Kráľovná

Jedinečný životopis kráľovnej Alžbety II.

Kráľovná Alžbeta II. bola pre milióny ľudí na celom svete stelesnením britskej monarchie. Korunu zdedila v roku 1952 a na tróne strávila sedem desaťročí, teda dlhšie než... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2023
552 strán
8-9 hodín čítania

Kráľovná Alžbeta II. bola pre milióny ľudí na celom svete stelesnením britskej monarchie. Korunu zdedila v roku 1952 a na tróne strávila sedem desaťročí, teda dlhšie než ktorýkoľvek jej predchodca. Jej panovanie zahŕňalo ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

20,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Královna - Matthew Dennison, Slovart CZ, 2022
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

14,49 €


The Queen - Matthew Dennison, Head of Zeus, 2021
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2021
Ihneď na stiahnutie

11,59 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Kráľovná Alžbeta II. bola pre milióny ľudí na celom svete stelesnením britskej monarchie. Korunu zdedila v roku 1952 a na tróne strávila sedem desaťročí, teda dlhšie než ktorýkoľvek jej predchodca. Jej panovanie zahŕňalo podstatnú časť povojnových dejín Spojeného kráľovstva ? od hospodársky drsných začiatkov päťdesiatych rokov minulého storočia až po éru covidu-19.

Matthew Dennison ponúka detailný a zasvätený pohľad na Alžbetin životný príbeh od detstva cez dospievanie až po panovanie v ére bezprecedentných zmien. Zaznamenáva jej radosti a triumfy, ale aj sklamania a útrapy. Kráľovnú Alžbetu II. predstavuje ako zástankyňu typických britských hodnôt ? služby, plnenia povinností, vernosti, dobročinnosti a stoicizmu ?, ktorá si zaslúži pozornosť nielen pre svoje postavenie, ale aj ako výnimočná osobnosť.
Čítať viac
Originálny názov
The Queen
Počet strán
552
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1866213
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

16 hodnotení

8
3
2
0
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

9.10.2023
Kniha Kráľovná vznešene žiari ako sama Alžbeta II. Možno preto, lebo nosné piliere úspechu majú plne identické. Rovnako ako ona, tak ani kniha nepoľavuje vo svojom poslaní, nezabúda, má zmysel pre humor a i napriek vysokej politickej neutralite sa vznik štátu Zimbabwe či vývoj vzťahov s najvyššími štátnymi mocnosťami sveta číta naozaj dychtivo. Veľkolepé dielo! Čítať viac
29.4.2023
Po smrti Kráľovnej Alžbety II. sa pulty kníhkupectiev zaplnili rôznymi publikáciami práve o jej živote. Vybrať si bolo ťažké, ale mňa, musím sa priznať, oslovila táto najmä kvôli obalu knihy, ktorá je doslova kráľovská. Po dôslednom preskúmaní obsahu knihy som si bola viac menej istá, že som sa rozhodla dobre.

Kniha je ozaj obsiahla a nie je jednohubka. Ja som si ju dávkovala popri čítaní iných kníh, aby som sa nedostala do štádia, že ma bude nudiť, keďže neide o žiaden napínavý román. Venuje sa Kráľovnej Alžbete II. od útleho detstva, ktorému venuje široký priestor. Krok za krokom nám autor približuje jednu z najvplyvnejších žien sveta, jej výchovu a životné rozhodnutia, ktoré aj vďaka tejto publikácii sú možno viac pochopiteľnejšie. Na moju radosť, nebola kniha zameraná politicky, ale skôr na súkromný život a prejdeme si v nej aj rodinnými udalosťami, z ktorých asi najrazantnejšou bola smrť princeznej Diany či odchod Harryho.
Fotografická príloha je taktiež obrovské plus a ja knihu nemôžem hodnotiť inak, ako výbornú, keďže som s ňou spokojná vo všetkých smeroch.
Čítať viac
5.2.2023
Alžbeta II., z milosti Božej, kráľovná Veľkej Británie, Írska a britských dominií v zámorí, obrankyňa viery. Tak znel jeden z mnohých titulovej kráľovnej Alžbety, jednej z najznámejších osôb dnešných čias.

Narodená do britskej kráľovskej rodiny, vyrástla Alžbeta v prepychu, ale aj veľkých očakávaniach. Ako prvé vnúča kráľa Juraja V. bola už od ranného detstva stredobodom pozornosti médií, aj keď nebola k trónu úplne najbližšie. To sa zmenilo abdikáciu jej strýka Eduarda VIII. a nástupe na trón jej otca. Tak sa z nej stala priama následníčka asi najznámejšieho trónu na planéte.

Kniha sa venuje Alžbete prakticky od pôrodu. Postupne ju sledujeme od ranného detstva, dospievanie na kráľovskom dvore, cez zoznámenie s princom Philipom, nástup na trón, zvládanie mimoriadnych problémov a kríz až po nástupe pandémie covidu.

Úmrtia jej otca, kríza monarchie, ekonomické problémy krajiny, terorizmus IRA, rozpad impéria, rozvody svojich detí, požiar Windorského zámku, smrť princezny Diany a sestry Margaret, odchod Harryho. Tieto a mnohé ďalšie udosti z nej vyformovali mimoriadne silnú osobnosť, ktorá oddane slúžila svojej krajine celý život.

Kniha sa zameriava viac na osobný život, ako na politiku. Aj keď mojou výčitkou je príliš veľa opisov šiat. Vedieť, čo mala oblečené na každej fotke v novinách, obraze alebo zahraničnej návšteve sa nezdá úplne podstatné. Množstvo zdrojov a odkazov však dodáva knihe na dôveryhodnosti.

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Rozdiel medzi školou a životom je, že v škole sa najprv naučíte lekciu a potom dostanete test. No život vám najprv dá test a z neho si odnesiete lekciu.“