Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Klimatické vojny
E-kniha

Prečo sa budeme zabíjať v 21. storočí

Boje o pitnú vodu, nové výbuchy masového násilia, etnické čistky, občianske vojny v najchudobnejších krajinách sveta, nekonečné prúdy utečencov. Konflikty 21. storočia sa už... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia
240 strán
3-4 hodiny čítania

Boje o pitnú vodu, nové výbuchy masového násilia, etnické čistky, občianske vojny v najchudobnejších krajinách sveta, nekonečné prúdy utečencov. Konflikty 21. storočia sa už neodvíjajú od ideologického súperenia medzi veľmocami, ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Boje o pitnú vodu, nové výbuchy masového násilia, etnické čistky, občianske vojny v najchudobnejších krajinách sveta, nekonečné prúdy utečencov. Konflikty 21. storočia sa už neodvíjajú od ideologického súperenia medzi veľmocami, ale skôr od triednych, náboženských a zdrojových otázok. Genocídy minulého storočia nás naučili, ako rýchlo sa sociálne problémy môžu prejaviť v radikálnych a smrtiacich riešeniach. Bohaté krajiny dnes už vyvíjajú stratégie na získanie zdrojov a udržanie klimatických utečencov mimo svojho územia.

Harald Welzer ukazuje, ako spolu súvisí klimatická zmena a násilie. Klimatická zmena má ďalekosiahle dôsledky na životné podmienky ľudí na celom svete: obývateľný priestor sa zmenšuje, vzácne zdroje ubúdajú, prehlbuje sa nespravodlivosť nielen medzi Severom a Juhom, ale aj medzi generáciami, čo vytvára podmienky pre nové sociálne napätia a vedie k násilným konfliktom. Klimatická zmena predstavuje nové závažné výzvy v oblasti bezpečnosti, zodpovednosti a spravodlivosti, ale ako Welzer znepokojujúco objasňuje, robí sa veľmi málo, aby sa im čelilo.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1587849
Originálny názov
Klimakriege. Wofür im 21. Jahrhundert getötet wird
Počet strán
240
Edícia
Civilizácia
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

12 hodnotení

3
5
4
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
Overený zákazník
25.9.2022
Klimaticka vojna.
Toto je velmi dolezita kniha. Ide ovela dalej, ci sme v globalnom oteplovani, alebo nie. Predpoklada, ze sme to my, ako aj vsetci seriozni vedci, ktori dnes studuju tuto otazku. Kniha hovori o tom, co sa v skutocnosti deje a o com nasi politici bud nemaju ani potuchy, alebo nie su ochotni sa tomu postavit.
Problem je v tom, ze globalne oteplovanie skumali prirodne vedy. Mozu poskytnut vedecke vysvetlenie veci a toho, ako bude problem postupovat v linearnom case. Tento problem vsak musia studovat socialni vedci ako kulturny, etnicky, triedny, nabozensky, populacny problem, ktory sa v najblizsich desatrociach prejavi ako globalna katastrofa.
Existuje tolko preskumanych myslienok, nasilia. Holocost, Darfur, ine etnicke vojny, ako sa historia bud opakuje, alebo neopakuje. Welzer vysvetluje, ako budu vzdy najviac trpiet chudobni, ako Afrika uz teraz trpi strasnymi vojnami, pretoze poda vysycha, stromy su prec, voda je obmedzena. Ako sa ako spolocnost vysporiadame s hordami imigrantov, ktori su uz pri severoeuropskych brehoch? Tento problem je neuveritelne zlozity a zasluzi si globalnu reakciu, nie reakciu jednotlivych krajín. Ak vam zalezi na buducnosti planety, precitajte si tuto knihu. Dostane vas daleko za hranice sucasnej retoriky. Hlboke a inteligentne hodnotenie sucasneho globalneho oteplovania.
Čítať viac
16.9.2022
Harald Welzer predpokladá, že vysychajúca voda, núdza o niektoré suroviny, miznúce či v dôsledku pôsobenia klímy neobývateľné územia a narastajúci počet (nielen klimatických) migrantov znamená väčšie množstvo konfliktov, krviprelievania a aj vojen. Veď jednak sa na zúfalstve ľudí a "nedostatkovom tovare" bude dať dobre zarobiť a v mnohých prípadoch pôjde o prežitie ...
Klimatická zmena ešte viac prehĺbi rozdiely medzi rozvinutými a menej rozvinutými krajinami. Tí, ktorí toho majú na rováši podstatne viac, tí silnejší hráči, budú pravdepodobne z jej neblahých účinkov dokonca profitovať.
.
Welzer sa v knihe vracia ku viacerým známym konfliktom, či vojnám, nezabudol ani na terorizmus, aby poukázal na fakt, že pre vraždenie si už ľudia našli rôzne dôvody a ospravedlnenia. Prispôsobiť sa novým ekologickým podmienkam bude pre niektorých znamenať prehodnotiť svoj rebríček hodnôt a zapojiť sa do rozrastatajúceho "trhu s násilím" ...
.
Toto nie je kniha na jedno, či dve posedenia, prelúskať ju vám zaberie pravdepodobne viac času, ako zvyčajne pri knihe rovnakej hrúbky, pretože je nutná absolútna koncentrácia, no ak vás zaujala alebo zaujíma táto téma, určite vyskúšajte.
Čítať viac
21
Ráma II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee, 2023
Práve čítam
Ráma II

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
20.7.2022
Harald Welzer vám v knihe Klimatické vojny vysvetlí, pre čo sa budeme zabíjať v 21. storočí a môžem len konštatovať, že je to naozaj dôležitá a veľmi aktuálna (a temná) kniha. Oplatí sa ňou prelúskať, hoci jazyk je rovnako vážny ako témy, ktorých sa autor dotýka. Aj preto som ju čítala trošku dlhšie, nie je to žiadne oddychové čítanie, vyžaduje si plnú koncentráciu.

„Znášanie následkov klimatickej zmeny nie je spravodlivo rozdelené, reálne to totiž vyzerá tak, že tí, čo ju majú najviac na svedomí, na nej budú škodovať najmenej, ba budú mať najväčšie šance z nej profitovať. Naopak, tie oblasti, ktoré k celkovému objemu emisií spôsobujúcich globálne otepľovanie takmer neprispievajú, budú postihnuté najviac.”

Bohaté a od mnohých problémov (zatiaľ) izolované krajiny sa situácii budú vedieť prispôsobiť oveľa jednoduchšie, disponujú totiž neporovnateľne väčším bohatstvom a technologickými možnosťami ako chudobné krajiny. Tie čelia (alebo budú čeliť) problémom ako hladomor zapríčinený rozširovaním púští a úbytkom zrážok, etnické čistky a genocída, pretože v zhoršujúcich sa podmienkach budú ľudia bojovať o vodu a potravu, o holé prežitie. To, že to nie je sci-fi, môžeme už teraz vidieť napríklad na príklade utečeneckej krízy. Čo sa však stane, keď tých utečencov bude už toľko, že ich nebudeme schopní elegantne prerozdeliť a poumiestňovať do internačných táborov?

Vojny sa často vedú tam, kde sú v stávke priame ekonomické záujmy zúčastnených a v súvislosti s roztápaním sa ľadovcov vzniknú nové zdroje ťažby surovín ako ropa atď. Bolo by naivné myslieť si, že si vyspelé krajiny tieto zdroje nebudú nárokovať, silou nevynímajúc. Okrem toho je asi jasné, že nás nečaká žiadna ružová budúcnosť, spoločnosť sa polarizuje a vojny v rôznych formách jednoducho budú jej súčasťou. Už v minulosti sa vyskytli konflikty, ktoré možno označiť ako klimatické vojny, hoci na prvý pohľad súvislosti so zmenami počasia možno nie je vidieť. Dlhý reťazec príčin a súvislostí však neoklameme, Welzer sa im v knihe dôkladne venuje.

Och, dlho by sa dalo písať o tejto knihe.
Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Krása je, keď nemáš potrebu nič meniť. Nič netúžiš pridať, nič vziať a len sa fascinovane dí­vaš, počúvaš. To platí­ v hudbe, vo výtvarnom umení­, v rozhovore, vo všetkom. Všetko závisí­ od potrieb človeka. Hladnému je krásny chrumkavý chlieb.“

Každý deň má niekto narodeniny - Silvia Bystričanová, 2013
Každý deň má niekto narodeniny
Silvia Bystričanová