca štb len tak prekvitá a na Žítkovej akoby zastal čas. Naozaj len zdanlivo, pretože Surmena je tŕňom v oku režimu a tajní trpezlivo čakajú na akýkoľvek chybný krok, aby ju dostali do väzenia, alebo do blázinca. Keď Surmenu nakoniec odvedú, Dora má 16 rokov.
Tieto informácie sa dozvedáme od dospelej Dory, ktorá v zložkách ŠtB po revolúcii pátra po informáciách o Surmene.
Minulosť sa mieša s prítomnosťou a my s hlavnou hrdinkou načrieme až do archívov samotného gestapa, aby sme nakoniec odhalili pravdu o Dorinom rode a jej smutné tajomstvá.
Kniha je výborne napísaná (aj preložená do slovenčiny), zápletka sa vyjavuje postupne, až do nevyhnutného konca. Atmosféra kopaníc minulého storočia, výňatky z archívov štb aj gestapa, výstrižky z novinových článkov, všetko skvelo zapracované do hodnotného knižného zážitku.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

16.11.2022
Titul Kateřiy Tučkovej Žítkovské bohyne je jedinečným spojením historických faktov s románovou fikciou. Fakty a fikcia sa zlievajú dokopy tak prirodzene, že mám problém jednoznačne určiť, čo je čo. Je Dora Idesová naozaj iba autorkiným výtvorom, alebo je to reálna postava, posledná žítkovská bohyňa? Sú prepísané záznamy z archívov skutočné, alebo je to len autorkina konštrukcia? Je to fiktívny román, ktorý čerpá inšpiráciu z historických prameňov, alebo sú to historické fakty podané v čitateľsky prijateľnej románovej podobe? Mali žítkovské ženy naozaj mimoriadne schopnosti, alebo je to len otázka viery liečených ľudí, náhod a skreslených ústnych podaní? Na tieto a podobné otázky si každý čitateľ musí odpovedať sám. Je len na ňom, ako celý príbeh zoberie, aj ako si vysvetlí otvorený koniec románu, ktorý je, mimochodom, takisto geniálny. Kniha Žítkovské bohyne napriek tomu, že mi nič predtým nehovorila je jednou z tých, čo sa čítajú jedným dychom. Vyzýva k dodržiavaniu tradícií. Jej originalita spočíva i v tom, že príbeh nie je postavený na najsilnejšej bohyni, ale na dievčati, ktoré skúma svojich predkov. Hľadá svoje korene a snaží sa pochopiť históriu rodu. Musím povedať, že opis prostredia tiež výrazne prispieva k pozitívnemu hodnoteniu. V myšlienkach ma vrátil k prázdninám strávených u mojej babičky, ktorá nevedela, čo je to polotovar či antibiotikum plné chémie, pretože tá vstala aj o tretej ráno len preto, aby jedlo od nej bolo výsostne domáce a na overené babské recepty proti akejkoľvek chorobe nedala dopustiť. Netrúfam si však povedať, či by vážne trpiaci, chorí komunisti, ktorí k nim prechovávali neskrývané antipatie zmenili názor, ak by sa im vďaka nim výrazne uľavilo. Každopádne, čítať Žítkovské bohyne je pre mňa výzva. Ale podnetná a veľmi zajímavá. Som rada, že sa autorka na ňu dala. Urobila na mňa silný dojem. Čítať viac
1.5.2021
Originálnosť, magickosť
Táto knižka zachytáva príbeh tzv. žitkovských bohýň z prostredia kopaníc v rámci česko-slovenského pohraničia v oblasti Bielych Karpát, čriepky ich životov počas nacistickej i komunistickej okupácie až do obdobia po revolúcii.

Áno, je to fikcia. Ale nie až tak úplne... dialógy aj postavy sú síce vymyslené, ale príbeh ako taký je založený na reálnom základe - osudoch výnimočných žien, resp. bohýň, ako boli označované, ktorým boli pripisované zvláštne schopnosti - liečiteľské, veštecké až zaklínačské. V popredí sú tak tieto ženy, rozhodne silné, a vykreslené ako ľudské bytosti – s komplexnými ľudskými vlastnosťami a pocitmi v rámci neskresleného života na kopaniciach so všetkými ich tradíciami a zvykmi v prostredí veľkej chudoby a s málom príležitostí. Ich príbehmi nás sprevádza Dora, potomok jeden zo žitkovských bohýň, ktorá sa snaží očistiť meno svojej tety.

Celý príbeh je veľmi magický, zároveň však reálny. Autorka napísala knihu veľmi originálnym spôsobom. Tento na jednej strane púta pozornosť, na strane druhej sa však podpisuje pod pomalšie plynúci dej a kadenciu príbehu. Veľká časť z neho sa totiž odohráva na stránkach archívnych dokumentov ako sú správy vypracovávané agentami ŠtB či nacistov. Autorka uvádza, že sa jedná o vymyslené dokumenty, ale zároveň dodáva, že podobné je možné nájsť v archívoch. Dej sa najviac vystupňuje až v poslednej tretine knihy, kedy hlavná protagonistka príbehu dospieva k nečakaným výsledkom svojho výskumu.

Aj keď kniha narába s veľkým množstvom rôznych prameňov a archívnych materiálov, stále sa jedná o prózu, nie o počin akademickej literatúry, a tak by aj mala ostať hodnotená. Zároveň je však citeľné, že za knihou sa skrýva poctivá výskumná práca autorky, o to viac sa jej výsledok cením.

Verím, že kniha sa zapáči čitateľovi, ktorý hľadá knihy nezvyčajné, ktoré v sebe nesú veľký príbeh a majú pôvod v skutočných udalostiach. Ideálna to bude kniha pre milovníkov histórie, ktorý sa snažia aj niečo nové dozvedieť. Zároveň knihu veľmi neodporúčam tým, ktorí očakávajú predvídateľný, romantický či oddychový príbeh..

Aj keď časti s historickými materiálmi môžu chvíľami spomaľovať dej a znižovať napätie, rozhodne odporúčam dať knihe šancu, dočítať do konca as som si istá, že v čitateľovi tento príbeh bude ešte dlho rezonovať
Čítať viac
Petra Anetová
Overený nákup
4.4.2021
Výborná kniha
Kniha je veľmi pútavo napísaná a čitateľovi poskytne jasný prehľad o tom kto boli Žítkovské bohyne a aké mali schopnosti. Jednotlivé kapitoly nie sú príliš dlhé takže počas čítania nenastane pocit, že ,,sa už dlho nič nedeje". Knihu jednoznačne odporúčam. Čítať viac
Tatiana
Neoverený nákup
18.3.2021
Žítkovské bohyne
Vynikajúca kniha, veľmi dobre sa čítala. Dozvedela som sa veľmi veľa informácií z obdobia, ktoré neprialo niektorým ľuďom. Zaujímavé čítanie nielen o konkrétnych ženách, ale aj o celých rodinách, ktorých život nebol v danom období ľahký. Viac nebudem prezrádzať, ale odporúčam všetkými desiatimi, je to zaujímavé čítanie Čítať viac
9.2.2021
Kniha vo mne zanechala rôzne dojmy, pozitívne aj negatívne. Miestami sa čítala veľmi rýchlo, no boli aj chvíle, keď som ju už nemala chuť čítať ďalej. Téma a prostredie boli prvým dôležitým podnetom k prečítaniu, no potom sa chuť čítať miestami vytrácala. Úplne ma irituje motív dvoch lesbických žien v pokročilom veku, ktorý mi tam vôbec nesedel (vo všetkej úcte k LGBT). Miestami to bolo napínavé, miestami udusené. Chýbala mi nejaká hlbšia kontinuita medzi postavami, aj medzi jednotlivými príbehmi. Čo by som vyzdvihla je najmä to, prečo som po knihe aj na začiatku siahla. Ten motív veštíc, zariekavačiek, bohýň, jemnučký závan regionálnej folkloristiky, staroslovanských praktík, mágie. V každom prípade pre mňa Biele Karpaty už nebudú bielym miestom na mape v tom zmysle, že sa mi doteraz spájali len s prepojením na CHKO, ale keď sa tam raz zatáram, určite si spomeniem na túto knihu a budem vnímať atmosféru miesta v súvislosti so žítkovskými a drietomskými bohyňami. Čítať viac
Štefánia
Neoverený nákup
23.6.2020
Sklamanie
Pre mňa bola kniha veľkým sklamaním. Nudila som sa, musela som sa do nej nútiť a napokon som to vzdala. Čítať viac
8

Som mamička na materskej. Keď dám dcérku späť, tak už aj čítam. Za mesiac prečítam aj 4 knihy. Najviac obľubujem históriu a historické romány.

Nikola Chrenková
Overený zákazník
2.4.2020
Bohyne
Kniha vo mne zanechala hlboký dojem. Je perfektná, dramatická a čarovná. Páči sa mi doplnenie o rôzne útržky z novín a podobne. Jednu hviezdičku uberám kvôli tomu, že na konci zostalo veľa nevypovedaneho. Takisto kvôli tomu, že čitateľovi by isto veľmi pomohol obrázok si znazornenim rodinných vzťahov všetkých spomínaných bohyň a mňa by potešila aj mapa dediny či Kopaníc. Napriek tomu knihu vrelo odporúčam. Ja na ňu budem ešte dlho spomínať. Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
26.2.2020
Dámy a páni, tak toto bolo perfektné! Netradičný román plný histórie aj faktov o našich moravských čarodejkách, bylinkárkach, veštkyniach, liečiteľkách, ale aj zaklínačkách a ako ich miestni ľudia zvykli nazývať bohyniach.
Budete sa hnevať na ľudí, na systém aký si vytvorili a na všadeprítomnú nespravodlivosť. Tresty za dobro a odmena za zlo. Zo začiatku Vás môže miasť veľké množstvo postáv (z ktorých si mnohé obľúbite) a prelínanie času - prítomnosti a minulosti, ale postupne si vytvoríte obraz a vyznáte sa. A keď Vám v závere všetky poprepletané osudy a udalosti do seba zapadnú, ako dieliky skladačky, zmohnete sa len na otvorené ústa a vau!
Veľmi zaujímavé a pútavé čítanie plné napätia, dej od ktorého sa nechcete odtrhnúť a ako bonus prekvapivý záver. Jednoduchá dedinka Žítková, ktorá sa nachádza vysoko v kopcoch Česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát, je výnimočná tým, že si tam ženy predávali vedomosti z ľudovej medicíny a mágie z generácie na generáciu mnoho storočí. Časť našich dejín, ktorá by nemala upadnúť do zabudnutia. Táto téma je fascinujúca a autorke sa ju podarilo správne uchopiť, jej štýl písania sa mi tiež páči. Právom za ňu dostala ocenenie.
Čítať viac
Miroslava Sélešová
Overený nákup
8.2.2020
Vyborna kniha
Vrelo doporucujem. Skvely pribeh aj styl rozpravania, dej plynie rychlo a dramaticky. Osobne ma zaujala pre mna doteraz neznama tema bohyn zo Zitkova, dosial som o nich nemala ziadne poznatky. Čítať viac

Kateřina Tučková

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Na veľa ciest v živote sa dá zohnať mapa, ale najvzácnejšie sú tie, ktoré nečakáme. “