„Človeku môžu vziať všetko okrem jednej veci: poslednej ľudskej slobody - zvoliť si svoj postoj za akýchkoľvek okolností, nech sa deje čokoľvek, zvoliť si svoju vlastnú cestu.“
Frankl bol rakúsky psychiater židovského pôvodu, ktorý sa s celou rodinou dostal do Osvienčimu. On jediný prežil a po oslobodení spísal svoje zážitky, ktoré použil ako základ nového psychoterapeutického smeru – logoterapie. Tenučká knižka len so 150 stranami sa skladá z dvoch hlavných častí – života v koncentračnom tábore a teórii logoterapie. Nie je to ucelený príbeh, skôr výber z udalostí, na ktorých ilustruje správanie sa spoluväzňov i jeho samého. Kratšia časť venovaná teórii je tiež popretkávaná príkladmi z vlastnej praxe.
Toto je kniha, ktorá ma obohatila viac než všetky motivačné príručky dohromady. Je písaná jednoduchým a prívetivým jazykom, takže som mala pocit, akoby som sa zhovárala s blízkym rodinným priateľom. Na rozdiel od moderných „self-help“ príručiek s množstvom vaty v tejto nie je ani jedno slovo naviac. Začala som ju čítať ešte v čase pred koronou, no v tejto situácii by mohla byť pre mnohých ešte aktuálnejšia: dáva totiž návod, ako prežiť psychicky ťažké situácie, nenechať sa zlomiť okolnosťami, ale napriek všetkému povedať životu ÁNO.
Čítať viac