Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Žila som s Picassom - Francoise Gilot, Carlton Lake, Slovenský spisovateľ, 2019

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Žila som s Picassom - Francoise Gilot, Carlton Lake, Slovenský spisovateľ, 2019
Žila som s Picassom - Francoise Gilot, Carlton Lake, Slovenský spisovateľ, 2019

Žila som s Picassom

„S Pablom Picassom som sa zoznámila v máji 1943 počas nemeckej okupácie Francúzska. Mala som vtedy dvadsaťjeden rokov a cítila som už, že maľovanie je celým mojím životom.“... Čítať viac

Séria
Životy slávnych
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2019
392 strán
5-6 hodín čítania

„S Pablom Picassom som sa zoznámila v máji 1943 počas nemeckej okupácie Francúzska. Mala som vtedy dvadsaťjeden rokov a cítila som už, že maľovanie je celým mojím životom.“ Takto sa začína rozprávanie Francoise Gilotovej o jednom desaťročí jej života... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Žila som s Picassom - Françoise Gilot, Carlton Lake, , 1968
Kniha
Slovenčina, 1968
Vypredané

Žila som s Picassom - Françoise Gilot, Carlton Lake, Slovenský spisovateľ, 1968
Kniha
Slovenčina, 1968
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Nerovná hra - Vi Keeland, Ikar, 2024

Viac o knihe

„S Pablom Picassom som sa zoznámila v máji 1943 počas nemeckej okupácie Francúzska. Mala som vtedy dvadsaťjeden rokov a cítila som už, že maľovanie je celým mojím životom.“ Takto sa začína rozprávanie Francoise Gilotovej o jednom desaťročí jej života, v ktorom sa všetko krútilo okolo Picassa – azda najslávnejšieho maliara modernej doby.

Kniha Žila som s Picassom vznikla na základe rozprávania, korešpondencie a záznamov Francoise Gilotovej, literárnu podobu jej dal americký novinár Carlton Lake. Prvý raz vyšla v USA v r. 1964 a vyvolala obrovský škandál. Autor slávneho obrazu Guernica totiž vystupuje na jeho stránkach ako mimoriadne svojrázny človek, často tvrdý a egoistický, muž s večným háremom bývalých i prítomných lások, obklopený priateľmi, obdivovateľmi i pochlebovačmi, a predsa vždy tragicky sám. Celých desať rokov sa Francoise usilovala uľahčiť bremeno jeho osamelosti, bola mu priateľkou, milenkou, ženou, modelkou i spolupracovníčkou. Z jej rozprávania sa dozvedáme o Picassových politických i filozofických názoroch, stávame sa svedkami zrodu známych obrazov, spoznávame Picassa ako priateľa Matissa, Braqua, Bretona, Éluarda, Sartra a iných vynikajúcich osobností tých čias. V knihe nájde čitateľ zaujímavú genézu a filozofiu všetkých význačných Picassových diel, ktoré vznikli v rokoch 1943 – 1953, i množstvo zasvätených úvah a postrehov, ktoré mu pomôžu pochopiť Pabla Picassa ako maliara aj ako človeka.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
625003
Počet strán
392
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×206 mm
Hmotnosť
491 g
ISBN
9788022021548
Rok vydania
2019
Jazyk
slovenčina
Preklad
Séria
Životy slávnych
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

12 hodnotení

5
4
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
15.4.2023
Picasso v inom svetle
Ide o knihu o jednom z najznámejších umelcov, predstaviteľa kubizmu, Pabla Picassa. Už som prečítala pár životopisov maliarov a zistila som, že čo sa týka charakterov, umelci boli často zahľadení do seba a do svojej geniality. Ani v tomto prípade to nie je inak. Hoci kniha neobsahuje jeho životopis, ale iba obdobie desať rokov, keď chodil s Francoise Gilot, napriek tomu ho môžeme dostatočne spoznať, hlave jeho osobnosť. To, že bol egocentrický sukničkár.

Dej sa odohráva od čias, keď sa spoznali, dovtedy, kým ho opustila. Najzaujímavejšie je sledovať tohto maliara jej očami, ale aj to, ako ho vnímalo jeho okolie. Ako ho obdivovali. No nejde len o ten vzťah umelca a študentky (bol medzi nimi 40-ročný rozdiel, ona mala 21, on 61), ale aj o ten vzťah starý majetnícky muž a naivná mladá žena. Na spoločných fotkách pôsobia ako vnučka so starým otcom. Jej rozprávanie ma bavilo. Zo začiatku mi prišla ako silná, nezávislá osobnosť, neskôr som nechápala, ako mohla znášať Picassovu povahu tak dlho. Možno to bolo tým, že bola zvyknutá na neadekvátne správanie aj zo strany svojho otca.

Francoise Gilot je silná žena. V súčasnosti má 101 rokov. Jej príbeh sa aj sfilmoval https://www.csfd.cz/film/4683-prezila-jsem-picassa/recenze/ Film som zatiaľ nevidela, ale chystám sa naň. Myslím si, že by si ľudia mali pozrieť alebo prečítať tento príbeh, aby videli umelca aj v inom svetle. Známi ľudia sa často idealizujú a nevnímajú sa ako bežní ľudia, pričom v skutočnosti nimi sú.
Čítať viac
11.4.2023
Prednedávnom Hemingway a teraz Picasso. Akoby som čítala o dvoch bratoch. Ako žena sa pozerám na to dosť skepticky. Avšak nemôžem poprieť, že ak by viedli obyčajný život, tak by boli aj obyčajnými a možno neznámymi umelcami. To ako žil a tvoril Pablo sa odzrkaľovalo na všetkom, od jeho tvorby, jeho vzťahu k ženám, jeho deťom a iným ľuďom. Hoc je kniha dosť vecná a neosobná, ak by ste si prečítali nejakú sprievodnú literatúru a pozreli jeho diela, tak by sa vám čítalo ľahšie. Čítať viac
Janka Majdanová
Neoverený nákup
18.3.2021
Žila som s Picasom
Priemerne dobrá kniha, určite sa dalo viacej povedať o živote veľkého maliara.
Rozprávanie je všeobecné, opisy prostredia nemajú fantáziu, chýbajú reálie obdobia. Čo mne chýbalo, boli veselé zážitky, ktoré by pomohli deju.
Čítať viac
28.5.2020
Nie je to kniha, od ktorej by ste sa nedokázali odtrhnúť. Ale ak ste milovníkom
Žila som s Picassom je kniha písaná trochu zvláštnym štýlom. Aspoň sa tak spočiatku zdá. Autorka akoby vždy opíše jeden aspekt života a v ďalšej časti kapitoly prejde na iný bez ohľadu na časovú líniu. Neskôr však čitateľ pochopí, že inak to zrejme ani nešlo – dni s Pablom Picassom boli pre Françoise Gilotovú tak zvláštnym životným obdobím, že bolo zrejme jednoduchšie opísať ho týmto spôsobom, než diachrónne. Je síce pravda, že už ku koncu som sa začínala strácať v tom, čo sa dialo zároveň s čím, v skutočnosti to ale nebolo ani tak podstatné, ako celkový pohľad.

Françoise v diele ťah po ťahu maľuje obraz Pabla Picassa nielen ako veľkého maliara a génia, no aj ako muža. Ukazuje jeho skutočnú osobnosť – často detinskú, komplikovanú a mimoriadne sebeckú a egocentrickú, no sama na vec hľadí triezvo, s odstupom a zdanlivo bez emócií. Ona je ženou, ktorú sčasti človek musí obdivovať a sčasti ju považovať za veľmi hlúpu. Nie je však na nás aby sme ju súdili, najmä nie z nášho moderného pohľadu na to, aká by žena mala či nemala byť. Isté je len to, že Picassovi vyhovovala, pretože mu obetovala celý svoj život a do istého času ju to aj samu napĺňalo. Vďaka svojej poddajnosti, mladosti a určite aj istej naivite s ňou spojenej bola dielom, ktoré sám formoval, dotváral a zdokonaľoval podľa svojho vlastného presvedčenia, že „pasívna a pokorná – také majú byť dievčatá“. A robil tak s rovnakým nadšením, ako vytváral sochy zo smetí či umelecké dielka z tých najbežnejších predmetov.

Ak od tejto knihy očakávate životopis, budete veľmi sklamaní. O Picassovom detstve, dospievaní či živote pred a po Françoise sa tu dozvedáme len pramálo. Rozprávanie sa sústredí vyslovene na ten čas, ktorý títo dvaja umelci prežívali spoločne. Obrovský priestor autorka venuje Picassovým názorom na svet a umenie, na jeho filozofovanie o ľuďoch, spoločnosti a jeho poslaní ako génia svojej generácie. To je, samozrejme, v poriadku – koniec koncov bola tvorba celým Picassovým svetom – no práve vzhľadom na túto stránku knihu rozhodne neodporúčam nikomu, kto nie je doslova umeleckým nadšencom, ktorého baví čítať o technikách a aspektoch umenia, vnímaní obrazov a sôch, umeleckej kritike, senzitívnosti farieb... Mne osobne tieto časti veľa dali, viem si však predstaviť, že pre niekoho by mohli byť dlhé pasáže o tom, ako „tvoriť a ničiť“, nudné a nezáživné.

Žila som s Picassom jednoznačne splnila účel v tom, že núti človeka premýšľať – dáva mu mnohé podnety a ukazuje názory z rôznych pohľadov. Zrejme sa nevyhneme odsúdeniu Picassa ako človeka, no určite sa aspoň raz zamyslíme nad tým, či stránku citov a ľudskosti v ňom neutlačila práve jeho genialita. Alebo je to všetko len výhovorka mimoriadne nadaných, aby sa mohli k okoliu chovať ako odporné monštrá? Myslím si, že sa nad týmto zamyslia mnohí čitatelia, tejto príležitosti sa však samotná Françoise nechytila. Ako som už povedala, väčšinu času hľadela na to všetko absolútne nezaujato, akoby pohľadom objektívneho pozorovateľa. A predsa som sa v poslednej kapitole nevyhla pocitu, že tým, že povedala pravdu a ukázala svetu skutočnú povahu Picassa, sa vlastne svojmu milencovi pomstila za všetky tie roky útrap. Nie je zatrpknutá ani nahnevaná, je to len žena, ktorá dlho znášala niečo, čo skutočne nemusela – a tým vlastne kŕmila Picassovu nadutosť. Na druhej strane, ak by to nerobila ona, našiel by sa niekto iný. Rozdiel je v tom, že bez Françoise Gilotovej by sme pravdepodobne nikdy nezískali tak pravdivú výpoveď o živote veľkého umelca, ktorý však sám – možno dokonca dobrovoľne – trpel tým, kým bol.

Na záver ešte jeden Picassov citát, ktorý rezonuje celou knihou: „Ty si myslíš, že ľudia sa budú zaujímať o teba? Nikdy nie naozaj len o teba. I keď si budeš myslieť, že ťa ľudia majú radi, bude to u nich len zvedavosť na osobu, ktorej život sa tak intímne dotýkal môjho života. A zostane ti iba chuť popola v ústach. Pre teba sa realita skončila, končí sa práve tu. Ak sa pokúsiš vykročiť z mojej reality – ktorá sa stala aj tvojou, lebo som ťa našiel, keď si bola mladá a nesformovaná, a vypálil som všetko okolo teba – ocitneš sa zoči-voči púšti. A ak naozaj odídeš, nič iné ti ani neželám.“
Čítať viac
17

...mám rada, keď v knihe nájdem myšlienku, ktorá ma osloví až tak, že si ju zapíšem a vraciam sa k nej... Mnohé z nich nájdete aj v mojich recenziách kníh... Momentálne vyhľadávam životopisy umelcov, najmä maliarov a našla som záľubu v cestopisoch.

Jana Pešková
Overený nákup
15.12.2019
...niekde pridá, niekde zoberie...
Doteraz som vedela o Picassovi, že je jeden z najznámejších a najuznávanejších umelcov sveta, poznala som pár jeho diel a celkom rozpoznávala štýl jeho maľovania. Táto kniha - rozprávanie jednej z jeho životných partneriek ukázala hlavne aký bol človek. Použijem slová ďalšej z jeho partneriek Dory Maarovej „ Ako umelec si možno výnimočný, no po morálnej stránke nemáš žiadnu cenu„. Veľmi výstižné. Kto chce vedieť viac, prečítajte si túto knihu. Aj keď Francoise je pri svojom rozprávaní vecná, nepoužíva na Picassovu adresu žiadne expresívne výrazy, ani ho neočierňuje, jednoducho konštatuje. A to sa ešte Pablo snažil zabrániť vo vydaní knihy a keď sa mu to nepodarilo, že vraj sa odmietol stýkať s ich deťmi.
Jedným zo znakov dobrej knihy je aj to, že ma núti nad ňou premýšľať a ak je to kniha o skutočných ľuďoch a udalostiach, tak aj vyhľadávať ďalšie informácie. Tak ako v tomto prípade.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis