Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Prípad Thomasa Quicka - Hannes Rastam, Lindeni, 2021

18,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Prípad Thomasa Quicka

Ako sa rodí sériový vrah

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam... Čítať viac

3,8 49 hodnotení
Vek
18+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2021
456 strán
6-7 hodín čítania

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam podrobne preskúmal všetky dôkazy, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

18,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 24 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Čitateľský klub Martinus

Viac z kolekcie

Reportáž, biografia a literatúra faktu

Zobraziť viac kolekcií
Mačkohlavý orol - Dominika Sakmárová, inspira publishing, 2024

Viac o knihe

Príbeh najväčšieho švédskeho justičného omylu v dejinách

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam podrobne preskúmal všetky dôkazy, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj rozsudky a dospel k názoru , že nie je presvedčený o jeho vine, keďže ho odsúdili len na základe nepriamych dôkazov. Vybral sa za ním na psychiatrickú kliniku a mal preňho pripravenú jedinú otázku. Odpoveď na ňu bola desivejšia ako sám odsúdený...
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1000951
Originálny názov
Fallet Thomas Quick - att skapa en seriemordare
Počet strán
456
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
566 g
ISBN
9788056623220
Rok vydania
2021
Vekové odporúčanie
18+
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Švédsko
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

49 hodnotení

16
15
12
2
4

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

21
Rozprávka - Stephen King, 2023
Práve čítam
Rozprávka

Som nenapraviteľný knihomoľ, ktorý miluje knihy a snažim sa k tomu inšpirovať iných.

Michal Horoščák
Overený zákazník
5.3.2024
Odporúčam
Kniha "Prípad Thomasa Quicka: Ako sa rodí sériový vrah" od autora Hannesa Rastama je fascinujúcim pohľadom do zákulisia jedného z najväčších justičných omylov v histórii švédskej kriminalistiky. Rastam detailne prešetril prípad Thomasa Quicka, muža, ktorý sa v roku 1992 priznal k vražde 11-ročného chlapca a následne k mnohým ďalším nevyriešeným vraždám.

Autor nás prevedie cez zápletky a zmätky vyšetrovania, ktoré viedli k Quickovmu odsúdeniu, a poukazuje na nedostatky v dôkazoch a procese, ktorým bol Quick odsúdený. Rastam zdôrazňuje, že Quick bol odsúdený na základe nepriamych dôkazov a bez jasného preukázania jeho viny.

Najväčším lákadlom tejto knihy je autorova schopnosť priblížiť čitateľom hlboký a náročný proces, ktorým prešiel, aby porozumel Quickovmu prípadu. Jeho schopnosť podať komplexné informácie o súdoch, lekárskych záznamoch a vyšetrovaní robí z tejto knihy nezabudnuteľný zážitok.

"Prípad Thomasa Quicka: Ako sa rodí sériový vrah" nie je len knihou o kriminalite a chybách systému, ale aj o morálnych otázkach a zodpovednosti voči spravodlivosti. Rastamova práca nás prináša k otázke, ako môžeme byť istí vinou človeka a či je spravodlivým odsúdenie na základe nepriamych dôkazov.

Celkovo je táto kniha nevyhnutnou čítanou pre tých, ktorí sú fascinovaní kriminalistikou a spravodlivosťou. Hannes Rastam nás svojím pôsobivým vyšetrovaním vždy drží na okraji sedadla a prináša nám príbeh, ktorý nám nedáva spávať a ktorý nás núti zamýšľať sa nad spravodlivosťou a právomocou justičného systému.
Čítať viac
28
Veľký plán - Stephen Hawking, Leonard Mlodinow, 2011
Práve čítam
Veľký plán

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
26.1.2023
Ako som tak čítala, knihu viac ľudí kritizuje, ako chváli. No ja som tábor - chválim. Už z anotácie knihy vieme, o čo ide a postupne sa nám ten príbeh nabaľuje a nabaľuje. Toľkokrát som pri čítaní krútila hlavou a nechápala, ako je možné, že sa toľko ľudí znalých práva a zákonov jednoducho zamerali na človeka, ktorý bol evidentne nevinný. Ako to, že vedome prehliadali dôkazy, jeho drogovú závislosť a túžbu po pozornosti. Nerozumiem, no knihou som nadšená. Mám rada faktografické knihy, takže detailnosť opisov mi neprekážala a čítalo sa mi to veľmi dobre. Príbeh je naozaj zaujímavý a má zmysel venovať mu svoj čas. Čítať viac
2.3.2022
Príbeh je šokujúci, to áno. Ale nakoľko sa tú šokujúcu časť dozvieme už z anotácie knihy, tak nič prekvapivé vnútri nečaká a za mňa je to príliš rozťahané na zbytočne veľa strán. V podstate sa tam točí stále to isté dookola, už ma to ku koncu absolútne nebavilo. Zaujímavejšie pre mňa by bolo čítať verziu očami Quicka. Čítať viac
10

Som úplne normálna žena, mäso, kosti, koža a orgány. Pre niekoho inteligentná, pre iného hlúpa blondínka. Niekedy kľudná a niekedy bláznivá. Žena, ktorá miluje knihy a pocit ponorenia sa do príbehu (danej knihy). Najkrajší čas na oddych je pre mňa zababušiť sa do deky, na stole horiaca sviečka, teplý čaj a v ruke skvelá kniha. Nezabudni sledovať môj YT kanál: https://www.youtube.com/@kejttik/featured

Katarína Tomková
Overený zákazník
20.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Musím priznať, že kniha ma zaujala a niekedy som krútila hlavou ako mohlo dôjsť k obvineniam a rozsudkom na základe priznaní, ktoré boli často zmätujúce. Kniha je napísaná zaujímavo. Niekedy ma autor knihy počas písania hneval, pretože zbytočne informácie naťahoval. Daný príbeh by kľudne vedel napísať i na 200 stranách. :)
V knihe sa nachádzajú rozhovory nie len so samotným Thomasom Quickom ale i s prokurátorom, súrodencami "páchateľa", obhajcom, personálom nemocnice atď.
Knihu odporúčam hlavne tým, ktorí majú chuť si prečítať o omyloch justície, o snahe vystavať si kariéru na psychicky chorom človeku a hlavne ľudom ktorí majú zdravý úsudok a majú radi knihy, ktoré boli napísané podľa skutočných udalostí. ň
Čítať viac
7

Bola som oddychový dovolenkový čitateľ :D Avšak odkedy som na materskej, podľahla som :D čítanie ma veľmi baví, pohlcuje ma. Najradšej čítam skutočné príbehy, sem-tam siahnem aj po sci-fi alebo dobrej detektívke.

Petra Bérešová
Overený nákup
28.12.2021
Thomas Quick získal to čo chcel - pozornosť.
Kniha je napísana pútavo, ale nie napínavo - nakoľko všetko je jasné hneď na začiatku. Preto som niekedy pretáčala znudene stránky a inokedy som knihu nevedela prestať čítať.
V každomm prípade je to šokujúci príbeh. Nebyť jedného zvedavého novinára, z Quicka by bol stále najväčší sériový vrah Švédska.
Čítať viac
6

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Claudia K.
Overený zákazník
1.12.2021
Skvelá kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
„Babráci!“
To mi napadlo ako prvé a najčastejšie pri čítaní tejto knihy. Nemôžem si pomôcť, ale tento omyl jasne dokazuje, aký slepý je človek, ktorý chce niečomu veriť. Práve preto je až zarážajúce, koľko rokov strávil Thomas Quick na liečebni. Musel prísť až novinár, ktorý po tom ani netúžil, aby zistil, koľká bije. Smutné je, že sa „šťastného“ konca nedožil, nakoľko podľahol rakovine a zomrel tak viac ako rok predtým, než Stura Bergwalla prepustili.

Novinár Hanns R?stam začal so svojou kariérou síce až ako 37 ročný, no ani to nijako neovplyvnilo to, čo všetko sa mu podarilo vo svojej brandži dokázať. Vyhral niekoľko prestížnych cien a poukázal na viaceré justičné chyby. Tento človek má môj obdiv, pretože robiť niečo také dneska, vo svete, ako ho poznáme, si žiada riadnu dávku odvahy. Všetci dobre vieme, že byť novinárom nie je také ružové ako sa človeku môže na prvý pohľad zdať.

Kniha sa číta ľahko a zároveň ťažko. Autor v nej rozobral všetky prípady, všetky správy a konverzácie s Thomasom Quickom naozaj do detailov. Aj preto sa človeku môžu zdať jednotlivé časti repetitívne, pretože kým na začiatku sme si o Thomasovi mysleli, že je páchateľ, od tej strany 90 sa uberáme iným smerom. Pre mňa to však bolo fascinujúce a v mnohom až nepochopiteľné. Ako sa to mohlo v tak vyspelej krajine stať? (povedzme si úprimne, kebyže sa niečo také stane u nás, kde sú, skutočne babráci, tak by to nikoho neprekvapilo)

Priznám sa, že hoci s kniha venuje veľkému škandálu, človek v tom nájde aj čosi viac. Od zlomeného muža, cez jeho „drogovú“ etapu až po vytriezvenie, kedy si uvedomí, že škoda, ktorú napáchal, sa len tak nevyrieši. Vskutku silná kniha pre každého čitateľa, pretože hoci som tušila svoje, miestami ma z nej mrazilo.
Čítať viac
9.11.2021
zaujímavý príbeh
Zaujala ma na prvý pohľad nezvyčajne spracovaná obálka s plastovým prebalom. Príbeh justičného omylu je opísaný tak, že človek krúti hlavou ako je toto vôbec možné... ale na vykreslenie problematiky by stačila kniha o 1/3 kratšia. Veľa vecí sa opakuje, otvárajú sa nové vyšetrovania, ale v podstate ide stále o to isté. Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
5.11.2021
Zmiešané pocity
Táto knižka mi urobila normálne novú vrásku na čele. Príbeh zaváňa absurditou. Miestami čítateľ (alebo minimálne v mojom prípade to tak bolo) nevie či je to smiešne, hrozné, tragické. Jednoducho jedna výdatná polievka pocitov. Musím však poznamenať, že sa mi až tak nepáčil štýl, akým je knižka napísaná, najväčšie obskúrnosti ohľadom prípadu boli spomínané v knihe niekoľko krát, preto mi to prišlo miestami repetitívne.
Verím však, že priaznivcom krimi žánru sa táto knižka bude páčiť.
U mňa je to však na 3 hviezdy.
Čítať viac
Adam
Neoverený nákup
31.10.2021
Sklamanie
Zbytočne dlhé, nezaujímavé, stále sa opakujúce. Akoby som čítal tri kapitoly dokola. Zaujímavé spracovanie obálky knihy očividne nestačí. Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Garretovi Grahamovi som dovolila naplniť ma najdeštruktívnejším pocitom, aký ľudstvo pozná - nádejou. “

Návrh - Elle Kennedy, 2019
Návrh
Elle Kennedy