Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori - Garrett Ryan, mamaš, 2022

15,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori

Zaujímavosti zo sveta starovekých Grékov a Rimanov

Prečo starí Gréci a Rimania nenosili nohavice? Používali ženy antikoncepciu? Verili svojim mýtom? Bol rozvod bežný? Ako chytali levy pre Koloseum? Čo sa stalo s Rímom po páde... Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2022
Počet strán
304

Prečo starí Gréci a Rimania nenosili nohavice? Používali ženy antikoncepciu? Verili svojim mýtom? Bol rozvod bežný? Ako chytali levy pre Koloseum? Čo sa stalo s Rímom po páde ríše a kde je hrobka Alexandra Veľkého?... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Zo života bábok - TJ Klune, Metafora, 2024
Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori - Garrett Ryan, mamaš, 2022
15,90 €

Viac o knihe

Prečo starí Gréci a Rimania nenosili nohavice? Používali ženy antikoncepciu? Verili svojim mýtom? Bol rozvod bežný? Ako chytali levy pre Koloseum? Čo sa stalo s Rímom po páde ríše a kde je hrobka Alexandra Veľkého? V sérii krátkych a vtipných esejí historika Garretta Ryana sa dozviete množstvo informácií, ktoré vám v triede na hodinách dejepisu nepovedali. Na rozdiel od väčšiny publikácií o klasickom svete sa kniha Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori nesústreďuje na slávne osobnosti alebo udalosti, ale na fascinujúce detaily každodenného života.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1665071
Počet strán
304
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
461 g
ISBN
9788082680167
Rok vydania
2022
Edícia
Spoločnosť a dejiny
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

12 hodnotení

12
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

17

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Lenka Miklášová
Overený zákazník
11.11.2022
Najzábavnejší dejepis
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Garrett Ryan sa vo svojej knihe zameriava na Rimanov a Grékov ako na bežných ľudí, nie ako postavičky dôležité pre dejiny. Samozrejme, stratí nejaké to slovo aj o historickom vývoji, aby mal čitateľ šajnu o tom v akých dobách to hrdinovia tejto knihy museli existovať. V dodatkoch na konci nájdete veľmi zrýchlený historický prehľad, ktorý vás dostane do obrazu, no a potom sa už môžete vrhnúť na skutočne fascinujúce a neuveriteľne zábavné čítanie.

Kniha ja koncipovaná ako súbor jednoduchých otázok a obšírnych odpovedí. Dozviete sa napríklad, ako sa naši starovekí predkovia snažili zdecimovať našu dnešnú populáciu používaním antikoncepcie, pričom pokus o vypudenie nežiadúcich spermií pomocou olivového oleja bol jednou z tých racionálne pôsobiacich možností. Alebo vás skôr zaujíma, prečo väčšina antických sôch vyzerá, že v sprche došla teplá voda a pán veľkomožný so svojimi dvoma poddanými sa snaží zohriať v dutine brušnej? Vec netkvie v tom, že by páni Gréci boli nútení hrať hrdinské eposy s malými gašparkami, ale v tom, že ich sochy mali okrem iného stvárňovať ich schopnosť sebaovládania - a čo by to mohlo demonštrovať lepšie ako slušne visiaci penis vreckovej veľkosti? Toto sebaovládanie im samozrejme nebránilo počas sviatkov pochodovať ulicami s päťdesiatmetrovým modelom vtáka ohniváka, ale o tom inokedy. 

Garrett Ryan rozpráva o zaujímavých oblastiach všedného života v starovekom Grécku a Ríme, no robí to nenáročným, ľahkým a veľmi vtipným spôsobom. Z jeho prejavu nepresakuje snaha mentorsky čitateľovi vtĺcť do hlavy nejakú vedomosť, skôr máte pocit, že s ním sedíte dakde nad tanierom gyrosu a on vám pritom len tak z dlhej chvíle rozpráva, čo všetko si boli Gréci ešte schopní napchať do gágorov. Keď už to spomínam, G. R. R. Martin by mal radosť, že jeho kulinárska predstava niečoho plneného niečím plneného niečím má reálne historické základy.

 Je to výborná kombinácia edukatívneho a zábavného čítania, pri ktorom som neraz vybuchla do hlasného smiechu. Garrett Ryan svoje dielo nazýva čudnou malou knihou, ja ho nazývam perfektným spôsobom ako si rozšíriť vedomie o živote v časoch dávno minulých. Či už ste tím Gladiátor, Toto je Sparta! alebo Asterix a Obelix, táto kniha vám rozhodne má čo ponúknuť.
Čítať viac
2.11.2022
Garrett Ryan zvedie svojho čitateľa na pomerne komplexnú, zábavnú a najmä pútavú cestu od starovekej antikoncepcie, cez územnú expanziu dvoch vtedajších veľmocí, neopomenie ani gladiátorov či ideály krásy a skočí pri vrahoch a polícii. Vskutku zaujímavé čítanie obohatené o rôzne pikošky, vtipné poznámky pod čiarou, humorné narážky a toľko príjemnej energie, až nebudete chcieť knihu pustiť z rúk.

Prekvapilo ma, koľko som toho nevedela, koľko drobností mi doposiaľ utekalo a ako veľmi mi to chýbalo v mojom súčasnom živote (minimálne môžem ohurovať blízkych, aký mám široký všeobecný prehľad). Milovníci dejín, nadšenci do kultúry, alebo ktokoľvek, koho jednoducho len baví neustále sa dozvedať niečo viac, Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori sú tu pre vás ako na zlatom podnose, tak túto šancu nepremeškajte.

Text je naozaj koncipovaný úplne ľahučko, nenáročne, dokáže mu porozumieť aj laik, ktorý na dejepise nikdy nevynikal, no rovnako uspokojí aj toho, čo už s históriou mal čo-to dočinenia a chce si doplniť informácie. Užite si ju, ja som s ňou strávila príjemné večery.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
25.9.2022
Skvelá
Otvorte túto knihu a ponorte sa do sveta starovekého Grécka a Ríma a odhaľte rôzne zaujímavosti i pikošky. Chceli by ste žiť v tom období? A dali by ste sa vtedy operovať? Možno aj áno, ale ako by to všetko prebiehalo? V tejto knihe sa dočítate o rozdieloch i spojitostiach medzi gréckym a rímskym starovekom. Prečítate si o rôznych formách antikoncepcie, o odstraňovaní chlpov na mužských nohách, o víne ako dávidle, o živote otrokov, krátkej priemernej dĺžke života, rozvodoch, prvých Olympijských hrách, mýtoch, poverách i rituáloch. Zodpovedané budú aj otázky týkajúce sa názvu knihy. A viete, že najlepšie zarábali kurtizány? Bohatí Rimania si zas často najímali gladiátorov ako osobných strážcov. A je toho ešte straaašne veľa. Ozaj, aby som nezabudla. Fanúšikovia pretekov dvojkolesových vozov nosili účesy pripomínajúce moderný mullet. Vy neviete, čo je to za účes? Typ ,,vpredu biznis, vzadu párty", alebo po našom ,,na Jágra".
Séria kníh z edície Spoločnosť & dejiny je výborná. Zatiaľ u mňa viedla kniha Stručné dejiny opitosti, ale táto ju predbehla. Je písaná s nadhľadom a konštruktívne, ale pritom vtipne. Má krátke kapitoly, ilustračné fotografie a je plná zaujímavých informácií. Ja som sa z nej dozvedela veľa zaujímavostí a počas čítania som sa ani sekundu nenudila. Myslím si, že aj keď nie ste fanúšikom staroveku, táto kniha vás zaujme a bude sa i vám čítať skvelo. Je pútavá, zrozumiteľná, jednoducho skvelá. Ja ju odporúčam a pevne verím, že sa v tejto edícii dočkáme aj ďalších lahôdok.
Čítať viac
22.9.2022
Vynikajúca
Skvelá, skvelá, skvelá - martinusáci, poprosím pridať šiestu bonusovú hviezdičku :D - dať tejto len päť je naozaj málo :D
.
Drahé ženy, pohádali ste sa včera s partnerom a dnes vás pozval na Kanárske ostrovy? Zbystrite pozornosť a ešte si svoju odpoveď dobre premyslite. Možno už aj on počul legendu o tom, že kedysi tam na pobreží uviazla loď, na ktorú sa vrhla skupina satyrov. Námorníci sa ich zbavili tak, že im cez palubu hodili ženu, aby ich rozptýlila...
A zase raz váhate, či ten trblietavý top, nie je do práce predsa len "too much"? Už Caligula vedel, že pri oblečení a móde sa netreba obmedzovať. Sám sa rád prezliekal za Dia (zlatá brada, žiarivý blesk, no komplet božský look)
A už ste si skúšali po maminom nedeľnom obede dobre odpľuť? Koláč a kávu ste už potom asi nedostali, no niekedy bolo odpľutie žiadané. Rovnako, ako aj opitosť na verejnosti, dokonca tá bola pri niektorých udalostiach až odporúčaná ...
.
V tejto knihe nájdete ďalšie zaujímavé a často aj kuriózne informácie zo života starovekých Grékov a Rimanov. Garrett Ryan pokladá a rovno aj odpovedá na otázky, na ktoré ste možno aj chceli poznať odpovede, no nebolo sa koho opýtať. Bol rozvod bežný? Koľko zarábali? Obetovali ľudí? Mali domácich miláčikov? A prečo sú tie sochy skoro stále nahé?
.
Aj možno ma prvý pohľad nezáživné historické fakty vie Ryan svojim čitateľom podať veľmi ľahko stráviteľným a podmanivým spôsobom. Text je okorenený skvelým, občas aj jemne sarkastickým humorom a vystríham vás, ak radi preskakujete poznámky pod textom, tu to určite nerobte. Prišli by ste naozaj o veľa. Bobor hadzajúci po prenasledovateľovi svoje čerstvo odhryznuté semenníky či gang "vztýčených penisov" (no, skromní chlapci to boli ) sú práve tam.
.
Ak milujete históriu, najmä antiku a/alebo ste hltačom či hltačkou rôznych pikošiek a zaujímavostí, našli ste to pravé orechové a toto si jednoducho potrebujete prečítať.
.
Čítať viac
21
Ráma II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee, 2023
Práve čítam
Ráma II

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
13.9.2022
Horká uhorka a smrtiaca mrkva. Alebo amulety, ,,ktoré obsahovali všetko možné, od lasičej pečene až po hlavu chlpatého pavúka.” Ak to zlyhalo, tak ste nechcenému tehotenstvu mohli predísť chytením žaby, ktorú bolo treba presvedčiť, aby prehltla semienka nasiaknuté menštruačnou krvou a takúto chuderku vyplašenú vypustiť naspäť do prírody. Vybavené! Aj toto boli niektoré z podôb vtedajšej antikoncepcie, to ja len tak, ak by ste sa chceli inšpirovať :P

Nahé sochy, bojové slony a tuční gladiátori vám osvetlia rôzne oblasti grécko-rímskej kultúry, o ktorých sa na hodinách dejepisu nehovorilo. Ale ak by sa hovorilo, isto by ste si z toho obdobia zapamätali viac :D Kniha je plná zaujímavých faktov z oblasti každodenného života, spoločnosti, viery, športu a trávenia voľného času, vojny, politiky a dedičstva Rímskej ríše. Na otázky, ktoré ste sa v škole hanbili spýtať, vám autor pútavo odpovie a dozviete sa naozaj kadečo. Napríklad aj to, že ak máte len kúsok európskej DNA, nie je vylúčené, že váš predok bol rímsky cisár alebo bojovník v Koloseu. Všetci sme teda dedičmi múdrostí a absurdít starovekých Grékov alebo Rimanov, tak prečo sa s nimi lepšie nezoznámiť.

Garrett Ryan napísal súbor vtipných a záživných esejí, anekdot so zábavným aj šokujúcim podtónom, takže spoznávanie vašich predkov je naozaj fascinujúce. Holili sa? Rozvádzali sa? Koľko toho popili? Verili v mimozemšťanov? Ako to mali s časom a dátumom? Na čo im boli bojové slony? Prečo latinčina a nie gréčtina? Prečítajte si!

Super je aj to, že ak by sa vám zišlo oprášiť dejiny klasického sveta, v závere nájdete vraj nezodpovedne krátky, no fakt výživný rýchlokurz do antiky, ktorý spoľahlivo dostane do obrazu aj najväčšieho ignoranta. Komu sa máli, bohatý poznámkový aparát nasmeruje na ďalšie zdroje.

Kniha ulahodí každému milovníkovi pikošiek a histórie písanej inak.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Veľmi zábavná a pútavo napísaná kniha, plná detailov a farbistých anekdot, v ktorej sa spája erudícia vedca so sviežim zmyslom pre humor. Táto kniha, štruktúrovaná ako odpovede na 36 bežných otázok o gréckom a rímskom staroveku, zahŕňa všetko od náboženstva a politiky až po záľuby a domáce zvieratá.“
Prof. Gregory S. Aldrete, autor knihy Daily Life in the Roman City

„Je ohromujúce, čo všetko sa v škole neučí o ľuďoch starovekého Grécka a Ríma. Boli vysokí? Holili sa? Chodili na dovolenku? Verili na mimozemšťanov? Vďaka nekonečne pútavej knihe Garretta Ryana som mal pocit, že teraz o ľuďoch staroveku nielen viem, ale že ich aj skutočne poznám.“
Ken Jennings, spisovateľ a šampión vedomostnej súťaže Jeopardy!

„Garrett Ryan posúva naše chápanie Ríma novým a úžasným smerom. Jeho kniha vám pomôže pochopiť, ako Rimania premýšľali a čo bolo pre nich skutočne dôležité. A ak vás niekedy zaujímalo, ako sa Rimania správali ku gladiátorom (prekvapivo dobre), alebo čo presne ich viedlo k vytesávaniu sôch obdareného boha Priapa (plašenie vtákov), Ryan má odpovede na tieto aj na mnohé ďalšie otázky.“
Mike Dash, autor knihy Batavia’s Graveyard

„Celkom názorne som zistil, akú moc predstavuje pevná viera a aké jednoduché je vyvolať ju. Stačí, aby si ty vedel o niečo viac ako tí, čo majú veriť. Potom je ľahké robiť zázraky.“

Alamut - Vladimir Bartol, 2004
Alamut
Vladimir Bartol