Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Nebojácna - Dina L. Sleiman, i527.net, 2016

5,45 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Nebojácna - Dina L. Sleiman, i527.net, 2016
Nebojácna - Dina L. Sleiman, i527.net, 2016

Nebojácna

Po neúspešnom pokuse zavraždiť kráľa je lady Merry Ellisonová – pôvodom dcéra baróna – v nemilosti trónu. Svojou odvahou a schopnosťami je ochotná urobiť všetko, aby ochránila... Čítať viac

1. diel série
Chrabré srdcia
Vek
14-18
Vydavateľstvo
i527.net, 2016
304 strán
4-5 hodín čítania

Po neúspešnom pokuse zavraždiť kráľa je lady Merry Ellisonová – pôvodom dcéra baróna – v nemilosti trónu. Svojou odvahou a schopnosťami je ochotná urobiť všetko, aby ochránila osirelé deti z jej panstva. Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

5,45 €

U dodávateľa
Posielame do 4 – 9 dní

Dostupné v 42 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Letná láska - Annabel Monaghan, Zelený kocúr, 2024

Viac o knihe

Strhujúce čítanie pre mladých o boji za nevinných!
Tam, kde sa legenda stretáva s históriou, jedna mladá žena bojuje za nevinných.
Po neúspešnom pokuse zavraždiť kráľa je lady Merry Ellisonová – pôvodom dcéra baróna – v nemilosti trónu. Svojou odvahou a schopnosťami je ochotná urobiť všetko, aby ochránila osirelé deti z jej panstva. Skupinka sa dostáva do povedomia ako Duchovia z Farthingalského lesa a Merry zisťuje, že s rastúcou popularitou sa im do cesty stavia stále viac problémov a jej úloha je čoraz náročnejšia. Timothy Grey, deviaty potomok baróna z Greyhamu, túži vykonať nejaký skutok, ktorý by ho preslávil a priniesol mu vlastný titul. Keď Duchov z Farthingalského lesa zahliadnu vo Wyndeshire, kde Timothy posluhuje miestnemu grófovi ako jeho pobočník, zdá sa, že šanca je na dosah. Len čo sa však tvárou v tvár stretne s vodcom zbojníkov, je nútený všetko prehodnotiť.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
209951
Originálny názov
Dauntless
Počet strán
304
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
245 g
ISBN
9788089822065
Rok vydania
2016
Vekové odporúčanie
14-18
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
1. diel série
Chrabré srdcia
Vydavateľstvo
i527.net
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Nebojácna - Dina L. Sleiman, i527.net, 2016
Divergencia (kolekcia troch titulov v brožovanej väzbe) - Veronica Roth, Slovart, 2015
25,40 €

Hodnotenia

3,4 / 5

12 hodnotení

4
2
2
3
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Kristína Ostricová
Neoverený nákup
5
24.8.2016
Knižka Nebojácna ma na prvý pohľad zaujala pekným obalom a po dočítaní musím skonštatovať, že jej kúpu vôbec neľutujem.
Dej sa odohráva v stredovekom Anglicku v tajomnom období legiend Robina Hooda, kráľov, zbojníkov a nepokojov v krajine. Knižke pridávam za plus niekoľko historických detailov a veľmi zaujímavé vylíčenie stredovekej doby (zaujal ma fakt, že stredovekí sedliaci za celý život veľa krát neopustili ani svoju rodnú dedinu a celý svoj život strávili tam). Aj napriek tomu, že knižka vás môže poučiť aj o dejepise, jej dej je určený špeciálne pre mladšiu, teenegerskú generáciu. Ja osobne väčšinou čítam knihy určené starším, no táto kniha ma zaujala práve svojou jednoduchosťou a často až neuveriteľne rozprávkovými zvratmi. Na chvíľku som si opäť dovolila snívať, nechať sa unášať v oblakoch ale hlavne som si uvedomila, že ani takéto zázraky nie sú Bohu nemožné.

Dej sa točí okolo lady Merry Ellisonovej, dcéry baróna, ktorý spáchal vlastizradu a na rozkaz kráľa bola celá jeho rodina aj dedina zavraždená. Merry sa spolu s niekoľkými deťmi podarí ujsť, a hoci ju všetci považujú za mŕtvu, ona sa spolu s deťmi ukrýva v hlbinách lesa. Vďaka svojim výčinom si za krátku dobu získajú tajomnú prezývku Duchovia z Farthingalského lesa. Merry sa po ťažkej strate rodiny odvráti od Boha, ktorého za všetky svoje problémy viní a celé svoje srdce obráti k deťom, za ktoré prevezme zodpovednosť a je ochotná pre ne obetovať život.

Do Merryinho života sa zanedlho vracia jej láska z detstva Timothy Grey, ktorý sa po Merrinej údajnej smrti vrhol na kariérny rast. Keď Timothy príde nato, že Merry stále žije veľmi rýchlo príde aj nato, že sa veľmi zmenila a pred dôverou a láskou si pevne zatvorila srdce.

Merry bude po zvyšok knihy odmietať Timothyho ale aj Božiu lásku a len záverečné udalosti jej otvoria oči a zbadá, že Boh ju nikdy neopustil ale po celý čas bol s ňou a pevne ju ochraňoval.

Knižku odporúčam všetkým babám ale aj ženám, ktoré majú chuť na dobrodružstvo a zatúžili na chviľku popustiť uzdu svojej fantázii.
Čítať viac
2
19.9.2016
Na Nebojácnu som sa tešila a síce to píšem nerada, kniha ma naozaj veľmi sklamala. Myslela som si, že keď sa autorka môže pýšiť štúdiom profesionálneho spisovateľstva, odrazí sa to aj na úrovni diela, no nech sa snažím akokoľvek, nevidím v ňom žiadnu známku inakosti, či výnimočnosti. Príbeh bol veľmi jednoduchý, nezáživný a silený, pričom ma najviac sklamalo, že mu chýbalo napätie a anotáciou sľúbené dobrodružstvo.
Ďalším problémom bolo správanie hrdinov, ktorému nepredchádzalo žiadne logické vysvetlenie. Z duševného hľadiska vďaka tomu postavy pôsobili nevyrovnane, čo sa, nanešťastie, odrážalo aj na ich vonkajších prejavoch. Nekonali prirodzene, ale za ich správaním bolo vidieť nitky tiahnuce sa k rukám autorky, ktorými ich riadila podľa vlastných premenlivých zámerov. Celkový dojem z postáv bol preto v konečnom dôsledku veľmi zmätený rovnako ako aj z ich citového prežívania. Opäť nám je predkladaný ľúbostný trojuholník, plný klišé, kde ma najväčšmi dráždil, jeho vnútorný priebeh. Naši hrdinovia totižto menili svoje pocity úplne neopodstatnene a celý vzťah, ktorý medzi nimi vzišiel pripomínal detskú hru s lupienkami kvetov: ľúbi ma, neľúbi ma, ľúbi ma, neľúbi ma...
Kladné postavy som paradoxne vnímala ako záporné. Stretávame sa s typickými nereálne idealistickými a absolútne predvídateľnými hrdinami, ktorí v konečnom dôsledku pôsobia bezducho. Alebo, aby som bola v súvislosti s daným dielom presnejšia, vyvolávali dojem, že sú duchovia. Prázdne, hmlisté bytosti bez známok života. Preto som bola fascinovaná Johnom (prekvapujúco zápornou postavou), ktorý z tej sivej, nezaujímavej masy všednosti vystupoval až priveľmi živo. Autorku musím pochváliť práve za túto postavu, ktorá bola premyslená, detailne vykreslená a navyše opradená tajomstvom, s čím sa autorka pekne pohrala a vďaka tomu sa v príbehu aspoň občas vyskytlo dlho očakávané napätie (Hallelujah!). No John so sebou priniesol oveľa viac než zvraty v deji a keby autorka dokázala zvoliť pri tvorení všetkých postáv podobný postup, pričom by dovolila nahliadnuť do duše aj im, hodnotenie by bolo určite oveľa vyššie.
Keďže je Nebojácna zaradená pod skupinu kresťanských kníh bola som zvedavá, akú rolu tu zohrá Boh, no ani vzťah s Bohom neostal uchránený pred nútenosťou. Akoby do života týchto postáv ani nepatril. Mala som pocit, že Ho autorka spomína iba preto, aby splnila kritéria kresťanského románu. Skrátka, Boh mal tú najmenej dôležitú úlohu.
Aby som autorke zas až toľko nekrivdila, musím uznať, že námet mala zaujímavý, len sa s ním bolo potrebné ešte poriadne pohrať a nestaviť len na jednu kartu, ktorou bola láska.
Ako ďalšie malé pozitívum hodnotím vcelku vydarenú atmosféru prostredia, zásluhou ktorej som mala pocit, že som sa ocitla v stredoveku. A keď sa na to pozriem komplexne, kniha síce nebola dobrodružná, dych berúca, či prekvapujúca, no na oddych a pokojne strávené chvíle ako stvorená. A síce je určená pre mladších čitateľov, v porovnaním s knihami, ktoré som vtedy čítala by ma pravdepodobne aj tak nebavila, ale každý sme iný, no nie? Možno, že je to ten pravý príbeh práve pre teba :)
Čítať viac
Julka Ď.
Overený zákazník
30.9.2016
Druhý Robin Hood
Keď som zistila, že vyšla kniha Nebojácna, nejavila som o ňu žiadny záujem. Mala som niečo ako predtuchu. Na knihy, ktoré by sa mi mohli páčiť mám nos. Záujmu ma niečím a potom cítim, že si tú knihu musím prečítať. Z knihy Nebojácna som žiadny taký pocit nemala.
Prvé strany boli zaujímavé a ja som si začínala pomaly myslieť, že moja predtucha bola zlá. No potom sa to pokazilo. Kniha bola napísaná z troch pohľadov. Hlavnými rozprávačmi boli: Merry, Allen, Timothy a záporná postava John. Merry mi nesadla. Jej myslenie bolo detinské. Ako deti na základnej škole. Niečo povedala a o chvíľu svoje rozhodnutie zmenila a vyvrátila (napr. ja ho nemám rada... a o dva riadky nižšie bolo zase napísané...ja ho nemôžem nenávidieť.... nikdy ho neprestanem mať rada). Timothy mi prišiel najsympatickejší zo všetkých. Jeho zmýšľanie však neskôr začínalo byť rovnaké ako mala Merry. Odlišný od nej bol iba v pár veciach. Jedinou postavou, ktorá mala nejaký charakter a dala sa najlepšie predstaviť bol Allen. Boha som mala možnosť vidieť len z pohľadu Merry a Allena. Ako Merry videla Boha sa mi vôbec nepáčilo a bolelo ma to. Akoby Boh nemal srdce. Ako keby vôbec neexistoval. Také zmýšľanie sa mi vôbec nepáčilo a mala som chuť ju upáliť vlastnoručne. Zato Allen nevenoval Bohu ani jedinú zlú myšlienku. Problémy-neproblémy vždy o Ňom zmýšľal len a len v dobrom. Nikdy sa nezapodieval otázkou, či Boh skutočne existuje. Zato Merry bola premenlivá ako počasie. Raz Boh je a potom nie. Mala som chuť ňou zatriasť. Celkom ma aj mrzelo, že na to, že to je kniha s kresťanskou tematikou, tak tam to náboženstvo nemalo toľko priestoru, koľko by sa mi páčilo. A John bola najčudnejšia záporná postava, s akou som sa doteraz stretla. Neprišiel mi ani ako záporná postava. Chcel len niečo, čo nemohol mať a kvôli tomu by šiel aj cez mŕtvoly.
Avšak bolo aj niečo, čo sa mi na knihe páčilo. Autorka dokázala navodiť správnu atmosféru celého príbehu. Ľahko sa čítala a stránky rýchlo ubiehali. Prostredie bolo skvelo vykreslené. Živo som si vedela predstaviť prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával. Ako historický román kniha celkom ušla (keď už po tej kresťanskej stránke sklamala na celej čiare). Kniha Nebojácna oživila moje spomienky na jeden z mojich obľúbených seriálov Robina Hooda. Meno Robin Hood sa aj párkrát spomína aj začiatkom tejto knihy, keďže sa odohráva približne v rovnakom období a prostredí. Okrem Allena boli aj skvelými postavami Duchovia (všetci okrem Merry). Ale kto by nemal rad deti? Maličkú Wrenny som mala najradšej. Také zlaté a drobnučké bábätko. Jej slniečkový ľudia mi učarovali rovnako ako jej.
Tak nakoniec Nebojácna ma sklamala. Čakala som viac Boha a postavy, ktorých charakter by bol aspoň trochu vykreslený. A to, čo som dostala boli tínedžerské výlevy sedemnásťročného dievčaťa a boj o jej srdce. Prišlo mi to skôr ako Young Adult, než ako kresťanský román. Ale ako som už spomínala, niečo na nej sa mi predsa páčilo. Prostredie, poniektoré postavy, oddychové, rýchle čítanie a celková atmosféra príbehu.
Čítať viac
19.9.2016
Sklamala...
Na Nebojácnu som sa tešila a síce to píšem nerada, kniha ma naozaj veľmi sklamala. Myslela som si, že keď sa autorka môže pýšiť štúdiom profesionálneho spisovateľstva, odrazí sa to aj na úrovni diela, no nech sa snažím akokoľvek, nevidím v ňom žiadnu známku inakosti, či výnimočnosti. Príbeh bol veľmi jednoduchý, nezáživný a silený, pričom ma najviac sklamalo, že mu chýbalo napätie a anotáciou sľúbené dobrodružstvo.
Ďalším problémom bolo správanie hrdinov, ktorému nepredchádzalo žiadne logické vysvetlenie. Z duševného hľadiska vďaka tomu postavy pôsobili nevyrovnane, čo sa, nanešťastie, odrážalo aj na ich vonkajších prejavoch. Nekonali prirodzene, ale za ich správaním bolo vidieť nitky tiahnuce sa k rukám autorky, ktorými ich riadila podľa vlastných premenlivých zámerov. Celkový dojem z postáv bol preto v konečnom dôsledku veľmi zmätený rovnako ako aj z ich citového prežívania. Opäť nám je predkladaný ľúbostný trojuholník, plný klišé, kde ma najväčšmi dráždil, jeho vnútorný priebeh. Naši hrdinovia totižto menili svoje pocity úplne neopodstatnene a celý vzťah, ktorý medzi nimi vzišiel pripomínal detskú hru s lupienkami kvetov: ľúbi ma, neľúbi ma, ľúbi ma, neľúbi ma...
Kladné postavy som paradoxne vnímala ako záporné. Stretávame sa s typickými nereálne idealistickými a absolútne predvídateľnými hrdinami, ktorí v konečnom dôsledku pôsobia bezducho. Alebo, aby som bola v súvislosti s daným dielom presnejšia, vyvolávali dojem, že sú duchovia. Prázdne, hmlisté bytosti bez známok života. Preto som bola fascinovaná Johnom (prekvapujúco zápornou postavou), ktorý z tej sivej, nezaujímavej masy všednosti vystupoval až priveľmi živo. Autorku musím pochváliť práve za túto postavu, ktorá bola premyslená, detailne vykreslená a navyše opradená tajomstvom, s čím sa autorka pekne pohrala a vďaka tomu sa v príbehu aspoň občas vyskytlo dlho očakávané napätie (Hallelujah!). No John so sebou priniesol oveľa viac než zvraty v deji a keby autorka dokázala zvoliť pri tvorení všetkých postáv podobný postup, pričom by dovolila nahliadnuť do duše aj im, hodnotenie by bolo určite oveľa vyššie.
Keďže je Nebojácna zaradená pod skupinu kresťanských kníh bola som zvedavá, akú rolu tu zohrá Boh, no ani vzťah s Bohom neostal uchránený pred nútenosťou. Akoby do života týchto postáv ani nepatril. Mala som pocit, že Ho autorka spomína iba preto, aby splnila kritéria kresťanského románu. Skrátka, Boh mal tú najmenej dôležitú úlohu.
Aby som autorke zas až toľko nekrivdila, musím uznať, že námet mala zaujímavý, len sa s ním bolo potrebné ešte poriadne pohrať a nestaviť len na jednu kartu, ktorou bola láska.
Ako ďalšie malé pozitívum hodnotím vcelku vydarenú atmosféru prostredia, zásluhou ktorej som mala pocit, že som sa ocitla v stredoveku. A keď sa na to pozriem komplexne, kniha síce nebola dobrodružná, dych berúca, či prekvapujúca, no na oddych a pokojne strávené chvíle ako stvorená. A síce je určená pre mladších čitateľov, v porovnaním s knihami, ktoré som vtedy čítala by ma pravdepodobne aj tak nebavila, ale každý sme iný, no nie? Možno, že je to ten pravý príbeh práve pre teba :)
Čítať viac
18.9.2016
Čakala som viac
Na základe anotácie som očakávala napínavý príbeh o snahe o prežití a o budovaní lepšej budúcnosti, kde sa napokon predsa len spomenie aj vrúcna, čistá láske voči JEDNÉMU mužovi, ktorá našej hrdinke Merry pomôže prekonať ťažké chvíle a dá všetko do poriadku. A že to bude niečo naozaj prekrásne, pretože kresťanské ponímanie vzťahov dokáže lásku vždy vyzdvihnúť na tak vysoké priečky, až Vaše srdce dostane krídla a samo vzlietne niekde vysoko spolu s hrdinkami príbehu – či už sa jedná o lásku medzi dvoma ľuďmi alebo ide o konkrétny vzťah človeka s Bohom. Všetko by to malo byť prirodzené a nenútené.
A aká bola skutočnosť? Autorke sa podaril presný opak. V tomto príbehu sa nám lásky dostalo požehnane, dokonca by som povedala, že jej bolo až príliš, zatiaľ čo spomínanému boju za nevinných sa ušlo iba zopár stránok. Vzťahy medzi postavami sa tu rozoberali dokonca natoľko, až to na mňa začalo mať rušivý vplyv a skutočná dejová línia tak úplne zanikla, aj napriek nesmiernemu vypätiu síl sústrediť sa práve na ňu. Merry síce postihol krutý osud, s ktorým sa človek nevysporiada len tak ľahko, no napokon som z toho mala dojem, že ju to akosi ani netrápilo a väčšmi si lámala hlavu nad tým, čo teraz s jej odloženým sobášom, ktorý sa už pravdepodobne neuskutoční a ak, koho si napokon vybrať za manžela?! To že je na Vašu hlavu vypísaná odmena je v tomto prípade úplne nepodstatné.
Celý príbeh sa odohrával presne v tomto duchu a tak je podľa mňa prirovnávanie Merry k Robinovi Hoodovi úplne vzdialené jej pravej podobe. Za troškou akcie si čitateľ musel počkať hodnú chvíľu a aj keď sa ňou autorka predsa len rozhodla dielo obohatiť, vždy to napokon ostalo pri otázke voľby medzi Allenom alebo Timothym. A tak som teda nebola uchvátená ani príbehom a ani postavami, i keď v určitých častiach to naozaj vyzeralo nádejne. B
Ak by sa autorka toľko nezaoberala ľúbostným trojuholníkom, ktorý sa jej podarilo vytvoriť a viac priestoru by venovala skutočnému problému, ktorým bol boj o prežitie s neľútostným kráľom, myslím, že by si ma týmto príbehom skutočne omotala okolo prsta. A tak nielen stručný záver, ale celá kniha mohla byť oveľa rozvinutejšia a zaujímavejšia. Bolo mi naozaj ľúto, keď sa to všetko uzatvorilo behom zopár strán. Povedala by som, že to bolo doslova odfláknuté a autorka tým zahodila skvelú príležitosť napísať niečo naozaj dobré - dôkazom toho sú Historické poznámky na konci, ktoré ma upútali dokonca viac, ako príbeh samotný...
Čítať viac
Kristína Ostricová
Neoverený nákup
24.8.2016
Stojí za prečítanie
Knižka Nebojácna ma na prvý pohľad zaujala pekným obalom a po dočítaní musím skonštatovať, že jej kúpu vôbec neľutujem.
Dej sa odohráva v stredovekom Anglicku v tajomnom období legiend Robina Hooda, kráľov, zbojníkov a nepokojov v krajine. Knižke pridávam za plus niekoľko historických detailov a veľmi zaujímavé vylíčenie stredovekej doby (zaujal ma fakt, že stredovekí sedliaci za celý život veľa krát neopustili ani svoju rodnú dedinu a celý svoj život strávili tam). Aj napriek tomu, že knižka vás môže poučiť aj o dejepise, jej dej je určený špeciálne pre mladšiu, teenegerskú generáciu. Ja osobne väčšinou čítam knihy určené starším, no táto kniha ma zaujala práve svojou jednoduchosťou a často až neuveriteľne rozprávkovými zvratmi. Na chvíľku som si opäť dovolila snívať, nechať sa unášať v oblakoch ale hlavne som si uvedomila, že ani takéto zázraky nie sú Bohu nemožné.

Dej sa točí okolo lady Merry Ellisonovej, dcéry baróna, ktorý spáchal vlastizradu a na rozkaz kráľa bola celá jeho rodina aj dedina zavraždená. Merry sa spolu s niekoľkými deťmi podarí ujsť, a hoci ju všetci považujú za mŕtvu, ona sa spolu s deťmi ukrýva v hlbinách lesa. Vďaka svojim výčinom si za krátku dobu získajú tajomnú prezývku Duchovia z Farthingalského lesa. Merry sa po ťažkej strate rodiny odvráti od Boha, ktorého za všetky svoje problémy viní a celé svoje srdce obráti k deťom, za ktoré prevezme zodpovednosť a je ochotná pre ne obetovať život.

Do Merryinho života sa zanedlho vracia jej láska z detstva Timothy Grey, ktorý sa po Merrinej údajnej smrti vrhol na kariérny rast. Keď Timothy príde nato, že Merry stále žije veľmi rýchlo príde aj nato, že sa veľmi zmenila a pred dôverou a láskou si pevne zatvorila srdce.

Merry bude po zvyšok knihy odmietať Timothyho ale aj Božiu lásku a len záverečné udalosti jej otvoria oči a zbadá, že Boh ju nikdy neopustil ale po celý čas bol s ňou a pevne ju ochraňoval.

Knižku odporúčam všetkým babám ale aj ženám, ktoré majú chuť na dobrodružstvo a zatúžili na chviľku popustiť uzdu svojej fantázii.
Čítať viac
15

Som knihomoľ, učiteľ, spisovateľ, recenzent, korektor... písmenká a príbehy mám jednoducho v krvi :)

Marek Zákopčan
Overený zákazník
23.7.2016
Mladistvý Robin Hood v sukni
Vydavateľstvo i527.net, zamerané na šírenie kresťanskej literatúry, sa doteraz orientovalo viac-menej na starších čitateľov. Sériou Chrabré srdcia, ktorú otvára román Nebojácna, však cieli predovšetkým na tých, čo sa narodili o niečo neskôr. Považujem to za správny krok, momentálny trend napovedá, že mladí čitatelia sa stávajú silnou cieľovou skupinou. Som rád, že čítanie sa opäť dostáva do módy, a keď sa k tomu pridá aj duchovná hodnota, ide o nadmieru prospešné spojenie. Chrabré srdcia sú navyše kombináciou historickej romantiky s dobrodružným románom, takže si na svoje prídu viacerí. Jednotlivé diely majú rôzné zápletky i hrdinov, no vždy je lepšie čítať ich postupne pre lepšiu prehľadnosť medzi postavami a dejmi. Nebojácna predstavuje skupinu mládežníkov, ktorí sa už v útlom veku museli naučiť bojovať o prežitie...

Merry Ellisonová vyrastala ako dcéra významného šľachtica, bola zasnúbená a pred sebou mala vyhliadky na pokojný život. Všetko sa zmenilo, keď sa jej otec stal súčasťou sprisahania proti kráľovi, za čo bola ich rodina náležite potrestaná. Lenže Merry sa podarilo utiecť a hoci ju verejnosť považuju za mŕtvu, ona sa skrýva v lesoch spolu s ďalšími rovesníkmi a deťmi z okolia. Dva roky žijú ako tuláci, zlodeji a v očiach zákona ako zločinci. Ľudia ich označujú ako Duchovia z Farthingalského lesa a prirovnávajú ich k slávnemu súputníkovi Robinovi Hoodovi. Jediné, čo však Merry chce, je zabezpečiť ich skupinu a dopriať im časom nádej na pohodlný život bez strachu z dolapenia. Nazdáva sa, že nemá žiadny priestor pre lásku, i keď jej verný druh Allen jej dá najavo, čo k nej cíti. Merry však nemôže zabudnúť na chlapca, s ktorým bola zasnúbená a ktorý jej venoval prvý bozk. Ako sa ukáže, práve on je odhodlaný chytiť povestných Duchov a získať tým významnejšie postavenie. Cesty vedú k ich nevyhnutnému stretnutiu, no ani zďaleka nebude radostné...

Nebojácna je skutočne určená pre mladších čitateľov. Nevravím, že si pri nej neprídu na svoje aj tí starší, no postavy a celkové vyznenie príbehu sa očividne opiera o mladšie ročníky. A to v prvom rade vekom postáv, ktoré sa pohybujú v rozmedzí do osemnásť rokov. Vzhľadom na to sa dá prižmúriť oko i nad faktom, že miestami pôsobí dej trochu naivne, až rozprávkovo. Merry je takpovediac Robin Hood v sukni, vyzbrojený veľkou dávkou spravodlivosti, obetavosti a lásky. Blaho skupiny kladie pred svoje aj za najvyššiu cenu. Tým sa spočiatku líši od Timothyho, jej osudového partnera, ktorý mal na zreteli hlavne svoj prospech, ale to sa zmení, keď opätovne natrafí na svoju niekdajšiu snúbenicu. Mne osobne sa najviac páčila postava Allena, akejsi Merrinej pravej ruky. Síce je hneď každému jasné, koho si napokon Merry vyberie, ale potešila ma aspoň informácia, že Allen je ústrednou postavou v ďalšom dieli série. Už len preto neujde mojej pozornosti.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

“Dina Sleimanová touto historickou romancou práve odštartovala novú akčnú sériu. V hlavnej úlohe vystupuje silná a inteligentná hrdinka, ktorá dôsledne žije verná svojim hodnotám. Ponúka nám napínavé a zábavné čítanie s inšpiratívnym a čistým odkazom nielen pre mladých fanúšikov Robina Hooda.

Library Journal

Vydavateľstvo i527.net

Čítať viac
Kúpte spolu
Nebojácna - Dina L. Sleiman, i527.net, 2016
Divergencia (kolekcia troch titulov v brožovanej väzbe) - Veronica Roth, Slovart, 2015
25,40 €

„Cesty vedú ďalej, ďalej, pod mračná, cez zrázne žľaby a po púti dlhej, smelej, domov zrazu mocne vábi.“

Hobit - J.R.R. Tolkien, 2012
Hobit
J.R.R. Tolkien