Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Pandora - Susan Stokes Chapman, Cosmopolis, 2022

19,05 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Pandora

Niektoré dvere je lepšie neotvárať

Londýn 1799. Mladá nádejná návrhárka šperkov Pandora Blakeová žije so svojím strýkom v kedysi preslávenom obchode so starožitnosťami svojich rodičov. Jedného dňa do obchodu... Čítať viac

3,1 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Cosmopolis, 2022
376 strán
5-6 hodín čítania

Londýn 1799. Mladá nádejná návrhárka šperkov Pandora Blakeová žije so svojím strýkom v kedysi preslávenom obchode so starožitnosťami svojich rodičov. Jedného dňa do obchodu tajne doručia záhadnú grécku vázu. Od tej chvíle sa v starožitníctve začínajú... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,99 €

19,05 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď

Dostupné v 14 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Súboj s láskou - Jana Pronská, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

HRANICA MEDZI NÁHODOU A OSUDOM JE NIEKEDY VEĽMI TENKÁ...

Londýn 1799. Mladá nádejná návrhárka šperkov Pandora Blakeová žije so svojím strýkom v kedysi preslávenom obchode so starožitnosťami svojich rodičov. Jedného dňa do obchodu tajne doručia záhadnú grécku vázu. Od tej chvíle sa v starožitníctve začínajú diať zvláštne veci. Pandora je odhodlaná zistiť o váze viac, a tak o pomoc požiada Edwarda Lawrenca, mladého muža, ktorý sa neúspešne uchádza o prijatie do ctihodnej Spoločnosti pre starožitníkov.

Edward vidí v starodávnej váze kľúč k svojej akademickej budúcnosti, Pandora ju zas vníma ako šancu na obnovenie bývalej slávy starožitníctva a možnosť osamostatniť sa. Lenže Edwardove zistenia o váze náhle spochybňujú všetko, čo Pandora vie o vlastnom živote, rodine i svete. Postupne si začína uvedomovať, že niektoré dvere je lepšie neotvárať, pretože hranica medzi náhodou a osudom je niekedy až príliš tenká..
Čítať viac
Originálny názov
Pandora
Počet strán
376
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×205 mm
Hmotnosť
520 g
ISBN
9788080904289
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1231033
Štýl
historický, romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Cosmopolis
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Pandora - Susan Stokes Chapman, Cosmopolis, 2022
Ariadna - Jennifer Saint, Tatran, 2022
40,95 €

Hodnotenia

3,1 / 5

20 hodnotení

3
6
5
2
4

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8.8.2023
Kniha začala sľubne ale postupne začal dej trochu upadať. Podľa názvu a anotácie som očakávala, že ma pohltia grécke mýty a dozviem sa viac zaujímavostí o Pandorinej skrinke, žiaľ v niektorých momentoch som mala pocit, že toto nebola hlavná dejová linka knihy. Ale i napriek tomu knihu hodnotím pozitívne, rýchlo a ľahko sa čítala a oceňujem aj nádhernú obálku. Čítať viac
23
Práve čítam
Mimika

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený nákup
21.4.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Namet knihy ma velmi zaujal a tesila som sa na kopu greckej mytologie pretkanej do prostredia Londyna 18storocia a objavitelskeho dobrodruzstva. Pri skvelom namete to asi aj zostalo, exekucia bola podla mna slabsia. Autorka mala skvely napad, ale zelala by som si menej hnisavych ran a viac strategickych klucov Pandorinych rodicov a toho dobrodruzneho patrania. Čítať viac
5.4.2023
Príbeh s temnými podtónmi zločinu, záhady a nadprirodzena zasadený do georgiánskeho Londýna, v ktorom príchod tajomného starogréckeho pithosu stiera hranice medzi mýtom a realitou.

Autorkin štýl je bohatý na detaily dotvárajúce scénu, od špiny v prístave až po vyblednutú noblesu obchodu so starožitnosťami Blakeovcov a prepych, v ktorom žijú vyššie triedy. Atmosféru však narúša niekoľko nevierohodných situácií správania, rozprávania a sociálnych postojov postáv, ktoré nie sú úplne v súlade s érou, v ktorej sa dej príbehu odohráva. Kniha má pomalé tempo, zopár momentov príbeh neposúva, autorka rozvíja viacero dejových liniek – čierny trh so starožitnosťami, pokroky vo vede a antropológii, minulosť Edwarda, prvok Pandorinej skrinky a jej tajomstva – no žiadna nie je rozvinutá natoľko, aby bola skutočne obsahová, a romantická linka je trochu náhla a uponáhľaná.
Aj keď sa príbeh číta ľahko a postava talentovanej a ambicióznej Dory Blakeovej je sympatická, dúfala som, že autorka sa ponorí do možnosti existencie Pandorinej skrinky a nechá čitateľa veriť v mýtus, ktorý na stránkach ožije. Žiaľ, odkazov na staroveký grécky mýtus je len málo, stála prítomnosť pithosu a jeho mystiky vytvára falošné očakávania a napokon hrá tak trochu druhé husle a hoci je základná myšlienka príbehu dobrá, stratila sa v spracovaní, predvídateľnosti, absencii plnohodnotnejšieho deja a nevydarenom vygradovaní.
Čítať viac
Lujza Vava Vavrincikova
Neoverený nákup
12.2.2023
Krasny historicky pribeh
Knihu som zhltla za dva večery a svojou atmosférou a originálnym príbehom ma uniesla do úplne inej reality. Anglicko 18.storočia, starožitníctvo a návrhy dobových šperkov na pozadí romantického príbehu. Autorkin odvážny a premyslený debut, moje potešenie. Odporúčam, skvele strávený čas. Čítať viac
4.2.2023
Pandora
Anglicko v 18. storočí, do toho zasadený mýtus o Pandore, ktorá je známa z gréckej mytológie, to znie ako kvalitný podklad pre ozaj dobrý príbeh. Doťuknuté prostredím starožitníctva mi to zaváňalo historickou záhadou a tajomstvom a navnadilo ma to na čítanie ešte viac.

Námet bol asi najsilnejší bod knihy, ale na môj vkus nie veľmi šťastne poňatý. Začítavanie mi trvalo extrémne dlho, až som miestami mala pocit, že to vzdám. Autorkin svojský pomalý štýl písania, ktorý plynul rovnakým prúdom bez akýchkoľvek vzruchov mi veľmi nesadol. Čakala som naopak prepletený dej plný gradácie, nápoved, ktorými by som mohla dôjsť k nejakej záhade. To boli moje očakávania. No dostala som neskutočne dlhý úvod využitý na zoznámenie sa s prostredím a postavami a kým sa niečo vôbec začalo diať, zabudla som na prečítané možné spojitosti. Mňa nudila a bola som sklamaná, že potenciál gréckeho mýtu nebol využitý, aj keď na knihe poznať, že sa mu autorka dôsledne venovala, len do písania to nepreniesla tak, aby ma to chytilo. Chýbalo v nej napätie, ale ako pohodové čítanie bez akýchkoľvek očakávaní by bola využiteľná.

Najviac ma uchvátil už spomínaný námet, tajuplné prostredie starožitníctva a očarujúca obálka, ale to je na dobrú knihu asi málo.
Čítať viac
15.1.2023
Hneď na prvý pohľad vyzerá Pandora ako kniha presne pre mňa. Nádherná obálka, príbeh časovo zasadený do konca 18. storočia v Londýne a k tomu primiešaná grécka mytológia, konkrétne mýtus o Pandore a jej skrinke, z ktorej vypustila do sveta zlo a utrpenie a uzamknutá v nej ostala len nádej.

Napriek tomu, že príbehovo ma kniha veľmi zaujala, autorkin štýl rozprávania mi úplne nesadol. Kniha má pomerne pomalý rozbeh a nejakú dobu trvá, dokedy sa dostaneme k významnejšej gradácii deja. Pomalšie rozprávanie mi vôbec nevadí, pokiaľ sa dokážem ponoriť do atmosféry príbehu. Avšak práve to mi v Pandore chýbalo. Celý čas som si neustále musela pripomínať v akom období a na akom mieste sa dej knihy odohráva, pretože autorkin štýl mi prišiel veľmi... moderný? Ani neviem, ako by som ho najlepšie vystihla, ale keby vyslovene neopisuje kone, koče a všadeprítomný odpad na uliciach, asi by som mala problém odhadnúť, v akom období sa mal príbeh odohrávať.

Celkovo príbeh nebol vymyslený zle, ale mám pocit, že z mýtu o Pandorinej skrinke sa dalo vyťažiť oveľa, oveľa viac. Kniha mohla byť podľa mňa oveľa prepracovanejšia, temnejšia a pochmúrnejšia. V takom prípade by sa mi asi páčila viac. Myslím si, že autorka má čo ponúknuť a určite nechcem zavrhnúť jej potenciál, pretože nápad na knihu mala naozaj výborný, ale možno by som v jej prípade zvolila jednoduchšiu kostru príbehu a prepracovala ho viac do hĺbky. Takto bolo v knihe možno až príliš veľa menších dejových liniek a odbočiek, ale autorka sa držala skôr pri povrchu.

Asi som mala priveľké očakávania alebo som jednoducho nemala 100 % náladu práve na túto knihu, a tak si Pandora odo mňa vyslúžila priemerné hodnotenie. Možno sa k nej niekedy vrátim a na druhýkrát ma očarí viac. Určite knihu odporúčam ako pohodové čítanie inšpirované gréckou mytológiou, pri ktorom si dobre oddýchnete a pokiaľ nebudete od knihy očakávať veľkú dávku napätia a odpustíte jej istú predvídateľnosť, môže vás príjemne prekvapiť.
Čítať viac
21

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
7.1.2023
Vždy ma fascinovala grécka mytológia, a tiež ma stále fascinuje Anglicko vo všetkých jeho historických podobách. V knihe Pandora som dostala oboje - grécku mytológiu v časoch Anglicka na prelome 18. a 19. storočia. Nájsť prienik medzi týmito dvoma zdanlivo nespojiteľnými témami sa zdá byť nemožné, ale myslím, že autorke sa to podarilo.

Okrem toho však autorka dokázala v knihe spojiť viacero zaujímavých tém z daného obdobia - šperkárstvo, šmelinárstvo, čierny trh, starožitníctvo. To dodávalo celému príbehu na atraktivite. Tiež "domáce zvieratko" Pandory bolo vybrané výborne. Šperkárka s vlastnou strakou Hermes, ktorá jej nosí drobné komponenty na návrh jej šperkov? Výborné!

Kniha je rozdelená na 3 časti, pričom tá prvá časť je veľmi pomalá, skôr úvodná, kedy spoznávame všetky postavy a vieme si o nich už spraviť svoj názor a zaradiť si ich na dobrú a zlú stranu barikády. Určite v čítaní však vytrvajte, aj keď dej je trošku pomalší, pretože ku koncu sa už objaví aj akcia a mierna dráma, kedy postavy musia zasiahnuť a priamo konať.

Nosnou témou knihy, okolo ktorej sa točí celý dej je Pandorina skrinka, čo tvorí výrazný a najdôležitejší prvok z mytologickej časti príbehu, autorka si tento mýtus vybrala ako nosný prvok, preto nečakajte viac výraznejších mytologických príbehov. Autorka však naaštudovaniu tejto témy venovala veľa času, čo je v knihe cítiť, a aj v záverečných poznámkach od autorky sa dozvieme veľa zaujímavých informácií aj o postavách, ktoré boli inšporované skutočnosťou.

Kniha má síce pomalší dej, ale určite má čo čitateľovi ponúknuť. Dej sa postupne vymenia vždy z pohľadu inej postavy, no vždy je jasné, koho očami práve prežívame príbeh. Knihu odporúčam čitateľom, ktorí majú radšej pomalší dej, minimálnu a nenásilnú romantickú linku a obľubujú históriu, či mytológiu. Knihe dávam 3,5*
Čítať viac
24.12.2022
Príjemná oddychovka
Názov a aj dizajn knihy môžu zvádzať k tomu, aby sme knihu bez rozmýšľania šupli do kategórie : mytológia. Áno, kniha je inšpirovaná známou Pandorinou skrinkou, no pravdou však je, že tej mytológie je tam ako šafránu.
Na svoje si prídu skôr tí, ktorí obľubujú historické romány, zahalené rúškom tajomstva. Rozprávkový šmrnc príbehu dodáva najmä Dorina najväčšia opora - straka Hermes. Pripomína mi to Popolušku a jej partiu holubov.
.
Deju by nezaškodilo trošku viac akcie, napätia, alebo nejakého obzvláštnenia. Boli tam veľmi dlhé série pasáži, ktoré sa niesli na jednej vlne a mne by sa žiadalo to niečím výraznejším rozbiť, či narušiť. Ak prišiel zlom, alebo nejaký posun, vždy bol očakávaný ...
Páči sa mi, ako autorka prepojila príbeh o Pandorinej skrinke s príbehom, ktorý sa odohráva v Londýne na konci osemnásteho storočia. A tiež jej kvitujem to, na čo chcela poukázať ...
.
Za mňa nenáročná, príjemná oddychovka.
Čítať viac
Petra Tibenska
Neoverený nákup
22.12.2022
Krasna kniha s jedinečnou atmosférou
V prvom rade by som chcela pochváliť krásnu obálku, ktorá ma očarila a prinútila siahnuť po knihe v kníhkupectve. Som milovníčkou historických príbehov a tento ma vtiahol do deja už na prvých stránkach, ktoré dýchajú atmosférou starého Londýna a jedného tajuplného starožitníctva. Za dverami, ktoré je lepšie neotvárať, sa odvíja dej plný tajomstiev a krásnych šperkov, ktoré navrhuje hlavná hrdinka. Dej vám opisovať veľmi nebudem, lebo najmúdrejšie je siahnuť po knihe a zahĺbiť sa do čítania. Nebudete ľutovať.... Čítať viac
Renata Vojackova
Neoverený nákup
14.12.2022
Mysteriozna delikatesa
Ak hladate napinavy historicky roman plny tajomstiev odohravajuci sa v tajuplnom prostredi starozitnictiev, ste v pripade Pandory na spravnom mieste.
Roman ma ocaril a pocas celeho citania mi jeho dej lahucko plynul pred ocami ako film. Ocarila ma aj hlavna postava - Pandora - a navrhy jej sperkov, ako aj proces ich vyroby a cele to krasne historicke prostredie, v ktorom som sa chvilami stracala.
Čítať viac

Vydavateľstvo Cosmopolis

Čítať viac
Kúpte spolu
Pandora - Susan Stokes Chapman, Cosmopolis, 2022
Ariadna - Jennifer Saint, Tatran, 2022
40,95 €

„Láska je hmla a vzdych ju odveje. Láska je v oku iskra nádeje, ale aj more sĺz - tak čo chceš ešte? Láska je múdre šialenstvo, je z bied pomáhajúci liek, i prudký jed.“

Romeo a Júlia - William Shakespeare, 2006
Romeo a Júlia
William Shakespeare