Najmilšie želanie

Gréta má šestnásť, čaká ju život na stredoškolskom internáte a odlúčenie od rodiny. Je naučená sústrediť všetku svoju pozornosť na sestru, ktorej zdravotný stav vyžaduje... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2022
200 strán
3-4 hodiny čítania

Gréta má šestnásť, čaká ju život na stredoškolskom internáte a odlúčenie od rodiny. Je naučená sústrediť všetku svoju pozornosť na sestru, ktorej zdravotný stav vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a tak ju nová situácia... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Gréta má šestnásť, čaká ju život na stredoškolskom internáte a odlúčenie od rodiny. Je naučená sústrediť všetku svoju pozornosť na sestru, ktorej zdravotný stav vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a tak ju nová situácia a nadbytok voľného času desia. Dni poznačené osamelosťou striedajú znepokojivé noci zahalené zlovestnými tieňmi, čo sú jej neustále v pätách. Pod tlakom okolností, odkázaná len sama na seba, prepadne Gréta do sveta, z ktorého cesta nazad je neľahká a tŕnistá.

Ďalší príbeh z pera jednej z najobľúbenejších slovenských young adult autoriek Mirky Varáčkovej - príbeh o probléme, o ktorom sa mlčí. Lebo priznať ho je ako vyzliecť sa donaha.
Čítať viac
Počet strán
200
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1698729
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
young adult, new adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

14 hodnotení

14
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Alena Precechtelová
Neoverený nákup
19.2.2023
Aj taký môže byť život
Najmilšie želanie je knižka s pera skvelej slovenskej spisovateľky Varáčková Miroslava. Knižka je určená pre mládež a hoci ja mám mladosť dávno za sebou knižka sa mi veľmi páčila . Jej milovaná sestra je chorá a potrebuje špeciálnu starostlivosť . Gréta bola na nej priam závislá ,ale matka s ňou odišla ďaleko. Gréta si nevie život bez nej predstaviť a navyše musí odísť na internát. Ako tieto situácie prežíva Gréta ? Tak to sa už dozviete v tejto úžasnej knižke . Prežívala som život Gréty a poviem Vám, že chvíľami som mala poriadne zimomriavky po tele a musela som knižku poriadne predýchať . Mirka skladám pred Tebou klobúk Čítať viac
2.2.2023
Taký zo života...
Hoci je kniha zaradená v kategórii Young Adult-Pre mládež, myslím, že je veľmi poučná aj pre rodičov dospievajúcich...
To, čím si prechádzala Gréta, sa môže týkať aj našich mladých...
Vidím v tom veľké pozitívum, že naše mladé autorky rozoberajú vo svojej tvorbe práve tieto témy...
Za MŇA ODPORÚČAM
Čítať viac
11.1.2023
O Mirke je známe, že vo svojich príbehoch sa zameriava na rôzne závažné z problémy z pohľadu dospievajúcich ľudí, takže nie je žiadne prekvapenie, že v podobnom duchu sa nesie aj jej posledná kniha. Najmilšie želanie síce nemá ani 200 strán, no aj tak sa autorka opäť raz pekne zahrala s mojimi emóciami.

16-ročná Gréta bola zvyknutá, že všetok svoj voľný čas venovala starostlivosti o svoju autistickú sestru Miu. Jej život bol plný pravidiel rituálov, ale nevadilo jej to, pre Miu by urobila čokoľvek. Všetko sa však zo dňa na deň zmenilo - rodičia jej oznámili, že sa rozvádzajú, mama do sestrou sa sťahujú do Ameriky a keďže otec ako vodič kamiónu často nie je doma, bude musieť ísť bývať na internát. Mia zrazu mala množstvo voľného času, ktorý nedokázala zaplniť, a tak jej do hlavy začali čoraz viac prenikať temné myšlienky a cudzie hlasy, ktoré jej nedovolili spávať a postupne ju prenasledovali na každom kroku...

Myslím, že autorka autenticky popísala aké to je, keď mladého človeka trápia depresie, panické záchvaty, úzkosti a podobne. Kniha tiež poukazuje na to, že je dôležité nič netajiť, nebáť sa niekomu zdôveriť a vyhľadať pomoc.

Grétini rodičia ma naštvali, nejak som nedokázala pochopiť ich rozhodnutia. Áno, možno to všetko nerobili so zlým úmyslom a chceli Gréte dopriať trochu slobody, keďže predtým jej kvôli starostlivosti o sestru nezostával žiadny čas pre seba, no podľa mňa to nemuseli robiť takto drasticky. Škoda, že sme tu nemali viac objasnené správanie Grétinej matky, ktorá dcéru ako keby úplne odstrihla zo života. Prečo odmietala akýkoľvek kontakt? Prečo k nej bola taká chladná? Prečo jej nedovolila bývať u rodiny? Toto by ma naozaj zaujímalo.

Našťastie, Gréta mala aspoň skvelého bratranca a tetu, ktorí tu pre ňu boli vždy, keď to potrebovala. Bohužiaľ, aj oni mali v niektorých veciach zviazané ruky.

Záver bol celkom prekvapivý, autorka sa s nami pekne zahrala. Musím sa priznať, že som to vôbec netušila. Opäť by som privítala, keby to bolo trochu viac rozpísané a dozvedeli sme sa, ako sa k celej situácii postavili Grétini rodičia, prípadne sme dostali kapitolu odohrávajúcu sa po nejakom dlhšom čase.

Nebolo to pre mňa jednoduché čítanie, ale som rada, že autorka sa rozhodla upriamiť pozornosť na túto problematiku, ktorá je súčasťou našich životov a je potrebné o nej hovoriť. Možno, že príbeh pomôže nejakému človeku, ktorý si prechádza niečím podobným.
Čítať viac
Miriam Znancová
Overený nákup
28.11.2022
Veľmi milé prekvapenie
Ďakujem za knižku, síce ešte som ju nestihla začať čítať, ale už teraz sa na ňu teším. Prehovorila mi do duše, už len keď som začala čítať ukážky, nakoľko som tiež psychiatrický pacient myslím, že takéto témy vnímam citlivo, preto sa už neviem dočkať času, kedy konečne sa do nej "zahryznem" Čítať viac
jana
Neoverený nákup
1.11.2022
ďalšia kniha od autorky, ktorá stojí za to
výborná téma
zaujímavé spracovanie
potrebné búranie tabu
sympatická hlavná postava
zlomené moje čitateľské srdce
odporúčam
Čítať viac
1.10.2022
Šokujúci príbeh
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
V najnovšej knihe od Mirky Varáčkovej sa zoznamujeme s problematikou, ktorá sa v knihách pre mládež často nevyskytuje. Grétina staršia sestra Mia trpí mentálnym postihnutím a správa sa teda ako malé dieťa. Gréta ju má však najradšej na svete, dalo by sa povedať, že by za ňu položila svoj život a to som na nej veľmi obdivovala.
Ich rodičia sú rozvedení a doslova rozlietaní po svete na čo doplatí aj Gréta. Po jej boku stojí teta, bratranec Timo a nová láska. Láska z hudobného prostredia, s ktorou lieta v oblakoch.
Grétu okrem rodinných problémov trápia vnútorný démoni a neznámy páchateľ, ktorý poškodzuje jej osobné veci.
Kniha sa číta ľahko, koniec vás však prekvapí. Možno sa v príbehu sami nájdete. Určite stojí za prečítanie, pretože o tom, že niečo nie je s vami v poriadku a nepriznáte to nikomu, je začiatkom niečoho vážneho.
Čítať viac
29.9.2022
Na Najmilšie želanie som sa veľmi tešila, nakoľko som sa s autorkinou tvorbou už mala možnosť stretnúť a týmto spôsobom by som sa jej aj chcela poďakovať za zaslanie tejto krásnej knihy.

Na pohľad útla kniha s nádhernou obálkou prezrádza, že ani tentoraz si pre nás autorka neprichystala žiadne ľahké sústo, a hneď na začiatok musím ilustrácii vzdať obrovskú poklonu, pretože je vskutku odzrkadlením toho, čo sa deje vo vnútri.

Šestnásťročná Gréta si musí zvykať na internátny život, keď sa jej mama rozhodne opustiť krajinu spolu s jej mladšou sestrou. Práve toto odlúčenie je pre ňu najťažšie, pretože bola vždy zvyknutá dohliadať na ňu kvôli jej diagnóze. Zaraz tak ostáva na všetko sama a cíti sa viac osamelo, ako kedykoľvek predtým.

Možno sa dielo spočiatku javí ako nenáročná oddychovka, v tomto prípade naozaj platí, že opak je pravdou. Síce samotná Gréta mala iba šestnásť rokov, jej vyjadrovanie bolo často na dospelej úrovni. A či chcete alebo nie, musíte s ňou proste súcitiť. Jej rodinná situácia bola jednoducho hrozná. O to horšie, že nepochádzala z chudobných pomerov a aj napriek tomu, že mala oboch rodičov, ani jeden z nich sa tak proste nechoval.

Niekoľkokrát som mala chuť nakričať či už na jej otca alebo matku, ktorí ju obaja buď ignorovali, alebo hádzali všetku vinu na ňu. Najmä jej matka v tomto smere vynikala.

Túto temnú stránku knihy prebíjali aspoň konverzácie s bratrancom Timotejom, ktorého som si veľmi obľúbila a bol jej asi najväčšou oporou, a rovnako tak prvé zamilovanie. Vil pôsobil tak trochu rozprávkovo, čo mi pripadalo trochu divné, ale ku koncu som potom dostala aj odpovede, prečo tomu tak bolo.

Mirka je pre mňa osobne pani spisovateľkou, ktorá píše zo života a neštíti sa vyniesť na svetlo akúkoľvek rodinnú záležitosť, pričom je to vždy realistické a najmä dojemné. Čítajúc záver tohto diela som mala skutočne zimomriavky.

Neskutočne silné, emotívne, bohužiaľ aj pravdivé. V dnešnej dobe častokrát doplácajú deti na neschopnosť svojich rodičov. Všetky tie záblesky, až mi z toho bolo naozaj úzko.

Milujem autorkin štýl písania, miestami niekedy poetický, hlavne kvôli tomu by ste si jej knihy nikdy nepomýlili.
Čítať viac

Miroslava Varáčková

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„První čarodějovo pravidlo: lidé jsou hloupí.“