Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Rodina pre začiatočníkov - Sarah Morgan, Fortuna Libri, 2021

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Rodina pre začiatočníkov

Newyorská kvetinárka Flora je so svojím životom navonok spokojná, no málokto o nej vie, že sa s ňou osud nemaznal. Ako dieťa osirela a vychovávala ju teta, ktorá jej dala... Čítať viac

Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2021
352 strán
5 hodín čítania

Newyorská kvetinárka Flora je so svojím životom navonok spokojná, no málokto o nej vie, že sa s ňou osud nemaznal. Ako dieťa osirela a vychovávala ju teta, ktorá jej dala pocítiť, že je iba nechcené bremeno.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 32 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Nerovná hra - Vi Keeland, Ikar, 2024

Viac o knihe

Inšpirujúci román pre tých, ktorí sa v rodine občas cítia stratení alebo si v nejakej práve hľadajú svoje miesto.

Newyorská kvetinárka Flora je so svojím životom navonok spokojná, no málokto o nej vie, že sa s ňou osud nemaznal. Ako dieťa osirela a vychovávala ju teta, ktorá jej dala pocítiť, že je iba nechcené bremeno. Flora odvtedy nezažila pocit, že niekam patrí... až kým nestretla príťažlivého vdovca Jacka.

Jackova dcéra, tínedžerka Izzy, sa zo všetkých síl snaží nezosypať. Odkedy jej zomrela mama, starostlivosť o otca a mladšiu sestru bola to jediné, pri čom sa cítila bezpečne. Navyše ju ťaží mamino tajomstvo, na ktoré prišla krátko pred jej smrťou. Keď zistí, že jej otec má novú priateľku, vstúpi do svojej najhoršej nočnej mory.

Aby toho nebolo málo, otec Floru pozve na každoročnú letnú dovolenku do Anglicka, k najlepšej kamarátke jeho zosnulej manželky. Flora sa všemožne usiluje získať si Izzinu priazeň, tá je však odhodlaná držať si ju od tela.

Ako leto plynie, predsa len medzi nimi vzniká opatrné puto. Obe, Flora aj Izzy, musia prekročiť svoje hranice, aby sa naučili, že rodina je neraz zložitá spleť vzťahov, do ktorých treba dozrieť a predovšetkým im treba dať šancu.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1013485
Originálny názov
Family for Beginners
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
516 g
ISBN
9788057301158
Rok vydania
2021
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Fortuna Libri
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

12 hodnotení

7
4
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Lucia Uricek
Neoverený nákup
7.3.2023
Táto kniha je príjemným čítaním, asi ako každá od autorky Sarah Morgan. Prečítala som ich tri a všetky 3 knihy sa mi veľmi páčili. Dovolili mi oddýchnuť si, preniesť sa na iné miesta, k iným ľudským starostiam a to všetko pretkané nádejou a láskou. Jednoznačne ide o oddychovú literatúru, ale zároveň nie je to lacné, sladké čítanie. Jedine, čo ma mrzí, že v súčasnosti vydavateľstvá šetria na jazykovej korektúre. Každopádne knihy od autorky odporúčam :) Čítať viac
10.1.2023
Rodina pre začiatočníkov
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Sarah Morganová
RODINA PRE ZAČIATOČNÍKOV

Vydavateľstvo Fortuna Libri
Rok vydania 2021

Tak táto kniha mi učarovala,sadla mi ako sa ľudovo hovorí ,,ako riť na šerbeľ,,prepáčte mi ten výraz,ale šiel mi od srdca,je to veľmi pekný príbeh zo života.Nie,nie je písaná podľa skutočnej udalosti,no osobne si myslím,že veľa pospájaných rodín niečo takéto zažíva.
Flora hlavná hrdinka,s ktorou sa osud nemaznal -mamu stratila,otca nepoznala ,vychovávala ju teta,ktorá si myslela,že je pre ňu bremenom.
Jack otec dvoch detí ,rozkošnej malej Molly,a pubertiačky Isabely,ktorý po smrti manželky vychováva deti sám.
Clare a Todd priatelia Jackovej rodiny,Clare bola najlepšia priateľka jeho ženy .
Jack sa zoznámi s Florou v kvetinárstve,v ktorom hľadal darček pre svoju dcéru Izzy,a na prvý pohľad sa do nej zamiloval.Ále...má dieťa v puberte,po smrti jeho manželky ,dcéra Izzy prebrala starostlivosť o domácnosť a malú Molly.Keď Jack priviedol Floru na večeru aby ich zoznámil,Izzy to padlo veľmi ťažko.Myslela si ,že keď si Jack privedie novú ženu už ju rodina nebude potrebovať,a tak sa snaží Floru nenávidieť,navyše ju ťažilo tajomstvo o ktorom vedela aj teta Clare,no ani jedna nevedeli,že to vie aj tá druhá.Jackova rodina trávievala dovolenky u tety Clare v Chate pri jazere a tak pozvali aj Floru.Tá pozvanie neodmietla,aj keď vedela,že to pre ňu bude ťažké,lebo tam trávievala letá aj Becky,Jackova prvá žena.
Ak chcete vedieť ako sa príbeh tejto rodiny skončí,či Molly a Izzy Floru prijmú,aké bude ich leto v Chate pri jazere určite si knihu prečítajte,ja si myslím,že nebudete ľutovať,kniha je výborná.
Ja dávam knihe 5 hviezdičiek z 5.

A záver citát s knihy:
,,Život je ako záhrada,niekedy nádherný,niekedy katastrofa.Neporiadny,ale vždy skutočný.Niekedy treba len ísť dopredu,aj keď cestou pošliapeme pár sedmokrások.,,
Čítať viac
13.7.2022
Toto nebola až taká oddychovka, za akú som ju mala, keď som ju pred pár dňami do ruky brala.

"Problém s rodinami spočíval v tom, že činy jednotlivca ovplyvňovali každého jej člena."

Hotová terapeutická kniha. Hoci v nej ide o lásku, nerieši ľúbostný vzťah v zmysle podrobností, ako sa dali dokopy, love story nie je vrcholom diela. Rieši ľudské vzťahy, a to sa mi na nej nesmierne páči.

"Keď sa trápiš, zdá sa neuveriteľné, že svet sa točí ďalej aj bez Teba. Máš pocit, že sa mal zastaviť."

Je to kniha o priateľstve a všetkých jeho farbách. Kladie podnetné otázky a obsahuje množstvo myšlienok na zamyslenie. Obzvlášť sa mi páčilo spracovanie vnímania teenegerky Izzy, ktorú okolnosti donútia riešiť diametrálne odlišné problémy, ako trápia jej rovesníkov.

"Život je priveľmi krátky, aby si ho zapĺňala priateľmi, ktorí sa o teba nezaujímajú ani ti neprinášajú radosť."

Nehovoriac o prenádhernom prostredí, v ktorom sa príbeh odohráva. Vrelo odporúčam ako ideálne dovolenkové čítanie s pridanou hodnotou.
Čítať viac
14.6.2022
Sarah Morgan
Príbeh zo života v ktorom sa môže nájsť veľa z nás.
Autorka v tejto knihe opäť dokonale ukazuje aká je v rodine dôležitá komunikácia a aké zlé to môže byť keď nefunguje.
Keďže dej sa odohráva hlavne v lete počas dovolenky v krásnom prostredí je to ideálne čítanie na leto.
Určite odporúčam.
Čítať viac
21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
20.8.2021
Dobra rodinna drama! :)
Tušila som, že román o hľadaní cesty medzi cudzou ženou a deťmi muža, ktorý nie je jej manželom, lež iba čerstvou známosťou, nebude žiadna ľahká komédia. Čo som však netušila, bola pavučina detailných situácií a jedného tajomstva, o ktorom vedeli takmer všetci, no nerozprávali sa o ňom. Viete ako to teda dopadne, keď všetci vedia, no myslia si, že ostatní nevedia? :D Totálny chaos, výčitky, nervozita a zbytočné nedorozumenia. Dráma, z ktorej aj vám bude clivo aj napriek tomu, že ste boli dieťa šťasteny, mali ste oboch rodičov, k tomu ideálne bývanie, vhodné podmienky na učenie a súkromie a hlavne ste mali niekoho, komu na vás záležalo a ľúbil vás. Aby som ale nevyvolala dojem, že ide o citovú vydieračku, nebudete mať permanentné slzavé údolie, iba akýsi srdca bôľ a pochopenie pre niektoré konania, ktoré deprimovaný, trúchliaci a aj osirotený človek urobí. :(
Tiež žiarlivosť nie je ideálna kamoška a dokáže pomotať myseľ nesprávnym smerom.

Snažím sa byť objektívna, no ide to ťažšie, nakoľko aj v našej rodine sa udiala rovnaká situácia. O to viac som súcitila s deťmi, ktorým zomrela mamina a vedela som sa vcítiť do kože manžela, ale aj samotnej hlavnej postavy Flory, ktorá bola tou „cudzou ženou“ . Tá, čo chcela dievčatám „ukradnúť“ ocka. Aspoň takto si to zo začiatku mysleli Jackove dcéry, hlavne staršia 17-ročná Izzy. Nedokázala prijať, že jej otec sa posúva ďalej, že žije ďalej, lebo musí. Inak by sa zbláznil, ale to Izzy nenapadlo. Ako každý teenager riešila iba svoj strach a zlý scenár, ktorý si sama vytvorila alebo žeby k tomu dopomohol fakt, že sa s otcom nevedeli porozprávať? Rola rodiča je zamestnanie na celý život a nečudujem sa, že tomu deti, ani nikto v Izzynom veku nechápu. Tak to proste je.. ako keby nadstavené prírodou. Nasleduje pomalý a utrápený kolotoč udalostí, ktorý našťastie (vo väčšine prípadov) dopadne dobre.
„kým nezažiješ, tak nepochopíš“
„kým sa nepopáliš, tak sa nepoučíš“
„kým sa neporozprávaš, tak...“

Som milo prekvapená, aj keď román obsahoval pár predvídateľných a klišé vecí, že pôsobil na mňa ako naozaj dobrá rodinná dráma. Nie sú náhodou aj tieto rodinné záležitosti jedno veľké klišé? :) Nejaký ten „vzorec“ podoby tam určite je a dokolečka dokola sa nám dejú podobné, ak nie rovnaké situácie ako vytrhnuté z filmu.

Flora je osamelá 30-tnička, ktorá pracuje v kvetinárstve, kde kedysi pracovala aj jej mama, než ju stihla nedobrovoľne opustiť. Bola iba 8-ročné dieťa a prischla tete, ktorá z toho nebola 2x nadšená. Ich vzťah bol skôr o vzájomnom rešpekte, aby vedeli vedľa seba existovať a neustálemu Florinmu prispôsobovaniu (pre pokoj v domácnosti). City ako láska a kamarátstvo od tety nepoznala. Ako to už býva, aby sa dieťa aspoň trochu zapáčilo, urobí všetko tak, ako chcete, povie všetko tak, ako očakávate.. len za jednu pochvalu, jeden úsmev ročne.. :(
~
„Pre tetu bola Flora uvoľnená nitka. Niečo, čo treba zo šiat odstrihnúť.“
~
Tak smutné, až vás z toho naozaj rozbolí srdce. Florine neustále podvoľovanie sa spôsobilo, že v dospelosti robila to isté a ľudia ju využívali a následne odkopli. Žiadne veľké priateľstvá alebo stabilný vzťah. Flooo (rada ju tak volám) ma vlastný svet, no nie je to bublina, ktorej by ste nerozumeli - postoj a trpezlivosť, tiež myšlienky nad drobnosťami a správaním ľudí. Obdivovala som jej vzťah ku kvetom. Vedela, ktorý ako vonia bez toho, aby ho mala pod nosom. Vedela, ktorý kedy darovať a na akú príležitosť. Ruža, aj keď je kráľovnou flóry, sa nie vždy hodí a mladú slečnu viac potešia poľné kvety ako bukréta ukrývajúca pár tŕňov a vážnosť. Kvety jej vynahrádzali láskavosť, ktorá chýbala ľuďom v jej okolí a ich vôňa ju upokojovala. Kvety boli jej najlepší priatelia.
~
„Naozaj túžila po tom, aby pre niekoho niečo znamenala, tak ako niečo znamenala pre svoju mamu. Chcela byť pre niekoho dôležitá. Prepojená s niekým. Chcela na niekoho dávať pozor a vedieť, že ten niekto dáva pozor na ňu. Chcela, aby ju niekto poznal a potreboval. Načo byť na svete, keď vás nik nepotrebuje? Načo, keď nikomu nezmeníte život?“
~
V románe sa nachádzali veľmi pekné myšlienky a samotný text mi prišiel miestami ako jemná poézia. Opisy emócii a hlavne Florinych myšlienok vždy dávali zmysel a bola tak neskutočne vnímavá, chápavá a láskavá, že sa Jack do nej hneď zamiloval. Bola presným opakom jeho ženy, ktorá bola aj na neho „veľká voda“. Viac si potrpela na názore iných a vždy sa chcela páčiť. Súťaživosť tak trošku naštrbovala ich vzťah a preto pokojná povaha Flooo bola pre otecka akýmsi zadosťučinením. Čo však na to dve mladé slečny, ktoré nevedia pochopiť, že život musí ísť ďalej? Neskutočne komplikované životné obdobie, ktorému nepomôže nič iné, iba čas. Veľa času a ochota vnímať a dopriať lásku – nie len sebe. Nie je to vyslovene psychologický román, ale téma je ťažšia a autorka s ňou narába opatrne. Oceňujem tiež snahu vyrovnať hladinu jemnou romantikou, občas aj šteklivými pasážami, ktoré, my dospelí, máme tak radi a tiež povaha malej 7-ročnej dcéry vedela rozveseliť a uľaviť od skľúčeného pocitu.

Nechcem veľa prezrádzať, kniha stojí za prečítanie a mne osobne otvorila nové pohľady na danú vec. Páčilo sa mi rozprávanie z pohľadu viacerých osôb - Flory, Jackovej staršej pubertálnej dcéry Izzy a tiež rodinnej kamarátky Clare, ktorá bola podobnej povahy ako Flooo. Obzvlášť Clare riešila vo svojom vnútri prečo sa celé roky priatelila so ženou, s ktorou nemala nič spoločné. Ak nerátame detske kamarátstvo, kde ju Becca (zosnulá mama) vytiahla z jej ulity, no zároveň ju využívala k tomu, aby pri nej vždy vyzerala lepšie a šikovnejšie. Je dôležité uvedomiť si, že nie každé kamarátstvo, ani to z detstva, či zo školy nemusí pretrvať večne. Stále sa niekam posúvame, dospievame a meníme. Niekedy sa nedá zotrvať s človekom, ktorý sa odkloní od vašej spoločnej cesty. Ťažšie je si tento fakt pripustiť a vedieť sa rozlúčiť. Veľa z nás sa nevie vzdať detských kamarátov, obzvlášť keď k ním cítime určitý druh vďaky, ale.. budeme vďačný do konca života? Pravý kamarát to nevyžaduje a nedáva nám pocítiť, že tak to má byť, lebo tak je to správne. Clarina mama mala na túto tému krásny monológ a ja si ho dovolím citovať:
~
„Ty s Beccou ste z vášho priateľstva vyrástli už dávno. Spájali vás len spomienky, jej neistota a tvoja neochota zmieriť sa s tým, že niekedy človeku prospeje niektorých vecí sa vzdať.
Život je priveľmi krátky, aby si ho zapĺňala priateľmi, ktorí sa o teba nezaujímajú ani ti neprinášajú radosť. Ľuďmi, ktorí sa len sťažujú, vysávajú z teba energiu, využívajú ťa, nespoľahlivými kamarátmi, ktorí nikdy neprídu, keď sa sľúbia – jedine ak si pri nich šťastná, v tom prípade si ich, samozrejme, nechaj. Zlí priatelia sú ako staré šaty v skrini. Sú ako to zamazané tričko, deravý sveter, šaty, ktoré ti už nesedia. Nemajú tam už miesto a treba sa ich zbaviť. ... Nejde o neľútostnosť, ak máš úctu sama k sebe. Okrem toho, vyberavosť v tom, s kým tráviš čas, patrí k starostlivosti o seba. Možno za to môže aj starnutie. Čas je vzácny. Vzácny je, pravdaže, vždy, ale keď sme mladí, trestuhodne ním mrháme. ... Priateľstvo má veľa spoločného s romantickou láskou – o niekoho sa zaujímaš, ľúbiš ho, a preto by si mala byť štedrá. Mala by si pre toho človeka chcieť len to najlepšie. Nesnažíš sa ho využívať vo svoj prospech.“
~
Občas som s Flooo bojovala, ale to len preto, lebo ja mam inú povahu. Ja by som veľa situácií riešila ráznejšie a bez akejkoľvek trpezlivosti, lebo niekedy aj to pomôže, keď človeku obratom otvoríte oči a nie dávať mu 300 rokov času, ale.. to som ja :D :D

Kniha je inak príjemné a pohodové čítanie, ktoré odsýpa ako piesok v hodinách. Nič náročne, aj keď samotná téma „komplikované rodinné vzťahy“, ako sa hovorí, nie je prechádzka ružovou záhradou.
Čítať viac

Vydavateľstvo Fortuna Libri

Čítať viac

„To, čo je viac ako láska, je totiž mlčanie plné porozumenia.“

Ako chutí moc - Ladislav Mňačko, 2016
Ako chutí moc
Ladislav Mňačko