Vianoce
Problém Spinoza - Irvin D. Yalom, Premedia, 2021

16,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Problém Spinoza

Záverečným dielom Yalomovej filozofickej trilógie je román Problém Spinoza, v ktorom predstavuje životné peripetie a osobný vývoj dvoch diametrálne odlišných ľudí – Barucha... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2021
376 strán
5-6 hodín čítania

Záverečným dielom Yalomovej filozofickej trilógie je román Problém Spinoza, v ktorom predstavuje životné peripetie a osobný vývoj dvoch diametrálne odlišných ľudí – Barucha Spinozu, židovského filozofa zo 17. storočia, a Alfreda Rosenberga... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

16,95 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 12 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
The Spinoza Problem - Irvin D. Yalom, Basic Books, 2013
Brožovaná väzba
Angličtina, 2013
Do 22 – 27 dní

18,99 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Beyond the Story (slovenský jazyk) - BTS ,Myeongseok Kang, Ikar, 2023
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Viac o knihe

Posledná čať voľnej filozofickej trilógie nadväzuje na romány Keď Nietzsche plakal a Liečba Schopenhauerom.

Záverečným dielom Yalomovej filozofickej trilógie je román Problém Spinoza, v ktorom predstavuje životné peripetie a osobný vývoj dvoch diametrálne odlišných ľudí – Barucha Spinozu, židovského filozofa zo 17. storočia, a Alfreda Rosenberga, pseudofilozofa a nacistického propagandistu z 20. storočia, ktorý bol odsúdený na Norimberskom procese. Život týchto dvoch ľudí spája zaujímavý historický fakt – Rosenberg ako vášnivý antisemita prikázal skonfiškovať Spinozovu knižnicu, no zároveň rozkázal, aby tieto knihy nespálili, ako bývalo zvykom, ale zachovali.
Yalom sa v románe pokúša hľadať odpoveď na otázku, prečo bol Spinoza, autor nesmrteľnej Etiky, takým problémom pre nacistickú antisemitskú ideológiu. Plynulo strieda dve časové roviny, Amsterdam v období zlatého veku a nacistické Nemecko, a skúma vnútorné životy týchto dvoch záhadných postáv. Na jednej strane približuje hĺbku Spinozovho učenia, na druhej strane odhaľuje historické a psychologické pozadie nacizmu. Výsledkom je pútavá kniha, v ktorej Yalom potvrdzuje, že je nielen skvelý psychiater, ale aj vášnivý učiteľ a originálny spisovateľ.
Čítať viac
Originálny názov
The Spinoza Problem
Počet strán
376
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
558 g
ISBN
9788081599521
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
914669
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Problém Spinoza - Irvin D. Yalom, Premedia, 2021
Keď Nietzsche plakal - Irvin D. Yalom, Premedia, 2015
33,90 €

Hodnotenia

4,7 / 5

12 hodnotení

9
2
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Yalom nikdy nesklame

Zbožňujem jeho knihy, ktoré v sebe spájajú psychoterapiu a pútavý (vymyslený) príbeh podporovaný skutočnými udalosťami. Na jednej strane Baruch Spinoza, filozof a veľký mysliteľ židovského pôvodu, ktorý len pár generácií od upálenia Bruna mal odvahu protirečiť židovským autoritám (a nielen tým). Na druhej strane Alfred Rosenberg, antisemita, jeden z prvých členov NSDAP, ideológ tejto strany a podporovateľ Hitlera aj počas Norimberských procesov. A týchto dvoch nespojiteľných dokáže spojiť len Yalom. A ešte to aj dáva zmysel a nechcete to nikdy dočítať.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

12

Viete o mne vela podla zakupenych knih v Martinuse za niekolko rokov. Myslim si, že je málo citatelov, ktori si rocne kupuju tolko knih, co ja. Mam 64 rokov, citam od detstva a je to najkrajsia a najzmysluplnejsia cinnost v mojom zivote. Vybudovala som základ kvalitnej kniznice aj u mojej dcery a zata v Nemecku.

Vlasta Novohradská
Overený zákazník
31.1.2022
Historické fakty i pôsobivá fikcia. Striedanie dvoch časových línií - 17.st.- Baruch Spinoza, filozof, ktorého židovská obec v Amsterdame exkomunikovala. Aj napriek jeho osamotenému, utiahnutému životu, jeho filozofické myšlienky prežili do dnešných dní. 20.st. - formovanie antisemitských názorov u mladého pobaltského Nemca Alfreda Rosenberga, neskoršieho ideológa nacizmu, odsúdeného v Norimbergu na trest smrti.
Nebol by to I. Yalom, ktorý by zo svojej pozície psychiatra, dobrého rozprávača, či nadšenca pre filozofiu nehľadal spojivo medzi týmito dvoma postavami. Výsledkom je zaujímavý a ďalší pútavý príbeh z voľnej filozofickej trilógie. Opäť nás autor očarí svojou jemnou, postupnou analýzou charakrerov hlavných postáv, vďaka ktorej vždy siahneme po ďalšom Yalomovi.
Čítať viac
9

... keby čmeliak vedel, že nemôže lietať, tak by nelietal ..

De Va
Overený zákazník
8.11.2021
"Rozum sa nevyrovná vášni a od vášni sa môžeme oslobodiť len tak, že z rozumu si urobíme vášeň..."
Yalom je pre mňa istota dobrej knižky a nebolo tomu inak ani teraz ! Veľmi ma baví štýl, prelínanie dejov a fakty/informácie, ktoré sú popri fiktívnemu príbehu zakomponované do deja... Vrelo odporúčam čokoľvek z jeho tvorby - je to hodnotne strávený čas :)
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Irvin Yalom majstrovsky vracia do života Spinozu a jeho filozofiu a prepája ich s apokalyptickými dejinami nacistického Nemecka a Alfredom Rosenbergom. Práve toto spájanie vedy a fikcie je tým, čo robí najlepšie.“ – Abraham Verghese

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac
Kúpte spolu
Problém Spinoza - Irvin D. Yalom, Premedia, 2021
Keď Nietzsche plakal - Irvin D. Yalom, Premedia, 2015
33,90 €

„Každý deň bol niečím zvláštny. Napríklad som robil všetko, čo ma bavilo, a prial som si, aby to nikdy neskončilo. A potom som si uvedomil, že neskôr môžem robiť niečo iné, rovnako zábavné, a že sa na to môžem rovnako tešiť.“