Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Šarkany - Romain Gary, MONICQA PUBLISHING, 2019

6,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Šarkany

Desaťročný Ludo žije v Normandii so svojím strýkom Ambroisom, ktorý je známy tým, že vyrába krásne šarkany. Do Ludovho detského sveta fantázie, farieb a snov jedného dňa vstúpi... Čítať viac

4,7 30 hodnotení
Vydavateľstvo
MONICQA PUBLISHING, 2019
356 strán
5 hodín čítania

Desaťročný Ludo žije v Normandii so svojím strýkom Ambroisom, ktorý je známy tým, že vyrába krásne šarkany. Do Ludovho detského sveta fantázie, farieb a snov jedného dňa vstúpi mladá poľská aristokratka... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

6,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 21 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Šarkany - Romain Gary, MONICQA PUBLISHING, 2021
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2021
Do 4 – 5 dní

11,99 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Vône Francúzska

Šarkany - Romain Gary, MONICQA PUBLISHING, 2019
6,99 €

Viac o knihe

Desaťročný Ludo žije v Normandii so svojím strýkom Ambroisom, ktorý je známy tým, že vyrába krásne šarkany. Do Ludovho detského sveta fantázie, farieb a snov jedného dňa vstúpi mladá poľská aristokratka Lila Bronicka a toto stretnutie navždy zmení jeho život. Osudová láska však bude musieť čeliť mnohým prekážkam: vzdialenosti, rivalom, spoločenským rozdielom, no najmä odlúčeniu, ktoré spôsobí vojna. Samotná láska nebude stačiť na to, aby dala šarkanom krídla. Na to, aby vzlietli dostatočne vysoko, budú potrebovať poriadny kus odvahy a predstavivosti.

Romain Gary (21.05.1914, Vilnius – 2.12.1980, Paríž), vlastným menom Roman Kacew, patrí k najvýznamnejším francúzskym spisovateľom 20. storočia. Letec, diplomat a držiteľ Radu Čestnej légie je zároveň jediným autorom, ktorý získal prestížnu Goncourtovu cenu dvakrát: raz pod menom Romain Gary, potom pod pseudonymom Émile Ajar. Krátko po vydaní románu Šarkany spáchal samovraždu. Jeho život zostáva dodnes zahalený rúškom tajomstva.

Čítať viac
Naše katalógové číslo
648027
Originálny názov
Les cerfs-volants
Počet strán
356
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
110×180 mm
Hmotnosť
200 g
ISBN
9788097342203
Rok vydania
2019
Edícia
Corneille
Štýl
napínavý, romantický, vojnový, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
MONICQA PUBLISHING
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Šarkany - Romain Gary, MONICQA PUBLISHING, 2019
Muž so zázračnými rukami - Joseph Kessel, MONICQA PUBLISHING, 2020
18,98 €

Hodnotenia

4,7 / 5

30 hodnotení

20
8
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Kniha o druhej svetovej vojne, v ktorej sa nedočítate až tak o tom, aké to bolo strašné na fronte, v zajateckých alebo vyhladzovacích táboroch. Dozviete sa ale viac o tom, ako to vyzeralo v Normandii - na pobreží Francúzska - pre vojnou, počas obsadenia Nemcami a napokon aj pri vylodení spojencov. Dejová línia hlavných postáv je vykreslená občas len tak "by the way" a máte pocit, že ste sa niekde stratili. Ale neskôr si uvedomíte, že na celkový dojem to až taký vplyv nemá. Nechajte sa jednoducho unášať krásou príbehu... alebo už akékoľvek pocity budete pri čítaní mať. Naozaj sa to oplatí.

Čítať viac
20. septembra 2019

Za týmto nenápadným názvom sa skrýva naozaj pekný a dojímavý príbeh. Na druhú svetovú vojnu sa pozrieme očami francúzskeho chlapca Luda a jeho priateľov, ktorí sa aj zoči voči fašistickému besneniu snažia zachovať si svoju tvár a zásady. Krásne napísané boli najmä postavy obyvateľov francúzskeho mestečka, vďaka autorovým opisom si ich viete predstaviť aj na našich uliciach. :-)
Knižku odporúčam najmä tým, ktorí obľubujú netypických hrdinov a pekne napísané ľudské príbehy.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

13.8.2023
Sladké ako jahody cukrom posypané.
Zmyselné i nežné ako vážka s perleťovými krídlami. Hrdé i odovzdané ako baretka na hlave vztýčenej, keď je nariadené radšej ju ponížene skloniť, lebo sa nosí úplne iný druh čapice. Bojovné ako brošna v tvare jašteričky zo zlata v časoch, keď na vás pozerajú cez prsty. Dojemné, ľúbezné, majestátne, hýriace farbami i tvarmi. A chvíľami až poetické. Aj také sú Šarkany Romaina Garyho.
Čítať viac
Natalia
Neoverený nákup
27.8.2021
Veľmi pekné dielo!
Krásna kniha plná lásky. Kniha o slobode. Kniha o sile. Kniha o odvahe. Kniha o rezistencii. Kniha plná zaujímavých “bláznivých” postáv. Kniha o vojne bez vojnových scén. Kniha ktorá stojí za prečítanie. Čítať viac
16.6.2021
Šarkany sú nielen neobyčajným príbehom lásky odohrávajúcim sa v Normandii pred a počas druhej svetovej vojny, ale aj milostným listom francúzskemu odporu, severnému Francúzsku, jeho kuchyni a kráse, ľudskosti a bojovnosti. Gary pomocou svojho jedinečného príbehu vytvára presvedčivý pohľad na francúzsky život počas nacistickej okupácie. Jeho štýl písania je neuveriteľne lyricky nabitý. Knihou prechádza určitá rozmarnosť a dychtivosť prepletená nitkami sarkazmu a cynizmu. Skúma ľudskú prirodzenosť, píše o zničených životoch, roztrhaných rodinách a rozpadajúcich sa snoch, ukazuje, ako úplne bežní a dobrí ľudia dokážu byť obludní a akí môžu byť dôstojníci nemeckej armády humánni.
Je to tragický príbeh, ktorý povznáša. Je to nostalgický príbeh, ktorý sa nezamýšľa nad krivdami, ale zobrazuje každodenných hrdinov, ktorí svojím vlastným spôsobom a malými rebéliami odolávajú v bezútešnom období 40. rokov, keď bolo Francúzsko na kolenách.
Príbeh o láske, slobode, odolnosti a odvahe vyrozprávaný magickou prózou a s citom pre jazyk, naplnený iróniou, hravosťou, miernymi dotykmi humoru, jemnosťou, bohatými metaforami, hrdinskými témami a farbistými postavami robí z románu veľmi príjemné čítanie.
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
17.12.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Dej výnimočného románu sa odohráva v dedinke Cléry v Normandii. Je krátko pred 2. svetovou vojnou a nacistické paprče sa už naťahujú zaryť pazúry do Poľska. Búrka však ešte nezačala a my sa zoznamujeme s hlavnými protagonistami. Šarkany sa musia naučiť lietať, tak ako každý. Hovorieval strýko Ambrois Fleury synovcovi Ludovi. Ani netušil, aká škola života ich čaká a aké krídla im budú musieť narásť, aby sa udržali vo víchrici, ktorá sa pomaličky blížila.
Román je hravý, očarujúci, nežný ale aj smutný a ostrý, ukotvený v skutočných udalostiach, plný odkazov na postavy z francúzskej histórie, či už je to z oblasti umenia, literatúry, politiky alebo vojen a revolúcií. (Prekladateľky nám čitateľom urobili veľkú službu v prípade bonusových poznámok pod čiarou. Ďakujem.) Pre mňa je malým pokladom. Je o odvahe, sile, ideáloch a láske k žene i krajine. Je v ňom ukrytý kus dejín vyrozprávaný prostredníctvom sympatických a autentických literárnych postáv, ktoré si zamilujete. Aj keď sa odohráva počas ťažkého obdobia v dejinách ľudstva, autor si zachováva francúzsky šarm a humor. Môže sa stať, že sa pri niektorých pasážach zasmejete, rozprávačský tón je ľahký a svieži. No pri iných neudržíte slzy.

Nemôžem nespomenúť časť príbehu, kedy boli na Zimný velodróm v Paríži sústredení Židia a deportovaní do koncentračných táborov. Vtedy sa prvý raz strýkovi Ambroisovi triasli ruky a na druhý deň (bez obáv o svoj život) vypustil nad dedinu sedem šarkanov – sedem žltých hviezd hanby. A takýchto krásnych gest je v románe mnoho. Rovnako tak výnimočných myšlienok a úvah.

Veľmi, veľmi sa mi táto pocta odporu voči vojne páčila. Úžasným spôsobom zvečnil v literárnom svete hrdinov, ktorí priložili ruku k dielu, aby sa ďalšie generácie mali lepšie. Zostáva len dúfať, že sme sa z vojnových rokov dostatočne poučili. Spomína napríklad dedinu Le Chambon-sur-Lignon, ktorá pod záštitou pastora Andrého Trocmého, jeho ženy Magdy a dedinčanov zachránila pred deportáciou niekoľko stoviek židovských detí.
Keď človek videl priveľa čiernej, modrá mu pomotá hlavu. Z histórie vieme, že po porážke Nemecka mohli opäť opatrne na oblohu „vzlietnuť šarkany“.
Čítať viac
Jarmila Remová
Neoverený nákup
31.3.2020
Šarkany
Zdanlivo jednoduchý príbeh normandského chlapca Ľuda a dcéry poľského aristokrata,Lily Bronickej, sa rozvinie do širokých historických súvislostí obdobia II.svetovej vojny.Kniha je plná filozofických myšlienok a psychologických drobnokresieb
/postavy napr.Ambrois Fleury z Cléry, Marcellino Duprat,Esterházka,aj samotná Lila.../
Oceňujem veľmi dobrý preklad náročného textu.Kľudne by som tento román Romaina Garyho zaradila ako povinné čítanie pre stredoškolskú mládež.
Čítať viac
30
Overený zákazník
13.3.2020
Na knihe sa mi páčilo najviac to, že nie je ako každá iná vojnová kniha. Nedotýka sa vojny ako takej, ale opisuje situácie spojené s Normandiou (na pobreží Francúzska) pred vojnou, pri vyslobodzovaní spojencov a udalosti, ktoré sú spojené s obsadzovaním územia Nemcami.
V texte sa nachádzaju krásne myšlienky. Kniha nie je náročná na čítanie, stačí sa len nastaviť na jednu vlnovú dĺžku.
Postavy sú sympatické, aj keď postava Lily mi až tak nepadla do oka, v príbehu mi neprekážala.
Prostredie, v ktorom sa postavy nachádzaju je opísané veľmi krásne. Hneď sa dá vytvoriť si akási predstavu o ich živote.
Názov Šarkany ma svoj skrytý význam, ktorý musí nájsť každý čitateľ v knihe sám.
Dej ma od prvej stránky hneď zaujal a rozprávanie Ludovica som si zamilovala. Neopisoval len vlastný príbeh, ale aj príbehy ľudí počas 2.svetovej vojny práve vo Francúzsku.
Čítať viac
8

Vďaka môjmu blogu www.drominickacita.sk sa snažím ukázať, že čítať sa dá aj na materskej.

Dominika Štefčíkova
Overený zákazník
14.1.2020
Odporúčam
Krásna kniha, ktorá nie je iba o láske, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Iný pohľad na druhú svetovú vojnu. Nádherné myšlienky a poeticky napísané vety. Veľmi k tomu pomohol kvalitný preklad. Ja rozhodne odporúčam. Hoci prvá tretina knihy bola náročná na čítanie. Myslela som, že to vzdám, ale rozhodne sa oplatí vytrvať. Stačí sa len naladiť na ťažší text. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Šarkany (Monika Zbínová), monicqa.sk

Šarkany – román o slobode, láske a odpúšťaní (Jozef Kuric), dennikn

Len Francúz mohol napísať takú knihu o láske (Denisa Ballová), dennikn

Romain Gary

Čítať viac
Kúpte spolu
Šarkany - Romain Gary, MONICQA PUBLISHING, 2019
Muž so zázračnými rukami - Joseph Kessel, MONICQA PUBLISHING, 2020
18,98 €

„Všetko, čo sa stane, sa stane. Všetko, čo pritom, ako sa stane, spôsobí, aby sa stalo niečo iné, spôsobí, aby sa stalo niečo iné. Všetko, čo pritom, ako sa stane, spôsobí, aby sa stalo znova, sa znova stane. Nemusí sa to však stať presne v tomto poradí.“