Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Vrahovia mesiaca kvetov - David Grann, Absynt, 2020

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Vrahovia mesiaca kvetov

Vraždy Osagov a zrod FBI

Začiatkom 20. storočia patria Indiáni z kmeňa Osagov medzi najbohatších ľudí na svete. Sú skutoční milionári. Po presídlení na drsné oklahomské územia ešte netušili, že neúrodná... Čítať viac

4,6 84 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
306 strán
4-5 hodín čítania

Začiatkom 20. storočia patria Indiáni z kmeňa Osagov medzi najbohatších ľudí na svete. Sú skutoční milionári. Po presídlení na drsné oklahomské územia ešte netušili, že neúrodná zem pod ich nohami ukrýva obrovské bohatstvo – čierne zlato... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

19,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 49 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Tipy vydavateľov

Viac z kolekcie

Deka, čaj a kniha

Viac z kolekcie

Čitateľský klub Martinus

Zobraziť viac kolekcií
Mačkohlavý orol - Dominika Sakmárová, inspira publishing, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Predloha nového filmu Martina Scorseseho v hlavnej úlohe s Leonardom Di Capriom, ktorý je práve v kinách.

Milionársky indiánsky kmeň, séria nevysvetliteľných vrážd a prvý veľký prípad americkej FBI. Je to trochu western a trochu triler, no predovšetkým skvelý dokumentárny román, ktorého jadro tvoria dve tekutiny – ropa a krv.

Amerika sa s pôvodnými obyvateľmi veľmi nemaznala. Ak ich odsunuli kamsi na okraj, bol to ešte ten lepší prípad. Taký osud postretol aj kmeň Osagov, ktorému sa ušlo drsné a neúrodné územie na severe Oklahomy. Zrazu sa však ukázalo, že táto bezcenná zem ukrýva obrovské bohatstvo – ropu! Začiatkom 20. storočia sa z osažských Indiánov stali najbohatších ľudí na svete. Skutoční milionári! Ich mestá rozkvitali a neslýchané bohatstvo vyvolalo patričnú pozornosť. Niečo také sa totiž na tomto svete len tak neodpúšťa!
David Grann napísal fascinujúcu knižku Vrahovia mesiaca kvetov, v ktorej prezradí, ako sa k ohromne bohatým Osagom postavili bieli Američania. Po objavení ropy sa totiž nezačala len zlatá horúčka, ale aj nevysvetliteľná séria vrážd. Tento komplikovaný prípad sa usilovala vyriešiť novovzniknutá FBI na čele s legendárnym Edgarom J. Hooverom, no aj tí najlepší agenti ľahko uviazli v neprehľadnej sieti korupcie, strachu a násilia, ktorá prerástla celou osažskou rezerváciou.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Naše katalógové číslo
707879
Počet strán
306
Väzba
pevná väzba
Rozmer
160×223 mm
Hmotnosť
707 g
ISBN
9788082031877
Rok vydania
2020
Štýl
napínavý, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Vydavateľstvo
Absynt
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Vrahovia mesiaca kvetov - David Grann, Absynt, 2020
Slávni náčelníci, pištolníci a bitky Divokého západu II. - Vlado Bis, Enribook, 2020
25,90 €

Hodnotenia

4,6 / 5

84 hodnotení

50
12
4
0
3

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Viete, čo sa stane, keď sa spoja prvky detektívky, histórie a kus kvalitnej novinárskej práce? Vznikne táto kniha. Úprimne, bála som sa, že to bude ťažký oriešok, ale doslova som ju zhltla za 2 dni a po dočítaní som si musela trošku posedieť v tichu. Tak bravúrne a do detailu spracovaný neslávne smutný príbeh systematického vyvražďovania Osagov ich bielymi "bratmi" sa už nepodarí napísať nikomu. Je tiež odkazom, aby sa na tento kus dejín nezabudlo, aby sa nezabudlo na to, čo je schopný človek urobiť kvôli honbe za hmatateľným majetkom. Páchatelia sú už síce dávno zabudnutí, no ako sa píše v závere "História je nemilosrdný sudca". Nehodí sa to, ale je krásna kniha.

Čítať viac
Určite patrí do mojej TOP 10! :)

Výborná kniha! Vtiahla ma do deja hneď na začiatku - i keď som sa jej dlhšie vyhýbala, keďže ma tematika Indiánov moc neberie. Nemohla som sa viac mýliť! Kniha opisuje nevysvetliteľné úmrtia Osagov nazývané aj "Vláda Teroru" na pozadí 20. rokov, v období, kedy cena ropy rýchlo rástla. V knihe až do poslednej chvíle naozaj neviete, čo sa vlastne deje a kto je za toto všetko zodpovedný, pretože naozaj - po každej prelistovanej strane sa dej dokáže okamžite zvrtnúť. V tomto príbehu sa naozaj nedá nikomu dôverovať.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

21
Rozprávka - Stephen King, 2023
Práve čítam
Rozprávka

Som nenapraviteľný knihomoľ, ktorý miluje knihy a snažim sa k tomu inšpirovať iných.

Michal Horoščák
Overený zákazník
16.2.2024
Výborná kniha
Vrahovia mesiaca kvetov od Davida Granna je fascinujúcim a dobre písaným príbehom, ktorý nás zavedie do temného sveta zločinu a korupcie v Osage County, Oklahoma, v 20. rokoch 20. storočia. Autor detailne popisuje sériu nevysvetliteľných vrážd Osagov - indiánskeho kmeňa, ktorý bol v tom čase jedným z najbohatších etnických skupín na svete kvôli objaveniu ropy na ich území.

Grann nám prináša dojemný pohľad na to, ako tieto vráždy ovplyvnili rodiny Osagov a spoločenstvo ako celok. Jeho schopnosť kombinovať faktografické informácie s pútavým vyprávaním robí z tejto knihy zážitok, ktorý je ťažké odložiť.

Okrem samotných vrážd sa Grann venuje aj formovaniu FBI, ktoré bolo práve v tomto období vytvorené. Podrobné skúmanie práce detektívov, ktorí sa snažili prípady riešiť, a spôsob, akým sa agenti FBI vstupovali do vyšetrovania, dodáva knihe dodatočnú vrstvu záujmu.

Jazyk, ktorý autor používa, je prístupný a zrozumiteľný, čo robí knihu prístupnou širšej čitateľskej verejnosti. Grannova schopnosť vystihnúť atmosféru a charakteristiky obdobia pomáha čitateľom cítiť sa, ako keby boli súčasťou dejových udalostí.

Vrahovia mesiaca kvetov je nielen príbehom o sérii tragických udalostí, ale aj pohľadom do histórie a vývoja federálnej vyšetrovacej agentúry. Je to kniha, ktorá osloví nielen tých, ktorí majú záujem o kriminálnu históriu, ale aj tých, ktorí hľadajú príbeh s hlbším významom.
Čítať viac
Ľudmila Plieštiková
Overený nákup
26.1.2024
Kniha lepšia ako film
Kniha sa čítala sama. Pútavý dej, doplnený fotografiami a historickými faktami. Môžem len odporučiť! Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
20.11.2023
Keď niečo nezapadá do našej predstavy o svete, treba sa toho zbaviť. Ideálne je, ak sa toho dokážeme zbaviť úplne, a keď to nejde, tak stačí, aby sme to aspoň nevideli a postupne zabudneme, že to existovalo. Takto podľa mňa rozmýšľali Američania, keď riešili otázku pôvodných obyvateľov. Netušili ale, že nehostinný kraj, kde sa presídlil indiánsky kmeň, prekypuje nevídaným bohatstvom. Bol to ako úder pod pás. Odveta za to, že neboli schopní tolerovať inú kultúru. Avšak najhoršie opäť skončili Indiáni...

Začiatok sa mi páčil. Autor nás zoznamoval s príbehmi bohatých Osagov: aké neprávosti museli zažívať a ako sa nevraživosť stupňovala, až vyústila do série vrážd. To, že zázrakom prišli k peniazom, im pokojný spánok neprinieslo. Stále boli považovaní za menejcenných, aj keď si mohli dovoliť žiť lepšie. Bohatstvo rasizmus len prehĺbilo a nikto nebol v bezpečí.

Potom sa však David začal sústrediť na samotných vyšetrovateľov a postupy pri vyšetrovaní. Uznávam, bolo to veľmi zaujímavé. Celý proces identifikácie vrahov v 20. storočí je pre dnešného človeka napínavý ako detektívka. Kde ale zostal indiánsky kmeň, ktorý si najviac vytrpel a zaslúžil by si väčšiu pozornosť? Anotácia klame. Táto kniha nie je o vražde Osagov a vzniku FBI, iba o vzniku FBI a vraždy s tým nejako súvisia. Je citeľne nevyvážená. Rozprávanie o pôvodných obyvateľoch tvorí, podľa mojich odhadov, len jednu tretinu diela, a to je žalostne málo. Možno autor nenašiel viac informácií, no ja som mala iné predstavy. Chcela som sa dozvedieť niečo o živote Indiánov, namiesto toho sa mi približovali životy kriminalistov. Na konci sa ešte vrátil k vraždám, ale vo forme zistení a domnienok.

Kniha je precízne zostavená. Je plná faktov, fotografií, historických súvislosti, no mne to nestačí. Chápem, že asi neexistuje viac informácií, ale mňa to sklamalo.
Čítať viac
6.11.2023
Reportáž s prvkami detektívky
Opäť si môžeme prečítať o ľudskom zle, závisti a predsudkoch, ktoré v nás vyvolávajú peniaze a odlišná farba pleti. Domorodci to mali v Amerike, odkedy ich objavil Krištofko, veľmi ťažké a tento príbeh to stonásobne podčiarkuje. O to viac, že je napísaný ako dobrá detektívka s prívlastkami napínavá, prekvapivá a šokujúca. Mne osobne vadil trochu záver. Chápem, že chcel autor poukázať na prehliadnuté skutočnosti vo vyšetrovaní, ale akoby tým kniha stratila dynamiku. Ale to len taká “drobnosť”. Podľa knihy nakrútil Martin Scorsese rovnomenný film v hlavných úlohách s jeho dvornými hercami-Robertom de Nirom a Leonardom DiCapriom… Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
10.10.2023
Skvelé čítanie
,,S každým vrtom Indiáni čoraz viac bohatnú. Osagovia bohatnú tak veľmi, že s tým bude treba niečo robiť..."
A bieli to aj začali. Za všetko môže nerastné bohatstvo, pôda, ropa. Boje o pôdu, pod ktorou sa ukrývala ropa patriaca Osagom, boli krvavé. Bieli sa neštítili vraždiť svojich najbližších - veď poniektorí sa len kvôli dedičstvu priženili alebo vydali do indiánskych rodín. Taký je aj príbeh Mollie, ktorej postupne vyvraždili rodinu, či už zastrelením, otrávením alebo výbuchom domu. Podvody, klamstvá, marenie dôkazov a nezáujem o vyšetrenie úmrtí, tie boli na tom území pre začiatok dvadsiateho storočia príznačné. Ale všetko to sa začalo ešte v hlbšej minulosti. Až prišli agenti, ktorí mali záujem zistiť, kto za tým všetkým stojí a napokon sa im to podarilo. Čitateľ bude popri hrôzach aj svedkom vzniku FBI.
Niekedy zbohatnutie neznamená aj šťastie. V tomto prípade to platí dvojnásobne. Peniaze za prenájom a predaj Osagom priniesli viac smútku a strát než radosti a úžitku.
,,Jedného dňa sa ropa minie a od Veľkého Bieleho Otca prestanú chodiť aj štedré šeky. Nebudú už žiadne nádherné autá ani nové šaty. Viem, že potom budú moji ľudia šťastní."
A zrejme niečo pravdy na tom bude. Kniha sa miestami až ťažko čítala, ale je výborná. Autor odviedol skvelú prácu a toto je jedna z mála ospevovaných kníh, s ktorej väčšinovým názorom súhlasím. Až tak, že bude zrejme v mojej ročnej TOPke. Číta sa rýchlo, spestruje ju množstvo fotografií a vyvolá vo vás rôzne pocity. Vrelo vám ju aj ja odporúčam.
Čítať viac
19.8.2023
VRAHOVIA MESIACA KVETOV je skutočný príbeh z 20.rokov minulého storočia, ale číta sa napínavejšie ako dobrý thriller. Raz darmo, najlepšie detektívky píše sám život.

Americkí Indiáni Osagovia boli koncom 19. storočia vytlačení zo svojej rezervácie v Kansase (do ktorej ich pôvodne zatlačili bieli prisťahovalci). Dôvod? Bielych prisťahovalcov pribúdalo a potrebovali viac územia. Vtedy sa nové pozemky prideľovali v pretekoch. Doslova. Vyznačili sa rozkúskované parcely a záujemcovia sa na pokyn rozbehli a obsadzovali si svoje nové pozemky, ktoré im potom americká vláda darovala. Že toto územie patrilo pôvodným obyvateľom, ktorí tu žili dlhé stáročia, nikoho nezaujímalo.

Osagovia si teda museli hľadať nové územie, kde by sa usadili. Po predošlých skúsenostiach sa chceli vyhnúť pôde, ktorá by mohla byť v budúcnosti pre belochov akokoľvek zaujímavá, lebo vedeli, že by sa opäť museli niekam sťahovať a čo je horšie, voľných území rapídne ubúdalo. Našli si teda skalnatú, na prvý pohľad neúrodnú pôdu v Oklahome a vytvorili si tam nový život.

Pokračovanie ich príbehu je z kategórie “Toto nevymyslíš.” Začiatkom 20.storočia sa totiž zistilo, že toto neúrodné, ničím nezaujímavé územie… skrýva bohaté náleziská ropy. A tak sa z Osagov stali z noci na deň najbohatší ľudia na svete (prenajímali záujemcom prístup k ťaženiu ropy na svojich pozemkoch). Vraj v tom období mal približne každý jedenásty Američan auto - a každý Osaga 11 aut)

Nasleduje obdobie, na ktoré dnes Osagovia spomínajú ako na “Vládu teroru”. Biely muž rozhodol, že Osagovia nevedia míňať svoje peniaze správne - dospelý Indián bol mentálne považovaný vraj za 6-8 ročné dieťa - a tak mali Osagovia poručníkov (samozrejme bielych), ktorí im ich financie spravovali a vyplácali im z nich vreckové. Že to nerobili nezištne a čisto, a že poručníci našli milión spôsobov, ako Osagov okradnúť, kde sa len dalo, asi nikoho neprekvapí.

A nielen to. Osagovia, ktorí mali pozemky, na ktorých sa ťažila ropa, začali hromadne umierať za záhadných okolností. Čo je horšie, nikoho to nejak extra nezaujímalo, dôkazy neboli alebo záhadne mizli, a všetky tieto vraždy zostávali nevyriešené. Až kým sa tomu nezačal venovať novo-vzniknutý Federálny úrad pre vyšetrovanie, ktorý možno lepšie poznáte pod skratkou FBI.

Táto kniha sa mi čítala veľmi zle. Biely človek napáchal voči iným rasám a národom neskutočné zverstvá v presvedčení o osvojej nadradenosti. Dá sa to vôbec niekedy nahradiť, napraviť, vziať späť? Opäť spomeniem v súvislosti s americkými pôvodnými obyvateľmi ďalšiu absyntovku, 27 smrtí Tobiho Obeda. Tá sa čítala ešte o dosť horšie.

Inak sú Vrahovia mesiaca kvetov ale absolútne výborná kniha, nedala sa pustiť z rúk. A na jeseň prichádza do kín film od Martina Scorseseho, s Leonardom diCapriom a Robertom DeNirom, tak ak ste ten typ ako ja, že film jedine po prečítaní knihy, neváhajte.
Čítať viac
26

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený zákazník
29.12.2022
Na konci knihy si asi clovek musi dat chvilu pauzu a popremyslat o ludskej ziskuchtivosti a zavisti ktora skutocne nema hranic ... Autor odviedol kus roboty-je to citit v premyslenom zurnalistickom formate a aj kvalitnych zaveroch jeho patrania a spominania. Čítať viac
29.4.2022
David Grann vracia čitateľa do 20. a 30. rokov 20. storočia, keď bieli Američania začali proces útlaku a rasovej nenávisti, kolonizovali domorodé obyvateľstvo Ameriky, vyhnali ich z úrodných pozemkov a prinútili žiť v pustých oblastiach. Osagovia mali o niečo viac šťastia - získali právo žiť na území dnešnej Oklahomy bohatom na zásoby ropy a zo dňa na deň sa stali vlastníkmi tých najcennejších pozemkov na severoamerickom kontinente. Hoci sa ich sociálny status zvýšil, federálna vláda ich nepovažovala za kompetentných a udelila im právnych a finančných poručníkov dohliadajúcich na všetky transakcie. Majetky Osagov sa čoskoro stali zdrojom nenávisti a ľudskej chamtivosti, čo vyústilo do záhadných vrážd členov kmeňa.

Autor zaobchádza s obšírnou témou citlivo, zhromaždil množstvo dokumentov, poznatkov (aj z vlastného pátrania) a svedectiev potomkov, rozpletá jednotlivé vraždy, očividne túži po spravodlivosti a snaží sa dať hlas obetiam série zločinov, z ktorých mnohé zostali nepotrestané. Privádza späť k životu Mollie Burkhartovú, ktorá prežila pokus o vraždu a stáva sa ústrednou postavou príbehu, ako aj jej rodinných príslušníkov, z ktorých väčšina bola zavraždená. Korupcia, nenásytnosť, zrada, rasizmus a ignorovanie ľudského života v tejto knihe sú také ohromujúce a zločiny a sprisahania také chladné a vykalkulované, že je ťažké ich pochopiť.

Písanie je miestami zaujímavé, inokedy zdĺhavé s množstvom zdanlivo irelevantných informácií, akoby sa autor spoliehal, že fascinujúci námet udrží pozornosť a potlačí akýkoľvek štylistický nedostatok. Text ilustrujú početné fotografie ľudí a miest, príbeh vyšetrovania je doplnený o detaily o živote Indiánov, vzniku FBI a faktografických údajov, ktoré však niekedy odvádzajú pozornosť od hlavnej dejovej línie. Tretia časť, ktorá je plná ďalšieho výskumu, odhaľovania stoviek ďalších potenciálnych úmrtí a dohadov o časovom období, ktoré FBI nezahrnula do oficiálneho spisu o vraždách, sa už javí nadbytočná.

Celkovo však kniha, pripomínajúca detektívku odohrávajúcu sa na Divokom západe a presahujúca do iných žánrov, prináša zaujímavé reportážne čítanie.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac
Kúpte spolu
Vrahovia mesiaca kvetov - David Grann, Absynt, 2020
Slávni náčelníci, pištolníci a bitky Divokého západu II. - Vlado Bis, Enribook, 2020
25,90 €

„Neviem o sebe nič dopredu a moje dobrodružstvá sa začínajú až vo chvíli, keď o nich rozprávam.“

Jednoducho je to tak - Gérard Depardieu, Lionel Duroy, 2015
Jednoducho je to tak
Gérard Depardieu, Lionel Duroy