Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody

Ako keď postrčíme kocku domina, aj každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky – pozitívne i negatívne. Kniha obsahuje 18 napínavých príbehov, ktoré opisujú pravdivé... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2020
Počet strán
128

Ako keď postrčíme kocku domina, aj každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky – pozitívne i negatívne. Kniha obsahuje 18 napínavých príbehov, ktoré opisujú pravdivé udalosti... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,95 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

O (ne)rovnováhe medzi človekom a prírodou Ako keď postrčíme kocku domina, aj každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky – pozitívne i negatívne. Kniha obsahuje 18 napínavých príbehov, ktoré opisujú pravdivé udalosti. Ako zachránil malý motýľ Austráliu? Prečo žili stovky žiab celkom oficiálne v hoteli? A ako došlo k tomu, že raz skutočne pršali z oblohy mačky?

Táto knižka o prírode je nielen napínavá, autorov brilantný výskum navyše prispel k tomu, že mladý čitateľ sa dostane k vedeckým poznatkom a historickým faktom. Rozprávanie dopĺňajú umelecky náročné ilustrácie. Efekt domina rozpráva o zbytočných a nebezpečných krokoch človeka, ktoré prispeli k mnohým prírodným katastrofám. Jasne ukazuje, ako túžba po moci, naivita alebo klamné presvedčenie viedli k zásahom do prirodzeného vývoja alebo funkčného ekosystému, zmenili ich na nepoznanie alebo dokonca zničili.
Kniha je určená všetkým, ktorí sa zaujímajú o súvislosti v našom vesmíre a chcú, aby aj ich deti kriticky vnímali, čo všetko môžu spôsobiť nevhodné ľudské zásahy do chodu prírody.
Čítať viac
Originálny názov
Der Dominoeffekt oder Die unsichtbaren Fäden der Natur
Počet strán
128
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
804061
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

7 hodnotení

7
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

21.11.2021
Mám 11 rokov a keď som knihu dostala nevidela som na nej nič zvláštne. Ale keď som sa do nej začítala a prečítala som ju celú odporučila som ju aj sestre. Mame som tiež čítala nejaké príbehy z nej. Kniha je veľmi zaujímavá, zábavná a poučná. Veľmi ma zaujala. Je plná pravdivých príbehov o tom ako sa spustí efekt domina čiže stačí aby sa niečo stalo alebo chýbalo a môže to mať rozsiahle následky dobré aj zlé. Ja s mamou sme sa dozvedeli veci aké sme ani nikdy nepočuli. Túto knihu odporúčam. Čítať viac
25.3.2021
Všetko so všetkým súvisí
Perfektná kniha pre mladých čitateľov, ale i dospelákov, ktorí si chcú pripomenúť, že život na našej planéte sa odohráva v súvislostiach a že aj malé vybočenie z pírodnej rovnováhy môže mať ďalekosiahle následky. Krátke, ľahko čítavé texty, veľmi vydarené ilustrácie. Čítať viac
30.11.2020
Vedeli ste, že samička pazúrnatky vodnej slúžila v päťdesiatych rokoch ako dnes tehotenský test? Nie? Dovoľte mi predstaviť vám Efekt domina, knihu ktorá rozpráva o (ne)rovnováhe medzi človekom a prírodou. Osemnásť krátkych príbehov šokuje, prekvapí, ale aj pobaví. Kniha rozpráva o udalostiach, kedy postrčenie jednej dominovej kocky spôsobilo pohromu na druhom konci zemegule. Umelecké písanie je doplnené zaujímavými faktami a kniha je napínavá aj napriek tomu, že nemá jednotný dej.

Na knihu som sa tešila, ale nemyslela som si, že sa zaradí medzi moje najobľúbenejšie. Dovoľujem si tvrdiť, že zaujme každého. Malých, veľkých, biológov alebo amatérov, všetkých nadšencov prírody, dokonca aj takých, ktorí by si dobrovoľne prírodovednú knihu neprečítali. Atmosféra knihy pohltí naozaj každého. Vynikajúce čítanie na osamelé jesenné večery i na dobrú noc pre deti.
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
18.10.2020
Veľnmi pozitívne prekvapenie
Gianumberto Accinelli napísal vskutku zaujímavé a prekvapivé texty o prírode a jej zákonitostiach. Hneď sa k nim bližšie dostanem, no ešte chvíľu chcem spievať ódy na ilustrácie. Sú dokonalé! Niektoré sú precízne do detailov vypracované, iné zas ledabolo načrtnuté farbičkou a spolu tvoria úchvatné koláže, na ktoré sa budete dívať tak dlho, až zabudnete, že ste pôvodne chceli čítať. Ani trochu ma neprekvapuje, že kniha získala Nemeckú cenu za literatúru pre mládež. Krásna zvonka aj zvnútra.
Počuli ste už slovné spojenie Butterfly Effect, resp. Efekt motýlích krídel? Hovorí o tom, že aj tá najdrobnejšia zmena, či už na začiatku alebo v priebehu nejakého procesu (života), môže gigantickým spôsobom zmeniť výsledok. Accinelli sa zameriava na zásahy človeka do prírody. Hneď na úvod píše o tom, ako motýľ zachránil Austráliu. V roku 1930 Austrálčania dokonca vyhlásili moľu Cactoblastis cactorum za národnú hrdinku a v mestskom parku v Dolby jej postavili pamätník. Zaujímavé, že? Ešte sa v krajine protinožcov zdržím. Vedeli ste, že tam proti králikom postavili najdlhší plot na svete? Je to druhá najväčšia ľuďmi vybudovaná prekážka hneď po Veľkom čínskom múre. Jeden farmár totiž raz vypustil do voľnej prírody 24 králikov dovezených z Anglicka. Veď tých pár kusov sotva napácha nejaké škody. Ej, či sa škaredo mýlil! Zaplavili celý kontinent. Chudáci Austrálčania museli o desať rokov doviezť z Európy líšky, aby si s nimi poradili. Nepomohol plot, nepomohli líšky, čiastočne im pomohli komáre. Ako? Čítajte, dozviete sa. Zaujímavostí je tam omnoho viac. Predpokladám, že nielen deti, ale aj dospelí si prídu na svoje. Milované, nenávidené aj uctievané mačky majú za sebou poriadne búrlivú minulosť. Ako to, že pavúka, ktorý žije trebárs v Južnej Amerike, zrazu naháňame papučou v Bratislave v paneláku? A zaregistrovali ste informáciu o pavúčích kozách?
Chcete vedieť, ktorý živočích inšpiroval konštruktérov stíhačiek? Všetko sa dozviete z knižky.
V prírode vládne rovnováha a keď ju niečo alebo niekto naruší, je zle-nedobre. Ľudia sa do všetkého radi vŕtajú a narobia viac škody ako osohu. A presne o tom nám kniha rozpráva. Dovolím si citovať slová z autorovho predslovu: Azda ti tieto príbehy pomôžu vidieť prírodu pred dverami tvojho domu, vo vašej záhrade alebo na balkóne inými očami. A keď knihu dočítaš, možno budeš mať inú mienku o živých bytostiach okolo seba a odteraz im budeš pozornejšie načúvať.
Kniha, ktorá spája vedecké poznatky a preskúmané historické fakty je určená všetkým vekovým kategóriám a bude ozdobou každej knižnice.
PS: Niektoré obrázky by som si najradšej zarámovala a prežiarila nimi stenu v izbe. Nebojte, nie som knižná vrahyňa. Neurobím to... asi... :-))))
Čítať viac
13

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Zet
Overený zákazník
15.10.2020
Tak toto je jedna mimoriadne vydarená kniha pre celú rodinu. Zabavia sa pri nej decká i rodičia. Je totiž plná zaujímavostí o svete okolo nás a našej minulosti. A ako bonus krásne ilustrovaná.
Viete, prečo sa Angličanom takmer vypomstili ich červené uniformy? A ako dokázali ňuňu zlaté králiky ohroziť viaceré druhy zvierat v Austrálii? A tušili ste, že žabky nepredpovedajú len počasie, ale aj to, či prebehlo počatie? ;-). V tejto knihe sa dozviete kopu nového aj o takých ovciach, mačkách, prasiatkach, netopieroch... A budete sa nadšene na chvíľu opäť cítiť ako zvedavé dieťa.
Čítať viac
Michaela Zamari
Neoverený nákup
17.9.2020
Vedomostná lahôdka
Prečo je toto detská literatúra, keď je úplne plnohodnotným čítaním aj pre dospelákov? Už samotná anotácia, sľubujúca príbehy o (ne)rovnováhe medzi človekom a prírodou, si ma získala na plnej čiare. - "Všetko na svete je navzájom prepojené. Takmer neviditeľné jemné vlákna udržiavajú veci v rovnováhe. Ak ju porušíme, spustíme reťazovú reakciu. Následky môžu byť ďalekosiahle. Meníme chod sveta - k dobrému, ale aj k zlému." 
128 strán nabitých nápaditými ilustráciami a niekoľko príbehov vás pobaví a zároveň aj niečo naučí. A že toho nie je málo. Po prečítaní budem inak hľadieť nielen na včely, ktorým sa v poslednej dobe právom venuje zvýšená pozornosť, ale aj na prasiatká, netopiere, pavúky, mačky, králiky, či drobný hmyz. No a na ľudí tiež, pretože ak som si myslela, že až teraz páchame obrovské škody svojimi zásahmi do prírody, tak som ani zďaleka nevedela, čo naši predkovia vyvádzali v dávnejšej minulosti. Ak si však odmyslím, ako sa za nás hanbím, táto kniha je jedným slovom PECKA. Pútavo napísané, bez omáčok a vecne. Vedeli ste, že existuje druh, ktorý vôbec nemá krídla, a predsa rozhodujúcim spôsobom dobyl každý kút oblohy? Áno, sme to my, ľudia, ale nie sme žiadnou spásou pre tento svet. "Príroda však funguje zložitejšie, než si často myslíme. Napriek našim zásahom je pretkaná nie vždy viditeľnými nitkami a svojich tajomstiev sa tak ľahko nevzdáva." A vie nám to pekne spočítať aj s úrokmi. Keby som povedala viac, pripravila by som vás o zážitok a momenty prekvapenia.  Čiže už len stručne - takto by mali byť písané učebnice a túto vzácnosť by si mali prečítať všetky generácie.
Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
28.9.2020
Zdravím Vás Miška, neviete pre akú vekovú skupinu detí je knižka vhodná? Mám doma 5-ročnú vnímavú slečnu, tak by som potrebovala vedieť, či by to už dokázala oceniť. Ďakujem
Lucia
Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„První čarodějovo pravidlo: lidé jsou hloupí.“