Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Hranica - György Dragomán, Zelený kocúr, 2019

17,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Hranica

Pred nami stojí trinásťročné dievča, Emma. Stratila rodičov aj domov, ale v detskom domove, kde práve žije sa nečakane objaví jej stará mama, ktorú nikdy nevidela a vezme si... Čítať viac

Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2019
466 strán
6-7 hodín čítania

Pred nami stojí trinásťročné dievča, Emma. Stratila rodičov aj domov, ale v detskom domove, kde práve žije sa nečakane objaví jej stará mama, ktorú nikdy nevidela a vezme si ju k sebe... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,50 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 54 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Najkrajšie príbehy píšeme spoločne

Čik - Wolfgang Herrndorf, Absynt, 2024
Hranica - György Dragomán, Zelený kocúr, 2019
17,50 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Pred nami stojí trinásťročné dievča, Emma. Stratila rodičov aj domov, ale v detskom domove, kde práve žije sa nečakane objaví jej stará mama, ktorú nikdy nevidela a vezme si ju k sebe.
Miestom príbehu je fiktívne mestečko v Sedmohradsku v čase pádu totality a zúčtovania s jeho pozostatkami. Emma na hranici detstva a dospelosti začína vnímať svet okolo seba. Svet na hranici neslobody a slobody. Začína nový život, pozoruje, zoznamuje sa s minulosťou a traumami, stavia sa im tvárou v tvár, skúša a postupne sa rozhoduje, či má o veciach terajších a budúcich rozhodovať mágia starej mamy alebo jej osobná iniciatíva a odvaha.
Román Hranica je skutočný veľký román, strhujúci, plný hľadania, napätia, nevyslovených tušení ale aj nedopovedaných príbehov.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
605321
Počet strán
466
Väzba
pevná väzba
Rozmer
124×173 mm
Hmotnosť
435 g
ISBN
9788089761524
Rok vydania
2019
Edícia
Pevný bod
Štýl
psychologický, tragický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

8 hodnotení

7
0
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13.9.2021
Výborný literárny zážitok. Priam magický!
"Stará mama povie, že aby mi bolo jasné, zabúdať je ľahké. Možno si myslím, že ja nikdy na nič nezabudnem, že sa budem navždy na všetko pamätať, ale nebude to tak. Aj na tie najdôležitejšie veci sa dá zabudnúť, na tie najlepšie veci aj na najhoršie veci, na najväčšiu bolesť aj najväčšiu radosť, na všetko, na všetko."

Po nehode rodičov sa Emma dostáva do sirotinca, z ktorého si ju neskôr vezme k sebe stará mama, o ktorej existencii doteraz ani len netušila. Emma sa s ňou pomaličky zbližuje a stará mama ju zasväcuje do tajov svojich magických schopností. No príbeh nielen o tom. Stará mama v retrospektíve spomienok predostiera svoj neľahký osud, v ktorom počas druhej svetovej vojny prišla o svojich najbližších. V spleti reálneho a fiktívneho sa tak odkrývajú tajomstvá minulosti, pocity viny či hľadanie zmyslu života.

Prostredím samotného príbehu situovaného v post-totalitnom Rumunsku nás sprevádza mladučká Emma, ktorá sa musí vyrovnať nielen so stratou rodičov, ale aj novými spolužiakmi, prvými láskami, dospievaním. V knihe sa nevyskytuje priama reč a celý príbeh je vyrozprávaný ako prúd myšlienok tohto 13-ročného dievčaťa. Zaujímavou bola tiež postava starej mamy, ktorá bola opradená tajomnom a ťiahou ťažkého života. Jej myšlienkové prieniky do minulosti boli veľmi intenzívne a emočne boľavé.

Myslím si, že názov "Hranica" je tým najlepším pomenovaním, aké mohla kniha dostať. Žiadne iné slovo nedokáže vystihnúť jej podstatu práve tak ako toto. V knihe sa totiž stretávame s viacerými takýmito pomyselnými hranicami. Hranica medzi životom a smrťou, hranica medzi skutočnosťou a neskutočným priam čarovným, medzi detstvom a dospelosťou, medzi mierom a nepokojom, medzi slobodou či jej opakom. Krásny, poetický až priam magický jazyk, ktorý autor vložil do knihy z nej urobilo naozaj jeden obrovský literárny zážitok a zároveň môj ďalší poklad v knižnici.
Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
5.9.2021
Výborná kniha
Vcítiť sa do kože dospievajúceho dievčaťa nie je jednoduché. Autor sa v tejto knihe o to pokúsil a musím uznať, že sa mu to podarilo výborne. Príbeh osirelej trinásťročnej Emmy, ktorú si z ústavu berie domov stará mama, je podávaný z jej perspektívy a autor tu nevyužíva klasickú priamu reč. Dej je vsadený do porevolučného Rumunska a Emma pomaly, postupne odhaľuje rodinné tajomstvo. Jej babka je podozrivá z donášačstva a spolupráce s bývalým režimom, pričom ona Emme vykresľuje vlastné spomienky a objasňuje určité udalosti a okolnosti. V tomto pomalšom príbehu sa stretávame aj s prvkami nadprirodzena. Emma spoznáva straty a bolesti režimu, ale potrebuje sa vysporiadať aj s vlastnou stratou rodičov, na ktorých často myslí. Balansuje na hranici detstva a dospelosti, na hranici medzi vlastnými názormi a pocitmi a medzi tým, čo chce stará mama. Zisťuje, aká tenká je hranica spravodlivosti a bezprávia, života a smrti. Nádej a pomoc nachádza v Petrovi.
Autor v tomto krásnom príbehu famózne vystihol dušu mladého dievčaťa a pohral sa s každým detailom.
Knihu môžem len a len odporúčať, ide ozaj o kvalitné čítanie
Čítať viac
15

Citam rada a citam vela. Nie som zanrovy rasista - ak je kniha dobra, precitam si horor, krimi, sci-fi, romantiku, biografiu, popularno-naucnu knihu, name it. Plus mam dve male deti, s ktorymi denne citame detske knihy.

knizny. semafor
Overený zákazník
28.8.2021
magicke a uzasne hlboke
Magický príbeh plný prekračovania hraníc, hľadania vlastnej cesty životom a boja s démonmi minulosti, či už z tej vlastnej alebo spoločenskej.

Kniha je písaná technikou prúdu vedomia, ktorá nie je ľahká na čítanie, ale keď si zvyknete (a to si zvyknete), číta sa veľmi pútavo a plynule. Zrazu máte pocit, akoby vety boli vašimi vlastnými myšlienkami. Je to veľmi sugestívne, no zároveň vďaka magickému realizmu aj snové čítanie, ktoré mňa osobne veľmi bavilo.

Páčila sa mi hĺbka samotného príbehu, ktorý je spletitý, bohatý na dej a na postavy, ktoré sa časom vyvíjajú a menia, no zároveň bravúrne zachytávajú charakteristické, priam archetypálne, povahové črty a vzorce správania. Osobne ma bavilo sledovať premenu hlavnej postavy Emmy, ktorá na začiatku príbehu nie je schopná nájsť v sebe dostatok odvahy. Nebojuje, mlčí a necháva sa viesť životom svojím okolím. Postupne však nachádza svoj vlastný hlas, svoje miesto na zemi a nebojí sa robiť vlastné rozhodnutia. Jej prerod z pasivity do aktivity je podaný citlivo, nenápadne a tým veľmi uveriteľne.

Nesmierne ma bavilo sledovať aj hlboký symbolizmus knihy. Symbol hranice sa tiahne v podobe ohňa a popoľa celým dielom. Avšak hranica tu má mnoho významov, nielen ako trpká spomienka čarodejníc. Príbeh je plný prekračovania hraníc medzi komunizmom a demokraciou, láskou a nenávisťou, ďalej tu máme nenávratné prekročenie hranice dospievania, či hľadanie hranice medzi spravodlivou vinou a bezduchým lynčovaním.

Najsympatickejšou postavou pre mňa prekvapivo nebola Emma, ale jej stará mama, ktorej rozprávanie miestami prerušuje to Emmino a prúd vedomia mu len dodáva na sile. Jej osobný príbeh je silnejší a trpkejší, než som čakala. Je to pozoruhodná žena, ktorá si v živote prešla peklom, šialenstvom, nekonečným smútkom a je len na čitateľovi, či budú jej rozhodnutia, ktoré mali predovšetkým chrániť jej najmilších, pre čitateľa pochopiteľné alebo neodpustiteľné. Sympatická mi bola aj jej mágia - jemná, nenápadná, taká “ľudová”.

Pre akú cestu životom sa Emma rozhodne - či ísť cestou čarov svojej starej mamy - sa dozviete až v úplnom závere príbehu. Ak máte radi magický realizmus prepletený s nie dávnou históriou, určite knihu odporúčam. Magická je nielen kvôli samotnému príbehu, ale aj vďaka témam a otázkam, ktoré vám po prečítaní zostanú víriť v hlave. Kto je pod pretvárkou a spoločenskou povesťou skutočne dobrý a kto zlý?
Čítať viac
Anna
Neoverený nákup
6.4.2021
Čakala som viac
Rumunsko-maďarský magický realizmus nie je to isté čo Marquézov magický realizmus. Viac ako polovica románu bola vyslovene nudná....rituály bez zmyslu navŕšené na seba, samoúčelné magično. Mohla to byť pekná, historicky hodnotná kniha, keby autor neeperimentoval. Čítať viac
DenisaDenis
Neoverený nákup
29.1.2021
Hranica
Jedna z najlepsich knih co som citala,dievca vychovavane starou matkou,pricom obe maju schopnosti medzi nebom a zemou. Čítať viac
Ivanka
Neoverený nákup
9.7.2019
Skvelé!!
Chytíš do ruky knihu, je pekná na pohľad, príjemná na dotyk, z obálky na teba pozerá smutné dievčenské oko, nevieš, čo ťa čaká, autora nepoznáš, ale cítiš, že ťa doslova volá, otvoríš ju, začneš čítať a kniha ťa opantá, pohltí, očarí, vtiahne do seba, chceš sa nadýchnuť, oddýchnuť si, ale nemôžeš, musíš a chceš čítať ďalej a ďalej, túžiš vstúpiť do príbehu, chceš byť súčasťou mágie, premýšľaš, čo z toho môže byť pravda, čo sen, si v napätí, obostrie ťa smútok, opantá strach a za ruku drží nádej...
Román Hranica ma úplne dostal! Skutočne som nevedela knihu odložiť. Keď sa mi niečo páči, hltám očami stranu za stranou, no v tomto prípade som čítala pomaly, doslova som si vychutnávala vety. Dlhé súvetia, opakovania slov, či slovných spojení, to všetko zvyšovalo napätie a čaro Emminho rozprávania. Odporúčam všetkým, mládeži aj dospelým.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Kedy sa upaľujú bosorky? Keď prekročia stanovené hranice. Kde sa upaľujú bosorky? Na hraniciach. Kto však má právo ukázať prstom a povedať: ty si ten, čo prekročil, teba upálime?
A sme priamo v boľavo aktuálnom románe Hranica maďarského prozaika s koreňmi v rumunskom Sedmohradsku, Györgya Dragomána (1973). Jeho dievčensko-ženská hrdinka Emma sa dostáva na všetky mysliteľné pomedzia ? prirodzeného, neprirodzeného, ba dokonca až nadprirodzeného. Absolútne nepripravená Emma je nechtiac účastníčkou hľadania prisluhovačov teroru po zvrhnutí Generála (jemne načrtnuté reálie dávajú tušiť, že sme v Rumunsku a Generálom bol Ceau?escu). Zažíva otváranie skríň a vypadávanie kostlivcov. Takých, čo boli považovaní za hrdinov, aj takých, čo hrdinami skutočne boli. Trinásťročné dievča si začína uvedomovať neúprosné pravidlá: ak dospelí potrebujú upaľovať, nejakú bosorku si vždy nájdu.
Román Hranica vyšiel v Maďarsku v roku 2014 a vyvolal vášnivé diskusie. Na Slovensku vychádza v chytľavo rytmickom preklade Gabriely Magovej v roku 2019. Uvidíme, čo roznieti v nás.
Daniela Kapitáňová

Dragománova kniha nie je rozprávka. Každým svojím detailom, ktorý zreálňuje magickosť, kotví pevne v ponurej tradícii kdesi medzi E. T. A. Hoffmannom a magickým realizmom G. G. Márqueza.
Gundula Sell, Sächsische Zeitung

Rumunský socializmus ako nočná mora, ale zároveň prameň poetickej inšpirácie. Po románe Biely kráľ Dragomán zasa siaha po detskej perspektíve a robí to rovnako geniálne.
Jens Jessen, DIE ZEIT

György Dragomán je výnimočný talent súčasnej maďarskej literatúry.
György Konrád

Sloboda môže byť čokoľvek. Môže to byť dievčenský román a denník, môže to byť hororová a mágiou presiaknutá fikcia, a toto „čokoľvek“ nám čitateľom ponúka jedinečnú možnosť využiť prostriedky jej mnohorakosti. Táto kniha je „povinné čítanie“, lebo otvára oči. Nesúdi, len nastavuje zrkadlo a kladie závažnú otázku: sme pripravení na slobodu?
Gergő Rácz

György Dragomán: Hranica (Ivana Zacharová), sietovka.sk

György Dragomán

Čítať viac

„Celkom názorne som zistil, akú moc predstavuje pevná viera a aké jednoduché je vyvolať ju. Stačí, aby si ty vedel o niečo viac ako tí, čo majú veriť. Potom je ľahké robiť zázraky.“

Alamut - Vladimir Bartol, 2004
Alamut
Vladimir Bartol