Autor vie veľmi zrozumiteľne vysvetliť aj ľuďom, ktorí nemajú radi geografiu, čo všetko ovplyvňuje geografia - hospodárstvo, politiku, minulosť i budúcnosť krajín. Marshall prináša nový a odlišný pohľad na svet. Ku knihe som sa však dostala až teraz, v roku 2021 a keďže kniha vyšla v roku 2017 a dotýkala sa v tej dobe veľmi aktuálnych tém, dnes je už mnoho informácií neaktuálnych a treba si overiť čo sa zmenilo a čo nie.
Ak nemáte veľmi priestorovú predstavivosť, alebo by ste na túto tému chceli niečo aj pre deti, Tim Marshall napísa knihu ,,Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách"
Čítať viac
Táto kniha má už svoju chvíľku slávy za sebou. V dobe, keď ju všetci čítali, sa mi do ťažších tém (asi) príliš nechcelo. Začala som ju čítať až s absyntovkou Oči zasypané pieskom v období, kedy eskaloval konflikt v Iraku, lebo obsahovala kapitolu, ktorou som si chcela doplniť chýbajúci background.
Zistila som, že navzdory ťažkej téme (geopolitika) je kniha písaná veľmi príjemne. Každá kapitola je venovaná jednej oblasti, ktorou môže byť štát (Čína, Rusko, USA), ich kombinácia (Japonsko a Kórea, Blízky východ) alebo svetadiel (Južná Amerika). To, kde ležia, ovplyvňuje ich históriu i súčasnosť, starodávne nepriateľstvá i súčasné konflikty. Zdá sa to samozrejmé, a predsa sa na tento kontext často zabúda. Pozrieť sa na ne z takéhoto súvislého pohľadu bolo pre mňa veľmi užitočné. Škoda, že sa z takýchto diel nestávajú interaktívne e-knihy: bolo by ešte zaujímavejšie si vedieť nájsť ku všetkému mapy, fotky a ďalšie nadväzujúce fakty, aby sa to lepšie ukladalo v hlave.
Čítať viac