Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Epidémie v dejinách - Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková, Premedia, 2020

14,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Epidémie v dejinách

Ľudstvo v boji s neviditeľnými nepriateľmi

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne... Čítať viac

4,4 130 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2020
Počet strán
296

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,95 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 49 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Populárno - náučná literatúra

Viac z kolekcie

Čítanie na leto

Zobraziť viac kolekcií
Svetlo v plameni - Jennifer L. Armentrout, Zelený kocúr, 2024

Viac o knihe

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj.

Vojenské konflikty novovekého sveta významne napomohli šíreniu škvrnitého týfusu či cholery. Choroby sa stali „biologickými zbraňami“ Európanov pri kolonizácii Ameriky. Veľké množstvo jej pôvodných obyvateľov mali na svedomí pravé kiahne. Dokonca aj Napoleon sa musel skloniť pred silou bubonického moru či škvrnitého týfusu, ktoré masovo kántrili jeho vojakov. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie.

Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
747255
Počet strán
296
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
610 g
ISBN
9788081598364
Rok vydania
2020
Edícia
Civilizácia
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Epidémie v dejinách - Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková, Premedia, 2020
Budúcnosť, ktorú si vyberieme - Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac, Aktuell, 2021
28,85 €

Hodnotenia

4,4 / 5

130 hodnotení

74
39
13
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
Eva Hermanová
zamestnanec
19. februára 2021
Kúp si ju (alebo požičaj), neobanuješ.

Rozhodne odporúčam túto knihu. V dobe kedy každý druhý z nás je epidemiológ, virológ a najlepšie vie, čo je potreba robiť, by bolo skvelé keby sme poznali históriu iných epidémii, ktoré tu prišli a stále sú a vzali si ponaučenie.
Kniha bola veľmi zaujímavá a priniesla mi zaujímavý pohľad na epidémie, o ktorých som veľa počula, ale nikdy som sa nad nimi nezamýšľala tak do hĺbky. Autori popisujú priebehy a okolnosti jednotlivých epidémiu zaujímavo, kniha obsahuje veľa historických faktov, ale zároveň je napísaná tak, že zaujme aj čitateľa, ktorý nežije históriou každý deň, ale má stručný prehľad o dejinách. Niektoré informácie sa opakovali (napr autor A spomenul to a to a v nasledujúcom článku to spomenul aj autor B), ale mne osobne to vôbec nevadilo, dokonca mi to pomohlo spojiť si súvislosti medzi jednotlivými príspevkami od autorov.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Anna Labodova
Overený nákup
4.3.2024
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ešte som ju len začala čítať , ale doposiaľ veľmi zaujímavé čítanie a veľmi dobre vysvetlené dianie . Myslím si ,že kto si ju prečíta,začne chápať epidémiu ako takú z iného pohľadu , za mňa zatiaľ veľká spokojnosť . Čítať viac
18

“Niektoré knihy stačí ochutnať, iné prehltnúť, iba niekoľko málo je hodných prežutia a trávenia. Pri niektorých knihách si stačí pozrieť iba jej časť, niektoré stačí preletieť, a niekoľko málo treba prečítať starostlivo s plnou pozornosťou.” “Naše životy sú ako domy. Niekedy spadnú a majú prečo, inokedy spadnú úplne bezdôvodne.” Stephen King

Lujza S.
Overený zákazník
27.8.2023
Epidémie v dejinách
Kniha ponúka zaujímavé doplnenie histórie o epidemické nákazy, ktoré zdrvujúco zmenili chod dejín a nemalú časť ľudskej populácie preriedili. Kniha je rozdelená na tri časti podľa časových období - od najstarších epidémií cez novovek po 20. storočie. Za najlepšie kapitoly považujem tie, ktoré opisovali postoj kresťanov k epidémiám, Justiniánov mor a zánik šance na obnovenie Rímskej ríše, kapitoly o Napoleonovi či úplne posledná kapitola o Dženinskom syndróme. Čítať viac
Martina Šottníková
Overený zákazník
16.4.2023
Odporúčam
Výborne napísaná, pútavo, podložená vyskumami, aj pre lajkov, zaujímavé informácie. Knižku odporúčam. Čítať viac
26.10.2022
Epidémie v dejinách
Kniha je napísaná pre každého. Je odborná a vysvetľuje fakty. Následky podkladá historickými udalosťami. Je písaná jednoducho, kratšie kapitoly, veľmi dobre sa číta. Vysvetľuje rôzne fakty jednotlivých epidémií, ktoré zasiahli ľudstvo z obdobia pred naším letopočtom až po súčasnosť. Určite odporúčam prečítať. Získate prehľad / nadhľad na rôzne situácie ako na podnose. Čítať viac
15.10.2022
Cholera, malária, týfus, mor, čierny kašeľ, hemoragické horúčky, žltačka, Španielska chrípka, lepra, kiahne, tuberkulóza, žltá zimnica choroby rastlín menili svet oveľa viac ako si myslíme. Kniha slovenských autoriek a autorov, ktorá v krátkych kapitolách opisuje, ako dokázali baktérie a vírusy zmeniť beh histórie.

Veľké dejinné udalosti, napr. expanzie, migračné vlny, zánik sídlisk a celých ríš, šírenie náboženstiev boli determinované chorobami od praveku. Už prevaha Homo Sapiens nad neandertálcami bola zapríčinená lepšou imunitou. Staroveké civilizácie, stredoveké ríše, ale aj moderné štáty sa vyvíjali a boli formované aj tlakom masívnych epidémií. Pár príkladov za všetky. Pád Rímskej ríše, týfus v Napoleonovej armáde, vlny cholery naprieč Európou, zdecimovanie je domorodej populácie oboch Amerík kiahňami, dokonca aj na rozšírenie kresťanstva mali výrazný vplyv morové nákazy.

Ak sa niečo darilo liečiť, tak to bola viac menej náhoda, resp. len pozorovanie. Skutočná medicína vzniká až od 19. storočia. Dovtedy mali choroby voľné pole pôsobnosti a dokonca ani dnes sa im nevieme tak úspešne brániť, ako sme si mysleli. Od rozvoja železníc a leteckej dopravy sa nákazy dokážu šíriť rýchlosťou blesku.

Čo sa mi celkom páčilo, že autori písali aj o slovenských reáliách, napr. o cholerovej epidémií vo východoslovenských župách.

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam
Čítať viac
16.7.2022
Kniha obsahuje mnoho zaujimavých kapitol, v ktorých je vysvetlené svetové dianie, kde tu aj dobová politika a hlavne choroba, ktorá spôsobila niekedy aj veľkú paseku. Určite by som chcela pochváliť úžasne napísané texty obohatené zaujímavými fotografiami a citáciami. Jedna z najzaujímavejších kapitol pre mňa bola o pravých kiahňách a ako vôbec prišlo na svet slovo “vakcinácia”. Čítať viac
24.4.2022
Kniha sa venuje epidémiám, ktoré sa vyskytli nielen v dvadsiatom storočí a v novoveku, ale aj tým ktoré zasiahli ľudstvo už v dávnych časoch. Každá z chorôb ovplyvnila vývoj na celom svete. Na základe jednotlivých epidémií, ktoré sa v minulosti vyskytli, môžeme lepšie pochopiť priebeh ochorení a aké môžu byť príznaky pri daných ochoreniach. Kniha je zaujímavá pre tých, ktorí sa chcú viac dozvedieť o rôznych ochoreniach, ako je napríklad mor, španielska chrípka alebo týfus. Čítať viac
30.1.2022
Ľudia sú presýtení slovami ako pandémia, epidémia, očkovanie a v opatreniach sa už neorientuje asi nikto z nás. Je potrebné si uvedomiť, že epidémie tu boli a pravdepodobne aj budú. Mení sa len to, že veda napreduje a práve ,, Epidémie v dejinách" je jedna z kníh, ktorá by mohla v aktuálnej situácií, niektorým jedincom trochu otvoriť oči.
Kolektív autorov zrozumiteľne a pútavo vysvetľuje vývoj epidémií naprieč dejinami. Každý z nás už počul napríklad o španielskej chrípke, cholere či o more, ale vďaka tejto knihe sa dozviete najmä to, aký dopad mali choroby na vývoj ľudstva. Ako počas vypuknutia rôznych epidémií ľudia strácali dôveru v inštitúcie a odborníkov, ako pochovávali svojich blízkych alebo, ako sa snažili zabrániť šíreniu nákazy. Epidémie ovplyvnili náboženstvo, vojnové konflikty, ekonomiku, celkovú atmosféru v spoločnosti a v neposlednom rade psychiku ľudí.
Ide o vedecko-populárnu publikáciu zostavenú z viacerých článkov, rozdelených do štyroch väčších celkov. Text je doplnený niekoľkými kresbami a fotografiami. Špeciálnu pozornosť si podľa môjho názoru zaslúži obálka knihy.
Mnoho paralel so súčasnosťou priam vyzýva k diskusii, a to je ďalšia z vecí, ktorá ma baví. Ako laik v tejto problematike, hodnotím knihu veľmi pozitívne. Považujem ju za prínosnú najmä pre čitateľov, ktorí sa v téme neorientujú, ale majú záujem vedieť viac ako len to, kde a kedy jednotlivé epidémie vypukli.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Človeka udiví nemálo paralel so súčasnosťou, prekvapí množstvo pre mňa úplne neznámych masových infekcií, na druhej strane neprekvapí stigmatizácia nakazených. Čo je však na knihe najcennejšie, je skutočnosť, že poskytuje naozaj zaujímavé čítanie. Vždy som mal rád politickú históriu, ale dejiny sú aj o vírusoch a baktériách a tie sa na minulosti významne podpísali.“ Robert Mistrík

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac
Kúpte spolu
Epidémie v dejinách - Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková, Premedia, 2020
Budúcnosť, ktorú si vyberieme - Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac, Aktuell, 2021
28,85 €

„Keby z každej mojej myšlienky na teba vyrástol kvet, zem by sa stala ohromnou záhradou.“

Vymeňte kvetom vodu - Valérie Perrin, 2021
Vymeňte kvetom vodu
Valérie Perrin