Kde raky spievajú

Ako dlho si uchrániš srdce? Neuveriteľný príbeh o samote zúfalstve, odvahe prežiť, vytrvalosti, boji s predsudkami, ale aj o láske a nádeji. V pokojnom mestečku Barkley Cove na... Čítať viac

4,6 479 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2019
300 strán
4 hodiny čítania

Ako dlho si uchrániš srdce? Neuveriteľný príbeh o samote zúfalstve, odvahe prežiť, vytrvalosti, boji s predsudkami, ale aj o láske a nádeji. V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Kde zpívají raci - Delia Owens, Jota, 2020
EPUB MOBI
Čeština, 2020
Ihneď na stiahnutie

9,70 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Julie Smith: Prečo mi to nikto nepovedal?. Ikar, 2023

Viac o e-knihe

Ako dlho si uchrániš srdce? Neuveriteľný príbeh o samote zúfalstve, odvahe prežiť, vytrvalosti, boji s predsudkami, ale aj o láske a nádeji.

V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné historky o Dievčati z močiara. Keď sa v roku 1969 pod požiarnou rozhľadňou objaví mŕtvola miestneho krásavca Chasea Andrewsa, obyvatelia mestečka z jeho vraždy hneď upodozrievajú Kyu Clarkovú, prezývanú Dievča z močiara. Vraj mala s Chaseom nejaké pletky a keď sa oženil s „dobrou partiou“, nedokázala sa cez to preniesť a siahla po pomste. V osudnú noc navyše zmizol prívesok s mušľou, ktorý Kya darovala Chaseovi a stále ho nosil na krku.

Lenže Kya nie je taká, ako sa o nej hovorí. Je citlivá a inteligentná, roky žije v rozľahlom a ťažko prístupnom močiari odkázaná sama na seba a nazýva ho svojím domovom. Zbiera slávky, loví ryby, údi ich a vymieňa za iný tovar. Priatelí sa s čajkami a snaží sa žiť v súlade s prírodou. Od zvierat sa učí vyhýbať nebezpečenstvu, zaobstarávať si potravu a šikovne unikať pred tými, čo by ju chceli pripraviť o slobodu. V škole sa ukáže len jeden jediný raz – za prísľub dobrého jedla. Keď však zažije výsmech, šikanovanie a nepochopenie, zanevrie na všetkých a utiahne sa späť do chatrče v barinách. No aj v jej živote príde chvíľa, keď zatúži po spoločnosti ľudí, po láske a dotykoch. Jej nespútaná krása očarí dvoch mladých mužov z mestečka a Kya sa pomaly začne otvárať novému životu – keď sa zrazu stane čosi nepredstaviteľné.

Román Kde raky spievajú je prekrásna óda na nedotknutý svet prírody, dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny a zároveň prípad záhadnej vraždy s prekvapujúcim koncom. Owensová nám pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté.
Čítať viac
Originálny názov
Where the Crawdads Sing
Počet strán
300
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
654117
Štýl
filozofický, duchovný, romantický, dobrodružný, historický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

479 hodnotení

360
70
30
9
6

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Smutno-krásny príbeh

Kya a jej smutno-krásny príbeh mňa, priznám sa, totálne dostal.

Knižka sa vám môže zo začiatku ťažšie čítať, najmä ak nemáte príliš v láske dlhé opisy (presne ako ja). V prvej polovici preto očakávajte opisy prírody (ktoré sú ale naozaj nádherné!) menej dialógov a teda aj dej ubieha pomalšie a máte pocit, že sa nič nedej. Ale, prosím, vydržte! Dej sa rozbehne a to takým tempom, že budete hltať každú jednu stranu až budete na konci. A ten záver...tak ten bol pre mňa famózny. Žiadne klišé, dokonca aj moje dohady, ako to skončí, boli úplne mimo. Nečakala som a ešte veľmi dlho som ostala nemo sedieť a nad celým premýšľať. Dlhšie som nemala dej, ktorý som mala v hlave takmer stále a zároveň dlho po tom, čo som dočítala. Smutno-krásny príbeh, plný predsudkov, nenávisti, niekoľkých opustení a z toho prameniacej takej samoty, že si ju človek ani nevie predstaviť. Ale zároveň tak krásnemu spojeniu s prírodou. Dej zároveň občas dopĺňajú úryvky básní, ktoré odzrkadľujú Kyu a jej prežívanie (často krát skľučujúce, osamotené, smutné...)

Na záver musím spomenúť nový rozmer môjho uvažovania, ktorý pochopia len tí, čo už čítali: so samičími svetluškami súcitíme a chápeme alebo ich naopak odsudzujeme? Keď nad tým premýšľam, z morálneho hľadiska by som hneď bola za odsúdenie. Ale ak by som sa na to pozrela očami prírody a istej "spravodlivosti", veľmi samičke svetluške fandím a má moje veľké sympatie. Príroda je krásna ale aj krutá zároveň.

Čítať viac

Tahle patri na muj seznam nejlepsich knih v letosnim roce. Romanticka linka, detektivni vysetrovani vrazdy, boj s predsudky, jedno z nejlaskyplnejsich a nejuctivejsich popisovani prirody, co jsem kdy cetla. Yep, tenhle roman ma proste vsecko.

Čítať viac

Na knihy mám bohužiaľ menej času (a aj chuti) ako by som si predstavovala. Táto knižka bola začiatkom roka Knihou mesiaca, dlho som sa na ňu tešila. Od čias, kedy som čitala HP a sériu Eragon som sa nedočkala knihy, ktorú by som prečítala za pár hodín (s drobnou prestávkou na spánok, lebo o 3,30 som už naozaj nevládala). A to ani náhodou nie je z žánru fantasy. Je plná života, úplne bežných pocitov a menej bežných okolností. Kniha je napísaná prenádherne, s postavami čistými ako príroda v nej opísaná. Vždy som zbožňovala filmy zasadené do okolia Severnej Karolíny a jej močiarov (The Notebook, obviously). Je to kniha, v ktorej nájdete aj to, čo nečakáte.. Strach, nádej, lásku, sklamanie, napätie a všetko bez zbytočných klišé. Dokonca som aj slzu uronila, s rovnakým citom vo vnútri ako keď zomrela Hedviga či Dobby. Usmievala som sa, bála, dúfala a na konci.... no, vyrazila mi dych. Ako mi včera kamarátka napísala, závidím vám, že si ju ešte len môžete prečítať.

Čítať viac

Príbeh, ktorý si obľúbite od prvej po poslednú stránku- dej, ktorý Vás vtiahne a budete zvedaví ako bude pokračovať.
Hlavná postava Kya - dievča z močiara- žije celý život obklopená drsnou prírodou, starajúc sa sama o seba a každodenné prežitie. Prežívame s ňou prvú lásku, sklamanie a keď sa v močiari nájde mŕtvy mladý muž, je považovaná za hlavnú podozrivú. Vynikajúca kombinácia ľúbostného románu, detektívky a krásnych opisov prírody Vám prinesie úžasný čitateľský zážitok, ktorý vo Vás ostane ešte dlho po prečítaní.

Čítať viac

Dej tejto knihy ma upútal úplne od prvej strany, čo sa teda mne často nestáva. Ide o životný príbeh dievčaťa, ktoré to v živote nemá ľahké, v mladom veku sa musí postarať sama o seba a hľadať 'prácu', ktorá jej zarobí na stravu a aký taký život. Práve kvôli tomu, že má za sebou zložitejšiu minulosť ako ostatní obyvatelia neďalekého mestečka ju obvinia zo závažného trestného činu. Je to teda tak trochu román aj detektívka, čo mne úplne ulahodilo.

Čítať viac

Fascinujúce a nádherné umelecké dielo. I keď historický román nie je môj žáner, na viaceré odporúčania som sa rozhodla prečítať si knihu Kde raky spievajú. Neľutovala som to ani zlomok sekundy. Kniha je veľmi pekne písaná, ľahko sa číta a dej sa rýchlo vyvíja.
Kde raky spievajú je príbeh o prvej čistej láske ale aj o zneužití nevinnosti, príbeh o neustálom opúšťaní, o samote ale i o priateľstve, doplnené o krásne opisy prírody. Je to kniha, ktorá vyvolá emócie a neraz nenechala moje oko suché.
Od prvého až po posledné slovo je to prekrásne dielo. Už dlho som nič také pekné nečítala. Odporúčam!!

Čítať viac
30. septembra 2019

Musím sa priznať, že k tejto knižke som si hľadala cestu trochu dlhšie a zo začiatku som viackrát zvažovala, či je pre mňa tá pravá. Nakoniec som sa ale rozhodla dať jej šancu a urobila som dobre. Príbeh Kye, malej divošky žijúcej v nehostinnom prostredí močiarov a bažín, ma chytil za srdce. Kya je totiž aj napriek príšerným podmienkam slobodnejšia a šťastnejšia než väčšina ľudí. Jej životný príbeh vás určite nenechá chladnými - od snahy zabezpečiť si niečo na jedenie, cez túžbu po rodine a troche ľudského tepla až po vyšetrovanie vraždy, ktoré sa prepletá celým príbehom - Kya sa vám určite dostane pod kožu. :-)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

predvčerom
Autorka napísala zaujímavý a pútavý dej o dospievaní, krásach prírody a aj záhadnej vražde. Táto kniha sa mi veľmi páčila a aj veľmi dobre čítala. Príbeh o malom dievčatku, ktoré sa musí naučiť ako osamote prežiť uprostred močiara. Kya je veľmi odvážna a nebojácna. Aj napriek predsudkom ostatných ľudí, ktorý ňou priam až opovrhujú to dotiahne ďaleko. Kya je presne dôkaz toho, že každý to môže dotiahnuť ďaleko bez ohľadu na to z akej vrstvy pochádza. Čítať viac
12.9.2023
Spočiatku ma namotala dejová línia kriminálneho prípadu a čakala som dramatické rozuzlenie, ktoré však neprišlo. Viac ma šokovalo keď sa prevalilo umelecké meno hlavnej postavy. Príbeh nie je zlý, ale viac ma asi zaujala psychológia hlavnej postavy, než samotný dej. Pre ľudí, ktorý očakávajú drámu a akciu táto kniha určite nie je. Čítať viac
S
Neoverený nákup
8.8.2023
Skvelé
Aj keď je začiatok príbehu pomalší kniha vás dokáže nečakane vtiahnuť do deja, ktorý sa postupne rozbehne. Skvelá kniha, ktorá si získala stále miesto v mojej malej knižnici. Kyu som si veľmi obľúbila a v mnohom s ňou súcitila. Koniec bol veľmi prekvapivý a do poslednej kapitoly som netušila ako sa to môže skončiť. Čítať viac
Dana Holešová
Overený zákazník
26.7.2023
túto knihu som dostala ako darček .. veľmi dobre a rýchlo sa čítala .. zaujímavý príbeh, veľmi pekné opisy prírody .. po prečítaní som si sa aj ja prichytila pri tom, že si pri prechádzkach prírodou všímam detaily, ktoré som dovtedy prehliadala :) určite odporúčam - momentálne sa chystám pozrieť film - som veľmi zvedavá, či sa filmárom podarilo zachytiť tú atmosféru z knihy .. Čítať viac
27

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
26.6.2023
Krásne
Kya, Dievča z močiara, žije po opustení jej najblížšími úplne sama. Nemá kamarátov, nemá nikoho. Aby prežila, loví slávky, a príležitostne aj ryby, a vymieňa ich za pre ňu potrebný tovar. Postupne sa zblíži s Tateom, ktorý kvôli škole odchádza a ju opúšťa. Kya sa začne stretávať s Chaseom, lenže toho nájdu mŕtveho a všetko podozrenie padne na ,,to" čudné dievča. Môže sa dokázať jej nevina, keď je skoro každý proti nej?
Krásny, smutný a ťaživý príbeh, v ktorom ide ruka v ruke spätosť s prírodou s láskavosťou a nevinnosťou opusteného dievčaťa. Príbeh je zahalený rúškom tajomstva. Nechýba detektívna ani romantická linka. Dej obsahuje veľmi pekné opisy, ale je zároveň dynamický a núti čitateľa listovať stranu za stranou. Emócie vás nenechajú chladnými a na konci si poviete, že aká to škoda, kniha mohla mať kľudne o niekoľko strán viac. Aspoň v mojom prípade to tak bolo a určite si ju ešte niekedy prečítam a zrejme si pozriem aj film. Autorka vytvorila veľmi originálny príbeh, ktorý vo mne rezonuje aj niekoľko dní po jeho prečítaní. Ak ste ešte príbeh Kye nečítali, vrelo vám ho odporúčam.
Čítať viac
18.6.2023
Tento príbeh som najprv videla ako filmové spracovanie, no to ma zaujalo až natoľko, že som siahla aj po knihe.

Kyu som si obľúbila ako vo filme, tak v knihe ešte viac. Jedinečná a zaujímavá postava, ktorá má vlastný svet, močiar, v ktorom sa cíti najlepšie.
Zo začiatku sa to trošičku tiahlo a veľa sa rozprávalo o minulosti, o Kyinom detstve. Neskôr ale ako vyrastala, sa mi veľmi zapáčila plynulosť deja a situácie.
Pribúdali tam postavy a ja som si príbeh o sklamaniach, o nádeji a očakávaniach zamilovala.
Páčila sa mi aj linka v prítomnosti, a to vyšetrovanie vraždy, no veľmi rada som sa po nej vracala do tej časti o pár rokov dozadu a k samotnej Kyi.

S knižkou som vskutku veľmi spokojná, perfektne som si pri nej oddýchla, prostredie močiara bolo príjemné a upokojujúce nie len pre Kyu, ale aj pre mňa, ako pre čitateľku.
Rozhodne vám knihu odporúčam.
Čítať viac
4.6.2023
Bravúrne napísaný krutý príbeh, ktorý aspoň podľa mňa ukazuje to, kde spoločnosť zlyháva. Aj keď je dej zasadený do nejakej tej minulosti, myslím že reflektuje aj súčasnosť. Ukazuje sa, že "problém jednotlivca" nie je vlastne iba jeho vlastným problémom, ale môže mať ďalekosiahlejší dopad. Čítať viac
20

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
1.6.2023
Autorke sa podarilo do príbehu o bažine vložiť toľko spoločenských tém, nad ktorými sa človek zamýšľa - osamelosť, ekológia, predsudky. Obyčajné dievča z bažiny, ktoré však svojim spôsobom života robí neobyčajné veci. Dve roviny príbehu, ktoré sledujeme sú tak odlišné, ale pritom prepojené takou silou, že jedna bez druhej nedáva žiadny zmysel. Nebavilo by ma len tak čítať o dievčati z bažiny a tiež by ma nudilo čítať iba detektívnu linku. No spolu to vytvorilo perfektnú symfóniu, kde sa poetickosť príbehu pretkávala s drsným väzením a súdom.

Kniha je rozdelené na dve časti, tá prvá je popretkávaná veľkým množstvom opisov. Sú však krásne, a ak sa naplno začítate, dokážete sa cez ne preniesť k husiam, rakom, vtákom, ktorých počujete v diaľke spievať. Autorka to naozaj so slovami vie a opisy, ktoré nám ponúka sú miestami až lyrické. Druhá časť už naberá na dynamike, čítame priebeh súdu, ale naplno máme možnosť vnímať aj predsudky, ktoré v tej dobe prevládali medzi ľuďmi. Nestačilo, že za podradných považovali černochov, ktorí mali vyhradené miesta v autobusoch, či na súdoch, ale odsudzovali všetko a všetkých, kto bol iný ako oni. Aj Kyu.

V príbehu som vnímala nie len obmedzenosť a predsudky ľudí, ale z každej kapitoly, kde čítame Kyiin príbeh z bažiny si naplno uvedomujeme osamelosť, ktorá ju sprevádzala. Kniha vo mne zanechala veľmi silný dojem, nie len samotným dejom, ale netypickým prostredím a predovšetkým hĺbkou odkazu, ktorý nám autorka chcela cez príbeh odovzdať.

Ja som príbehom očarená a ani nedokážem naplno opísať, čo vo mne zanechal, je to jednoznačne zatiaľ najlepšia audiokniha, akú som počula a určite si zaobstarám aj knižnú verziu. Súzvuk prírody s ľudskosťou v kontraste s civilizáciou plnou predsudkov je asi to najvýstižnejšie, čo dokážem o knihe povedať. Kya sa naučila stáť na vlastných nohách, cyklusu v prírode rozumela viac ako tomu vo svojom ženskom tele, ale prežila. Tá, ktorú lovili utiekla a maskovanie, ktoré pozorovala celý život v prírode napokon zachránilo život aj jej.

Výnimočné dielo.
Čítať viac
L
Neoverený nákup
27.5.2023
Nádherný naplňujúci príbeh
Kniha sa mi zo začiatku čítala menej pútavo, pretože autorka sa rozhodla vybudovať čitateľovi vzťah k hlavnej postave už od jej detstva. To sa jej naozaj podarilo a konečne sa ku mne dostala kniha, ktorú s radosťou môžem označiť za kvalitnú. Páčilo sa mi ako kombinovala kontrasty. Páčilo sa mi ako popísala ľudskú osamelosť, lásku a vzťah k prírode. A vôbec mi nevadilo opisy prostredia, pretože tu boli úplne na mieste. Dokonca som sa prichytila pri tom, že ma inšpirovala všímať si tvory v mojom okolí ako niečo rovnocenné, vzácne a hodné pozornosti s nadšením. A to najlepšie - koniec. Splnil presne moje tajné podozrenie, ale zároveň si zachoval hĺbku a krásu. #1 New York Times Bestseller tam nie je priradený len tak. Stojí za to prečítať. Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Ako hviezda k svojej dráhe som celou dušou pripútaný k nej.“

Hamlet - William Shakespeare, 2006
Hamlet
William Shakespeare