Daniel Kahneman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu za pôvodnú prácu v oblasti psychológie, ktorá spochybnila racionálny model úsudku a rozhodovania, patrí medzi najvýznamnejších súčasných mysliteľov. Jeho myšlienky mali hlboký a všeobecne uznávaný vplyv na mnoho oblastí - vrátane ekonómie, medicíny a politiky - ale až teraz svoj dlhoročný výskum a myšlienky zhrnul do jedinej knihy.
V nej nás Kahneman oboznamuje s priekopníckou a zároveň
prevratnou prehliadkou ľudskej mysle a vysvetľuje dva systémy, ktoré riadia naše myslenie:
- Systém 1 je rýchly, intuitívny a emocionálny
- Systém 2 je pomalší, cieľavedomejší a logickejší
Kahneman odhaľuje mimoriadne schopnosti, ale aj chyby a skreslenia, rýchleho myslenia a opisuje všadeprítomný vplyv intuitívnych dojmov na naše myšlienky a rozhodnutia. Vplyv averzie voči strate a prehnanej istoty pri podnikových stratégiách, ťažkosti pri predvídaní toho, čo nám v budúcnosti prinesie šťastie, problémy pri správnom rámovaní rizík v práci aj doma, zásadný vplyv kognitívnych skreslení na všetko, od investovania na burze až po plánovanie dovolenky - to všetko môžeme pochopiť, keď sa dozvieme, ako dva systémy formujú naše úsudky a rozhodnutia.
Kahneman zapája čitateľa do živej debaty a odhaľuje, v čom môžeme a v čom nemôžeme veriť svojej intuícii a ako môžeme využiť výhody pomalého myslenia. Ponúka praktický a objasňujúci pohľad do rozhodovania v pracovnom aj osobnom živote a tiež rady, ako sa pomocou rôznych techník môžeme chrániť pred duševným zlyhaním, kvôli ktorému sa často dostávame do problémov.