Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Jozef Tiso - James Mace Ward, Slovart, 2018

19,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Jozef Tiso

Kňaz, politik, kolaborant

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2018
Počet strán
424

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

19,95 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 6 dní

Dostupné v 33 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Jozef Tiso - James Mace Ward, Slovart CZ, 2018
Pevná väzba
Čeština, 2018
Do 6 – 10 dní
-18 %

22,51 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

O dejinách, na ktoré nemôžeme zabudnúť

Viac z kolekcie

Slovenský štát 1939-1945

Viac z kolekcie

Jedno z najkontroverznejších období slovenských dejín

Zobraziť viac kolekcií
Láska na skúšku - Christina Lauren, Metafora, 2024

Viac o knihe

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia za kňaza rímskokatolíckej cirkvi, vstupom na politickú dráhu, angažovanosťou na úrovni československej politiky až po funkciu hlavy Slovenského štátu.

Ward sa nevyhýba ani najkontroverznejším kapitolám Tisovho života – predovšetkým jeho vojnovému spojenectvu s nacistickým Nemeckom a zodpovednosti za vyvlastnenie, deportácie a napokon aj vraždenie slovenských židov. Zachytáva Tisa ako človeka presvedčeného o poslaní katolicizmu, vášnivého nacionalistu a chladne uvažujúceho politika, odhodlaného chrániť svoju reputáciu aj manévrovací priestor.

Publikácia je prvým hĺbkovým rozborom života tejto rozporuplnej osobnosti z inej ako slovenskej perspektívy. Na rozdiel od predchádzajúcich životopiscov J. M. Ward uprednostnil chronologický prístup, ktorý priniesol mnohé prekvapenia.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
189316
Počet strán
424
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
145×230 mm
Hmotnosť
824 g
ISBN
9788055611594
Rok vydania
2018
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Originálny názov
Priest, Politician, Collaborator (Jozef Tiso and the Making of Fascist Slovakia)
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

19 hodnotení

11
4
0
1
3

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Historia a Tiso

Kniha je kvalitne spracovana, biely papier, prebal, zalozka... Akurat pismo sa mi zda skor sede ako cierne, preto sa tazsie cita pri slabsom svetle. Inak autor zachytava "kontroverznu" osobnost slovenskych dejin a kedze nepochadza z tohto prostredia, je odosobneny od slovenskych dejin. Stoji za precitanie a tak prispeje ako dalsi zdroj informacii k tejto osobnosti.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6.5.2022
Ťažké čítanie
Kniha je napísaná veľmi zložitým spôsobom a z pohľadu autora z cudziny, i keď to nie na škodu, pohľad nie je ovplyvnený. Dozvedel som sa mnoho vecí o Dr. Jozefovi Tisovi, aj kladných a aj záporných, a dosť to zmenilo pohľad na jeho osobu. Čítanie je spočiatku dosť nudné, ale ku koncu to ide. i keď spôsob spracovania je skôr ako vysokoškolská práca a nie je ako kniha. Čítať viac
6

Historik (starovek, najmä antický Rím; presahy do všeobecnej histórie - stredovek, 20. storočie, vybrané kapitoly zo slovenských dejín, teória a metodologické prístupy historiografie, filozofia dejín). Milovník klasickej, postmodernej a psychologickej literatúry (vrátane poézie).

Miroslav Igaz
Overený zákazník
4.8.2020
O Tisovi a Slovákoch v 21. storočí...
1) Som historik, ale nie som odborník na 20. storočie, avšak môj častý kontakt so zahraničným prostredím a neustále otázky na históriu Slovenska v 20. storočí ma nútia si naštudovať a podávať fundovaný výklad o našich dejinách. Robím to rád, človek si predsa musí rozširovať obzory a o rodnej krajine by mal dokázať súvisle, vecne a kompetentne rozprávať, obzvlášť ak ide o problematiku slovenskej histórie v rokoch 1939 - 1945.
2) Wardova monografia stojí za prečítanie. Je napísaná odborne, odkazuje na pramene, sekundárnu literatúru, má všetky znaky vedeckej práce. Knihe sa dajú vytknú niektoré špecifické pohľady autora na problematiku politického katolicizmu a prvorepublikového parlamentného fungovania či konštrukcie rozprávania ohľadom Tisa. Je to americký spôsob naratívnej histórie. Napriek tomu, autor dáva čitateľovi pristor na tvorbu vlastného názoru a nevyhlasuje svoje tvrdenia za zjavené pravdy. K výhradám niektorých komentujäúcich ohľadom používania slov ako "hádam" "myslím si" a podobne odporúčam naštudovať si nejaké metodologické rozpravy o histórii a limitoch historického poznania, pretože história nie je tvrdá veda. Niektoré naše vedomosti sú založené na domnienkach, prevládajúcich teóriach a pohľadoch, pretože pramene a svedectvá bývajú nejednoznačné - preto vznikajú interpretačné ťažkosti, ale aj interpretačná pluralita. To však neznamená, že si fakty môžeme ľubovoľne interpretovať, čo sa účelovo v slovenskom prostredí (a najmä pri postave ako je Tiso) deje. Preto sa zdôrazňuje, že Ward zo svojej autorskej pozície nemá záujem o alibistický výklad dejín, o glorifikáciu či ospravedlnenie Tisa, hľadá svoj výklad v objektívnej miere, akej je sám schopný. A zvládol to podľa môjho skromného názoru veľmi obstojne. Ešte dodám, že Tiso bol vojnový zločinec, čo treba akcentovať a nepoužívať ako argument jeho absenciu na nejakom spojeneckom zozname (ktorých inak bolo viac a americkí vojaci ho na základe jedného takého zajali). Skutková podstata činov, ktorých sa dopustil, sa charakterizuje práve termínom vojnový zločin a neexistuje možnosť, ako ho na ich základe zbaviť zodpovednosti.
3) Názor na Tisa v historickej obci nikdy nebude jednotný. A ani by nemal byť. Historici z nášho okruhu (A. Hruboň, J. Drábik, J. Hlavinka, M. Szabó, I. Kamenec a iní, ktorí sa venujú vo svojom bádaní aj tejto téme) majú svoje názory a vlastné pohľady na túto problematiku, Ward zase svoje. Pokiaľ je možný dialóg medzi týmito koncepciami, ktorý sa drží "priavidiel hry" (rešpektuje základné metodologické a logické konzekvencie vyplývajúce z práce historika jako profesionála), tak je to obhacujúce. Interpretácií môže byť väčšie množstvo, práve na základe charakteru a povahy pramennej evidencie. Problém je, že zjednodušujúce výklady histórie, ktoré sa reprezentujú exilovými historikmi a ich epigónmi alebo verejne činnými osobami s politickými zámermi, sú populárnejšie, než výklady vedeckých pracovníkov, ktorí venujú neúmerný čas a roky vlastného vzdelávania a odbornej prípravy bádaniu a overovaniu faktov. Ešte stále žijeme v minulosti namiesto toho, aby sme vedeli o minulosti viesť kultitovanú debatu.
4) Tisov posmrtný život v očiach slovenskej verejnosti. Tento obrovský skazonosný mýtus dodnes prežíva a prežívať bude - nikdy sa nám ho úplne nepodarí poraziť. Dôležité však je, aby sme sa nenechali zviesť na modernej vlne tzv. alternatívnych výkladov, pretože čomu chcú byť alternatívou? Aká je alternatíva k vede a poznaniu? Sú to len reklamné slogany, ktoré nám neposktnú ani poučenie, ani do hĺbky nevysvetlia vzťah, pozadie, motivácie, súvislosti našej národnej histórie a neodhalia nám skryté zákutia slovenskej identity. Iba tým živia mýty, ktoré okolo Tisa vznikali už za jeho života a tesne po jeho smrti. Už prešlo vyše sedemdesiat rokov - Nemci sa vyrovnali s dedičstvom nacizmu, Taliani prehodnotili fašizmus, príde raz aj na komunistické režimy... sme moderný civilizovaný národ. A k tomu patrí aj schopnosť vedieť jasne, do detailu a s erudíciou pomenovať, vysvetliť a prehodnotiť osobnosti v našich dejinách. Historici nesúdia, súdy vynáša samotná história. A navyše: dejiny sa píšu vždy z nejakej pozície. Z pozície 21. storočia nemôžeme s človekom, ktorý bol v epicentre historických udalostí počas druhej svetovej vojny a nielen na ne prikyvovala, vôbec sympatizovať. A z pozície 20. storočia už jeho súčasníci s tým nesympatizovali. C'est la vie.
Čítať viac
Peter Lipták
Neoverený nákup
2.9.2023
1. Keď vychádzame z faktov, tak Tiso bol odsúdený na smrť, ale nie za vojnové zločiny. Žeby v čase keď boli všetky dôkazy najčerstvejšie a príprava procesu trvala skoro dva roky a samotný proces 4 mesiace, sa nenašiel nikto, kto by dôkazy o vojnových zločinoch Tisa súdu predložil aby Tisa z vojnových zločinov obvinili? No nie je to paradox, ak chceme dnes tvrdiť, že bol vojnový zločinec, hoci súdený bol a súd to nepreukázal. Tisa nebol vojnový zločinec už len z toho hľadiska, že v demokracii platí prezumpcia neviny.
2. Bandera bol vojnový zločinec a aj napriek tomu ho Američania zachraňovali a zachránili. No nie je to tiež historický paradox? Asi nebol na žiadnom zozname. Kto vlastne zachránil masového vojnového vraha, ktorý na Ukrajine spôsobil holokaust?
Čítať viac
HistoryWeb .sk
Overený zákazník
4.7.2019
James Ward chronologicky sleduje prerod pomaďarčeného kňaza najprv na tzv. „tichého Slováka“, neskôr na podporovateľa myšlienky vzniku Československa až po jeho politickú kariéru, kolaborantstvo s Treťou ríšou a smrť. Kľúč pre pochopenie tohto procesu vidí Ward predovšetkým v Tisovom špecifickom chápaní katolicizmu, ktorým sa podrobnejšie zaoberá. Čítať viac
Miroslav Hájek
Neoverený nákup
14.5.2019
Jozef Tiso. Kňaz, politik, kolaborant
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha od Warda sa dobre číta. Pre čitateľa neznalého dejín je napísaná veľmi dobre. Avšak hodnotovo neprekračuje priemer kníh s podobnou tematikou.
Ward spravil osudnú chybu, keď napísal dizertačnú prácu o J. Tisovi a potom sa rozhodol napísať knihu.
V tomto okamihu stratil možnosť písať objektívne o J. Tisovi a Slovenskej republike, nakoľko sa musel oprieť o dokumenty a výroky historikov, ktoré použil v dizertačnej práci.
Ward preto nasmeroval celé svoje bádanie tak, aby J. Tiso z toho vyšiel ako vojnový zločinec a kolaborant. Pritom Ward nepostrehol, že nim použité dokumenty hovoria v Tisov prospech. Vo svojej knihe uprednostnil dobovú tlač, média a nepodpísané dokumenty, pred hodnovernými dokumentmi. Kde ostala jeho profesionála česť.
Ward vo väčšine prípadov o J. Tisovi píše, že bol informovaný, vedel, dal akési schválenie, kde sa pravdepodobne diskutovalo o potrebe, ... Tieto vyjadrenia nie sú a nemôžu byť základom obvinenia, ako to robí Ward, nehovoriac o tom, že historik nemá právo vynášať rozsudok .
Neviem, či na Stanfordskej univerzite učili Warda kedy treba používať slova: tvrdím, asi, snáď, možno, akési, pravdepodobne, domnievam sa, som presvedčený. V prípade týchto slov ide o konšpiráciu. V práci historika však tieto výrazy nemajú čo robiť.
Ward za desať rokov svojho bádania nebol schopný si poriadne naštudovať verejne dostupný materiál o J. Tisovi a Slovenskej republike, a nieto ešte tak archívy. Ak tak urobil a napísal túto knihu, stratil u mňa kredit historika.
Ward zistil, že táto časť dejín Slovenskej republiky a J. Tiso je vďačnou a stále aktuálnou témou, a tak si jednoducho z toho urobil biznis. Som presvedčený, že mu vôbec nešlo o skutočnú historickú pravdu o čom svedčí výsledok jeho práce. Tak sa ponáhľal, že niektoré dôležité udalosti, už nestihol ani napísať. Pritom chcel podať ucelený obraz o J. Tisovi.
Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
14.4.2019
Na doplnenie skladačky
Príbeh Jozefa Tisa vyrozprávaný americkým autorom Jamesom Wardom, čo ma, pravdupovediac, zaujalo ako prvé. Osobne sa mi spracovanie knihy páči a nesúhlasím s tým, že by bola vyslovene antitisovská. Práve naopak - ak čítate pozorne, zachytíte aj poznámky typu - napriek všetkému Tiso nikdy nechodil po SK s ochrankou, a pod., čo považujem za informácie upozorňujúce čitateľa na nálady v krajine počas jeho existencie a vykonávania úradu. Mám pocit, že je cítiť, že autor nie je zaťažený slovensko-českými výčitkami kto komu čo kedy zobral a komu sa kde ukrivdilo - pre mňa príjemná zmena. Kniha sa číta veľmi dobre, záujemcom však odporúčam na dokreslenie situácie aj iné diela o Tisovi, len tak si budete sami vedieť vytvoriť obraz, pretože do obdobia Slovenského štátu sa už nikto z nás, bohužiaľ alebo skôr našťastie nedokáže teleportovať. Tým chcem povedať, že vyčítať knihe nedostatok objektivity je uhol pohľadu. A ten bude jednoducho u každého iný či ide o Tisa alebo kohokoľvek a čokoľvek o čom sa ľudia rozprávajú. Mrzí ma, že "recenzenti" bez mena, ale s evidentným OBJEKTÍVNYM názorom na DR. Tisa sa zbiehajú už aj na Martinus.sk, ale budiš. Každopádne sa nedajte odradiť, ak Vás táto téma zaujíma, táto knižka je veľmi dobrou voľbou. :-) Čítať viac
Marek
Neoverený nákup
13.3.2019
Cele zle
Klamstvá same klamstvá. Tiso bol najlepší prezident ako ho sme mohli mať. Čítať viac
Jozef pajac
Neoverený nákup
26.3.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ano milovany DR. JOZEF TISO bol skutocny vlastenec, narodovec pan prezident ktory bojovalo za narod a polozil svoj zivot za krajinu. Bol nehanebne zavrazdeny. CEST A SLAVA VAM DR. JOZEF TISO. Čítať viac
Slovák
Neoverený nákup
27.2.2019
Byť "odosobnený" od slovenských dejín, teda od rámca predmetu skúmania, ale písať o nich, znamená jedine chaos, nepochopenie, bezduchosť. Čítať viac
Slovák
Neoverený nákup
28.2.2019
a Ak sa knihy pýši tým, že "objavuje" najranejšie obdobie života Dr. Tisa, a na tento "objav" láka kupujúcich, treba vedieť, že s materiálmi pracoval už Milan S. Ďurica, ktorý ich vydal ako dvojdielny životopis J. T.: Slovenský kňaz a štátnik, vydaný roku 1987 (Taliansko) a 1992 (Martin, ISBN 80-7090-217-5). Ako vidno z názvu podtitulu, náš autor na rozdiel od amerikána nepridáva žiadnu biľagujúcu nálepku... Čítať viac
Jozef
Neoverený nákup
3.2.2019
Pri jej čítaní som mal zvláštne pocity. Z literárneho hľadiska veľmi fajn, číta sa dobre, okrem životopisu Tisa je tam aj istá filozofická nadstavba, avšak celou knihou sa nesie pachuť averzie voči Tisovi a sem tam som mal pocit že aj voči katolíckej cirkvi. V tomto smere uznávam viacej Kamencovu biografiu Tisa, ktorá rieši aj dilemy doby a snaží sa skôr vysvetlovať. Pri Wardovom výklade mám pocit, že svet je čierny alebo biely a vo Wardovom výklade je Tiso čiernejší ako čierny. Takisto si viackrát autor protirečí a dokonca niekedy aj na nasledujúcej strane. Autor sám priznáva, že nepoužil všetky dostupné zdroje (pramene), čo je podľa môjho názoru trošku škoda. Je to škoda, lebo na knihu som sa dosť tešil a zaujímal som sa o pohľad z inej perspektívy, ale priznám sa nesplnila moje očakávania. Je to moja štvrtá biografia o Tisovi a ako ďalší kúsok skladačky o dejinách prvej SR fajn, ale za špičku v tomto smere ju nepovažujem. Proste som čakal od historika skôr nezaujatejší pohľad. Ak chcete Tisa odsúdiť, je to kniha na dobrú obžalobu, ak sa ho snažíte pochopiť, veľmi vám nepomôže. Stále čakám na syntetickú biografiu, ktorá bude prihliadať na argumenty exilových historikov ako aj Tisových nepriaznivcov. Počkáme :) Čítať viac
Daniel Ruscak
Overený zákazník
1.4.2019
Ja som tu knihu necital. Je vsak velmi zaujimave, ze ju vsade propaguju. Americania su znami tym, ze vedia dobre predavat ich vyrobky.
V Taliansku sa daju najst velmi zaujimave clanky a aj knihy o dejinach Slovenska a o Tisovi. Zvycajne su to knihy, aj dobre spracovane, vydane uplne neznamymi vydavatelstvami. Nastastie sa daju pozicat v talianskych knizniciach. Dokonca aj kniha od Duricu o Tisovi z pohladu nemeckej tajnej sluzbu.
Tym chcem povedat, ze je tu snaha rozsirit urcity obraz na Tisu knaza.
Po jeho poprave vatikansky dennik Osservatore Romano jasne napisal, ze sa jednalo o pomstu. Alexander Mach, ktory mal vacsiu zodpovednost, nebol popraveny.
Nasiel som velmi zaujimavy clanok od novinara Rino Camilleri Josef Tiso . Martire Slovacco. V tomto clanku velmi dobre opisuje dejiny Slovenska po roku 1848 a aj po roku 1918. Prakticky pise, ze sa dost podobaju dejinam juzneho Talianska, ktore bolo vzdy zaostale a vyuzivane inymi narodmi. Slovensko, ako stat, nemalo existovat.
Prakticky to nikto nechcel, iba slovaci. Teda ti, vacsinou knazi a pastori, ktori mali vysokoskolske vzdelanie a chceli trochu prosperity.
Dejiny treba citat z pohladu tej doby.
Nedavno som cital vlastny zivotopis nedavno zosnuleho izraelskeho spisovatela Amos-a Oz-a (jeho rodicia boli zidia z Ukrajiny, ktori sa vystahovali do Palestiny okolo roku 1930). On pise, ze v roku 1938 v Europe zidov nikto nechcel. Dokonca ani Velka Britania. Zidia sa mohli vystahovat do Palestiny, alebo do Spojenych Statov Americkych. Povedal, by som, ze iba ti, ktori si to mohli dovolit.
Čítať viac
5
Cesta do neslobody - Timothy Snyder, 2018
Práve čítam
Cesta do neslobody

Zaujímam sa o históriu (najmä dejiny anglofónnych krajín, svetové a moderné dejiny), súčasné dianie, politiku, šport a aj náboženstvo.

Andrej Janoťák
Overený zákazník
26.1.2019
Zodpovednosti sa zbaviť nedá
Myslím si, že táto kniha sa z hľadiska hĺbkovej analýzy a objektívnosti dostala zatiaľ najďalej a takýto prístup je naozaj veľmi sympatický. Samozrejme, že autor zaujíma nejaké názorové stanovisko, ktoré sa niekomu nemusí páčiť, hlavne ak očakáva titul, ktorý bude túto osobnosť velebiť... Aj takéto kvalitne prepracované publikácie s rozmanitou citáciou širokej škály prameňov však prispievajú k stanovisku, že také niečo s čistým svedomím jednoducho nie je možné. Na druhej strane nemôžeme Jozefa Tisa ani úplne odsúdiť a nevšímať si jeho prácu a politické nadanie, napríklad počas 1. ČSR. Aj tak si však myslím, že potrvá ešte niekoľko dekád, kým sa Slováci dokážu bez prílišných emócií s daným obdobím a jeho hlavnou osobnosťou vyrovnať.
P.S. Kniha je pútavá, veľmi dobre sa číta, čo je rozhodne bonus.
Čítať viac
14.1.2019
Názor čitateľa
K tejto knihe som bol spočiatku skeptický, lebo som si nevedel predstaviť, že históriu nášho Slovenska dokáže kvalitne spracovať autor až z USA. Po jej prečítaní však musím uznať, že sa jedná o najlepšiu knihu o Tisovi, akú som čítal. Je vidieť, že autor ako Američan, je nezaujatý a neovplyvnený slovenskými, či česko-slovenskými problémami a hádkami. Kniha je naozaj veľmi komplexná, autor podrobne rozoberá každé obdobie života Jozefa Tisa a kniha tak tvorí veľmi kvalitné dielo, ktoré sa rozhodne oplatí prečítať. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Životný príbeh Jozef Tisa je téma, ktorá je zaujímavá a atraktívna aj pre zahraničného bádateľa. Americký historik James Ward komplexne a zaujímavo spracoval príbeh tichého, navonok pomaďarčeného, kňaza, ktorý sa stal najmocnejším mužom vojnového Slovenského štátu a radikálnym zástancom slovenskej štátnosti. Práve vďaka tomu, že autor nepochádza zo strednej Európy, je odosobnený od našich miestnych národnostných a náboženských vzťahov. Nie, autor nie je absolútne objektívny, ale snaží sa o to v celej svojej knihe. Pomocou obsiahleho výskumu vysvetľuje, ako sa z katolíckeho kňaza mohol stať nacistický kolaborant, ktorý poslal veľkú časť svojich spoluobčanov na smrť v plynových komorách.
Branislav Kovár, šéfredaktor HistoryWeb.sk


Preklad knihy z pera amerického historika Jamesa Warda sa zaoberá životným príbehom Jozefa Tisa. Ward sleduje Tisov život v celej jeho rozmanitosti a v kontexte zvratov historického vývoja prvej polovice 20. storočia. Zaoberá sa obdobím, v ktorom sa formovali Tisove názory, ktoré ho sprevádzali životom, keď vystupoval ako kňaz v pomaďarčenej cirkvi v Uhorsku, československý minister alebo slovenský prezident zodpovedný za deportácie židovského obyvateľstva. Ward vychádza z rozsiahleho výskumu v slovenských, ako aj v zahraničných archívoch a v odbornej literatúry. Aj preto sa k čitateľovi dostáva kniha, ktorá hlavne laickému publiku prinesie mnohé informácie o Jozefovi Tisovi v dobrej a čitateľnej forme.
Martin Posch, Historický ústav SAV

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Rozdiel medzi románom so šťastným koncom a románom bez neho tkvie iba v tom, kedy autor prestane rozprávať príbeh. “