Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Východopruský denník - Hans von Lehndorff, Artforum, 2020

15,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Východopruský denník

Zápisky lekára z rokov 1945 – 1947

Východné Prusko, ríšska exkláva. Hans von Lehndorff pred nás z neobvyklej strany stavia nástojčivé, podrobné a celkom autentické obrazy všetkého toho besnenia a jeho ničivých... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2020
Počet strán
344

Východné Prusko, ríšska exkláva. Hans von Lehndorff pred nás z neobvyklej strany stavia nástojčivé, podrobné a celkom autentické obrazy všetkého toho besnenia a jeho ničivých dôsledkov. Žiaľ, nie je to fikcia; je to literatúra faktu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Východné Prusko, ríšska exkláva. Čo začalo v roku 1939, má byť o pár mesiacov skončené. Našťastie. Utopené v krvi, popole a rumoviskách. Sovietska armáda sedí na víťaznom koni, tiahne na západ, valcuje, správa sa kruto k nepriateľským vojakom aj k domorodým civilistom. Nemec je pre ňu synonymom nacistu, bohatstvo jej kľaje oči. Vojna je šialený ľudský vynález, stroj na výrobu šialených zástupov. Strach je zlý kumpán, hlad ešte horší radca. Hans von Lehndorff pred nás z neobvyklej strany stavia nástojčivé, podrobné a celkom autentické obrazy všetkého toho besnenia a jeho ničivých dôsledkov. Žiaľ, nie je to fikcia; je to literatúra faktu.
Čítať viac
Originálny názov
East Prussian Diary
Počet strán
344
Väzba
pevná väzba
Rozmer
171×216 mm
Hmotnosť
856 g
ISBN
9788081503122
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
785371
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

5 hodnotení

4
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Zita Böszörményiová
Neoverený nákup
1.4.2021
Vychodoprusky denník
Knihu povazujem za sokujúcu. Najma fotky. Jedna na strane 123 je priamo dramatická. Ani nemci ani rusi nepoznali ludskost. Viem, ze bola vojna. A vojna má taky charakter. Ale predsa.... Odporúcam citatelom len s pevnymi nervami. Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
12.2.2021
Pohľad z druhej strany
Autor bol hlboko veriaci evanjelik, veľmi často sa obracal k Bohu a hľadal útechu vo svätom písme. Aj to mu pomáhalo prežiť ťažké skúšky a situácie pri konfrontácii s vojakmi či ranenými. Operovať a starať sa o pacientov, keď vám nad hlavou vybuchujú bomby, do vlasov padajú črepy z rozbitých okien alebo nemáte dostatok medicínskeho materiálu, je náročné. Príslušníci Červenej armády mali za úlohu vyčistiť územie Východného Pruska od Nemcov. Lehndorff opisuje bezuzdné znásilňovanie, masové vraždenie, utrpenie a všetky možné násilnosti. Spolu s mnohými krajanmi bol umiestnený do tábora Rothenstein, kde sa čoskoro rozšírili vši a dyzentéria. Počet mŕtvych narastal tak rýchlo, až museli Rusi zaviesť opatrenia na zastavenie šírenia nákazy. Aj tu vykonával funkciu lekára. Pre mňa je naozaj náročné čítať o koncentračných táboroch a keďže zaznamenávané udalosti sú podobné, absorbovať denník nebolo o nič jednoduchšie.
Je veľmi zaujímavý a fascinujúci, hoci opisuje strašné obdobie v dejinách. Nik to nemal jednoduché, ani vojaci ani civilisti, či už patrili do toho alebo onoho tábora. Je dobré čítať fakty z oboch strán. Na trhu je pomenej literatúry písanej z pohľadu porazených. Odporúčam Východopruský denník každému, kto má rád non-fiction literatúru a rád si rozšíri vedomosti o druhej svetovej vojne.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„To, čím sme boli na začiatku, je iba nejasná farebná škvrna, na ktorú sa dívame z brehu toho, čím sme sa stali.“

Náhodné úvahy - Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor), 2019
Náhodné úvahy
Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)